zmarszczki na szyi

Wyobraź sobie, że patrzysz w lustro i widzisz zmarszczki na szyi. Przejmujesz się tym, czy bagatelizujesz sprawę, bo jej ciężar gatunkowy jest znikomy w porównaniu do problemów, z którymi mierzysz się codziennie?

A teraz pomyśl sobie, że te zmarszczki są nie tylko mankamentem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Są niemym przekazem od twojego ciała, że twój kręgosłup za dużo (z)nosi. Dosłownie i w przenośni dźwiga ciężary w postaci nienaturalnie pochylonej głowy, która zwisając w dół, zaczyna ważyć tyle co średni kettlebell, czyli popularny odważnik w kształcie kuli spłaszczonej u podstawy. Naprawdę.

Głowa człowieka waży mniej więcej 5 kilogramów i w wyprostowanej pozycji jej ciężar jest odpowiedni dla kręgosłupa. Jednak już pochylenie głowy o 15 stopni sprawia, że jest ona dwukrotnie cięższa, a przy kącie 40 – 60 stopni jej ciężar zwiększa się nawet do 30 kilogramów! To oznacza przede wszystkim bardzo duże obciążenie dla kręgosłupa, a to już poważny problem, ale również szkody dla skóry szyi (które nie są może najważniejsze, ale przy okazji walki z nimi, uzdrowisz swój kręgosłup).

Prawda, że znając te dane sprawa zmarszczek na szyi staje się poważniejsza, bo ma drugie dno? Jak zatem zapobiec powstawaniu zmarszczek na szyi? A jak już są, to jak je zlikwidować? Czym jest tech-neck? O tym wszystkim przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.


  1. Dlaczego robią się zmarszczki na szyi?
    1.1. Tech-neck (technologiczna szyja)
    1.2. Rodzaje zmarszczek na szyi – pionowe i poziome
  2. Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek na szyi?
  3. Jak zlikwidować zmarszczki na szyi i dekolcie?
  4. Co na zmarszczki na szyi?

Polecane produkty:

 

Dlaczego robią się zmarszczki na szyi?

poziome zmarszczki na szyi

Zmarszczki na szyi to nie tylko oznaka starzenia się skóry, ale również symbol współczesnych czasów, w których kontakt z nowoczesną technologią jest naszą codziennością, a jego skutki możemy właśnie zobaczyć między innymi na szyi. Mowa o tech-neck. Czym jest to zjawisko? Dlaczego zmarszczki na szyi pojawiają się wcześniej niż na twarzy? Jak je zlikwidować? Jeżeli problem dotyczy ciebie lub wiesz, że twoja szyja niebawem nie będzie nadążać za twoim faktycznym wiekiem, dowiedz się, jak możesz jej pomóc, aby jak najdłużej trzymała formę.

Skóra na szyi jest o wiele cieńsza niż na twarzy, ponieważ posiada niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Ponadto na jej powierzchni znajduje się znikoma ilość gruczołów łojowych, dlatego skóra na szyi jest sucha, odwoniona, przez co szybciej traci jędrność i elastyczność. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje osłabienie wiązań kolagenowych i spowalnia samą produkcję kolagenu i elastyny. Dlaczego robią się zmarszczki na szyi?

Zmarszczki na szyi są szybciej widoczne na twarzy jeszcze z innego powodu, a mianowicie naszego systematycznego zapominania o pielęgnacji skóry szyi i dekoltu. Inwestujemy w kosmetyki do pielęgnacji twarzy, spędzamy wiele czasu na ich odpowiednim doborze, regularnie wykonujemy zabiegi u kosmetyczki, masujemy skórę, etc. Zapomniana szyja niestety bardzo szybko odwdzięczy się nam pręgami, zmarszczkami i obwisłą skórą.


Czy wiesz, że…

stwierdzenie tech-neck (technologiczna szyja) nierozerwalnie wiąże się z rozwojem technologii, która, choć bardzo ułatwia nam życie i zmienia rzeczywistość, zmusza nas również do pewnych zachowań. Jednym z nich jest właśnie nienaturalna pozycja naszego ciała, a w przypadku technologicznej szyi przede wszystkim ustawienie głowy, podbródka, ramion i barków.

Pracując przy komputerze czy przeglądając informacje na smartfonie, przyjmujemy charakterystyczną postawę z mocno pochyloną głową i zgarbionymi plecami. Skutkiem takiego zachowania są poziome zmarszczki na szyi, a w konsekwencji bardziej bolesne schorzenia, jak drętwienie karku, bóle kręgosłupa, przykurcze mięśni. O ile z z pomarszczoną skórą możemy sobie sami poradzić, wprowadzając ukierunkowaną na szyję pielęgnację, o tyle z bólem kręgosłupa musimy udać się do fizjoterapeuty.

Oczywiście w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zmiana nawyków, kontrolowanie ustawienia głowy, ograniczenie spoglądania w telefon, prosta postawa przy pracy na komputerze. Skóra szyi, ale również mięśnie będą nam wdzięczne za regularną gimnastykę, prostowanie się, odchodzenie od komputera, przeciąganie się i skłony.

jak powstaje tech neck


Rodzaje zmarszczek na szyi – pionowe i poziome

Dlaczego robią się zmarszczki na szyi? Pionowe zmarszczki na szyi powstają wówczas, gdy nadmiernie użytkujemy mięsień szeroki szyi, czyli nadmiernie podnosimy głowę do góry czy zbyt mocno zaciskamy zęby. Pionowe zmarszczki powstają również od spania na boku. Napięte i zmęczone mięśnie mogą uwidaczniać pionowe zmarszczki, dlatego często stosowanym panaceum na tego rodzaju mankamenty na skórze szyi są zastrzyki z toksyny botulinowej, które rozluźniają partie mięśniowe, spłycają widoczne zmarszczki, a także przeciwdziałają powstawaniu nowych.

Poziome zmarszczki na szyi, o których mówi się „naszyjnik Wenus”, częściej doskwierają kobietom. Najczęstszą ich przyczyną jest powtarzane codziennie przez wiele lat schylanie głowy. Taką pozycję wymusza praca przed komputerem i przede wszystkim przeglądanie smartfona w typowej dla nas wszystkich pozycji z głową spuszczoną w dół.

Poziome bruzdy na szyi powstają również wskutek osłabienia mięśni szyi, nadmiernej ekspozycji na słońce i niestosowania kremów z filtrem UV, zaniechania pielęgnacji tego obszaru naszego ciała, czy po prostu uwarunkowań genetycznych, a także gwałtownej zmiany masy ciała.


Masaż skóry szyi? Jak zacząć? Poznaj roller do twarzy i jego wszystkie właściwości


Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek na szyi?

masowanie skóry szyi rollerem z różowego kwarcu

Aby zapobiec powstawaniu zmarszczek poziomych, należy przede wszystkim zmienić nawyki, co oznacza pewną dyscyplinę podczas użytkowania telefonów i przeglądania mediów społecznościowych. Starajmy się w taki sposób patrzeć na ekran komputera i telefonu, aby oczy były ustawione na wprost. To automatycznie spowoduje, że będziemy się prostować. Dzięki temu zmieni się nasza postawa, a szyja będzie wydłużona i prosta.

Należy także zawczasu wprowadzić odpowiednią pielęgnację skóry szyi, czyli zacząć stosować specjalne kremy stworzone do jej pielęgnacji. Być może nie wiedziałaś tego wcześniej, ale dobry krem na zmarszczki na szyi różni się od kremu do twarzy, ponieważ skóra na szyi jest cieńsza i delikatniejsza, dlatego wymaga zastosowania innych proporcji składników aktywnych, które w szczególności będą ją uelastyczniały, wzmacniały i nawilżały.

Oczywiście stosowanie kremu do twarzy na skórę szyi jej nie zaszkodzi, a na pewno bardziej pomoże niż kompletny brak jakiegokolwiek nawilżania i ujędrniania.

Jeżeli jednak bruzdy są na tyle głębokie i mocno zaznaczone, warto zastosować mezoterapię igłową lub laseroterapię. Dobrym rozwiązaniem będzie również wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Jak zlikwidować zmarszczki na szyi i dekolcie?

maska na zmarszczki na szyi

Do tego zagadnienia należy podejść różnorako i ocenić, czy zmarszczki na szyi są ledwo widoczne i wyglądają jak lekko zagięta od spania skóra, czy są już na tyle wyraźne, że bez problemu je zauważymy, a nawet poczujemy pod palcami zgrubienia.

W przypadku tej pierwszej opcji, możemy sięgnąć po najbardziej skuteczną metodę nie tylko w pielęgnacji, czyli profilaktykę i regularnie pielęgnować skórę szyi. Najlepiej zacząć tuż po 25. urodzinach, ponieważ wtedy mówi się, że skóra zaczyna się starzeć. Po pierwsze należy pamiętać, że u kobiety twarz kończy się na dekolcie, dlatego podstawą domowej pielęgnacji powinno być dbanie o szyję tak samo pieczołowicie, jak o skórę twarzy. Czyli stosujemy:


Jak zmniejszyć zmarszczki na szyi? Dowiedz się, jak działa kamień gua sha


Co na zmarszczki na szyi? 3 kremy

krem na zmarszczki na szyi

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, co na zmarszczki na szyi, odpowiedź brzmi: dobry krem na zmarszczki na szyi, czyli preparat stworzony specjalnie do pielęgnacji szyi. Warto szukać preparatów, które bazują na składnikach stymulujących wytwarzanie nowych włókien kolagenowych. Dzięki nim skóra odzyska swoją gęstość i jędrność.

Kremy na szyję i dekolt często posiadają mocno skoncentrowane formuły, które zawierają:

  1. Właśnie taki zestaw substancji pielęgnacyjnych zawiera Dr Irena Eris Volumeric Neck & Decollete Sculpting Concentrate modelujący koncentrat na szyję i dekolt (75 ml). Zastosowano w nim niepowtarzalną technologię Telomere-Lift, która redukuje zmarszczki, aktywując regenerację skóry na poziomie molekularnym. Formuła z heksapeptydem, ceramidami, kwasem hialuronowym, olejkami i płynnym woskiem intensywnie ujędrnia skórę, zwiększa napięcie wiotkiej skóry szyi i dekoltu, wygładza ją i odmładza rysy twarzy.

2. Czym smarować zmarszczki na szyi? Dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzeniem kremów przeciwstarzeniowych, takich jak Bioliq 55+ krem intensywnie liftingujący do skóry oczu ust szyi i dekoltu (30 ml). Krem intensywnie liftinguje skórę twarzy, szyi i dekoltu, więc będzie doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie minimalistyczną pielęgnację, która obejmuje więcej niż jeden obszar skóry. Bajkalina z korzenia tarczycy odpowiada za działanie odmładzające i opóźniające procesy starzenia komórkowego. Krem Bioliq przywraca skórze elastyczność, poprawia strukturę skóry, napina ją i zwiększa wytrzymałość na negatywne działanie czynników zewnętrznych

Kremy na dzień i kremy na noc oraz sera to podstawowe kosmetyki do pielęgnacji szyi, jakie powinniśmy mieć na swojej półce. Oprócz nich dobrze jest wprowadzić pozytywny doping w pielęgnacji w postaci kremów-masek na noc, które dostarczają skórze substancje naprawcze wtedy, gdy śpimy, czyli w czasie największej samoregeneracji naszego organizmu w ciągu doby.

3. W tej roli świetnie sprawdzi się Collistar Lift HD Mask-Cream Night Recovery Face And Neck odżywczy krem maska na noc twarz i szyja (75 ml). Krem-maska marki Collistar stymuluje tkanki skóry do regeneracji. Kluczowym składnikiem formuły jest ekstrakt z mikroalg, który niweluje skutki działania stresu oksydacyjnego i wspomaga naturalną przebudowę komórkową skóry. Z nocy na noc skóra staje się wygładzona, a zmarszczki spłycone. Naskórek odzyskuje odpowiedni poziom nawilżenia i ujednolicony koloryt.

Policzono, że pochylamy głowę, „siedząc z nosem w telefonie”, nawet 200 razy dziennie, co mnożąc przez wagę pochylonej głowy, której ciężar dochodzi nawet do 30 kilogramów, daje naprawdę szokujące dane. Słabną mięśnie, wiotczeje skóra, powstają zmarszczki, które codziennie się pogłębiają i utrwalają. A dzieje się tak, ponieważ nadmierne pochylanie głowy do nienaturalnej pozycji powoduje ucisk na mięsień szeroki szyi, co prowadzi do osłabienia nie tylko mięśni, ale również skóry, która zaczyna się marszczyć i wiotczeć. Poziome zmarszczki na szyi są spowodowane tym, że nieustannie i nadmiernie pochylamy głowę, pracując przed komputerem lub przeglądając smartfon.

Czy widząc te liczby, zmienisz swoje podejście do zmarszczek na szyi? Nam to przemówiło do rozumu. 🙂

Polecane produkty: