Koenzym Q10

Koenzym Q10 jest jedną z najchętniej wykorzystywanych substancji w przemyśle kosmetycznym. To fenomenalny przeciwutleniacz, który przede wszystkim ceniony jest za swoje działanie ochronne oraz przeciwstarzeniowe – pozwala zachować piękny i młody wygląd skóry na dłużej!


Spis treści:

 1. Koenzym Q10: co to jest?
  1.1. Koenzym Q10 – gdzie występuje?
  1.2. Koenzym Q10: który wybrać?
 2. Koenzym Q10: właściwości i działanie
  2.1. Właściwości kosmetyczne koenzymu Q10
 3. Koenzym Q10 w kosmetyce
  3.1. Koenzym Q10: przeciwwskazania

Branża beauty nieustannie odkrywa przed nami kolejne magiczne substancje. Popularność niektórych jest ograniczona czasowo, a inne, za sprawą swoich wyjątkowych właściwości, wykorzystywane są w zasadzie bez przerwy. Tak jest m. in. z koenzymem Q10, który znany jest od bardzo dawna, a do dziś pozostaje jedną z bardziej cenionych substancji.

Koenzym Q10: co to jest?

Koenzym Q10, czyli ubichinon, nazywany bywa również witaminą Q. Jest to związek chemiczny, który naturalnie występuje w komórkach naszej organizmu, gdzie pełni wiele kluczowych funkcji. Z naukowego, chemicznego punktu widzenia, wykazuje duże podobieństwo do witamin, zwłaszcza E i K. Jest to substancja o żółtym zabarwieniu, która nie posiada ani smaku ani zapachu.

Koenzym Q10 występuje w dwóch odmianach. Pierwsza to ubichinol, a druga ubichinon – jest bardziej znana i powszechnie utożsamiana z koenzymem Q10, jednak obie są ważne dla ludzkiego organizmu i biorą udział w wielu procesach w nim zachodzących.

Warto podkreślić, że po 20. roku życia, produkcja koenzymu Q10 w naszym organizmie spada, co oznacza, że należy go dostarczać zewnętrznie – wraz z przyjmowanymi pokarmami, za pomocą suplementów diety czy preparatów kosmetycznych. Co ważne, niedobory tej substancji negatywnie oddziałują na odporność, a także nasze samopoczucie.

Koenzym Q10 – gdzie występuje?

Koenzym Q10 naturalnie wytwarzany jest przez organizm ludzki – występuje zwłaszcza w wątrobie, trzustce, nerkach oraz w sercu. Jego największe pokłady znajdują się natomiast w mitochondrium komórkowym. Jeśli jednak chcemy dostarczać go dodatkowo, z zewnątrz, warto wiedzieć, w jakich produktach go poszukiwać.

Koenzym Q10 gdzie występuje

Koenzym Q10 występuje w wielu popularnych produktach spożywczych, zwłaszcza w podrobach oraz mięsie. W dużych ilościach występuje również w rybach, ale i jajach kurzych. Jeśli chodzi o rośliny, dobrym źródłem koenzymu są szpinak, brokuły, soja, a także pistacje i orzechy włoskie.

Witamina Q dostępna jest również pod postacią gotowych suplementów diety. Ponadto, można go dostarczać także zewnętrznie – poprzez skórę, gdzie ma dobrą przyswajalność. Warto zatem poszukiwać kosmetyków wzbogaconych o koenzym Q10.


Przeczytaj również: Skin booster – czym jest i jak działa?


Koenzym Q10: który wybrać?

Koenzym Q10 bez wątpienia jest substancją niezwykle cenną dla organizmu. Specjaliści jednak wciąż toczą dyskusję nad tym, która jego forma jest bardziej pożądana – ubichinol czy ubichinon. Pierwsza jest formą zredukowaną – pozbawioną tlenu, natomiast druga jest postacią utlenioną. Dotychczas nie powstała jednoznaczna odpowiedź, która forma jest bardziej pożądana przez nasz organizm.

Inną kwestią jest sposób podania koenzymu. Jeśli chodzi o wsparcie organizmu od wewnątrz, należy postawić na odpowiednią dietę i produkty, które zawierają Q10. Można też wspomagać się suplementami.

Jeśli natomiast naszym celem jest poprawa kondycji skóry, działanie przeciwstarzeniowe, w tym przeciwzmarszczkowe, lepsza będzie aplikacja produktów bezpośrednio na skórę. Warto nadmienić, że koenzym Q10 jest składnikiem całkowicie bezpiecznym i dobrze tolerowanym przez każdy rodzaj skóry.


Polecamy artykuł: DMSO na zmarszczki – jak działa ta substancja?


Koenzym Q10: właściwości i działanie

Koenzym Q10 jest cenną substancją nie tylko z punktu widzenia naszej urody. Jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, gdyż chroni przed toksynami, ale też zabezpiecza komórki przed przedwczesnym starzeniem się.

Q10 bierze udział w wytwarzaniu energii – właśnie dlatego jego największe ilość zlokalizowane są w organach, które mają wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Są to między innymi mózg, serce, ale też mięśnie szkieletu. Jego rolą jest wsparcie oddychania komórkowego, ale tez przyczynia się on do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, nerwowego, a nawet trawiennego.

Właściwości kosmetyczne koenzymu Q10

Właściwości kosmetycznego koenzymu Q10

Koenzym Q10 szturmem wdarł się do przemysłu kosmetycznego, głównie za sprawą swoich wyjątkowych właściwości przeciwstarzeniowych – nie dziwi więc, że bywa nazywany eliksirem młodości. Myśląc o tej substancji, myśli się przede wszystkim o walce ze zmarszczkami, jednak witamina Q, zdziałać może o wiele więcej dobrego dla naszej skóry.

Substancja ta jest doskonałym antyoksydantem. Ubichinol skutecznie neutralizuje działalność wolnych rodników, a w związku z tym spłyca i redukuje zmarszczki, a jednocześnie zapobiega powstawaniu nowych. Dzięki nasyceniu skóry tą substancją, opóźniamy procesy jej starzenia się.


Dowiedz się, czym są antyoksydanty w kosmetykach!


Ponadto, koenzym Q10 eliminuje toksyny, ale też usprawnia pracę komórek, dzięki czemu wspomaga ich regenerację. Składnik ten uwielbiany jest również za swoje właściwości ujędrniające i uelastyczniające – znakomicie zapobiega wiotczeniu skóry.

Koenzym Q10 – właściwości:

 • działa przeciwutleniająco,
 • neutralizuje działalność wolnych rodników,
 • wspomaga regenerację komórek skóry,
 • przyspiesza odnowę biologiczną skóry,
 • zapobiega powstawaniu zmarszczek,
 • wzmacnia barierę ochronną naskórka,
 • hamuje fotostarzenie skóry,
 • stymuluje produkcję kolagenu i elastyny,
 • przeciwdziała wiotczeniu skóry,
 • ujędrnia i uelastycznia.

Koenzym Q10 w kosmetyce

Koenzym Q10 w kosmetyce najczęściej zasila formulacje kosmetyków przeciwzmarszczkowych i ujędrniających, często zawierają go kremy, ale też serum do twarzy i balsamy do ciała. Ten składnik młodości, działa na skórę kompleksowo. Jego stężenie w tkankach ciała spada wraz z wiekiem, co oznacza, że musi być suplementowany, m.in. w trakcie rutyny pielęgnacyjnej.

Z jego właściwości skorzysta w zasadzie każdy rodzaj cery, ale zwłaszcza cera dojrzała, z pierwszymi oznakami starzenia, a także cera sucha, szorstka oraz wiotka. Co ważne, koenzym Q10 dobrze wypływa również na kondycję włosów – kosmyki stają się sprężyste, elastycznie, a także wzmocnione.

Koenzym Q10 w kosmetyce

Q10 pozwala również zatrzymać wodę w głębszych partiach skóry, a dodatkowo ułatwia wchłanianie i przyswajalność innych dobroczynnych substancji aktywnych. Bardzo często też, występuje w towarzystwie witamin C oraz E, które wzajemnie potęgują swoje działanie. Kwas hialuronowy to kolejny składnik, który znakomicie z nim współpracuje.

Jest to substancja dla każdego – bez względu na rodzaj cery, ale i wiek. Choć mówi się o nim jako składniku do cery dojrzałej i starzejącej się, to w związku z tym, że ilość koenzymu Q10 w naszym organizmie zmniejsza się już po 20. roku życia, powinien być stosowany profilaktycznie również przez młodsze osoby, które chcą opóźnić procesy starzenia się skóry.

Koenzym Q10: przeciwwskazania

Koenzym Q10, jak już wspomniano, jest substancją bezpieczną i dobrze tolerowaną przez skórę, dlatego w zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania – zwłaszcza jeśli chodzi o stosowanie go w formie zewnętrznej, pod postacią kosmetyków. Sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju skóry. Toleruje go również cera wrażliwa.

Koenzym Q10, dzięki swojemu wielopłaszczyznowemu działaniu, jest wykorzystywany przez branżę beauty na szeroką skalę, a jego popularność – mimo coraz to nowszych odkryć naukowych – w ogóle nie słabnie. Wręcz przeciwnie, coraz więcej osób przekonuje się o wysokiej skuteczności pielęgnacyjnej tej substancji, decydując się wprowadzić się ją do swojej rutyny pielęgnacyjnej na stałe.