Kombucha (czyt. kombucza) to fermentowany napój, który powstaje ze słodzonej herbaty i grzybka herbacianego nazywanego również japońskim lub SCOBY (z języka angielskiego Symbiotic Culture of Bacteria and Yeasts), co można przetłumaczyć jako symbiotyczną kulturę bakterii i drożdży.
Napój znany jest ze swojej orzeźwiającej mocy. Jest słodko-kwaśny, delikatnie musujący. Posiada silne właściwości przeciwutleniające, dlatego skutecznie zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry. To również źródło witaminy B i C.
Polecane kosmetyki:
Kombucha – co to jest?
Choć powszechnie mówi się o niej jako o grzybku, to w rzeczywistości z tym gatunkiem nie ma nic wspólnego. Składa się przede wszystkim z drożdży m.in. Saccharomyces, Saccharomycodes, Schizosaccharomyces, Zagosaccharomyces, Dekkera, Candida i z bakterii, np. Acetobacter i Gluconobacter.
Jaki kolor ma kombucha? Jej kolor najczęściej mieści się w zakresie od jasnoszarego do ciemnobrązowego. Barwa napoju zależy od składników, które biorą udział w fermentacji. Z czego składa się kombucha? Przeważnie do stworzenia kombuchy stosuje się herbatę czarną lub zieloną. Nieodłączną składową tego eliksiru jest oczywiście cukier. Kluczowym składnikiem jest grzybek, który ma postać białej lub pomarańczowej galaretowatej formy. Dzięki obecności bakterii tworzy się siatka celulozowa, która ułatwia symbiotyczne połączenie mikroorganizmów, czyli kultur bakterii i drożdży.
Pierwsze informacje o tym napoju pojawiły się na Dalekim Wschodzie, w Chinach, już 2200 lat temu. Do Europy przywędrował z Japonii.
Jak powstaje napój kombucha?
Napój powstaje w drodze fermentacji cukru (sacharozy) do cukrów prostych, czyli glukozy i fruktozy, które są sprowadzane do dwutlenku węgla i alkoholu. Kombuchę można kupić lub przygotować samodzielnie w domu. To bezcenne źródło kwasów organicznych, m.in. jabłkowego, octowego, mlekowego, glukonowego, cytrynowego i szczawiowego.
Kombucha w kosmetyce
Współczesna kosmetyka czerpie nie tylko z najnowszych osiągnięć biotechnologicznych i z wiedzy doświadczonych naukowców, ale również wykorzystuje znane ze swoich dobroczynnych właściwości rośliny, zioła, napary, grzyby. Powrót do sprawdzonych sposobów na utrzymanie skóry w dobrej kondycji nie dziwi, bo coraz chętniej poszukujemy naturalnych metod na wzmocnienie swojego organizmu i na pielęgnację skóry.
Ogólnoświatowy trend pokazuje zwrot ku naturze i widoczny jest nie tylko w zmieniającej się kulturze jedzenia, czy recyklingowania rzeczy, ale również w trosce o własne ciało poprzez aktywność fizyczną i systematyczną pielęgnację skóry kosmetykami o dobrym składzie. Z ciekawością podchodzimy do kosmetyków, które zawierają niecodzienne składniki, często znane z kuchni dalekowschodniej, jak na przykład grzyby reishi, wyciąg z żeń-szenia, wąkrotka azjatycka czy właśnie kombucha.
Na naszym rynku od pewnego czasu można zauważyć niesamowitą aktywność polskich brandów, które z zegarmistrzowską precyzją reagują na światowe trendy w pielęgnacji. Widać również synchronizację w działaniach rodzimych marek, które niemalże w tym samym czasie wprowadzają do drogerii nowe linie kosmetyczne, bazujące na bestsellerowym w danym sezonie składniku. Taka sytuacja również ma miejsce z kombuchą. Można powiedzieć, że wywołała niezły ferment w kosmetyce, będąc, nomen omen, fermentem w budowie swojego biomu.
Jak kombucha działa na skórę?
Dlaczego koncerny kosmetyczne sięgają po kombuchę? Oto powody:
- przywraca skórze prawidłowe pH,
- działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
- działa antyoksydacyjnie, niwelując wolne rodniki,
- rozświetla, nawilża i wygładza skórę,
- skutecznie oczyszcza naskórek.
Kombucha Soraya to kompleksowa seria kosmetyków tej znanej i lubianej polskiej marki. Pożyteczne bakterie obecne w kombusze, czyli probiotyki, wzmacniają naturalny mikrobiom skóry. Kosmetyki wykorzystujące naturalne fermenty oczyszczają i detoksykują skórę, przywracają jej naturalne pH, rozświetlają, nawilżają i energetyzują. Soraya oferuje linię kosmetyków do holistycznej pielęgnacji skóry. Znajdziemy w niej toniki do demakijażu, żele i peelingi do oczyszczania skóry, płyny micelarne, żel i serum do ciała.
Kombucha Onlybio to kolejna propozycja linii kosmetycznej, która wyszła spod skrzydeł polskiej marki, oferującej kosmetyki naturalne z certyfikatem EcoCert. Zastosowano tutaj sfermentowany napar herbaciany, który został odfiltrowany i oczyszczony. Kombucha znana jako naturalny probiotyk została wykorzystana do stworzenia serii kosmetyków przeciwtrądzikowych. Wspomaga redukcję niedoskonałości skóry, dogłębnie odżywia i oczyszcza skórę z toksyn. Działa tonizująco i antybakteryjnie. Reguluje wydzielanie sebum, normalizując pracę gruczołów łojowych. Działa kojąco na podrażnienia, jednocześnie wzmacniając warstwę hydrolipidową skóry, aby była odporniejsza na negatywne działanie czynników zewnętrznych.
Młoda, polska marka Fluff reaguje równie szybko na nowinki kosmetyczne jak doświadczeni gracze na rynku beauty. Stworzyła serię kosmetyków bazujących na składnikach znanych jako superżywność. Polecamy Twojej uwadze krem z kombuchą Fluff Morning Cappucino – energetyzujący krem na dzień dobry z ekstraktem z kombuchy (50 ml). Zawiera ten cenny ferment i kawę, które wspólnie pobudzają Twoją skórę, dodając jej energii na kolejny dzień. Krem dodaje skórze blasku, dogłębnie ją nawilża i regeneruje. Działa również przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco.
Naturalne i organiczne maski do twarzy sygnowane logo brandu Earth Kiss również zostały wzbogacone tym fenomenalnym fermentem. Te kosmetyki certyfikowane EcoCert Cosmos Organic i Vegetarian Society Vegan Approved zawierają w 100% naturalne składniki. Wegańskie maseczki do twarzy oprócz grzybka herbacianego wykorzystują moc kurkumy, węgla drzewnego czy naturalnej glinki. Te najlepsze maski w płachcie nasycają skórę cennymi składnikami odżywczymi, które poprawiają jej nawilżenie, wspomagają detoksykację i oczyszczenie.
Kombucha – właściwości cudownego “grzybka”
Jakie witaminy zawiera kombucha? Ten fermentowany grzybek herbaciany to bogactwo witamin z grupy B (B1, B2, B6 i B12 B i C). Ta ostatnia wykazuje naturalne działanie antyoksydacyjne. Łagodzi objawy stresu oksydacyjnego, wspomaga wytwarzanie i syntetyzowanie kolagenu, odpowiedzialnego między innymi za jędrny wygląd skóry. Ponadto rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry.
Wśród cennych składników odżywczych i pielęgnacyjnych znajdują się też minerały (magnez, wapń, miedź, cynk, żelazo) i polifenole, czyli silne antyoksydanty. Ich zadaniem jest działanie przeciwutleniające, czyli zwalczające wolne rodniki odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry i organizmu. W składzie znajdziemy także aminokwasy, tłuszcze i białka.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o witaminie C i jej działaniu na skórę, przeczytaj artykuł: Kosmetyki z witaminą C
Czy kombucha jest zdrowa? Owszem, świadczyć o tym może chociażby długa lista jej prozdrowotnych właściwości. Spośród nich warto wymienić:
Kombucha – zalety
- oczyszcza organizm z toksyn (dzięki zawartości kwasu glukuronowego, który łączy się z toksynami i wymiata je z organizmu),
- poprawia metabolizm,
- działa antyoksydacyjnie,
- normalizowanie ciśnienie krwi,
- poprawia funkcjonowanie mikroflory jelitowej*, której sprawne działanie ma kolosalne znaczenie nie tylko dla pracy układu pokarmowego, lecz także dla całego organizmu. Najnowsze badania naukowe wykazały, że pogorszenie się stanu mikroflory jelitowej może źle wpływać na procesy poznawcze, a także być jedną z przyczyn zaburzeń nastroju, w tym depresji.
- zwiększa odporność organizmu,
- przyspiesza gojenie się ran,
- poprawia sen i ułatwia zasypianie,
- wpływa na poprawę wzroku,
- wspomaga pracę wątroby i nerek,
- łagodzi skutki PMS,
- niweluje zmęczenie.
Czy wiesz, że…
Dopiero w 2005 roku naukowcy zaczęli prowadzić zaawansowane badania na wpływem mikrobioty jelitowej* na pracę mózgu. W taki sposób sposób narodziła się koncepcja nazwana osią jelitowo-mózgową, będącą systemem dwukierunkowej sygnalizacji między przewodem pokarmowym a układem nerwowym. Zachodzą tutaj relacje pomiędzy procesami trawienia a funkcjami mózgu.
W tym procesie kluczową rolę pełnią składniki biochemiczne produkowane przed mikrobiotę jelitową, a mające ogromny wpływ na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Eksperci zauważyli, że bakterie obecne w jelitach oddziałują na samopoczucie, odczuwanie bólu i lęku, dlatego tak istotna jest odpowiednia dieta.
Przeciwwskazaniem do spożywania kombuchy jest ciąża i młody wiek, z uwagi na zawartość alkoholu. Z powodu zawartości cukru ten napój nie powinien być obecny w diecie cukrzyków. Osoby, które mają wrażliwy żołądek i jelita, powinny stopniowo przyzwyczajać się do tego napoju, który może wywoływać skutki uboczne ze strony układu pokarmowego. Podsumowując, należy znać umiar i dziennie pić jedną szklankę tej cudownej, sfermentowanej herbaty.
Kombucha w kosmetyce znalazła szerokie zastosowanie niemalże w każdej formulacji, od toniku, poprzez żel do mycia, peeling, maskę, aż po krem czy balsam do włosów. Wszechstronne działanie na ludzki organizm nie tylko od wewnątrz, ale także i na zewnątrz, pokazuje, jak ogromny wpływ na współczesną kosmetykę mają znane i wykorzystywane od wieków fermenty. Cieszy to, że nieustanny rozwój technologiczny może iść w parze z naturalnością. Symbioza między tymi dwoma światami jest ratunkiem dla skóry, a w ogólnym pojęciu, dla ludzkości.