jak wydobyć skręt włosów

Jak wydobyć skręt włosów? Czy to możliwe bez lokówki? Czy z każdego rodzaju włosów można wydobyć skręt? Jakie są domowe sposoby na uzyskanie fal i loków, i jakich produktów użyć? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Jeżeli masz ochotę na zmianę swojego wizerunku, bo czujesz podskórnie, że twoje włosy będą się kręcić, ale jeszcze nie wiesz, jak to sprawdzić i jak osiągnąć efekt fal, loczków lub sprężynek, przeczytaj nasz krótki poradnik, w którym podpowiemy, jak wydobyć skręt włosów prostych i falowanych.

Polecane produkty:

Jak wydobyć skręt włosów? Typy włosów

kobieta z kręconymi włosami

Być może nie zastanawiałaś się nad tym, jak wydobyć skręt włosów, bo sądzisz, że twoje włosy nie mają skłonności do kręcenia się. Być może chciałabyś mieć falowane włosy, ale przecież to niemożliwe, skoro zawsze miałaś je proste. Jednak istnieje parę przesłanek ku temu, aby stwierdzić, czy włosy choć proste na pierwszy rzut oka, lubią się kręcić lub falować. Jak to sprawdzić?

Skręt włosów uwarunkowany jest genetycznie, podobnie jak porowatość włosów, ale z wiekiem, a także pod wpływem pielęgnacji, stosowania różnych kosmetyków i stylizatorów, porowatość włosów może ulec zmianie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że nasze włosy mogą mieć naturalną zdolność do falowania a nawet kręcenia. Najczęściej taka ukryta zdolność przejawia się w tym, że kosmyki są dość niesforne, puszą się, nie łatwo dojść z nimi do porządku, nie poddają się łatwo stylizacji. To pierwsze jaskółki, które sygnalizują nam nie wiosnę, ale w tym przypadku ochotę twoich włosów na kręcenie się.

Na początku warto dowiedzieć się nieco więcej na temat skrętu włosów.

Włosy falowane – poziomy skrętu:

 • 2a – lekko falowane włosy w kształcie delikatnie zaznaczonej litery „s”, jakby rozciągniętej w pionie. Takie włosy mają tendencję do przesuszenia i puszenia się. Przylegają do głowy.
 • 2b – fale są mocniej zaakcentowane, a ich kształt przypomina literę „s” w bardziej zwartej formie, na całej długości. To włosy, które również często się puszą, jednak są grubsze niż kosmyki z poprzedniego poziomu. Mocno przylegają do głowy.
 • 2c – wyraźne fale na włosach, które przypominają mocną i sprężystą literę „s”. Takie fale pojawiają się nawet powyżej ucha. Mają skłonność do puszenia się, niełatwo jest odbić je od nasady, ale skręt pojawia się już nasady włosów.
 • 2c/3a – typ włosów wurly co oznacza kręcone włosy i falowane (słowo wurly powstało od słów curly – kręcone i wavy – falowane). To pasma, które falują się u nasady, a im bliżej końcówek, tym bardziej się kręcą.

Włosy kręcone – poziomy:

 • 3a – włosy posiadają lekkie skręty w literę „s”. Loki są zaokrąglone, a pasma są łatwe do stylizowania, ich kształt zmienia się pod wpływem wilgoci.
 • 3b – pasma układają się w sprężynki, przekrój loczków jest drobniejszy. Włosy są grube i często wyglądają na suche, potrzebują dopasowanej pielęgnacji, aby dobrze się prezentować.
 • 3c – kosmyki są kręcone, drobne loczki, które skręcają się już od nasady. Pasma są mocne i grube, ale miękkie w dotyku.

Włosy sprężynkowe – poziomy:

 • 4a – pasma są ciasno zwinięte w kształt litery „s”, loczki są drobne, są dość kruche, ale mają sporą gęstość.
 • 4b – kręcą się na kształt litery „z”, to znaczy, że nie kręcą się miękko, jak w przypadku typów 3, ale wyginają się pod ostrym kątem, jak litera „z”.
 • 4c – wyglądem przypominają łańcuszek z drobnych oczek, ponieważ ich sprężynki są bardzo drobne i gęsto ułożone.

Ten dość szczegółowy przegląd typów włosów falowanych i kręconych pomoże zdefiniować nasz skręt. Włosy kręcone, które nieustannie prostujemy prostownicą lub laminujemy czy prostujemy keratynowo, mogą zmienić swój pierwotny typ, dlatego czasem warto sobie przypomnieć, jak wyglądały naturalnie, wtedy gdy chcemy wrócić do korzeni i przywrócić im skręt.

Ta rozpiska najbardziej może pomóc osobom, które podejrzewają, że ich włosy mogą się falować. Są po wysuszeniu proste, ale po odpowiedniej, nieskomplikowanej i niewymagającej wielu trudno dostępnych kosmetyków, pofalują się lub nawet skręcą. Odpowiednio dobrana pielęgnacja nie tylko poprawi kondycję włosów, ale również pomoże wydobyć skręt.


Twoje włosy potrzebują szybkiej regeneracji? Sprawdź, czym jest kremowanie włosów


Na czym polega wydobywanie skrętu?

Czym jest wydobywanie skrętu? To forma pielęgnacji i stylizacji, która polega na tym, że tworzymy włosom odpowiednie warunki, aby sprawdzić, czy rzeczywiście kryją w sobie zdolności do falowania lub kręcenia się. Jakie to warunki? To przede wszystkim umiejętne ich wystylizowanie przy pomocy odżywki bez spłukiwania (BS) i stylizatora. Ważna jest również świadoma pielęgnacja i dobranie kosmetyków do porowatości włosów. Miękkie fale można osiągnąć przy pomocy kilku produktów i paru czynności. Należy jednak pamiętać, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy nasze włosy mają choć niewielką skłonność do falowania się.

Jak wydobyć skręt włosów krok po kroku – 7 kroków do fal lub loków

jak wydobyć skręt włosów etapy

Przy pierwszym wydobyciu skrętu, najlepiej jest podejść do tematu spokojnie i z dystansem. Warto pamiętać, że pierwszy raz niekoniecznie musi spełnić nasze oczekiwania, ale nie należy się zrażać, gdyż każdy kolejny będzie dla nas doświadczeniem i ostatecznie uda się nam dopasować odpowiednie kosmetyki, które pomogą nam wydobyć skręt włosa.

Poniżej przedstawiamy przykładowy sposób na wydobycie skrętu. Istnieje wiele poradników, ale my skupiliśmy się na tym, aby na samym początku naszej przygody ze świadomą pielęgnacją włosów i ochotą na fale, nie przeciążyć głowy wieloaspektowym podejściem do pielęgnacji i przedstawić najprostszy z możliwych sposobów na uzyskanie skrętu włosów. Osobom początkującym zalecamy korzystanie z łatwo dostępnych kosmetyków zarówno do pielęgnacji, jak i stylizacji. Na początku warto użyć swoich standardowych produktów, aby zbyt wiele nie inwestować, jeżeli okaże się, że nasze włosy są jednak odporne na skręcanie się pomimo naszych podejrzeń, że mogło być inaczej.

Krok nr 1

Umyj włosy swoim ulubionym szamponem, takim, jakiego używasz na co dzień. Zrezygnuj z szamponów z mocnymi detergentami, takimi jak SLS. Nałóż maskę lub odżywkę, której również używasz w swojej pielęgnacji. Po chwili spłucz ją.

Krok nr 2

Nie odsączaj włosów w ręcznik, delikatnie je odciśnij, tak aby nie kapała z nich woda, nie rozczesuj, a jedynie rozdziel je palcami i od razu zacznij ugniatać.

Krok nr 3

Następnie nałóż na dłonie niewielką ilość odżywki bez spłukiwania (skrót: BS). Rozetrzyj ją w dłoniach i zacznij wprowadzać ją we włosy, dokładnie je ugniatając. Gdy nie masz pod ręką produktu bez spłukiwania, możesz skorzystać ze zwykłej odżywki, którą delikatnie rozcieńczysz wodą.

Krok nr 4

W kolejnym kroku zaaplikuj na dłonie niewielką ilość stylizatora i rozetrzyj go dokładnie, aby powstała jednolita konsystencja. Tak przygotowany kosmetyk zacznij wgniatać w poszczególne pasma. Trzymaj głowę w dół, ugniatając włosy od dołu, przechodząc powoli ku górze. U nasady głowy również zbierz włosy i starannie je ściskaj i ugniataj. W międzyczasie możesz dołożyć stylizator, jeżeli poczujesz, że jest go za mało. Każdy rodzaj włosa ma inne potrzeby, tutaj powinnaś obserwować, czy powstający efekt stylizacji cię zadowala, czy pojawiają się fale, czy włosy dobrze reagują na stylizator.

Krok nr 5

Następnie możesz użyć bawełnianej koszulki, aby dalej ugniatać włosy. Ugniatanie włosów przez bawełnianą koszulkę powoduje delikatne odsączenie wody i pozbycie się nadmiaru stylizatora.

Krok nr 6

W przedostatnim kroku przechodzimy do suszenia włosów. Możesz albo pozwolić włosom wyschnąć samoistnie, albo posłużyć się suszarką z dyfuzorem. Susz włosy letnim nawiewem. Pamiętaj, że suszenie włosów standardowym nawiewem powoduje ich prostowanie, dlatego do włosów kręconych używa się dyfuzora.

Krok nr 7

Gdy włosy wyschną, nałóż na końcówki odrobinę serum olejowego, aby zmiękczyć sztywne fale lub loki, które stwardniały pod wpływem stylizatora. Delikatnie wgnieć we włosy niewielką porcję olejku lub serum na bazie silikonów.

Jak wydobyć skręt włosów – produkty, których potrzebujesz

wgniatanie stylizatora

 1. Maska lub odżywka

Zaleca się zastosowanie maski lub odżywki emolientowej (E). Emolienty dociążają włosy, wygładzają je, sprawiając, że pasma są bardziej elastyczne, plastyczne, podatne na stylizację.

Sprawdź:

2. Stylizator

Stylizator to kluczowy produkt do wydobywania skrętu. Jego zadaniem będzie nie tylko jego wydobycie, ale również zdefiniowanie jego kształtu i utrwalenie go. W tej sytuacji sprawdzą się żele do włosów, pianki do włosów lub kosmetyki o konsystencji kremu. Szczególnie polecane są produkty marki Taft (żółty i czerwony).

Sprawdź:

Jak wydobyć skręt włosów – domowe sposoby na fale i loki

nakładanie olejku na końcówki włosów

 1. Siemię lniane na włosy (lniany glutek) – to najtańszy sposób na zdefiniowanie skrętu. Z łatwością przyrządzisz ten stylizator w domu, kupując siemię lniane, które należy gotować do momentu, aż powstanie przezroczysty żel, który odcedzamy i odstawiamy do wystygnięcia.
 2. Bawełniana koszulka lub ręcznik z mikrofibry / suszarka z dyfuzorem – bawełniana koszulka przyda ci się do ploppingu lub odsączania wody z włosów jako alternatywa dla zwykłego ręcznika, który nie służy kręconym włosom.

Koszulkowanie? Ręcznikowanie? Dowiedz się, czym jest plopping w stylizacji włosów


Jeżeli zastanawiałaś się, jak wydobyć skręt włosów bez dyfuzora, podpowiadamy, że warto pozwolić włosom samodzielnie wyschnąć po nałożeniu stylizatora. Ewentualnie posłużyć się bawełnianą koszulką. Przy kolejnych próbach definiowania skrętu, gdy będziesz już więcej wiedziała na temat swoich włosów i tego, czy lubią się falować, możesz zainwestować w dyfuzor.

Wydobywanie skrętu nie jest trudne, a może przynieść zachwycające efekty. Podejmij próbę i dowiedz się, czy twoje włosy lubią się kręcić, a do tej pory po prostu nie dałaś im na to szansy. Nie zniechęcaj się po pierwszej próbie. Dowiedz się, czym jest równowaga PEH, dobieraj kosmetyki zgodnie z rodzajem porowatości swoich włosów. Zdobyta wiedza prędzej czy później przełoży się nie tylko na widoczną poprawę kondycji włosów, ale również przyczyni się do tego, że lepiej poznasz potrzeby swoich kosmyków i być może wydobędziesz na światło dzienne swój pierwszy skręt włosa.

Polecane produkty:

 

Źródła:

Pierwsze wydobycie skrętu. Od czego zacząć, w: curlywurlysistas.pl, dostępny: https://curlywurlysistas.pl/2020/11/18/pierwsze-wydobycie-skretu-od-czego-zaczac/, dostęp 31.05.2022

Typy kręconych włosów. Poznaj swój, w: curlymadeleine.pl, dostępny: https://curlymadeleine.pl/2016/03/typy-kreconych-wosow-poznaj-swoj.html, dostęp 31.05.2022