Olejki eteryczne - aromaterapia w domu

Wyobraź sobie słodycz soczystej pomarańczy, świąteczne połączenie cynamonu, mandarynki i goździków lub kwiatowe nuty drzewa różanego. Olejki eteryczne budują nastrój, poprawiają samopoczucie i mają wiele właściwości zdrowotnych dla ciała i umysłu. Nic dziwnego, że coraz częściej stają się nieodłącznym elementem domowego SPA. Mogą odprężać lub pobudzać, wprowadzać spokój lub wypełniać pomieszczenie naturalną energią.

Jeżeli tak jak my uwielbiasz naturalne zapachy, dowiedz się o nich więcej. Jak je stosować, przechowywać i łączyć, czyli aromaterapia – o tym w dzisiejszym artykule.

Olejek eteryczny imbirowy
Aby otrzymać kroplę cennego olejku eterycznego, trzeba wykorzystać znaczną część surowców: liści, kwiatów lub kłączy.

Jak powstają olejki eteryczne?

Pozyskanie cennego płynu często wymaga użycia wielu kilogramów surowców, np. owoców, kwiatów czy liści. Obecnie stosuje się kilka metod ich pozyskiwania – jak to wygląda, nim aromatyczny olejek trafi do buteleczki, którą właśnie trzymasz w dłoni. Oto trzy najpopularniejsze metody.

Destylacja parą wodną

To najpopularniejsza metoda, polegając na przepuszczeniu pary przez zbiornik, w którym znajduje się wybrany surowiec roślinny. Pod wpływem pary, rośliny uwalniają olejki, które wraz z nią trafiają do zamkniętego układu chłodzenia. W dalszej części procesu tworzy się tzw. wodę roślinną, na której wierzchu tworzy się warstwa olejku eterycznego.

Ekstrakcja rozpuszczalnikami lotnymi

Do tej metody wykorzystywane są specjalne rozpuszczalniki. Umieszcza się go w komorze z surowcem roślinnym i poddaje wysokiemu ciśnieniu (nawet do 200 krotności ciśnienia atmosferycznego) przy zachowaniu temperatury 30 stopni Celsjusza. Rozpuszczalnik taki tworzy jakby gęstą mgłę, w której znajdują się związki aromatyczne roślin. Po powrocie rozpuszczalnika do stanu gazowego pozostaje jedynie to, co udało pozyskać się z rośliny.

Wytłaczanie

Stosowane jest szczególnie do pozyskiwania olejów cytrusowych. Na początek skórki są nakłuwane tak, aby naruszyć komórki zawierające oleje lub namaczane w ciepłej wodzie. Później, w mechanicznej prasie, wyciskane. Powstała w ten sposób ciecz i inne produkty są odwirowywane, co powoduje oddzielenie się soku od olejku.

Cedrowy olejek eteryczny
Leśne i żywiczne aromaty olejków skutecznie odświeżają pomieszczenie. Do tego celu doskonale sprawdza się olejek cedrowy.

Jak działają olejki eteryczne?

W zależności od rośliny, z której pozyskiwany jest olejek, właściwości mogą być bardzo różne. Najczęściej jednak jeden rodzaj może być stosowany na wiele sposobów.

Inhalacje są szczególnie polecane w walce z objawami przeziębienia i problemach z górnymi drogami oddechowymi. Rozszerzają drogi oddechowe, rozrzedzają wydzielinę i działają bakteriobójczo, dzięki czemu pozwalają szybciej uporać się z uciążliwymi dolegliwościami. Walkę z przeziębieniem ułatwi ci olejek: oregano, miętowy, sandałowy, tymiankowy, pichtowy czy ylang-ylang.

Kąpiel w otoczeniu ulubionych zapachów to doskonały sposób na odprężenie po męczącym dniu i odzyskaniu energii. Do tego celu najlepiej sprawdzi się olejek mandarynkowy, z melisy, z paczuli, rozmarynowy, lemongrasowy, cedrowy i z drzewa różanego.

Sauna to szczególny rodzaj relaksu. Otacza Cię w niej gęsta para lub gorące powietrze o intensywnych zapachach. Olejek stosowany w ten sposób działa nie tylko na górne drogi oddechowe jak w przypadku inhalacji, ale i całe ciało. Dlatego najlepiej do tego celu nadaje się olejek z bergamotki, cyprysowy, grejpfrutowy, pomarańczowy i z szałwii lekarskiej.

Aromatyzacja powietrza może być przeprowadzana na wiele sposobów, np. przy użyciu kominka zapachowego lub dyfuzora. To właśnie ten sposób pozwala podkreślić atmosferę świąt w całym domu, odświeżyć pomieszczenie i zorganizować romantyczny wieczór tylko we dwoje. Zastosuj olejek z drzewa herbacianego, cytrynowy, lawendowy lub wiele innych, by podkreślić charakter Twojego domu!

Olejki w większości przypadków nadają się również do bezpośredniego stosowania na skórę lub do wykonywania masażu. Należy jednak przestrzegać podanych przez producenta środków ostrożności, np. stosować niektóre z nich wyłącznie w rozcieńczeniu. Do tej grupy zalicza się olejek lemongrasowy, pieprzowy, cytronella, kadzidłowy oraz wiele innych. Z kolei wszystkie olejki cytrusowe aplikowane na skórę wystawioną na działanie promieni słonecznych, mogą powodować powstawanie podrażnień.

Zawsze przestrzegaj zaleceń podanych na opakowaniu, ponieważ produkty te stosowane niezgodnie z ich przeznaczeniem, mogą spowodować więcej złego, niż dobrego.

Jak przechowywać olejki?

Jak każdy naturalny składnik, także i one mogą stopniowo wytracać właściwości tak korzystne dla naszego zdrowia. Aby maksymalnie spowolnić ten proces, zawsze przechowuj olejek w butelce z ciemnego szkła w szafce — z dala od promieni słonecznych, wilgoci i gorąca. Należy zadbać też o to, by produkty te były poza zasięgiem dzieci.

Miętowy olejek eteryczny
Olejki eteryczne są często umieszczone w szklanych buteleczkach, które chroni przed dostępem światła.

Aromaterapia w domu

Nie ma miejsca bardziej komfortowego niż własny dom. Czujesz się w nim spokojniej, pewniej i możesz podarować sobie kilka chwil, by odpocząć od codziennych wyzwań. Olejki pomogą Ci osiągnąć stan równowagi, którego tak potrzebujesz, aby czuć się szczęśliwą!

Uwielbiasz zapachy noszone na sobie? Sprawdź nasze porady w artykule Jak używać perfum? Niech moc zapachu będzie z Tobą… na dłużej!