masaż twarzy kamieniem gua sha

Kamień gua sha – efekty stosowania, technika masażu i korzyści płynące z masowania twarzy, a także krótka historia kamieni gua sha i ich pierwotnego zastosowania: czym są, jak powinny wyglądać i jak prawidłowo ich używać. Kamień gua sha i roller – czym się różnią? Oto tematy, które poruszę w dzisiejszym artykule.

Jeżeli jesteś miłośniczką naturalnych sposobów na poprawę jędrności skóry, bliskie Ci są zagadnienia związane z jogą twarzy i dobroczynnym wpływem minerałów na kondycję skóry, poniższy artykuł będzie dla Ciebie zbiorem cennych informacji. Sprawdźmy zatem, czym jest kamień gua sha i dlaczego współczesne kobiety tak chętnie po niego sięgają.

Masowanie ciała to sztuka, ale też jedna z najprzyjemniejszych czynności, która w dość szybkim czasie może nie tylko poprawić samopoczucie, ale również zwiększyć ruchomość stawów, przyspieszyć krążenie krwi, usunąć obrzęki, dotlenić organizm.

Z tych samych powodów masaż twarzy jest równie wartościowy, a to, że właśnie teraz staje się coraz bardziej popularny, ściśle wiąże się z mocnym trendem, jaki jest widoczny w trosce o własne ciało i skórę, który zachęca do powrotu do natury i sięgania po takie zabiegi, które znane są od setek, jak nie tysięcy lat, a które wymagają minimalnego wdrożenia. Są nieszkodliwe dla większości, choć oczywiście istnieją przeciwwskazania, przynoszą widoczne efekty w krótkim czasie i nie wymagają poświęcania na nie zbyt dużo energii i pieniędzy.

Polecane produkty:

Kamień gua sha – efekty stosowania, które zaskakują

Fluff kamień gua sha różowy kwarc

Poznaj kamień gua sha – efekty stosowania przyjdą w szybszym czasie, niż myślisz. Rozbierając nazwę gua sha na dwa słowa, dowiadujemy się, że gua oznacza pocieranie, skrobanie, a sha czerwone ślady, czerwoną skórę, która jest wynikiem samego zabiegu. Etymologia słowa wyjaśnia nam, czym tak naprawdę jest chiński kamień, najczęściej wykonany z jadeitu lub kwarcu, podobnie jak roller do twarzy. Zamiennie używa się określenia płytka, ponieważ to płaski przedmiot. Kamień gua sha służy do automasażu twarzy przy pomocy krótkich i szybkich ruchów przypominających skrobanie lub wolnych i posuwistych gestów. Masowanie skóry stymuluje krążenie i zwiększa przepływ krwi.

13 najważniejszych powodów, dla których warto zaprzyjaźnić się z gua sha:

 • pobudza mikrokrążenie,
 • poprawia przepływ limfy,
 • dotlenienia skórę,
 • wspomaga usuwanie toksyn,
 • wysmukla owal twarzy, sprawiając, że jest bardziej wyraźny,
 • niweluje cienie pod oczami,
 • zmniejsza zmarszczki i drobne linie,
 • poprawa sprężystość i elastyczności skóry,
 • zmniejsza napięcie i rozluźnia mięśnie twarzy,
 • redukuje opuchnięcia i obrzęki,
 • poprawia koloryt skóry,
 • rozgrzewa skórę,
 • przynosi odprężenie i relaks również na poziomie psychicznym.

Z czego wykonane są kamienie gua sha?

Kamienie, płytki gua sha są wykonane najczęściej z jadeitu lub różowego kwarcu. Spotkamy się również z takimi zrobionymi z ametystu lub awenturynu. Dlaczego naturalne minerały? Warto wiedzieć, że naturalne kamienie podczas dotykania skóry wywierają na nią dobroczynny wpływ. Poprawiają jej kondycję na wielu poziomach. W zależności od wyboru minerału, możemy oczekiwać czegoś innego, ponieważ kamienie między sobą różnią się swoją energią. Można w to wierzyć lub nie, ale warto poznać tę teorię i wyciągnąć wnioski dla siebie.

W przypadku jadeitu mówi się o tym, że dogłębnie regeneruje skórę, wspomaga usuwanie toksyn i łagodzi odczuwanie bólu. Nazywany jest „kamieniem młodości”. Różowy kwarc z kolei korzystnie oddziałuje na skórę, poprawiając jej elastyczność i wspomagając detoksykację. Ponadto różowy kwarc lepiej chłodzi skórę niż jadeit, co również wypływa na odmienne efekty z automasażu tym kamieniem.

Jak powinna wyglądać oryginalna płytka gua sha?

Płytka z naturalnych minerałów do masażu twarzy powinna być płaska i mieć zaokrąglone boki. Kształtem przypomina nieregularne serce, ponieważ pomiędzy dwoma dłuższymi bokami jest zagłębienie, które tworzy formę serca. Może być również w kształcie trójkąta lub grzebyka.

Jakie funkcje pełni każda ze stron płytki?

Kamień gua sha opis produktu

Najdłuższy bok płytki służy do masażu czoła, szyi i policzków, krótszy bok również do pocierania czoła i szyi, ale również pleców, rąk i brzucha. Natomiast zagłębienie idealnie dopasowuje się do kształtu nosa, podbródka, brwi i okolic oczu.

Jaki kamień do masażu wybrać?

Bogata oferta na rynku beauty sprawia, że nie zawsze wiemy, na co się zdecydować. Dostępna cenowo się propozycja marki Fluff, która wprowadziła do sprzedaży kamień gua sha Fluff Gua Sha Stone kamień do masażu twarzy Różowy Kwarc, uzupełniając tym samym swoje portfolio masażerów do twarzy.

Znajdziesz go w naszej drogerii internetowej. To płytka wykonana z różowego kwarcu w formie serca. Skorzystaj z jego mocy, bo nazywany jest “kamieniem miłości”, który wyzwala pozytywne emocje. Zacznij go stosować według naszej instrukcji, którą przeczytasz poniżej, a otrzymasz doskonałe narzędzie do bezbolesnego liftingu twarzy w zaciszu domowym.


Czy wiesz, że…

GuaSha to nie tylko masażer w postaci naturalnego kamienia, ale przede wszystkim chiński masaż leczniczy, który wykonywany jest jedną z najstarszych i najrzadszych technik, polegających na skrobaniu, pocierania całego ciała przy pomocy specjalnego kamienia, aż do wystąpienia czerwonej wysypki na skórze, która jest niczym innym jak rozszerzonymi naczynkami umiejscowionymi tuż pod skórą. Czerwone ślady na skórze po wykonaniu masażu mogą utrzymywać się nawet do kilku godzin, po tym czasie znikają.

Tego rodzaju masaż od wieków stosowany był w chińskiej medycynie tradycyjnej. Zajmuje ważne miejsce w kulturze Dalekiego Wschodu, ponieważ praktykowanie skrobania skóry w celach leczniczych i kondycjonujących ściśle wiąże się z chińską filozofią energii życiowej yin i yang i zachodzących pomiędzy oboma pierwiastkami relacji. Zaburzenie równowagi pomiędzy nimi według filozofii prowadzi do ujścia energii i problemów zdrowotnych. Masaż gua sha przyczynia się do odzyskania balansu pomiędzy elementami yin i yang, powodując udrożnienie przepływu życiowej energii (qi).*


Dowiedz się więcej również o masażu ciała szczotką: jak szczotkować ciało na sucho


Jak używać kamienia gua sha?

Istnieje podstawowa zasada masażu kamieniem gua sha, która mówi, że ma być on bezbolesny i przyjemny, a to oznacza, że dla każdego z nas może być inny w odbiorze. Dlatego używając płytki, powinniśmy na początku zwrócić uwagę na siłę nacisku, jaka nam najbardziej odpowiada. W niektórych partiach twarzy będzie ona mocniejsza, a w innych słabsza. Wynika z tego, że ruchy powinny być zmienne: raz skrobiące i pocierające, szybkie i rytmiczne, innym razem powolne i posuwiste, odciągające i przyciągające skórę.

Automasaż płytką gua sha opiera się przede wszystkim na ruchach odśrodkowych, to znaczy prowadzących od środka twarzy na zewnątrz, w kierunku węzłów chłonnych. Można masować nie tylko twarz, włącznie z górnymi powiekami, ale również szyję, dekolt w kierunku obojczyków.

Jak masować kamieniem gua sha – 5 zasad praktykowania masażu chińskim kamieniem

jak masować kamieniem gua sha

W największym skrócie cały proces masowania twarzy składa się z czterech podstawowych kroków: oczyszczenia skórymasażu twarzy kamieniem gua sha z użyciem emolientuumycia skórynałożenia maski w płachcie (etap opcjonalny). Emolienty to przede wszystkim masła i oleje.

 1. Masaż kamieniem gua sha wykonujemy ruchami odśrodkowymi – od środka twarzy w kierunku węzłów chłonnych.
 2. Poszczególne ruchy powinny być wykonywane w tym samym kierunku, tzn. wyprowadzamy ruch i kończymy go, a następnie, odrywając kamień od twarzy, wracamy do punktu wyjścia i cały gest wykonujemy ponownie przez określoną ilość powtórzeń.
 3. Każdy ruch należy powtórzyć minimum 10 razy.
 4. Czas trwania pojedynczej sesji nie powinien być krótszy niż 5 minut. Optymalnie będzie to 8-10 minut.
 5.  Nie wykonuj masażu, jeżeli masz:
 • cerę naczynkową,
 • zdarty lub poraniony naskórek,
 • stany zapalne,
 • poparzenia skóry.

Masaż twarzy gua sha w 8 krokach

jak wykonać masaż kamieniem gua sha

 1. Przed masowaniem skóry starannie ją oczyść z sebum i makijażu przy użyciu swojego ulubionego żelu czy pianki.
 2. Zaaplikuj na skórę wybrany przez siebie olejek, serum lub krem. To ważny etap, ponieważ odpowiednio śliskie podłoże usprawni cały masaż i stymulację odnowy skóry. Unikniesz również nieprzyjemnego tarcia podczas skrobania naskórka.
 3. Zaleca się rozpoczęcie masażu od szyi, wykonując posuwiste ruchy w kierunku żuchwy, aby odblokować przepływ limfy.
 4. Masaż policzków wykonujemy od środka na zewnątrz, przystawiając płytkę dłuższym bokiem, zaczynając od okolic nosa i prowadząc w stronę ucha.
 5. Masaż żuchwy wykonujemy wgłębieniem na płytce od środka w kierunku ucha.
 6. Masaż okolic ust wykonujemy krótszym bokiem płytki.
 7. Masaż brwi i górnej powieki wykonujemy stroną z wgłębieniem.
 8. Masaż czoła wykonujemy od dołu do góry za pomocą dłuższego boku kamienia

Masaż twarzy kamieniem gua sha możemy wykonywać codziennie lub 2-3 razy w tygodniu, w zależności od własnych potrzeb, przyzwyczajeń i skłonności naszej skóry. Niezależnie od tego, jak często będziemy masować twarz płytką, należy robić to w regularnych odstępach, bo tylko systematyczność przyniesie nam oczekiwane efekty, o których wspomniałam powyżej. Wypróbuj kamień gua sha – efekty stosowania będą widoczne szybciej, niż myślisz.

Jaki olejek wybrać do masażu kamieniem gua sha?

olejek do masażu gua sha

Może to być Twój ulubiony olejek, którego używasz na co dzień. Najważniejsze jest to, aby jego skład odpowiadał wymaganiom Twojej skóry. My polecamy naturalne oleje marki Mokosh, Nacomi, Iossi, czy Lynia olejek rozjaśniający z kwasem alfa-liponowym i witaminą C.

Czy kamień gua sha działa? Przekonaj się

Twoja skóra bardzo szybko da Ci odpowiedź na to pytanie. Warto powiedzieć również, że masaż kamieniem gua sha jest mocniejszy niż rollerm. Mocniejszy nacisk przy użyciu płytki sprawia, że gua sha ma silniejsze działanie przeciwzmarszczkowe niż masowanie skóry rollerem.

Domowe SPA przemień w wyciszający i odprężający rytuał, który przyniesie ulgę napiętym mięśniom twarzy, szyi i dekoltu. Odmieni Twoje podejście do pielęgnacji, która będzie nie tylko wiązała się z nakładaniem kosmetyków, ale przede wszystkim skupiała uwagę na masowaniu skóry. Dzięki technice masażu gua sha wszelkie formuły preparatów kosmetycznych będą się lepiej wchłaniały. Poza tym Twoja skóra zyska młodszy wygląd – będzie lepiej ukrwiona, bardziej napięta i jędrna.

Zobaczysz, jak schodzi z niej zmęczenie po całym dniu pracy przed komputerem. Zauważysz znaczną różnicę pomiędzy wyglądem skóry przed masowaniem jej kamieniami gua sha, a po wdrożeniu automasażu do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Na pewno dostrzeżesz też to, że skóra ma lepszy koloryt, kontury są lepiej zarysowane, owal twarzy uniesiony, a drugi podbródek znacznie zmniejszony. Dotykając swojej skóry odczujesz, że jest gładka i elastyczna. Spostrzeżesz też, że niewielkie zmarszczki się zmniejszyły, a linie wygładziły. Faktura skóry będzie zdecydowanie bardziej wyrównana.

Znajdź swój ulubiony kamień gua sha i potraktuj swoją skórę z czułością. Narzędzie, które trzymasz w ręku, to naturalna alternatywa dla zaawansowanych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych. Bez zastrzyków, bez igieł i dyskomfortu. Te magiczne kamienie niosą za sobą realne wartości dla Twojej skóry.

Źródła:

 1. GuaSha (masaż), w: Wikipedia, the free encyclopedia [online], dostępny w: https://pl.wikipedia.org/wiki/GuaSha_(masaż), dostęp 21.09.2021