Jaka glinka do jakiej cery? Czy to faktycznie ma znaczenie i dlaczego warto wiedzieć, jak działają poszczególne glinki, które na pierwszy rzut oka różnią się od siebie tylko kolorem? Poznaj sekret pięciu najczęściej spotykanych w pielęgnacji glinek i włącz je do swojej rutyny pielęgnacyjnej jako uzupełnienie oczyszczania i regeneracji skóry.
Polecane produkty:
Jaka glinka do jakiej cery? Właściwości i działanie
Stawiając takie pytanie: jaka glinka do jakiej cery, należy się spodziewać prostego podziału – typów skóry i odpowiadających ich wymaganiom glinek kosmetycznych.
W naszym zestawieniu weźmiemy pod uwagę pięć najczęściej wybieranych glinek, z którymi spotkamy się w ofercie producentów kosmetyków. Oto one: zielona, czerwona, biała, różowa, błękitna.
Czym jest glinka sama w sobie?
Glinki kosmetyczna (kaolin) to po prostu minerały ilaste, które należą do peloidów (gr. pelos – błoto). Po sproszkowaniu i zmieszaniu z wodą stanowią naturalny materiał leczniczy i pielęgnacyjny wykorzystywany od wieków w leczeniu stanów zapalanych, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i antyseptycznym.
O glince mówi się, że towarzyszy człowiekowi o zarania dziejów, dlatego uznaje się ją za jedno z najważniejszych i najstarszych leków na całe zło – zarówno w leczeniu skóry, jak i chorób wewnętrznych. Z jej cennych właściwości leczniczych korzystano na wszystkich kontynentach. Współcześnie najczęściej korzystamy z jej zalet pielęgnacyjnych, stosując maseczki do twarzy, peelingi do twarzy, kremy na dzień, zapominając o jej zdolnościach odtruwających organizm od wewnątrz, ponieważ istnieją również glinki jadalne, które eliminują toksyny i pasożyty z układu pokarmowego, poprawiają trawienie, regulując pracę jelit i odżywiając odpowiednio mikroflorę jelit.
Sięgano po nie również w terapii chorób zakaźnych – profesor Julius Stupf przygotował pierwszą skuteczną metodę leczenia cholery z wykorzystaniem białej glinki jeszcze przed odkryciem antybiotykoterapii.
Z czego składa się glinka?
To przede wszystkim sole minerale, a także mikro i makroelementy (związki wapnia, tritlenek diglinu, ditlenek krzemu, tlenki żelaza, fosforany i związki manganu). Z uwagi na liczne właściwości prozdrowotne glinek powstała poświęcona im cała dziedzina w kosmetologii, czyli argilloterapia.
Skąd wydobywa się glinki? Największe pokłady glinek znajdują się na głębokości od 20-70 metrów pod ziemią, a te najczystsze postaci glinki pozyskuje się z jeszcze głębszych podziemnych źródeł.
Za barwę glinek odpowiedzialne są sole mineralne, a dokładnie ich stężenie. Jak napisaliśmy na początku przy pierwszym kontakcie z glinkami zauważamy przede wszystkim jedną istotną różnicę pomiędzy nimi, czyli właśnie kolor. I to nie jest mylne wrażenie! Tak właściwie jest, bo glinki diametralnie nie różnią się pomiędzy sobą.
Cechy wspólne dla większości glinek wykorzystywanych w kosmetologii:
- wszystkie mają działanie oczyszczające, antybakteryjne i antyseptyczne,
- są ujemnie naładowane, dlatego znakomicie absorbują zanieczyszczenia z powierzchni skóry, takie jak: sebum, toksyny, smog,
- zapewniają odpowiedni poziom pH, działając tonizująco na skórę,
- wygładzają skórę, zmniejszają widoczność zmarszczek,
- zwężają pory,
- wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych,
- pomagają zwalczać cellulit.
To co je różni to stężenie konkretnych minerałów odpowiedzialnych właśnie za odmienny kolor i te niewielkie, ale jednak, różnice w działaniu, które przekładają się na to, jaka glinka pasuje do jakiej cery. Poznajmy zatem pięć podstawowych rodzajów pielęgnacyjnych glinek.
Nie wiesz, jaki masz typ skóry? Przeczytaj artykuł: jak rozpoznać typ cery
Jaka glinka do skóry tłustej i mieszanej? Zielona, czerwona, różowa, a może błękitna?
Pierwszym wyborem w przypadku skóry tłustej i mieszanej powinna być glinka zielona, czyli najsilniejsza pod względem absorbowania tłuszczu i zanieczyszczeń. Kolor zielony ten surowiec zawdzięcza dwuwartościowym jonom żelaza.
Właściwości zielonej glinki:
- zawiera 20 soli mineralnych: krzem, magnez, wapń, potas,
- zawiera mikroelementy: cynk, selen, kobalt,
- dogłębnie oczyszcza skórę,
- wchłania toksyny i nadmiar sebum,
- przeciwdziała stanom zapalnym skóry,
- wspomaga gojenie się powstałych już wyprysków,
- zwęża pory i wygładza skórę,
- wyrównuje koloryt cery,
- nie powinny jej stosować osoby z cerą wrażliwą i suchą.
Nasz wybór:
Skin 79 Green Tea Purifying Clay maska oczyszczająca do twarzy z zieloną herbatą 95 ml
Maska Skin 79 z zieloną herbatą skutecznie oczyszcza naskórek. Zawartość ekstraktu z zielonej herbaty działa antybakteryjnie i tonizująco. Puder z ziaren czerwonej fasoli złuszcza martwe komórki naskórka. Polecana do skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej.
Jaka glinka do cery dojrzałej?
Skóra z utratą jędrności i z widocznymi zmarszczkami najlepiej przyjmie cenne właściwości przeciwstarzeniowe czerwonej glinki. Za czerwoną barwę odpowiadają trójwartościowe jony żelaza.
Właściwości czerwonej glinki:
- zawiera krzem, miedź, selen, kobalt, mangan, potas tytan,
- obkurcza naczynia krwionośne i chroni je przed pękaniem,
- niweluje zaczerwienienia,
- wygładza skórę,
- spłyca niewielkie linie i zmarszczki,
- intensywnie regeneruje skórę, zapewniając jej promienny i wypoczęty wygląd.
Z jej działania skorzystają również osoby, które mają skórę wrażliwą, suchą i dotkniętą trądzikiem różowatym.
Nasz wybór:
Nacomi Red Clay – czerwona glinka (100 g)
Jest delikatna dla skóry, wygładza ją i zmiękcza. To w 100% naturalny kosmetyk. Koi podrażnienia i jednocześnie detoksykuje i oczyszcza skórę w łagodny sposób.
Jaka glinka do cery naczyniowej?
Najdelikatniejsza glinka biała będzie odpowiednia dla tej wrażliwej skóry. Biała glinka, inaczej porcelanowa, spełni również wymagania skóry suchej i reaktywnej. W skład tego surowca wchodzą: kaolinit, mangan, sód, żelazo.
Właściwości białej glinki:
- koi zaczerwienienia i podrażnienia,
- łagodnie oczyszcza skórę, delikatnie złuszczając martwe komórki naskórka,
- wycisza stany zapalne skóry,
- nie narusza naturalnej bariery hydrolipidowej,
- nie zmienia pH skóry,
- może być stosowana codziennie,
- w pielęgnacji włosów: działa przeciwłupieżowo i wzmacnia łamliwe włosy.
Nasz wybór:
Nacomi White Clay – biała glinka (50 g)
Łagodnie oczyszcza skórę, rozjaśnia przebarwienia na twarzy i dogłębnie odżywia skórę. Sprawia, że cera staje się świetlista, a jej koloryt jest ujednolicony.
Jaka glinka do cery suchej?
Podobnie jak do skóry naczyniowej i wrażliwej najlepsze będą glinka biała i różowa, ponieważ nie złuszczają intensywnie naskórka, nie podrażniają, a przede wszystkim zmniejszają napięcie i uczucie ściągnięcia. Z uwagi na to że są hipoalergiczne, idealnie nadają się do tworzenia zasypek. Skóra reaktywna, podrażniona i zaczerwieniona najlepiej skorzystają z ich właściwości.
Właściwości glinki różowej:
- glinka różowa to mieszanka dwóch glinek (1:2) – czerwonej i białej,
- posiada delikatny różowy kolor,
- można z niej korzystać w pielęgnacji skóry wrażliwej, tłustej i mieszanej, ponieważ posiada cechy obu wspomnianych glinek,
- znakomicie oczyszcza skórę, jednocześnie nie podrażniając warstwy ochronnej skóry,
- koi stany zapalne, przywraca skórze komfort i zdrowy wygląd.
Nasz wybór:
Nacomi – maska różowa oczyszczająco-ściągająca (50 ml)
Leczy stany zapalne, wycisza podrażnienia. Intensywnie nawilża i pobudza mikrokrążenie. W składzie znajdziemy również ekstrakty z nasion selera, nasion lnu, grejpfruta i glikoprotein z czerwonego żeń-szenia.
Jaka glinka dla cery trądzikowej?
Z pomocą przyjdzie glinka niebieska (bentonitowa), która posiada silne właściwości absorbujące sebum, zanieczyszczenia. Wspomaga leczenie zmian ropnych, łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie się wyprysków. Glinka niebieska będzie odpowiednia również do skóry łojotokowej, tłustej, z egzemą i łuszczycą.
Właściwości glinki niebieskiej:
- wysoka zdolność absorpcji zanieczyszczeń, nadmiaru sebum,
- pomaga usunąć martwe komórki naskórka,
- intensywnie regeneruje naskórek,
- dostarcza skórze cennych minerałów,
- przenika w głąb skóry, skutecznie odżywiając ją od środka,
- usprawnia mikrokrążenie skórne,
- działa wygładzająco na niewielkie zmarszczki,
- pomaga zmniejszyć widoczność cellulitu.
Nasz wybór:
Fitokosmetik Przepisy Ludowe glinka niebieska do twarzy ciała i włosów pielęgnująca (155 ml)
Stworzona do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Usuwa zrogowaciały naskórek, oczyszcza i tonizuje. Wygładza skórę, zwężając pory. Jako produkt do pielęgnacji włosów wspomaga walkę z łupieżem.
Jeżeli zastanawiasz się, jaka glinka będzie najlepsza dla Twojej cery, mamy nadzieję, że ta rozpiska pomoże Ci wybrać jej rodzaj, który idealnie zrozumie potrzeby typu skóry, który posiadasz.
Źródła:
- Glinka (surowiec), w: Wikipedia.pl, dostępny w: https://pl.wikipedia.org/wiki/Glinka_(surowiec), dostęp 15.11.2021