Korektor jest jednym z podstawowych kosmetyków makijażowych. Za jego pomocą możemy ukryć niedoskonałości skórne, chociażby wypryski, zaczerwienienia, blizny – wszystko, co jest mankamentem naszej urody. Kluczem do sukcesu jest dobór właściwego korektora. Czym się kierować? Jakie są rodzaje korektorów? O tym w poniższym artykule.
Spis treści:
- Jak ukryć niedoskonałości na twarzy?
- Jak dobrać korektor do twarzy? Rodzaje korektorów
2.1. Jak dobrać korektor do cery? - Korektory do twarzy: jaki kolor do czego?
- Cienie pod oczami – jaki korektor wybrać?
- Gdzie nakładać korektor?
Nieskazitelnie gładka skóra, to nie tylko efekt odpowiednich zabiegów kosmetycznych, ale także odpowiedniej diety, właściwie dobranej codziennej pielęgnacji, a zwykle również czynników genetycznych. Niemniej, na co dzień wiele kobiet zauważa u siebie różne niedoskonałości, które – na szczęście – można skutecznie zatuszować dzięki odpowiednim kosmetykom.
Jak ukryć niedoskonałości na twarzy?
Jak ukryć niedoskonałości na twarzy? Za pomocą korektora! Jest to bowiem kosmetyk, który powstał właśnie po to, by skutecznie i szybko masować urodowe mankamenty. Musi być jednak odpowiednio dobrany, tylko wtedy osiągniemy pożądany efekt.
Wypryski na twarzy, pozostałe po nich blizny, a także plamy i zaczerwienienia wyglądają nieestetycznie, co dla wielu kobiet jest przyczyną dyskomfortu. W takim wypadku dobrze sięgnąć po odpowiednie korektory, dzięki którym wspomniane wyżej mankamenty cery, zostaną właściwie zatuszowane.
Przeczytaj również: Hiperpigmentacja skóry (przebarwienia): jak pozbyć się plam?
Co ważne, dobry korektor – a więc odpowiednio dobrany oraz zaaplikowany – nie tylko zamaskuje niedoskonałości, ale ogólnie poprawi wygląd cery i zagwarantuje efekt zdrowej, pięknej skóry. W zależności od danego produktu, korektor może również nawilżać, leczyć wypryski, liftingować czy rozświetlać.
Co zatuszujemy dzięki korektorowi? W zasadzie wszystko, co szpeci naszą skórę, a więc wypryski, blizny po trądziku, przebarwienia na twarzy, popękane naczynka, zmarszczki, bruzdy, cienie, krosty, opuchliznę. Jak więc widać, jest korektor to must have w kosmetyczce każdej kobiety!
Jak dobrać korektor do twarzy? Rodzaje korektorów
Jak dobrać korektor do twarzy? Wbrew pozorom, nie jest to łatwe zadanie, bowiem pod uwagę należy wziąć kilka aspektów. Choć produkt ten powstał z myślą o punktowym tuszowaniu niedoskonałości, można oczekiwać i wymagać od niego więcej, dlatego też na rynku jest mnóstwo korektorów o wielokierunkowym działaniu.
Korektory dostępne są w niezliczonej ilości wariantów. Różnią się chociażby konsystencją, formułą, odcieniami, sposobem aplikacji, działaniem i właściwościami – na te aspekty należy więc zwrócić szczególną uwagę, a przy tym pamiętać o tym, że korektor do skóry wokół powinien mieć lekką konsystencję i średnie krycia, natomiast mocno maskujące kosmetyki powinny być wykorzystywane do pozostałych partii twarzy.
Najpopularniejsze rodzaje korektorów:
Korektory kamuflujące – mają specjalną, świetnie kryjąca konsystencję (bardzo gęstą lub nieco lżejszą), przez co kosmetyk trzeba nanosić punktowo (najlepiej za pomocą szpatułki lub pędzelka). Specjalna formuła kamuflaży sprawia, że wtapiają się w skórę, dzięki czemu końcowy efekt wygląda bardzo naturalnie. Na rynku dostępne są korektory kamuflujące w różnych odcieniach. Niektóre z nich są nawet wodoodporne, dzięki czemu dłużej utrzymują się na twarzy. Na ukryte w ten sposób niedoskonałości, należy nanieść fluid – nigdy odwrotnie.
Korektory w sztyfcie i kredce – wyróżniają się jeszcze bardziej gęstą formułą niż kamuflaże, a funkcjonalny sztyft ułatwia rozprowadzanie specyfiku. Po nałożeniu korektora, należy go delikatnie i równomiernie rozetrzeć, dzięki czemu nie będzie się gromadził w załamaniach skóry. Świetnie tuszuje niewielkie zmiany, np. wypryski czy blizny potrądzikowe.
Korektory w płynie zwykle wyposażone są w specjalny aplikator – zakończony pędzelkiem lub gąbeczką. Jego płynna konsystencja z reguły jest lekka, dzięki czemu szybko się wchłania oraz zastyga – jest bardzo łatwy w aplikacji i rozprowadzeniu. W większości przypadków, korektor w płynie, może być stosowany na podkład i pod podkład.
Korektor w kremie – ma gęstą konsystencję i zapewnia wysoki poziom krycia. Należy go używać w niewielkich ilościach, by nie był widoczny i nie przebijał przez podkład.
Przebierać można również w korektorach pod względem sposobu ich działania. Oprócz tego, że kryją i tuszują niedoskonałości, mogą one dodatkowo działać antybakteryjnie, rozświetlająco, przeciwzmarszczko, liftingująco. Wybór konkretnego produktu jest w tym przypadku uzależniony od potrzeb i problemów naszej skóry.
Warto dodać, że niektóre korektory, które mają za zadanie ukryć wypryski, zawierają składniki o działaniu przeciwzapalnym i bakteriostatycznym (np. kwas salicylowy, olejek herbaciany, cynk, alantoina), co dodatkowo wspomaga zwalczanie pojawiających się niedoskonałości.
Wspomnieć również należy, że jeszcze innym rodzajem korektorów, są korektory do konturowania twarzy (zazwyczaj dostępne w komplecie łączącą jaśniejszy i ciemniejszy odcień). Produkty te nie są ukierunkowane na maskowanie niedoskonałości, a na konturowanie twarzy, a więc podkreślenie jej rysów, by optycznie wyszczuplić i wymodelować twarz.
Jak dobrać korektor do cery?
Jak dobrać korektor do cery? Przede wszystkim tak, by skutecznie maskował niedoskonałości, a przy tym prezentował się bardzo naturalnie. Jeśli nie mamy do czynienia z korektorami kolorowymi, produkt powinien współgrać z odcieniem cery i podkładu – nie może się przez niego przebijać ani wyróżniać na jego tle.
Najbezpieczniej będzie wybrać korektor, który jest o ton jaśniejszy od podkładu – wówczas fluid ujednolici koloryt skóry oraz zakryje uprzednio zastosowany korektor.
Korektory do twarzy: jaki kolor do czego?
W przypadku korektorów do twarzy, bardzo często pojawia się również pytanie „jaki kolor do czego?”. Pytanie to nie jest przypadkowe, gdyż kosmetyki te dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych.
Żółty korektor – idealnie tuszuje niedoskonałości o fioletowym bądź niebieskim zabarwieniu. Sprawdzi się przy zasinieniach, cieniach pod oczami oraz bliznach.
Zielony korektor – bardzo precyzyjnie maskuje zaczerwienienia, trądzik czy rozszerzone, popękane naczynka. Wiele zielonych korektorów dodatkowo działa antybakteryjnie.
Fioletowy korektor – fiolet neutralizuje żółte tony, co oznacza, że znakomicie przykryje żółte przebarwienia na skórze.
Różowy korektor – zamaskuje cienie pod oczami, piegi, plamy posłoneczne. Produkt ożywia poszarzałą cerę, tuszuje oznaki zmęczenia i rozświetla.
Cielisty korektor – jest jednym z najbardziej uniwersalnych, bowiem tuszuje różnego rodzaju niedoskonałości. Jego tonacja musi być natomiast dobrana do kolorytu cery.
Cienie pod oczami – jaki korektor wybrać?
Jaki korektor wybrać, by zamaskować cienie pod oczami? Przede wszystkim należy pamiętać, że skóra wokół oczu jest bardzo cienka, dlatego też w tym miejscu warto nanosić inny rodzaj korektora inny niż na pozostałą część twarzy.
Przed jego nałożeniem, należy pamiętać o zastosowaniu kremu pod oczy, co dodatkowo nawilży wrażliwą okolicę oka. Korektory o takim przeznaczeniu charakteryzują się delikatną, płynną lub kremową konsystencją, dzięki czemu świetnie się rozprowadzają, a odpowiednio dobrane do koloru karnacji, pozwalają ukryć zmęczenie i sińce pod oczami. Zwykle mają działanie rozświetlające, dzięki czemu twarz zyskuje pięknego blasku, a nieestetyczne cienie zostają skutecznie ukryte.
Korektory pod oczy powinny być o jeden ton jaśniejsze od podkładu. W ten sposób można uzyskać efekt świetlistej i rozpromienionej cery. Kolejnymi produktami, które pozwolą zamaskować cienie pod oczami, są korektory w kolorze różowym i żółtym.
Gdzie nakładać korektor?
Jak stosować korektor i gdzie go nakładać? Wiele zależy od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt, a także – jaki rodzaj produktu wybierzemy. Większość korektorów posiada wbudowany aplikator, zakończony gąbeczką lub pędzelkiem, który ułatwia aplikację produktu. W innym przypadku, kosmetyk nakładamy na skórę objętą zmianami, i delikatnie wklepujemy opuszkami palców.
Odpowiednio dobrany korektor, z pewnością pozwoli skutecznie ukryć różne mankamenty cery. Przed jego nałożeniem, warto także pamiętać o odpowiednim nawilżeniu twarzy – wystarczy nanieść nawilżający krem i odczekać kilka minut, aż się wchłonie. Ta prosta czynność, a także rozprowadzenie na podkładzie transparentnego pudru, zapewni dłuższy efekt.
Większość korektorów przeznaczona jest do stosowania punktowego, a więc powinny być nakładane wyłącznie na te miejsca, w których występują niedoskonałości. Nigdy nie powinny być stosowane w nadmiernej ilości, by nie stworzyć efektu maski.
Korektor jest jednym z podstawowych kosmetyków makijażowych – dzięki niemu, w błyskawicznym czasie, możemy zamaskować niedoskonałości, które wywołują dyskomfort i zaniżają samoocenę. Produkt ten, pozwoli Ci czuć się pewnie i pięknie, w każdej sytuacji.
Ja najbardziej lubię paletkę od Pierre Rene – Color Correcting, w paletce są 4 korektory – biały, żółty, zielony i fioletowy, każdy ma inne właściwości, stosuję każdy na inne partie twarzy. Produkt świetnie spełnia obietnice producenta a do tego ma zupełnie naturalny skład, jest delikatny dla skóry i nie zapycha, efekt – twarz wygląda na promienną, wypoczętą i bez niedoskonałości 🙂