Higiena rąk to bardzo ważna część codziennej pielęgnacji, dlatego coraz częściej zastanawiamy się, jakie mydło wybrać, aby spełniało potrzeby naszej skóry. Niegdyś mydło było podstawowym kosmetykiem do mycia, z którego korzystała cała rodzina, niezależnie od wieku i rodzaju skóry. W łazience była jedna kostka mydła, którą myło się dłonie, twarz i ciało. Nie było to ani higieniczne, ani dobre dla naszej skóry. Na szczęście te czasy bezpowrotnie minęły i obecnie mamy ogromny wybór mydeł, pod którymi aż uginają się drogeryjne półki.
Jeśli jesteś w grupie tych osób, które zastanawiają się, jakie mydło wybrać – w kostce czy w płynie, szare, czarne, naturalne – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Jakie mydło wybrać? Krótki przewodnik po mydlanym świecie
Istnieje wiele rodzajów mydeł, a my coraz bardziej świadomie zastanawiamy się nad tym, jakie mydło wybrać. Analizujemy skład i właściwości mydeł, szukając tych najlepszych dla siebie. Zacznijmy jednak od początku: czym jest mydło?
Mydła są związkami powierzchniowo czynnymi, które zbudowane są z soli metali i wyższych kwasów tłuszczowych. Zmniejszą napięcie powierzchniowe na granicy dwóch faz i służą do mycia, jak również do prania. Pierwsze wzmianki o mydłach pochodzą z ok. 2800 p.n.e. z okolic Babilonu.
Jak działa mydło?
Mydło słynie z właściwości amfifilowych, co oznacza, że w połączeniu z wodą mydło tworzy emulsję, składającą się drobnych cząsteczek – miceli. To właśnie one, w zetknięciu z brudem, wnikają w niego i go rozpuszczają, dzięki przechwyceniu cząsteczek brudu do wnętrza swoich miceli.
Mydła otrzymujemy w wyniku zmydlania trójglicerydów wodorotlenkami – dla szybszej reakcji dodaje się niewielką ilość etanolu. Mydła produkuje się z tłuszczów nasyconych, ale spotykane są również mydła z tłuszczów nienasyconych.
Rodzaje mydeł i ich zastosowanie
Najbardziej podstawowy podział mydeł odnosi się do rodzaju metalu alkalicznego obecnego w mydle:
- mydła potasowe – zwane również mydłem szarym, są miękkie i maziste, dobrze rozpuszczają się w wodzie,
- mydła sodowe – najczęściej są to popularne, kosmetyczne mydła w kostkach, są białe i twarde, również dobrze rozpuszczają się w wodzie,
- mydła litowe – nie stosuje się ich jako preparatów myjących, ale jako składniki do litowych smarów łożyskowych.
Mydło w kostce ma odczyn zasadowy, który waha się powyżej pH 7. Jak pamiętamy, pH skóry ludzkiej jest naturalnie kwaśne i mieści się między pH 5,5 a 7. Utrzymanie kwaśnego odczynu skóry bardzo pomaga w zachowaniu nienaruszonej warstwy lipidowej naskórka, co skutkuje dobrą ochroną przed drobnoustrojami. Z tego powodu również stosuje się w mydłach dodatki w postaci zakwaszaczy, które sprawiają, że mydła nie wysuszają skóry, ponieważ ich pH staje się zbliżone do odczynu skóry.
Można wymienić wiele rodzajów mydeł sodowych, na przykład mydło glicerynowe:
- z olejkiem z werbeny i lawendy, które działa nawilżająco, a jednocześnie oczyszcza, wygładza i działa przeciwzapalnie,
- wzbogacone o szlachetne masła: shea, kakaowe i mango, dzięki czemu intensywnie pielęgnuje skórę, zapobiegając jej przesuszeniu,
- mydło dziegciowe – podobnie jak siarkowe jest zalecane do skóry trądzikowej,
- mydło z węglem aktywnym, które słynie z wysokich umiejętności oczyszczających i złuszczających martwy naskórek. Zobacz: Schmidt’s Natural Soap naturalne mydło w kostce Węgiel Aktywny 142 g
Naturalne mydła – marsylskie, Aleppo, siarkowe, kastylijskie, szare
Jeżeli zastanawiacie się, jakie mydło wybrać, przygotowałam dla Was skrócony i uproszczony podział naturalnych mydeł, które również znajdziecie w naszej drogerii.
Wśród najpopularniejszych naturalnych mydeł warto wymienić kilka z nich.
- Mydło szare – niegdyś bardzo popularne i obecne w każdym domu, nadal jest warte uwagi ze względu na swoje właściwości hipoalergiczne, dobroczynne dla skóry. Szare mydło działa antybakteryjnie, łagodzi stany zapalane, regeneruje i przyspiesza gojenie się drobnych ran. W składzie oryginalnych szarych mydeł powinny się znaleźć zmydlone kwasy tłuszczowe, czyli sól potasowa kwasów tłuszczowych, w INCI np. potassium olivate, potassium palmate, potasium linoleate, wyższe kwasy karboksylowe, gliceryna, chlorek sodu czy kwas cytrynowy. Mydło szare to, w odróżnieniu od najczęściej spotykanych mydeł kosmetycznych, mydło potasowe, czyli w swojej formule bardziej maziste, miękkie i o ciemniejszej barwie.
- Mydło marsylskie – od tysiącleci produkowane na południu Francji, w Marsylii, według ściśle przestrzeganych reguł. Jego skład opiera się na tradycyjnej recepturze, w której musi znajdować się minimum 72% olejów roślinnych (olej palmowy, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, rzepakowy, olejek arganowy). Ta wyważona mieszanina olejów o różnych właściwościach sprawia, że mydło marsylskie sprawdzi się w pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry. Mydło marsylskie jest wegańskie, nietestowane na zwierzętach i pozbawione szkodliwych parabenów, glikoli i pochodnych ropy naftowej. Co warto zauważyć, doskonale wpisuje się w filozofię zero waste, ponieważ jest w 100% biodegradowalne. Mydło marsylskie można stosować w pielęgnacji całego ciała, twarzy i włosów. Nadaje się również do mycia delikatnej skóry noworodków, ponieważ pozostawia na skórze warstwę ochronną, która odpowiada za nawilżenie skóry.
- Mydło kastylijskie oryginalnie wytwarzane jest w Hiszpanii. Jego formuła opiera się na naturalnych składnikach, takich jak: oliwa z oliwek i oleje roślinne, na przykład rzepakowy, konopny i kokosowy.
- Mydło siarkowe – do cery tłustej i problematycznej. Zawiera od 3-5% siarki i wykazuje właściwości antybakteryjne, oczyszczające i przeciwbakteryjne. Doskonale sprawdzi się w leczeniu stanów zapalnych skóry – reguluje wydzielanie sebum i matuje skórę. Można nim również myć głowę, ponieważ skutecznie oczyszcza skórę głowy i zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Warto jednak pamiętać, że nie należy stosować mydła siarkowego dłużej niż dwa tygodnie, ponieważ dłuższe stosowanie może nadmiernie wysuszać skórę. Ta rada tyczy się przede wszystkim osób, które maja skórę skłonną do przesuszania się.
Sprawdź również: Kosmetyki zero waste – pielęgnacja w zgodzie z naturą
Mydło Aleppo – oryginalnie wytwarzane w syryjskim Aleppo
Mydło Aleppo jest jednym z najpopularniejszych mydeł na świecie. To tradycyjnie wytwarzane mydło słynie ze swoich leczniczych, antybiotycznych właściwości. Do jego produkcji wykorzystuje się jedynie naturalne oleje roślinne, co czyni mydło z Aleppo jednym z najczystszych organicznie mydeł. Co znajdziemy w jego składzie? Oliwę z oliwek i olej laurowy.
Ten ostatni składnik może być w różnym stężeniu, co przekłada się na stosowne do ilości właściwości:
- mydło Aleppo z wysokim stężeniem oleju laurowego 20-25% będzie najlepsze dla skóry problematycznej, w leczeniu trądziki i łupieżu;
- mydło Aleppo o niskim stężeniu oleju laurowego 5% sprawdzi się w pielęgnacji całego ciała dla całej rodziny. Może zastąpić również szampon do włosów i płyn do higieny intymnej.
Olej laurowy to leczniczy składnik, który wspomoże walkę z trądzikiem czy chorobami skóry głowy. Ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalnie, nawilżające i silnie dezynfekujące. Regeneruje naskórek, odbudowując warstwę hydrolipidową skóry. Przed zakupem warto sprawdzić skład procentowy oleju laurowego – im wyższy, tym mydło jest mocniej odkażające.
Sprawdź: Alepia Veritable Savon D’Alep mydło w kostce z czerwoną glinką 125 g
Mydło w płynie czy w kostce? Wady i zalety
Ogromny wybór mydeł sprawia, że można się pogubić w ich gąszczu. Zarówno mydło w płynie, jak i w kostce ma swoich zwolenników i przeciwników. Poznajmy za i przeciw
Mydło w kostce – mała wielka kostka
Zalety:
- wydajne i biodegradowalne – wystarcza na dłużej niż mydło w płynie, co znacząco redukuje używanie plastikowych pojemników;
- naturalne mydła mają krótki skład, co przekłada się na ich wysokie właściwości pielęgnujące i lecznicze;
- długa data ważności – naturalne mydła nie zawierają wody, w odróżnieniu od mydeł w płynie, która zdecydowanie skraca datę przydatności produktu;
- wygodne do zabrania w podróż – są małe i poręczne, nie rozlewają się i zajmują niewiele miejsca w bagażu.
Przekonaj się, w jaki jeszcze sposób można użyć mydła – przeczytaj artykuł: Mycie pędzli krok po kroku.
Wady:
- mydło w kostce jest mniej higieniczne – trudniej jest je utrzymać w czystości i znajduje się na nim więcej bakterii niż na mydłach w płynie. Tutaj warto zaznaczyć, że badania naukowe nie wykazały przenoszenia się bakterii z mydła na dłonie.
Mydło w płynie – nowoczesna wersja mydła
Zalety:
- są bardziej higieniczne niż mydła w kostce – przeprowadzone badania wykazały, że podczas używania mydeł w płynie znajduje się w nich mniej bakterii niż na mydłach w kostce;
- szybkie i wygodne w użyciu;
- duży wybór różnych kompozycji zapachowych, również tych naturalnych, jak werbena, aloes, figa, kokos, itd.;
- dostępne w wersjach zapasowych,
Wady:
- skład – mogą zawierać SLS, SLES, parabeny, sztuczne barwniki, etc. Staraj się wybierać naturalne mydła w płynie, np. mydło Yope;
- plastikowe opakowania;
- bakterie mogą się znajdować na dozownikach mydeł w płynie.
Jakie mydło wybrać? Niezależnie od tego czy to będzie mydło w kostce, czy w płynie, należy odpowiednio je dobrać do wymagań naszej skóry. Skłaniajmy się do zakupu tych mydeł, które mają krótki, dobry skład. Pamiętajmy też, że dokładnie mycie rąk powinno trwać ok. 20-30 sekund i obejmować wszystkie palce, przestrzenie między palcami, wierzch i środek dłoni, a także nadgarstki.