kobieta z długimi włosami pokazuje jak szybko rosną włosy

Jak szybko rosną włosy? To pytanie typowe dla wieku dziecięcego, kiedy licznymi zapytaniami zasypujemy rodziców, bo tak najlepiej poznaje się świat. Będąc dorosłym, też lubimy wiedzieć i czasami, nomen omen, dzielimy włos na czworo, dlatego z tej okazji odpowiemy dzisiaj na wiele ciekawych pytań, m.in. z jaką prędkością rosną włosy, jak szybko rosną włosy na nogach i co zrobić, żeby włosy rosły szybko.


Spis treści:

 1. Jak szybko rosną włosy na głowie? Budowa i 3 fazy wzrostu włosa
  1.1. Cykl wzrostu włosa i jego budowa
  1.2. Dlaczego włosy rosną do pewnej długości?
  1.3. Jak szybko rosną włosy u mężczyzny?
  1.4. Jak szybko rosną włosy u dzieci?
  1.5. Jak szybko rosną włosy u nastolatków?
 2. Co zrobić żeby włosy szybko rosły? Po czym włosy rosną jak szalone?
  2.1. Jak szybko rosną włosy po wodzie ryżowej?
  2.2. Jak szybko rosną włosy po olejku rycynowym?
  2.3. Jak szybko rosną włosy po wcierkach?

Polecane produkty:


Jak szybko rosną włosy na głowie? Budowa i 3 fazy wzrostu włosa

fazy wzrostu włosa

Na pytanie, jak szybko rosną włosy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ szybkość wzrostu zależy od wielu czynników. Na jedne mamy wpływ, na drugie niestety nie. Tymi ostatnimi są predyspozycje osobnicze, czyli geny, które odziedziczyliśmy po rodzicach. Czynniki, na które mamy wpływ, to przede wszystkim dieta, styl życia oraz pielęgnacja włosów i skóry głowy. O tym, jak dbać o włosy i jakich składników poszukiwać zarówno w kosmetykach, jak i w produktach spożywczych, aby nasze włosy rosły zdrowo, opowiemy w dalszej części artykułu. Zanim jednak przejdziemy do porad, dowiemy się co nieco o budowie włosów i o tym, jak one rosną.

Z jaką prędkością rosną włosy? W miesiącu włosy rosną o około 1 – 1,5 cm. Zdarza się również tak, że jednym kosmyki rosną szybciej, a innym wolniej w 30 dni. Mówi się o tym, że u dorosłych dzienny przyrost włosa to około 0,35 mm. Włosy rosną, ale również naturalnie wypadają. Mniej więcej tracimy codziennie około 50 – 100 włosów. Gdy utrata kosmyków jest większa, warto zwrócić na to uwagę i podjąć odpowiednie środki, w postaci wprowadzenia do pielęgnacji preparatów wspierających porost nowych włosów lub wybrać się na wizytę do trychologa.

Warto wiedzieć, że włosy najszybciej rosną w dzieciństwie i jest to około 0,4 do 0,6 mm dziennie. Eksperci twierdzą również, że w sezonie letnim włosy rosną z większą prędkością, są bardziej gęste i witalne z uwagi na wysokie temperatury i brak okrycia głowy.

Cykl wzrostu włosa i jego budowa

Ludzkie włosy to nic innego jak zrogowaciały naskórek, który powstaje z komórek będących w mieszku włosowym. Należą do nich: keratyna, która jest budulcem włosa bardzo odpornym na uszkodzenia oraz melanina, która odpowiada za kolor włosa.

Zrozumienie cyklu wzrostu włosa będzie istotne przede wszystkim dla osób, które pragną zapuścić długie włosy. Sprawdźmy zatem, jakie fazy rozwojowe włosów posiadamy:

 1. Faza wzrostu włosa (anagen) – jej długość wynosi kilka lat (od 3 do 6). W tym czasie powstaje i rozwija się nowy naskórek.
 2. Faza przejściowa (uśpienia – katagen) – naskórek obumiera na skutek zerwania połączenia pomiędzy trzonem a macierzą mieszka włosowego. Zostaje zastąpiony przez nowy wytwór, a sama faza trwa 2 – 3- tygodnie.
 3. Faza spoczynku (telogen) – jest ostatnią prostą w cyklu życia włosa. Stary naskórek zostaje zastąpiony przez nowy. Faza trwa kilka miesięcy. Gdy włos wypada pod koniec fazy spoczynku, mówimy o nim egzogen.

Dlaczego włosy rosną do pewnej długości?

Jeżeli trapi nas to pytanie, mamy odpowiedź: długość, do której rosną włosy, jest uwarunkowana genetycznie. Oznacza to, że u niektórych z nas włosy rosną przez dany czas, do określonej długości, a potem przestają rosnąć. Dlaczego tak się dzieje? Wiąże się to ściśle z długością fazy wzrostu włosów, która jest różna u każdego człowieka. Znaczenie ma również miesięczny przyrost włosów. Jak wiadomo z poprzednich akapitów, anagen trwa różnie, zazwyczaj od 3 do 6 lat i jest do długość na którą nie mamy wpływu, ponieważ jest uwarunkowana genetycznie.


Ciekawostki

 1. Jak szybko rosną włosy łonowe? Jak szybko rosną włosy pod pachami? Włosy łonowe i pod pachami mogą urosnąć od 1 do 5 cm, gdzie faza anagenu trwa około 3 – 4 miesięcy. Szybki porost włosów w tych miejscach jest przypisany młodemu wiekowi, gdy się starzejemy, tempo znaczenie spada.
 2. Jak szybko rosną włosy na nogach? Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego tak szybko rosną ci włosy na nogach, wyjaśniamy, że w tych miejscach włoski rosną w tempie około 2,5 cm na miesiąc. Przyjmuje się włoski na nogach można zapuszczać jedynie przez dwa miesiące, ponieważ po upływie tego czas przestają po prostu rosnąć.
 3. Czy włosy rosną szybciej po ścięciu? To powszechny mit, że włosy szybciej rosną, gdy je podcinamy. Niestety tak się nie dzieje. To złudzenie, ponieważ podcięcie włosów zapobiega wykruszaniu się końcówek, co może sprawiać wrażenie, że włosy szybciej rosną. Podcinanie końcówek jest potrzebne, jednak nie wpływa na tempo wzrostu włosów.

Jak szybko rosną włosy u mężczyzny?

U mężczyzn sytuacja przedstawia się następująco – włosy na głowie rosną przeważnie 1 – 1,5 cm na miesiąc. Oczywiście tempo wzrostu zależy przede wszystkim od warunków osobniczych i jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak można przyjąć taką średnią. Na porost włosów wpływa również wiek, dieta i higiena snu.

Faza pierwsza wzrostu włosa, czyli anagen, jest znacznie krótsza u mężczyzn niż u kobiet. W tej fazie pojawia się około 80% wszystkich włosów, jakie mamy na głowie. Druga faza przejściowa, czyli katagen, to czas od wzrostu włosa do spoczynku włosa. U mężczyzn etap ten trwa około 3 tygodni od zakończenia fazy anagenu. Następnie włos przestaje rosnąć i pojawia się trzecia, ostatnia faza wzrostu włosów. Na tym etapie spoczynku, czyli w telogenie, wzrost włosów trwa trzy miesiące, a stare włosy są regularnie wypychanie przez nowe kosmyki. Włosów z trzeciej fazy jest na głowie zarówno mężczyzny, jak i kobiety około 13%.

Jak szybko rosną włosy u dzieci?

jak szybko rosną włosy u dzieci

Średnio przyjmuje się, że u dziecka włosy rosną około pół centymetra miesięcznie przez okres od dwóch do sześciu lat. Po tym czasie włosy przechodzą w fazę spoczynku, która trwa około trzech miesięcy, po których włosy zaczynają wypadać. Wśród dzieci za normę przyjmuje się utratę około 50 do 100 włosów każdego dnia.

Nie wszyscy wiedzą, że dzieci rodzą się z tak zwanym meszkiem płodowym, który po urodzeniu ściera się w ciągu około 6 miesięcy od urodzenia. Później dzieciom zaczynają od razu rosnąć włosy, oczywiście w różnej prędkości i intensywności lub noworodek zostaje z niewielką ilością włosków, a nawet prawie łysą główką. W zależności od wielu czynników u niektórych dzieci włosy nie pojawiają się aż do 2. roku życia, u innych zaś widoczne są już wtedy, gdy dziecko ukończy pierwszy rok życia. Przyjmuje się, że jeżeli do około 3. roku życia nie pojawiały się włosy u dziecka, warto udać się do specjalisty.


Jak działa ocet jabłkowy na włosy? Sprawdź!


Jak szybko rosną włosy u nastolatków?

W okresie dojrzewania u człowieka zachodzi wiele zmian na podłożu emocjonalnym, ale również hormonalnym, co ma ogromny wpływ na całą gospodarkę organizmu, w tym także na włosy. W wieku nastoletnim nasze włosy przechodzą ostateczną przemianę, czyli ukazują się takie, jakie będą w naszym dorosłym życiu. Z racji tego, że czas dorastania wiąże się między innymi z przyspieszoną pracą gruczołów łojowych pojawia się trądzik młodzieńczy, nadmierne wydzielanie sebum, ale również osłabienie i wypadanie włosów. Jeżeli te zmiany stają się uciążliwe i wpływają na nasze zdrowie, należy udać się do lekarza i przeprowadzić testy hormonalne, aby ustabilizować pracę gruczołów. Nie należy jednak panikować, ponieważ u wielu młodych ludzi naturalne jest to, że w wielu około 15 – 18 lat intensywnie tracą włosy i mogą pojawić się prześwity na szczycie głowy.

Co zrobić, żeby włosy szybko rosły? Po czym włosy rosną jak szalone?

kobieta aplikuje olejek na skórę głowy

Z wiekiem ludzki organizm działa coraz wolniej, co oznacza, że spada poziom hormonów, a przemiana materii jest coraz wolniejsza. To powody, dla których włosy nie rosną tak intensywnie, jak w młodym wieku. Faza wzrostu włosa jest znacznie krótsza, a dodatkowo pojedynczy włos ma mniejszą średnicę. Gdy wchodzimy w czas menopauzy, ale również nieraz wcześniej, ogólny stan włosów się pogarsza, ponieważ zmniejsza się poziom estrogenów, co przekłada się na to, że pasam stają się cieńsze i rzadsze. Na sam proces starzenia się organizmu nie mamy wpływu – on się po prostu wydarzy, jednak mamy możliwość opóźnienia poszczególnych zmian, dzięki dobrej pielęgnacji i diecie. Na pewno na pogorszenie kondycji włosów wpływają różne zabiegi chemiczne, jakim poddajmy swoją czuprynę – rozjaśnianie, częste korzystanie z prostownicy. Wpływ na wygląd włosów ma również dieta – ta bardzo rygorystyczna i eliminacyjna może doprowadzić do osłabienia cebulek włosów, które nie będą dostawały odpowiedniej ilości składników odżywczych.


Czy wiesz, że…

po włosie można poznać człowieka, a w szczególności po tym, co znajduje się wewnątrz włosa. To ono opowie nam historię człowieka. Przebadanie włosa o długości 6 cm daje nam odpowiedź, jak żyliśmy przez ostatnie pół roku. Jak to możliwe? Skład chemiczny włosa zmienia się pod wpływem wielu czynników, a same włosy są bardzo czułe na wszelkie zawirowania w naszym organizmie. Z włosów można czytać nawet lepiej niż z fusów, a na pewno pozyskane informacje są faktami, a nie magicznymi sztuczkami. Po analizie składu chemicznego włosa można dowiedzieć się, jakie leki przyjmowaliśmy i czy stosowaliśmy używki.

Ostatnio mówi się również głośno o tym, że włosy będą mogły być wykorzystywane w wykrywaniu chorób. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario dowiedli, że określenie poziomu kortyzolu we włosach może pomóc wyznaczyć ryzyko zawału serca, a eksperci z Australii pracują nad rozwiązaniem, pozwalającym na wczesne wykrycie raka piersi za pomocą badania struktury włosa.


Długie, lśniące i gładkie włosy to marzenie na pewno niejednej z nas. Od tak wielu czynników zależy kondycja kosmyków, że czasem trudno jest osiągnąć zadowalający nas stan. Choć na genetykę nie mamy wpływu, to możemy zawalczyć o piękne włosy na wielu innych polach. Mowa tu przede wszystkim o stylu naszego życia, czyli zdrowej diecie, optymalnym nawodnieniu i odpowiedniej dawce snu. Należy również określić porowatość włosów oraz typ skóry głowy i dobrać do nich optymalną pielęgnację.

O kondycji włosów decyduje w bardzo dużym stopniu zdrowa skóra głowy i odpowiednio odżywione cebulki włosowe. Nawilżanie i odżywianie skóry głowy skutkuje spowolnieniem procesów starzenia się. O czym warto pamiętać podczas pielęgnacji włosów, aby szybciej rosły? Oto kilka sprawdzonych metod.

 • masaż skóry głowy, który pobudza krążenia krwi, a cebulki włosów otrzymują więcej składników odżywczych i są lepiej natlenione, dzięki czemu włosy szybciej rosną i są silniejsze,
 • mezoterapia skóry głowy sprawia, że do cebulek włosowych dostarczane są bezpośrednio substancje aktywne, które przeciwdziałają starzeniu się skóry, a witaminy poprawiają również kondycję włosów i przyspieszają ich wzrost,
 • kuracja w ampułkach to doskonała suplementacja, która wzmacnia włosy i cebulki. Dobrze sprawdzają się takie składniki ampułek, jak: minoxidil czy aminexil,
 • picie siemienia lnianego. Jedyną łyżeczkę ziaren siemienia zalewamy 250 ml gorącej wody i odstawiamy na całą noc. Rano wypijamy całość razem z ziarenkami,
 • suplementy diety, np. herbatki z pokrzywy, skrzypu polnego, czy drożdże, np. Anwen Shake Your Hair suplement diety dla zdrowych włosów opakowanie uzupełniające 1080g.

Jak szybko rosną włosy po wodzie ryżowej?

woda ryżowa na porost włosów

Czy woda ryżowa to antidotum na wolno rosnące włosy? Okazuje się, że ta japońska metoda przynosi naprawdę wspaniałe rezultaty w postaci mocnych i szybciej rosnących włosów. Jak przygotować wodę ryżową i jak ją zastosować? Taką płukankę najlepiej przygotować z ryżu, który gotujemy bez woreczków, a następnie odlewamy z niego wodę. Tak przygotowany wywar stosujemy od razu jako ostatnie płukanie włosów. Sposób, w jaki płuczemy włosy w wodzie ryżowej, jest analogiczny do tego, jak wykonujemy inne, na przykład ziołowe czy octowe płukanki. Wodę ryżową można trzymać maksymalnie 2 dni po ugotowaniu, najlepiej w lodówce.

Płukanki z wody ryżowej to naturalny sposób na odżywienie włosów, jednak nie należy oczekiwać przysłowiowych cudów, że włosy natychmiast będą szybciej rosnąć, bo już wcześniej wspominaliśmy, że włosy rosną do pewnej długości i w różnym tempie, bo jest to powiązane przede wszystkim z genetyką i długością poszczególnych faz wzrostu włosa. Woda ryżowa może przyspieszyć wzrost włosa, jednak nie nastąpi to w tydzień. Warto też włączyć do rutyny pielęgnacyjnej masaż skóry głowy, który stymuluje mikrokrążenie skórne. Ile rosną włosy w pół roku dzięki wodzie ryżowej? Można oczekiwać, że będzie to ok. 6-10 cm.


Jak działa siemię lniane na włosy?


Jak szybko rosną włosy po olejku rycynowym?

Olejek rycynowy to znany od wieków naturalny środek na porost włosów, brwi i rzęs. Sprawia, że włosy rosną mocniejsze i gęstsze. Przyspiesza również ich wzrost nawet od 3 do 5 razy w ciągu kilku miesięcy. Z czego wynika moc olejku rycynowego? Zawiera kwasy tłuszczowe omega 6 i 9, witaminy, minerały i białka, które usprawniają mikrokrążenie skóry i pobudzają cebulki włosów do wzrostu, co zdecydowanie minimalizuje wypadanie włosów. Ten olej znany jest również ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Chroni skórę głowy przed silnymi detergentami zawartymi w szamponach, ogranicza wydzielanie sebum i zapobiega powstawaniu łupieżu. Dba o skórę, dzięki czemu włosy szybciej rosną. Ponadto zawiera cenne antyoksydanty, które wspomagają produkcję keratyny, będącej głównym budulcem włosów.

Jeżeli zależy ci na szybszym poroście włosów, warto połączyć bazowy olej rycynowy z innym olejem dopasowanym do wymagań naszej skóry i włosów, i stworzyć mieszankę olejową, którą należy nałożyć na skórę głowy, wykonując masaż. Taką miksturę trzymamy na głowie około 15 – 20 minut lub całą noc, uprzednio zabezpieczając włosy przewiewną chustą lub turbanem. Warto pamiętać, że olej rycynowy powinien stanowić mniej niż 50% całej maseczki olejowej, ponieważ przy większej zawartości może powodować przesuszenie skóry głowy.

Sprawdź: Etja Naturalny Olej Rycynowy bio (50 ml)

Jak szybko rosną włosy po wcierkach?

Zarówno gotowe, jak i domowe wcierki do włosów są jednymi z najskuteczniejszych sposobów na szybszy porost włosów. Regularne ich stosowanie sprawia, że zaledwie w ciągu kilku tygodni przybywa nam nowych włosków, tak zwanych baby hair. Na co należy zwrócić uwagę, kupując wcierki do włosów? Przede wszystkim na to, aby zawierały takie składniki, które odpowiadają potrzebom naszej skóry. Niektóre wcierki zawierają wysoko w składzie INCI alkohol, który szczególnie dla wrażliwej skóry głowy może być niewskazany, ponieważ ma właściwości drażniące i wysuszające.

Należy pamiętać o tym, że wcierki stosujemy regularnie i nie wcieramy ich we włosy, ale w skórę głowy, wykonując równocześnie masaż. Przyjmuje się, że pierwsze baby hair pojawią się po upływie około 4 tygodni od rozpoczęcia kuracji.

Sprawdź: Herbaria Lady Banfi Hajszesz wcierka do skóry głowy z ekstraktem z Chrzanu i Gorczycy (250 ml)

Jak szybko rosną włosy? To temat rzeka, a my poruszyliśmy w dzisiejszym artykule kilka najważniejszych aspektów tego zagadnienia. Wzrost włosów zależy od wielu zewnętrznych impulsów, ale przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych, na które nie mamy wpływu. Jednak nie jesteśmy całkowicie bezsilni i jeżeli zależy nam na szybszym przyroście włosów, możemy posiłkować się kilkoma metodami, które sprawią, że wysyp młodych włosków (baby hair) będzie oszałamiający.


Polecane produkty:


Źródła:

Włos w wieku dojrzałym, dostępny: zwierciadlo.pl, dostęp 09.05.2023, https://zwierciadlo.pl/moda-i-uroda/46714,1,wlos-w-wieku-dojrzalym.read