Kosmetyki, które pozwolą Ci zapuścić włosy

Jak zapuścić włosy? To jedno z najczęstszych pytań wśród osób, którym zależy, by w relatywnie szybkim czasie móc cieszyć się długimi i zdrowymi kosmykami. Wbrew pozorom, nie jest to prosta sprawa i nie istnieją również żadne uniwersalne reguły dające gwarancję szybkiego wzrostu włosów, gdyż jest to bardzo indywidualną kwestią – zależną o wielu czynników. Istnieje jednak kilka zasad, które mogą nam pomóc zaktywizować kosmyki do wzrostu.

Odpowiednia pielęgnacja włosów oraz skóry głowy, bez wątpienia, przyczynia się do ich szybszego wzrostu. Nie trzeba natomiast od razu poddawać się kosztownym zabiegom fryzjerskim, gdyż nasza troska o włosy powinna narodzić się w domowych warunkach i na stałe zagościć w codziennej rutynie pielęgnacyjnej.

Jak zapuścić włosy, czyli cykl wzrostu włosa w pigułce

Jak zapuścić włosy? Co zrobić, by przyśpieszyć ich wzrost? Czy można zapuścić włosy w tydzień lub miesiąc? Te pytania są niezwykle częste, jeżeli zależy nam na szybkiej zmianie fryzury i wymarzonej długości kosmyków. Na pewno możemy zrobić wiele, by przyśpieszyć ich wzrost oraz zdecydowanie poprawić ich kondycję.

Mówiąc o zapuszczaniu włosów, należy podejść do tego zagadnienia obiektywnie, bowiem fazy wzrostu włosa rządzą się swoimi prawami, dlatego nie powinniśmy łudzić się, że w tydzień uda nam się osiągnąć spektakularną różnicę w długości pasm.

Średnio, w skali miesiąca, przyrost włosów może osiągnąć 1 lub 1,5 cm. Indywidualne uwarunkowania mogą tę średnią nieco zawyżyć lub też zaniżyć. Warto przy tym zaznaczyć, że tendencję do szybszego wzrostu, kosmyki mają w okresie dzieciństwa – z biegiem lat zdolności te słabną, jednak odpowiednia pielęgnacja, dieta i styl życia, z pewnością są naszymi sprzymierzeńcami.

Odpowiadając na pytanie „jak zapuścić włosy?”, nie sposób nie wspomnieć o fazach wzrostu włosa. Cykl ten dzielony jest na trzy etapy:

1. Anagen (faza wzrostu włosa) – jest etapem najintensywniejszym, który trwa średnio od 3 do 6 lat. W fazie tej komórki mieszka włosowego starają się wyprodukować nowy włos.
2. Katagen (faza uśpienia) – procesy rozrodcze włosa zatrzymują się. Kosmyk wypychany jest do powierzchni skóry.
3. Telogen (faza spoczynku) – włos wysuwa się ze skóry, staje się martwy i wypada. Z czasem w jego miejscu pojawia się nowy włos.

Kosmetyki na porost włosów

Fazy wzrostu włosa mają duże znaczenie przy diagnozowaniu problemów i chorób skóry głowy czy włosów. Co ważne, dziennie możemy tracić od 50 do 100 włosów – dopiero, gdy zauważymy większe ilości, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą i wdrożyć odpowiednią terapię.

Dlaczego włosy nie rosną?

Dlaczego włosy nie rosną? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle ważna dla procesu zapuszczania kosmyków. Wyeliminowanie potencjalnych problemów i czynników osłabiających porost włosów, może przyspieszyć nasza metamorfozę.

Najbardziej powszechne czynniki hamujące wzrost włosów:
Choroby skóry głowy, m. in. łojotokowe zapalenie skóry, łupież czy grzybica, bardzo poważnie pogarszają kondycję kosmyków. Zazwyczaj przy ujściach mieszków włosowych gromadzi się wówczas sebum, które nie pozwala kosmykom prawidłowo rosnąć.

Nieprawidłowa pielęgnacja, która obejmuje chociażby brak regularnych zabiegów kosmetycznych na włosy, ich nieprawidłowe rozczesywanie, niepodcinanie końcówek czy też dobór nieodpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, szamponów, odżywek czy masek. Kwestia pielęgnacji odnosi się również do stanu skóry głowy.
Niewłaściwa dieta i wiążący się z nią niedobór składników odżywczych – witamin i minerałów. Dbając o organizm od środka, odwdzięcza on nam się piękną i zdrową skóra oraz lśniącymi włosami.

Wiele kobiet często ma wrażenie, że ich włosy w ogóle nie zyskują na długości. Jest to kwestia niewłaściwej pielęgnacji, bowiem kosmyki rosną u nasady, natomiast brak odpowiedniej troski o końcówki, które się łamią i kruszą, nie daje możliwości zobaczenia efektu dłuższych kosmyków.

Jak zapuścić włosy? Poznaj najważniejsze zasady

Odpowiedź na pytanie “jak zapuścić włosy?” nie jest prosta. Zapuszczanie włosów może być bowiem żmudnym i długim procesem, mogącym od nas wymagać totalnej zmiany nawyków i przyzwyczajeń. Jeśli zależy nam na szybkim wzroście włosów, musimy stworzyć im ku temu odpowiednie warunki, a te zagwarantują zbilansowana dieta, właściwa pielęgnacja i zdrowy styl życia.

Kosmetyki wspierające zapuszczanie włosów

1. Zadbaj o włosy od środka, czyli zdrowa dieta i właściwa suplementacja

Praca cebulek włosa uzależniona jest od rodzaju i kondycji kosmyków, stanu skóry głowy, uwarunkowań genetycznych, czy też zdrowego odżywiania, a nawet aktywności fizycznej. Jeżeli dostarczymy organizmowi odpowiednią dawkę witamin oraz mikro- i makro elementów, z pewnością przyśpieszymy wzrost włosów.

W naszej diecie czy suplementacji nie powinno zabraknąć witamin A, B, C, E, a także minerałów takich jak cynk, żelazo, krzem, selen, mangan czy miedź. Warto też zainteresować się preparatami z biotyną, skrzypem, cynkiem oraz kwasem omega-3. Nie należy również zapominać o wodzie, która jest bardzo ważnym elementem odpowiedzi na pytanie, jak zapuścić włosy?

2. Kondycja skóry głowy i jej znaczenie dla zapuszczania włosów

By relatywnie szybko móc cieszyć się pięknymi i długimi włosami, koniecznie musimy o nie starannie zadbać i postawić na troskliwą pielęgnację, która obejmować będzie nie tylko kosmyki, ale również skórę głowy, której stan i kondycja mają ogromny wpływ na zapuszczanie włosów.

Skóra głowy jest na tyle istotna, że to w niej znajdują się chociażby mieszki włosowe, gruczoły też włókna elastyny, kolagen czy komórki tłuszczowe. Warto wspomnieć, że to również problemy i choroby skóry głowy, mogą zahamować wzrost kosmyków, więc jej dobra kondycja jest niezwykle ważna dla przyrostu pasm.

O skórę głowy zadbać można za pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych o wartościowym składzie, które dodatkowo odpowiedzą na jej problemy czy potrzeby, chociażby na konieczność dodatkowego nawilżenia czy zwalczenia łupieżu bądź sebum. Nie zapominajmy jednak, że zbawienny wpływ na jej kondycję mają również regularne masaże, które oczyszczają skórę z łoju czy martwego naskórka, a jednocześnie poprawiają krążenie – pobudzając porost włosów.

Równie ważne, co masowanie skalpu jest również jego peelingowanie. Można je wykonać przy użyciu specjalistycznych kosmetyków, np. szamponów enzymatycznych, ale również za pomocą produktów, znajdujących się w każdej kuchni – cukru czy kawy. Peeling pobudza krążenie krwi, wzmacnia cebulki i stymuluje włosy do wzrostu.


Dowiedz się więcej o peelingowaniu: Jak wykonać peeling skóry głowy?


Rynek kosmetyczny oferuje również gotowe produkty, m. in. Radical peeling trychologiczny stymulujący wzrost włosów – będący prawdziwym przełomem w walce z wypadaniem włosów. Bardzo skutecznie oczyszcza skórę głowy, wzmacnia włosy i przyśpiesza ich naturalny wzrost. W składzie kosmetyku obecne są kwasy AHA, papaina, arginina, ekstrakt ze skrzypu, mocznik czy prowitamina B5.

Radical peeling stymulujący wzrost włosów

3. Jak zapuszczać włosy? Podcinając ich końce!

Jak zapuszczać włosy? Przede wszystkim… z głową! Niezwykle ważny jest zdrowy rozsądek. O kosmyki należy zadbać od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Przed zapuszczaniem włosów, warto je skrócić, podcinając zniszczone, suche i kruszące się końcówki, a następnie wykonywać cięcia regularnie (średnio co 2 miesiące) i stosować kosmetyki dedykowane końcówkom.

Choć na pierwszy rzut oka porada dotyczące regularnego podcinania nieco kłóci się z ideą ich zapuszczania, to tak naprawdę, tylko cyklicznie cięcia pozwolą nam w miarę szybko zauważyć efekt. Dlaczego? Bo suche i zniszczone końcówki negatywnie wpływają na ogólną kondycję włosów, ale też – jeśli zaczną się łamać i kruszyć – nie zauważmy jakiejkolwiek różnicy w długości włosów.

4. Nie spiesz się podczas mycia włosów, unikaj suszenia gorącym strumieniem

Kluczem pięknych i długich kosmyków jest dokładne oczyszczanie głowy oraz włosów ze wszelkich zanieczyszczeń, osadu, brudu, łoju oraz martwego naskórka. Wybierając szampony, najlepiej postawić preparaty bez siarczanów i innych szkodliwych substancji. A myjąc głowę, należy ograniczyć się do skóry, pozwalając na to, by piana swobodnie spływała po pasmach, delikatnie je oczyszczając.

Podczas mycia włosów, pamiętajmy również o kilku ogólnych zasadach. Kosmyki należy myć letnią, ale nie gorącą woda, a pod koniec mycia warto spłukać je zimną wodą, która zamknie łuski włosa. Nie pocieraj ich ręcznikiem i nie rozczesuj na mokro. Najlepiej, gdy pasma dostaną szansę, by wyschnąć naturalnie, co ograniczy potrzebę użycia suszarki. W miarę możliwości zrezygnuj również z prostownicy oraz lokówki.

Dla zdrowych kosmyków niezwykle ważna jest również ochrona termoaktywna, gdy korzystamy z suszarek lub prostownic. Zabezpieczenie pasm kosmetykiem, które ochronią je przed działaniem wysokiej temperatury, z pewnością pozwoli poprawić ich kondycję

Jeżeli zapuszczamy włosy, z pewnością powinniśmy zrezygnować z ich rozjaśniania, które osłabia kosmyki i czyni je podatnymi na uszkodzenia. Pasma poddawane częstym koloryzacjom, stają się suche, zniszczone i łamliwe, a to z pewnością nie jest sprzymierzeńcem w walce o długie i piękne kosmyki.

5. Zapuszczasz włosy? Wybieraj dobre kosmetyki!

Świadoma pielęgnacja, która ma pomóc zapuścić włosy, obejmuje m. in. wybór wartościowych kosmetyków, które będą dostosowane chociażby do porowatości włosów. Szampony do włosów i odżywki nie powinny zawierać SLS, alkoholu czy silikonów.

Podczas zapuszczania włosów, powinnaś zaprzyjaźnić się z maseczkami oraz olejami, w osiągnięciu szybkich efektów z pewnością pomogą Ci również wcierki, peelingi do skóry głowy i inne kosmetyki, które ukierunkowane są na nawilżenie, odżywienie, odnowę i regenerację. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kosmetyki na porost włosów

Znakomitym produktem, który pobudza wspomaga zapuszczanie włosów jest Dr. Sante Anti Hair Loss szampon stymulujący wzrost włosów. Bazuje na kompleksie aminokwasów, witamin, protein i minerałów, które regenerują włosy od cebulek aż po końce. Szampon bardzo precyzyjnie oczyszcza włosy oraz skórę głowy, jednocześnie pobudzając wzrost kosmyków i przyśpieszając regenerację włosów zniszczonych. Za stymulowanie i wydłużenie fazy wzrostu, odpowiada ekstrakt z mąki peruwiańskiej.

Szampon przyśpieszający zapuszczanie włosów

Inną propozycją jest popularny Long 4 Lasheh Efekt Krioterapii szampon przyspieszający wzrost włosów, którego tajemnicą jest połączenie trzech składników: kiełków soi, pszenicy oraz tarczycy bajkalskiej. Inicjują one nową fazę anagenową, która daje początek nowym włosom.

Dla prawidłowego zapuszczania włosów, bardzo ważne jest regularne stosowanie odżywki, która uzupełni proteiny oraz lipidy, wypełni ubytki, przywróci miękkość oraz blask. Troskliwa pielęgnacja jest bowiem czynnikiem, bez którego włosy nie będą ani ładne, ani zdrowe, ani też długie.

Odżywienia wymaga również skalp – mocne cebulki są podstawą wzrostu włosów. W tym przypadku z pewnością znakomicie sprawdzą się wcierki, np. Bandi Tricho Lotion stymulujący wzrost włosów, który wzmacnia i odżywia cebulki włosów. Serum zawiera m. in. miętę pieprzową, kwas mrówkowy, pokrzywę, skrzyp polny oraz prowitaminy.

Mówiąc o pielęgnacji, która ma wspomóc zapuszczanie włosów, nie sposób pominąć regularnego stosowania masek. Znakomite opinie zbiera Dermofuture Precision Hair Growth maska przyspieszająca wzrost włosów, która zmniejsza wypadanie włosów, stymuluje ich wzrost i poprawia gęstość.

Kondycję włosów z pewnością poprawi również… olejowanie, które będzie wykonywane minimum raz w tygodniu. Gotowym produktem, który warto wypróbować jest EO Laboratorie jedwabny olej do włosów Wzmocnienie i Wzrost, który gwarantuje kurację, która przywróci włosom ich naturalną siłę. Olejek wzmacnia i odżywia cebulki włosów, ale też zapobiega ich wypadaniu, a także stymuluje szybszy wzrost kosmyków. Zawiera 100% naturalnych składników i nie ma w nim miejsca na jakiekolwiek oleje mineralne, parabeny, silikony czy syntetyczne barwniki i aromaty.


Dowiedz się więcej o pielęgnacji olejami: Olejowanie włosów


Wykorzystaj wskazówki i dowiedz się, jak zapuścić włosy

Jak zapuścić włosy? Systematycznie i cierpliwie. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona. Choć proces ten może być dość długi, można go skrócić dzięki zdrowemu stylowi życia i właściwej pielęgnacji, podczas której dostarczymy kosmykom i skórze głowy wszystkiego, czego potrzebują do szybkiego wzrostu.

Dieta, aktywność fizyczna, masaże, pielęgnacja, właściwe kosmetyki, a nawet szczotkowanie, mają ogromny wpływ na kondycję kosmyków. Uwzględniając to w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, mamy bardzo dużą szansę, by nasze włosy w ciągu miesiąca urosły dłuższe niż statystyczny 1 centymetr.