Kaszka na twarzy

Kaszka na twarzy, czyli nieestetyczne podskórne grudki, wbrew pozorom, nie pojawiają się wyłącznie na skórze niemowląt czy dzieci, ale również dorosłych. Jakie są jej przyczyny? W jaki sposób się jej pozbyć i jakie kosmetyki stosować, by w szybki sposób uwolnić od niej cerę?

Zmiany i niedoskonałości skórne mogą być wywołane wieloma czynnikami. Bardzo często ich podłożem są zaburzenia zdrowotne, a niekiedy są po prostu objawem niewłaściwej higieny oraz pielęgnacji. W tym przypadku, wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad, zmienić nawyki, a kondycja cery ulegnie zdecydowanej poprawie. Oczywiście, zawsze wskazana jest również konsultacja z lekarzem-specjalistą.

Kaszka na twarzy: przyczyny

Kaszka na twarzy zazwyczaj przyjmuje postać bardzo drobnych podskórnych grudek, w kolorze białym lub cielistym. Wyglądem, ale i w dotyku przypominają tarkę – kaszkę, stąd też wzięła się potoczna nazwa tej przypadłości.

Choć kaszka pojawić się może w różnych miejscach na skórze twarzy, najczęściej występuje na czole, policzkach, w okolicy oczu oraz na brodzie. Oprócz tego, pojawić się może na całym ciele, chociażby na udach, ramionach bądź plecach.

Częściej też dotyka osoby z cerą trądzikową, tłustą oraz mieszaną, jednak nie jest to regułą. Grudki zazwyczaj występują w większych skupiskach, chociaż mogą pojawiać się również punktowo. W skrajnych przypadkach, kaszce mogą towarzyszyć także inne objawy, chociażby świąd, zaczerwienienie czy pieczenie.


Przeczytaj również: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?


Przyczyn kaszki na twarzy może być naprawdę wiele – od błahych (np. niewłaściwej pielęgnacji czy używania nieodpowiednich produktów), po poważne, które wymagają specjalistycznej konsultacji dermatologa czy alergologa.

Najczęstsze przyczyny kaszki na twarzy:

  • Alergie i uczulenie – na produkty, które nakładamy na skórę, ale też preparaty i pokarmy, które dostarczamy organizmowi wewnętrznie (nietolerancja pokarmowa). Nietolerowanie któregoś ze składników może uwidocznić się właśnie na skórze twarzy w postaci kaszki. Bardzo często przyczyną alergii pokarmowych są białko zwierzęce, orzechy, laktoza czy cukier, a w przypadku kosmetyków konserwanty i barwniki.
  • Farmakoterapia – długotrwałe przyjmowanie leków również może odbić się na wyglądzie cery. Bardzo często stan skóry pogarsza się podczas przyjmowania leków hormonalnych.
  • Zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego również bardzo często są przyczyną pogarszającej się kondycji cery, bowiem na wahania gospodarki hormonalnej, w pierwszej kolejności reaguje właśnie skóra. Przykładowo, niewłaściwy poziom hormonów przyczynia się do wzmożonej produkcji sebum i zatkania ujścia gruczołów łojowych, co w efekcie sprzyja powstawaniu grudek.
  • Niewłaściwa pielęgnacja – to bardzo częsta przyczyna wywołująca nie tylko kaszkę na twarzy, ale też inne niedoskonałości skórne. Obejmuje ona z jednej strony używanie nieodpowiednich produktów, ale też niewystarczającą higienę – brak dokładności w demakijażu i nieprecyzyjne oczyszczanie twarzy.

Kaszka na twarzy u dorosłego

Kaszka na twarzy u dorosłego nie jest tak częstym problem, jak w przypadku dzieci czy niemowląt, ale warto wiedzieć, że tzw. grysik może pojawić się na skórze niezależnie od wieku. Zwłaszcza, jeśli nasza skóra ma tendencję do nadprodukcji łoju, który jest wymarzonym środowiskiem dla bakterii wywołujących niedoskonałości, w tym również kaszkę.


Przeczytaj również: Wypryski na twarzy: jak się ich pozbyć?


U dorosłych zdecydowanie łatwiejsze jest rozpoznanie czynników, które wywołują podskórne grudki, chociażby metodą eliminacji czy metodą prób i błędów. U niemowlaka czy dziecka, określenie przyczyny może być zdecydowanie bardziej czasochłonne.

Kaszka na twarzy pojawiająca się na skórze osób dorosłych, bardzo często wynika z alergii, spraw hormonalnych, ale też po prostu błędów pielęgnacyjnych – jest więc objawem, a nie źródłem problemu. Rozpoznanie przyczyny, jest więc kluczem do skutecznego wyleczenia przypadłości, a także zapobiegania nawrotom.

Kaszka na twarzy u dorosłego

Kaszka na twarzy niemowlaka

Kaszka na twarzy niemowlaka jest przypadłością dość powszechną i w większości przypadków, nie jest powodem do niepokoju, gdyż zwykle ustępuje samoistnie. Oczywiście może być wywołana przez uczulenie na konkretny kosmetyk czy pokarm, ale w tym okresie najczęściej wywołana jest przez niedojrzałe jeszcze gruczoły łojowe.

Nie jest to zjawisko groźne, jednak z pewnością niepożądane. Z uwagi na to, że system obronny organizmu u małego dziecka jest słabo rozwinięty, a skóra o wiele cieńsza, dzieci są bardziej narażone na powstawanie kaszki (i innych skórnych dolegliwości), jednak kaszkowa wysypka zanika dość szybko, a jeśli tak się nie stanie, warto skonsultować się z lekarzem.

Kaszka na twarzy dziecka

Kaszka na twarzy pojawia się nie tylko w okresie niemowlęcym, ale także później – w ciągu pierwszych lat życia dziecka i zazwyczaj ma podłoże alergiczne – uczulenie na konkretny pokarm, dlatego można starać się eliminować potencjalne czynniki alergiczne i sprawdzać reakcję organizmu dziecka na wprowadzone zmiany.

Kaszka na twarzy dziecka, oczywiście, może zaniepokoić rodzica, dlatego warto udać się na wizytę do lekarza-specjalisty, który w razie potrzeby zleci wykonanie odpowiednich testów, co ułatwi znalezienie alergenów. Niezależnie od tego, warto również zadbać o właściwą higienę oraz pielęgnację, w której zostaną wykorzystane specjalne kosmetyki dla dzieci.

Kaszka na twarzy – jak się pozbyć nieestetycznych grudek?

Kaszka na twarzy, z uwagi na swój nieestetyczny wygląd, jest przypadłością, którą należy jak najszybciej wyeliminować. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem wszystko zależy od przyczyny wysypki, a tych – jak wskazaliśmy powyżej – może być sporo. Dopiero określając podłoże i źródło problemu, można podjąć skuteczne działania oraz terapię.

Przykładowo, jeśli powodem kaszki są zaburzenia gospodarki hormonalnej, należy wdrożyć leczenie, które unormuje pracę tegoż układu. Jeśli natomiast jest to objaw nietolerancji pokarmowej, w pierwszej kolejności warto wyeliminować z naszej diety składniki, które ją wywołują.

Jeżeli zmiany skórne wywołane są niewłaściwymi kosmetykami makijażowymi czy pielęgnacyjnymi i/lub niestaranną pielęgnacją, musimy wdrożyć do naszej rutyny zmiany, które pomogą nam zniwelować widoczność niedoskonałości.

W pierwszej kolejności należy więc odnaleźć składnik, którego nie toleruje nasza skóra, a następnie wnikliwie przeanalizować skład używanych przez nas kosmetyków i oczywiście, odstawić produkty, które szkodzą naszej cerze.

Kaszka na twarzy: jak się jej pozbyć?

Pamiętajmy również, że w przypadku kaszki na twarzy bezwzględnie nie powinno się wyciskać czy też rozdrapywać powstałych zmian, gdyż takie czynności mogą pogorszyć dolegliwości i przenieść się na inne partie twarzy. Rozdrapywanie grudek kończy się także powstaniem rany, która zdecydowanie dłużej się goi.


Przeczytaj również: Blizny po trądziku – TOP 6 kosmetyków, które warto stosować


Oczywiście równie ważna jest ogólna higiena, a więc częste wymiany poszewek poduszek i ręczników (można też zacząć stosować ręczniki jednorazowe – zwłaszcza do wycierania twarzy). Regularnie dezynfekować powinno się również telefon komórkowy, a także inne akcesoria i przedmioty, z którymi styczność ma nasza skóra.

Domowe sposoby na kaszkę na twarzy

Jak już zostało wspomniane, leczenie kaszki na twarzy, to przede wszystkim poznanie przyczyny, a następnie jej wyeliminowanie. Niekiedy wystarczy po prostu odstawić dany kosmetyk lub też zrezygnować ze spożywania konkretnego pokarmu.

Oczywiście walkę z kaszkową wysypką mogą wspomóc domowe sposoby, a raczej po prostu zabiegi, które wykonujemy w domu zamiast w profesjonalnych salonach kosmetycznych – zwłaszcza w kwestii oczyszczania czy też nawilżania i odżywiania skóry. Wskazane są m.in. maseczki do twarzy, np. kojące, które zniwelują dolegliwości związane z kaszką czy też maski oczyszczająco-antybakteryjne.

Maseczki można przygotować samodzielnie – w domu. Wystarczy sięgnąć po produkty, które znajdują się praktycznie w każdej kuchni. Antybakteryjnie zadziałają m.in. olejki do twarzy – zwłaszcza z drzewa herbacianego, miód, sok z cytryny, kurkuma czy jogurt naturalny. Odżywczymi i nawilżającymi składnikami są chociażby awokado, aloes, miód, kakao.

Kaszka na twarzy – kosmetyki, które pomogą Ci z nią walczyć

Kaszka na twarzy, paradoksalnie, może być efektem stosowania nieodpowiednich kosmetyków tak pielęgnacyjnych, jak i makijażowych, które wywołują uczulenia, ale z drugiej strony, odpowiednio dobrane kosmetyki mogą też zniwelować widoczność grysiku.

Alergenami w kosmetykach najczęściej są substancje zapachowe, barwniki oraz konserwanty, dlatego warto poszukiwać produktów o obniżonej zawartości tych dodatków. Pożądane są natomiast substancje odżywcze, witaminy, minerały czy ekstrakty roślinne (uważać powinny na nie natomiast osoby z cerą wrażliwą i skłonną do alergii).

Po znalezieniu czynnika alergizującego, należy go wykluczyć z codziennej pielęgnacji. Jak go znaleźć? Najlepiej drogą eliminacji, wnikliwie obserwując swoją skórę. Możemy też poddać się specjalistycznym testom, które ułatwią nam to zadanie.

Kaszka na twarzy przyczyny

Najważniejsze w wyeliminowaniu kaszki z twarzy jest bardzo dokładne oczyszczanie cery z wszelkich zanieczyszczeń, drobnoustrojów, martwego naskórka, kurzu, ale również makijażu. Postawić należy na dwuetapowe mycie skóry, w pierwszym warto sięgnąć po wody i płyny micelarne czy mleczka do demakijażu, a w drugim po delikatniejsze żele bądź pianki.

Dobrze sprawdzi się Equilibra Aloe żel micelarny oczyszczający do demakijaż 20% aloesu, który doskonale oczyszcza skórę, a nie wywołuje podrażnień. Zawiera przy tym składniki nawilżające, jak gliceryna roślinna, aloes czy kwas hialuronowy, które już na etapie demakijażu, dbają o kondycję skóry. Kosmetyk nie zawiera parafiny, barwników, alergenów oraz parabenów, co ma duże znaczenie w przypadku skóry z kaszką.

W drugim etapie pielęgnacji można sięgnąć po AA Enjoy Nature nawilżająco-kojąca pianka oczyszczająca, która czerpie moc z naturalnych ekstraktów roślinnych i bazuje na hipoalergicznej formule. Oczyszcza, ale też nawilża i koi. Zawiera m.in. CICA (wyciąg z wąkroty azjatyckiej), sok z liści aloesu, w jego składzie znajduje się też alantoina.

Wskazane jest również zrezygnowanie z mocnego i obciążającego skórę make-upu. Na dzień warto stosować lekkie kremy, zwłaszcza te, które dodatkowo zapewnią cerze ochronę przeciwsłoneczną. Unikać należy nadmiernego przesuszania oraz przetłuszczania skóry i produktów, które zatykają skórę i nie pozwalają jej swobodnie oddychać.

W pielęgnacji nie powinno zabraknąć produktów dedykowanych skórze trądzikowej, tłustej czy mieszanej, a więc takich, które zawierają chociażby kwas salicylowy, kwas glikolowy, czy kwasy AHA i BHA, które doskonale oczyszczają cerę. Świetne recenzje zbiera Nacomi Next Level serum z kwasem salicylowym 2%, który reguluje produkcję sebum, odblokowuje pory, usuwa martwy naskórek. Niweluje przebarwienia na twarzy, trądzik i plamy potrądzikowe. Głęboko i skutecznie oczyszcza skórę, a także wygładza i poprawia fakturę cery.


Dowiedz się, komu polecane są kosmetyki z kwasami


Wskazane są również regularne peelingi enzymatyczne, które usuwają martwy naskórek, ale też nie wymagają pocierania, np. Floslek Anti Acne program antybakteryjny peeling enzymatyczny do twarzy, który zalecany jest skórze tłustej, mieszanej, ze skłonnością do nadmiernego wydzielania sebum oraz trądziku.


Przeczytaj koniecznie: Jak działa peeling enzymatyczny i jak go stosować?


Podczas kuracji warto postawić na dermokosmetyki, które łączą funkcję pielęgnacyjną z leczniczą. Większość z nich pozbawiona jest także substancji drażniących.

Jakich składników poszukiwać w preparatach pielęgnacyjnych, które wspomagają redukcję kaszki na twarzy? Przede wszystkim substancji łagodzących, np. kwasu pantotenowego, regenerujących (witamina E), ograniczających utratę wody z naskórka (gliceryna) czy odbudowujących naturalną warstwę lipidową i ochronną (np. oleje roślinne). Oczywiście wskazane są także składniki antybakteryjne i zapobiegające powstawaniu zmian skórnych, chociażby cynk.

Zadbać należy również o staranność każdego etapu pielęgnacyjnego – zwłaszcza demakijażu oraz oczyszczania skóry – najlepiej dwa razy dziennie i za pomocą kosmetyków, które dogłębnie oczyszczą cerę, ale też nie naruszą warstwy ochronnej skóry. Postaw na produkty zawierające składniki o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych, seboregulujacych i normalizujących.

Oczywiście, bardzo duże znaczenie dla wyglądu cery, ma również jej intensywne nawilżanie, ale za pomocą lekkich, nieobciążających kremów, które zawierają m.in. kolagen, ceramidy, kwas hialuronowy, mocznik. Świetne recenzje zbiera Ziaja – Baltic Home Spa Fit lekki krem nawilżająco-dotleniający do twarzy, który odświeża i tonizuje naskórek, a także poprawia koloryt cery. Kobiety cenią również Miya nawilżający krem SPF50+, który ma bardzo lekką formułę i nadaje się również pod makijaż. Zawiera 90,1% składników pochodzenia naturalnego, a w jego formule nie ma zbędnych dodatków i wypełniaczy.

W przypadku kaszki na twarzy, nie należy zapominać również o ochronie przeciwsłonecznej. Polecamy Clinique Face Cream Sun SPF 40 krem do twarzy na dzień, który zapewnia wysoka ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Kaszka na twarzy – z uwagi na swój nieestetyczny wygląd – może stać się przyczyną dyskomfortu, a nawet kompleksów. Dlatego należy działać jak najszybciej i zareagować w porę – zadbać o właściwą pielęgnację, dietę oraz oczywiście swoje zdrowie.