Kąpiel rozjaśniająca włosy działa delikatniej i nie powoduje poważniejszego uszkodzenia włosów, jak ma to miejsce w przypadku silnych środków chemicznych o wysokim stężeniu. Dlatego, aby zminimalizować ich negatywny wpływ, zastosuj odpowiednie połączenie produktów, które używasz codziennie do podstawowej pielęgnacji. Prostota i skuteczność tego zabiegu sprawiły, że stał się elementem pielęgnacji tysięcy kobiet, które pragną tchnąć nieco więcej życia w dotychczasowy odcień. Czym jest kąpiel rozjaśniająca włosy i jak przeprowadzić ją prawidłowo?
Spis treści:
- Kąpiel rozjaśniająca włosy – czym jest?
1.1. Kąpiel rozjaśniająca włosy – krok po kroku
1.2. Jak wykonać kąpiel rozjaśniającą włosy? - Kąpiel rozjaśniająca włosy – efekty
2.1. Czy kąpiel rozjaśniająca niszczy włosy?
2.2. Kiedy wykonać kąpiel rozjaśniającą włosy?
2.3. Kąpiel rozjaśniająca włosy – kosmetyki do pielęgnacji po zabiegu
Kąpiel rozjaśniająca włosy – czym jest?
Kąpiel rozjaśniająca włosy to zabieg, którego celem jest zmiana odcienia włosów na jaśniejszy. Do tego celu używa się rozjaśniacza, utleniacza, szamponu i odżywki. W ten sposób silny produkt rozjaśniający działa słabiej i ma mniejszy wpływ na strukturę zewnętrzną włosów. Zabieg ten ma jednak swoje ograniczenia. Z powodu niskiego stężenia rozjaśniacza w takiej mieszance, jego działanie to zazwyczaj włosy jaśniejsze o 1 lub 2 tony.
Jak rozjaśnić włosy z podobną skutecznością przy użyciu naturalnych składników? Ocet jabłkowy na włosy łączy działanie rozjaśniające z pielęgnującym, podobnie działa rumianek, chmiel, cytryna i miód. Ich połączenie rozjaśni włosy o 1 – 2 tony, jednak trwa to zdecydowanie dłużej, niż w przypadku kąpieli rozjaśniającej włosy. Ten drugi zabieg trwa maksymalnie do godziny (łącznie z etapem pielęgnacji), a jego efekty utrzymują się przez wiele tygodni.
Miód w kosmetyce – jak go używać w pielęgnacji włosów? Sprawdź!
Kąpiel rozjaśniająca włosy – krok po kroku
Kąpiel rozjaśniająca włosy wiąże się z koniecznością przygotowania mieszanki w odpowiedniej proporcji. Zbyt dużo rozjaśniacza może zniszczyć włosy, zbyt mało nie rozjaśni włosów w znaczącym stopniu. Warto dodać, że każdy odcień wyjściowy reaguje nieco inaczej, dlatego nie zawsze można dokładnie przewidzieć efekt. Czego potrzebujesz, aby zabieg był skuteczny?
- pół szklanki ciepłej wody,
- 1 porcja rozjaśniacza (im silniejszy, tym mocniej rozjaśni włosy),
- 1 porcja oksydantu (woda utleniona 3%),
- łyżka szamponu,
- łyżka odżywki do włosów.
Proporcje rozjaśniacza i utleniacza znajdują się na opakowaniu produktów.
Jak wykonać kąpiel rozjaśniającą włosy?
- Wymieszaj składniki w szklanym lub ceramicznym naczyniu.
- Delikatnie zwilż włosy, zaczynając od miejsc najciemniejszych, nakładaj cienką warstwę mieszanki. Wykonaj tę czynność szybko, aby uniknąć nierównego rozjaśnienia.
- Masuj włosy pokryte mieszanką, do czasu pojawienia się piany.
- Pozostaw na 5-30 minut – w zależności od pożądanego efektu. Co kilka minut sprawdzaj efekt i ponownie masuj – nie dopuść do wyschnięcia mieszanki.
- Zmyj mieszankę szamponem z SLS (skutecznie zmyje stosowaną mieszankę rozjaśniającą).
- Zaaplikuj odżywkę i pozostaw na 15 minut.
- Spłucz odżywkę i wysusz włosy jak zwykle.
Kąpiel rozjaśniająca włosy – efekty
Po kąpieli rozjaśniającej włosy możesz spodziewać się rozjaśnienia o 1 lub 2 tony (włosy blond) lub nadania rudych odcieni (włosy bardzo ciemne). W przypadku bardzo jasnych włosów dodatkowe rozjaśnianie sprawi, że wpadną w ciepły blond, a czasem efektem bywa również efekt 3D – miodowy blond. Właściwie przeprowadzony zabieg dodaje włosom blasku i odświeża odcień.
Czy kąpiel rozjaśniająca niszczy włosy?
W niewielkim stopniu przez działanie rozjaśniacza zabieg może mieć wpływ na kondycję włosów. Aby go zminimalizować, ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Silnie nawilżające i ochronne składniki pomogą zregenerować uszkodzenia, a jednocześnie zachować odcień i uzyskane refleksy. Aby ograniczyć negatywny wpływ kąpieli rozjaśniającej, pamiętaj o pielęgnacji przy użyciu odpowiednich kosmetyków – najlepiej dedykowanych włosom blond, suchym, zniszczonym i wymagającym regeneracji.
Twoje włosy potrzebują silnej regeneracji i ochrony? Postaw na olejowanie włosów – dowiedz się czym jest i zacznij je stosować już dziś!
Kiedy wykonać kąpiel rozjaśniającą włosy?
Kąpiel rozjaśniająca włosy sprawdzi się najlepiej, gdy oczekujesz subtelnego efektu, a jednocześnie nie chcesz poddawać się zabiegom mocno inwazyjnym. Zabieg jest wskazany także wtedy, gdy zależy Ci jedynie na rozjaśnieniu końcówek, efekcie sombre lub ombre, uzyskaniu refleksów, uzyskaniu trójwymiarowego efektu, a także, gdy chcesz przygotować kosmyki na tonowanie odcieniem jaśniejszym, niż kolor wyjściowy.
Kąpiel rozjaśniająca włosy – kosmetyki do pielęgnacji po zabiegu
Jak wspomniałam wyżej, zabieg ten może powodować uszkodzenia struktury włosa, mimo użycia niewielkiej ilości produktu o silnym działaniu rozjaśniającym. Rozjaśniacz stosowany w sposób tradycyjny ma za zadanie otworzyć łuski włosa i wypłukać pigmenty. Dzięki niemu możliwe jest rozjaśnienie nawet o 10 tonów, jednak obywa się to kosztem dobrej kondycji włosów. Mimo że kąpiel rozjaśniająca działa łagodniej, warto wybrać kosmetyki, które odbudują zniszczenia i zapobiegną zwiększaniu się porowatości włosów. Poniżej 5 produktów, które poradzą sobie z tym zadaniem najlepiej.
- Inebrya Blondesse No-Yellow Mousse odżywka w piance do włosów blond rozjaśnianych i siwych (250 ml) – to produkt dedykowany włosom zniszczonym po zabiegu rozjaśniania. Dzięki zawartości fioletowego pigmentu odżywka neutralizuje żółte odcienie i ochładza kolor.
- Anwen olej Marakuja (olej do włosów wysokoporowatych 50 ml) – sprawdzi się zarówno jako jeden z olejów do olejowania włosów, jak i samodzielny produkt do pielęgnacji. Łączy kompleks trzech olejów: z kiełków pszenicy, lniany i z pestek jabłka. Ma przyjemny, owocowy zapach i wygodne opakowanie z atomizerem.
- Balmain Overnight Repair Hair Serum naprawcze serum do włosów na noc (30 ml) – intensywnie odżywia włosy i dodaje im blasku. Mocno olejowa formuła sprawia, że serum powinno być stosowane wyłącznie na noc, a rano zmywane. Dzięki temu włosy będą pełne blasku bez efektu przetłuszczających się kosmyków.
- Inebrya Ice Cream Age Therapy Hair Lift Serum regenerujące serum do włosów dojrzałych o porowatej strukturze (100 ml) – przeznaczone jest do pielęgnacji po intensywnych zabiegach, które wpływają na uszkodzenie struktury włosa. Zawiera kolagen, elastynę i mikro-kryształki szafiru, które chronią przed wolnymi rodnikami i niwelują żółtawy odcień na włosach. Serum idealnie sprawdzi się do włosów rozjaśnianych.
- Anwen Odżywka do włosów o wysokiej porowatości Emolientowa Melisa (200 ml) – to sprawdzona propozycja od marki Anwen. Odżywka nie tylko nawilża, ale i zapobiega puszeniu i elektryzowaniu się włosów, co jest częstym problemem po regularnych zabiegach rozjaśniania. Skład oparty na czterech olejach zapewnia optymalną pielęgnację włosów wysokoporowatych.
Kąpiel rozjaśniająca włosy jest alternatywą dla silnych środków chemicznych, które mogą w znaczącym stopniu pogarszać ich kondycję. Jest to zdecydowanie łagodniejsze działanie i bardziej subtelny efekt. Połącz swoje ulubione kosmetyki do pielęgnacji włosów z rozjaśniaczem i zobacz, co się stanie!