tapirowanie włosów

Jak tapirować włosy, aby trzymały się i dobrze wyglądały przez cały dzień? Czy wszystkie włosy można tapirować i czy ten sposób stylizacji niszczy kosmyki? Jak tapirować włosy krok po kroku? Przygotowaliśmy prostą instrukcję, aby tapir był dobrze wykonany, a jednocześnie wyglądał naturalnie.


Spis treści:

 1. Jak tapirować włosy i czy dobry tapir jest nadal modny?
  1.1. Jak tapirować włosy krok po kroku
  1.2. Akcesoria i kosmetyki potrzebne do tapirowania
 2. Jak tapirować włosy u nasady?
 3. Jak tapirować włosy do kucyka?
 4. Tapirowane fryzury
 5. Czy tapirowanie niszczy włosy?

Polecane produkty:


Jak tapirować włosy i czy dobry tapir jest nadal modny?

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak tapirować włosy, aby uzyskać pełną objętości fryzurę, jednak bez przesadzonego efektu. Tapirowanie włosów choć wydaje się, że jest metodą stylizacyjną, która już straciła na wartości i nie jest tak popularna, jak w szalonych latach 80., okazuje się, że nadal ma zwolenników i jest wręcz niezbędna do wykonania niektórych fryzur.

Tapir na włosach nie musi przypominać sklejonych i sterczących w każdą stronę świata kosmyków, napuszonych fryzur z nadmierną ilością lakieru na nich, przypominających hełm. Nowoczesne tapirowanie włosów ma za zadanie unieść włosy od nasady, poprawić ich teksturę, wpleść ruch pomiędzy pukle i dodać objętości fryzurze, aby lepiej się prezentowała.

Tapirowanie włosów wymaga pewnych umiejętności i sprawdzonych kosmetyków, ponieważ łatwo przesadzić i osiągnąć sztuczny efekt niczym z ery disco. Z naszego artykułu dowiesz, jak tapirować włosy u nasady i jak tapirować włosy do kucyka.

Zatem jak dobrze tapirować włosy? Po pierwsze należy zdecydować się, czy chcemy wytapirować wszystkie włosy na całej powierzchni, czy zależy nam na tapirowaniu jedynie konkretnych partii włosów. Po drugie w zależności od preferencji możemy wykonać mocny tapir lub delikatny, którego niemal nie będzie widać. Sprawdź, jak tapirować włosy krok po korku, aby wyglądały zdrowo, pięknie i naturalnie.


Lekka, ponadczasowa fryzura? Mokra włoszka – odkryj ją!


Jak tapirować włosy krok po kroku

przygotowanie włosów do tapirowania

Na czym tak naprawdę polega tapirowanie włosów? Najprościej można to wytłumaczyć tym, że przesuwa się włókna włosów w kierunku cebulek włosowych, aby zwiększyć gęstość pasm, dodać im objętości i wprowadzić „ruch” w teksturę włosów. Dzięki takim zabiegom fryzura dłużej utrzymuje się w nienagannym stanie.

Jeżeli chcesz lekko natapirować włosy, wystarczy wytapirować tylko ich część. Nadasz objętość włosom, tapirując je w połowie ich długości i na końcówkach.

 1. Wyodrębnij pasmo włosów, np. przy pomocy szpikulca, którym często jest zakończony grzebień do tapirowania włosów, i oddziel je od reszty kosmyków.
 2. Następnie z tej sekcji włosów wydziel 2 – 3 centymetrowe pasemko i przytrzymaj je w powietrzu.
 3. Teraz przeczesz grzebieniem włosy w kierunku cebulek, aby je lekko unieść i zmienić ich strukturę. Pamiętaj, aby trzymać grzebyk prostopadle w stosunku do głowy. Takie tapirowanie jest delikatne i naturalne. Przy użyciu dobrych kosmetyków, które nie skleją włosów, może być niemal niezauważalne.
 4. Po wykonaniu tapirowania, wygładź delikatnie powierzchnię włosów, a dzięki tej sztuczce uzyskasz proste pasma, a tapir będzie ukryty pod nimi.
 5. Jeżeli zależy Ci na długotrwałym efekcie, przed tapirowaniem spryskaj włosy lakierem tuż przy cebulkach.
 6. Warto pamiętać, aby nie wykonywać tapirowania na świeżo umytych włosach, ponieważ są zbyt gładkie i śliskie, a wtedy tapir nie będzie się trzymał i finalnie fryzura może stracić wizualnie, a nie zyskać.

Jeżeli tapirujesz włosy do koka, zrób to na czubku głowy. Gdy chcesz jedynie dodać im ruchu i unieść, natapiruj kosmyki w połowie ich długości.

Akcesoria i kosmetyki potrzebne do tapirowania

grzebień do tapirowania włosów

1. Grzebień lub szczotka z gęsto rozstawionymi zębami, które chwycą włosy blisko nasady głowy. Sprawdź szczotkę stworzoną specjalnie do tapirowania włosów, która posiada 100% włosie dzika. Czesanie nią zwiększa objętość włosów. Możesz nią wykonać również olejowanie włosów, nakładając olejek.

⇒ Sprawdź: Balmain Hair Backcomb Brush szczotka do tapirowania włosów Black (1 szt.)

2. Suchy szampon, który zwiększa objętość włosów, usztywnia je i delikatnie unosi, ułatwiając tapirowanie.

⇒ Sprawdź: Batiste – Suchy szampon do włosów normalnych i suchych dla kobiet (200 ml)

3. Zakwaszanie włosów

Jeżeli mimo tapirowania włosów Twoje pasma nadal nie są odbite od nasady, szybko tracą objętość i smutno zwisają, być może przyczyną jest twarda woda, która nadmiernie obciąża włosy. Wyjściem z tej sytuacji jest chelatowanie włosów i wykonanie zakwaszającej płukanki.

Jak tapirować włosy u nasady?

Włosy tapirujemy w większości przypadków tylko u nasady, czyli przy potylicy, na czubku głowy, przy czole, a w ostateczności przy skroniach, jednak w tych okolicach należy zachować umiar i delikatnie wyczesać włókna w kierunku cebulek, aby nie uzyskać napuszonego efektu tak zwanej „dużej głowy”.

Oto prosta instrukcja, jak tapirować włosy na czubku głowy:

 1. Wybierz pasmo włosów o grubości mniej więcej 2 – 3 centymetrów i lekko je unieś, oddzielając od reszty włosów.
 2. Następnie delikatnie spryskaj je lakierem do włosów.
 3.  Tapiruj daną partię włosów w kierunku nasady głowy, czyli w stronę cebulek.
 4.  W kolejnym kroku chwyć następną partię włosów, która znajduje się pod poprzednim pasmem i zacznij tapirowanie w taki sam sposób, jak poprzednio.
 5. Postępuj tak samo z kolejnymi sekcjami włosów, aż uzyskasz taki efekt, o jaki Ci chodziło.
 6. Po skończeniu tapirowania delikatnie wygładź wierzchnią stronę włosów grzebieniem, lekko je przeczesując i ułóż w dowolny sposób.

Taki sposób tapirowania sprawdzi się przy włosach długich i półdługich, a jeżeli myślisz o tym, jak tapirować włosy krótkie, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – tak samo jako długie. Technika się nie zmienia, a jedynie czas wykonania całej fryzury się zdecydowanie skraca z uwagi na to, że włosy nie są długie.

Jak tapirować włosy do kucyka?

Kucyk jest jedną z najczęściej wykonywanych fryzur w domu, ponieważ jest nie tylko łatwy i wygodny do stworzenia, ale daje również wiele możliwości jego wystylizowania. Nisko upięte włosy, wysoko, gładko zaczesane lub właśnie lekko uniesione. Jeżeli ta ostatnia opcja jest dla Ciebie najlepsza, sprawdź, jak tapirować włosy do kucyka, aby otrzymać większą objętość włosów.

Do wykonania lekko wytapirowanego kucyka będzie Ci potrzebnych kilka rzeczy: gumka i klamerka do włosów, grzebyk do tapirowania ze szpikulcem, lakier do włosów.

 1. Podziel włosy poziomo na górną i dolną część.
 2.  Dolną partię włosów przytrzymaj klamerką do włosów.
 3.  Górną sekcję włosów zacznij delikatnie tapirować pasmo po paśmie, aby zwiększyć ich objętość i nadać bardziej wypukły kształt fryzurze.
 4. Po skończonym tapirowaniu chwyć wszystkie włosy i zwiąż je w ulubionej wysokości w koński ogon.

Szampony suche – jak ich używać?


Tapirowane fryzury

Jeżeli chcesz zainspirować się perfekcyjnym tapirem, zerknij na gwiazdy lat 50., które miały starannie ułożone, natapirowane włosy, wcześniej nawinięte na grube wałki i podniesione u nasady. Doskonałym wzorcem natapirowanej fryzury będzie uczesanie Brigitte Bardot, Audrey Hepburn czy Marilyn Monroe. Oczywiście to tylko przykład, z którego można czerpać pewne wyobrażenie na temat stylizacji. Dzisiaj zapewne należałoby ją unowocześnić i sprawić, aby była wygodna i pasująca do współczesnych trendów. Obecnie stawia się na naturalne wykończenie fryzur, dlatego rezygnujemy się z mocnego tapirowania włosów na czubku głowy i układania ich w kok.

Z natapirowanych włosów można stworzyć piękne warkocze, nadać teksturę włosom półdługim i krótkim. Jeżeli masz krótkie i cienkie włosy, delikatnie je natapiruj, aby je unieść i ułatwić ich stylizację. Zobaczysz, że ta metoda sprzyja układaniu włosów krótkich w dowolny sposób. Są wtedy bardziej podatne na różnego rodzaju upięcia. Jeżeli chcesz uzyskać niedbały, nonszalancki, rockowy image, natapiruj włosy u nasady i utrwal je lakierem, a niższe partie włosów delikatnie skręć na pasek od szlafroka i wykonaj luźne, nieco niesforne fale.

Czy tapirowanie niszczy włosy?

kobieta stylizuje włosy na szczotkę

Częste i mocne tapirowanie włosów może je nadwyrężyć i uszkodzić ich strukturę. Gdy są zbyt intensywnie naciągane, może dojść do złamania i rozdwojenia końcówek. Poza tym tapirowanie jest bezpieczne, jeżeli wykonujemy je umiejętnie i delikatnie, a także niezbyt często. Zawsze warto pamiętać o tym, że jeżeli stylizujemy włosy i poddajemy je działaniu ciepła, chrońmy je, stosując kosmetyki termoochronne. Ważna jest również pielęgnacja, która sprawi, że kosmyki będą dogłębnie odżywione i nawilżone, a wtedy na pewno bardziej odporne na zabiegi stylizacyjne. Maseczki do włosów i odżywki do włosów to kosmetyki pierwszej potrzeby, gdy zależy nam na zdrowych i lśniących puklach.

Tapirowanie włosów choć kojarzy się nam z przeszłością, nadal jest stosowane przez profesjonalistów, którzy nie wyobrażają sobie pracy bez tej metody. Daje naprawdę wiele możliwości stylizacyjnych. Układanie włosów tym sposobem wymaga od nas pewnych umiejętności, ale łatwo się ich nauczyć i wdrożyć w życie.


Polecane produkty: