Kosmetyki na cellulit to jedne z najbardziej pożądanych produktów do pielęgnacji ciała, jakich poszukują kobiety. Jakie wybrać? Jak walczyć z cellulitem? Oto jest pytanie, na które wciąż szukamy odpowiedzi, ponieważ cellulit bywa utrapieniem wielu kobiet – mówi się, że około 90% kobiet na całym świecie zmaga się z tym problemem przez większość życia – w mniejszym lub większym stopniu.
W tym artykule przygotowałam dla Was zestaw kosmetyków i akcesoriów, które będą skutecznym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej pomarańczową skórką. Znajdziecie tutaj również podpowiedzi, jak domowymi sposobami pozbyć się cellulitu lub chociaż go zminimalizować.
Polecane kosmetyki:
Kosmetyki na cellulit. Poznaj produkty i domowe sposoby na pozbycie się pomarańczowej skórki
Kosmetyki na cellulit pomagają zwalczyć cellulit i działają na kilku polach. Ale zanim do tego przejdziemy, wyjaśnijmy czym jest cellulit – jak wygląda i kogo dotyczy. Cellulit (ganoid lipodystrophy, GLD) to inaczej zwłóknienie tkanki łącznej, które objawia się jej nieprawidłowym rozmieszczeniem pod skórą, uwidaczniającym się pod postacią nierównej, pofałdowanej powierzchni skóry – najczęściej na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach.
Dotyka większości kobiet w różnych grupach wiekowych i z różnymi problemami – tych z nadwagą i otyłych, ale również tych aktywnie uprawiających sport. Winny prawdopodobnie jest hormon kobiecy – estrogen, którego nadmiar powoduje widoczne zmiany w tkance podskórnej. Mężczyźni rzadziej narażeni są na wystąpienie tego defektu, choć ostatnio mówi się również o tym, że i niektórych z nich dotyka ten problem.
Rozróżniamy dwa typy cellulitu:
- wodny (twardy),
- miękki (tłuszczowy).
Wodny cellulit charakteryzuje się tym, że tkanka łączna mocno przylega do mięśni, nie wyczuwamy tak zwanej „luźnej skóry”, a kształt skóry nie zmienia się pod wpływem zmiany pozycji. Taki typ cellulitu dotyka często młode kobiety, aktywnie uprawiające sport.
Cellulit tłuszczowy w odróżnieniu od wodnego cechuje się miękką, luźną skórą, która wyraźnie nie przylega do mięśni i obejmuje znaczną powierzchnię skóry. Widzimy go pod postacią zgrubień i licznych guzków podskórnych. Ten typ cellulitu spotyka się często u osób, które szybko straciły na wadze i nie uprawiają czynnie sportów. Może być również uwarunkowany genetycznie u osób, które mają wiotkie i słabe mięśnie.
Jakie są przyczyny pojawieniu się pomarańczowej skórki? Jest ich bardzo wiele i mogą dotyczyć:
- zmian w mikrokrążeniu skórnym,
- zaburzeń równowagi hormonalnej organizmu,
- nieprawidłowej pracy układu limfatycznego,
- braku aktywności fizycznej,
- niezdrowej diety,
- nadużywania alkoholu i papierosów,
- siedzącego lub stojącego trybu życia,
- nieprawidłowej pielęgnacji skóry,
- noszenia obcisłych ubrań.
Jak pozbyć się cellulitu? Należy przyjąć zasadę wielopoziomowego przeorganizowania swojego życia i zadbania o tak zwaną prawidłową higienę życia. Zmasowany atak kosmetykami nie jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli zaniedbamy lub odpuścimy pozostałe aktywności, które przybliżają nas do gładkiej i jędrnej skóry.
Cellulit a dieta – co można, a czego nie warto robić
Aby rozprawić się z nieestetycznymi grudkami pod skórą, należy zacząć od zmiany swoich nawyków żywieniowych. Postawić na zbilansowaną dietę wzbogaconą o błonnik, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, warzywa i owoce, minimum 2 litry wody na dobę. To tylko 8 szklanek wody, a wprowadzenie tego nawyku do codziennej diety wspomoże usuwanie toksyn z organizmu, pobudzenie krążenia krwi, co przełoży się na zwiększenie natlenienia organizmu. Należy ograniczyć spożywanie węglowodanów, tłuszczy i soli, nie zapominając również o wykluczeniu używek. Sól możesz z powodzeniem zastąpić ziołami, takimi jak pieprz, kurkuma czy papryka. Nadmierne spożywanie soli przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie i powiększania się cellulitu.
Ćwiczenia na cellulit – więcej ruchu dla pięknej skóry
Regularne uprawianie sportu korzystnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Miłym dodatkiem jest również poprawa kondycji naszej skóry. Siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze osłabia nasze mięśnie i przyczynia się do pogorszenia stanu skóry. Nie trzeba oczywiście od razu biegać maratonów, ale codzienna, domowa gimnastyka również przynosi niesłychanie pozytywne efekty.
Ćwiczenia aerobowe, jogging, chodzenie, pływanie czy jazda na rowerze – to aktywności fizyczne, które nie wymagają specjalistycznych sprzętów, a wykorzystują ciało jako najlepsze narzędzie do poprawy formy. Aby walczyć z cellulitem na udach, brzuchu czy pośladkach, warto włączyć do ogólnorozwojowych ćwiczeń te skupiające się szczególnie na tych partiach – ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, brzucha i pośladków uzupełnione o rozciąganie to na pewno dobry początek działań, aby zminimalizować występowanie cellulitu.
Kosmetyki na cellulit + masaż, czyli jak walczyć z cellulitem w domu
Zanim wydamy fortunę na specjalistyczne zabiegi antycellulitowe, skupmy się najpierw na domowych sposobach walki z tym nierównym, dosłownie, przeciwnikiem. Tutaj z pomocą przychodzą nam kosmetyki antycellulitowe, których na rynku jest bardzo dużo i czasami trudno jest nam wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb.
Warto wiedzieć, że nawet najlepsze kosmetyki antycellulitowe nie przyniosą spodziewanych efektów, jeżeli całościowo nie zadbamy o swoją sylwetkę, uprawiając regularnie sport i spożywając wartościowe posiłki.
W naszej drogerii oferta preparatów antycellulitowych jest szeroka, więc postanowiłam zebrać w tym artykule kilka z nich, aby przybliżyć Wam ich działanie.
Zwróć uwagę również na intensywne nawilżanie skóry, która potrzebuje nawodnienia, aby nie utracić jędrności. Jeżeli szukasz dobrych kosmetyków do ciała, znajdziesz je w artykule: Naturalne nawilżanie skóry
Dla ciepło i zimnolubnych – różne formuły kosmetyków na cellulit
W ofercie marki Eveline można znaleźć spory wybór preparatów ujędrniająco-wyszuplających. Mnie zainteresowały dwa z nich, które diametralnie różnią się między sobą formułami. Kosmetyki na cellulit, które warto wziąć pod uwagę to: superskoncentrowany aktywator wyszczuplania 4D Slim Extreme Clinic posiada formułę rozgrzewającą, natomiast aktywny antycellulitowy krio-żel do ciała posiada formułę chłodzącą.
Formuła rozgrzewająca dzięki obecności L-karnityny usprawnia mikrokrążenie i pozwala skutecznie usuwać tłuszcz, który znajduje się pod skórą. Regularny i energiczny masaż ciała wspomaga walkę z cellulitem i, jak podaje producent, wzmacnia efekty treningów. Miałam okazję testować ten produkt i muszę przyznać, że po dwóch tygodniach codziennego stosowania skóra nabrała jędrności i się wygładziła, a efekt rozgrzewający był odczuwalny przez godzinę od wmasowania produktu w skórę.
Wersja chłodząca została zainspirowana niezwykle popularnym zabiegiem kriolipolizy. Chłodzące mikrocząsteczki usprawniają mikrokrążenie, powodując zmniejszenie widoczności cellulitu. Formuła została wzbogacona również o betainę i neuropeptyd SN2-AKE, który naśladuje działanie naturalnego jadu żmii. Regularny masaż wspomaga spalanie tłuszczu i ujędrnienie skóry.
Naturalny balsam antycellulitowy – jak działa?
Moją kolejną propozycją jest specjalistyczny wysmuklająco-ujędrniający balsam do ciała polskiej marki Shy Deer, który opiera się na naturalnych składnikach, więc będzie wyborem dla osób, które poszukują takich ekologicznych receptur. Zawiera 99,1% składników pochodzenia naturalnego.
Co znajdziemy w środku?
- ekstrakt z algi czerwonej, który wspiera rozkład tkanki tłuszczowej, hamuje proces jej rozwoju i zatrzymuje proces wchłaniania tłuszczu i jego odkładania się w warstwie podskórnej,
- ekstrakty z kofeiny i guarany, które przyspieszają metabolizm na poziomie komórkowym,
- masło kakaowe, które stymuluje produkcję kolagenu a dodatkowo chroni przed promieniami UV.
Balsam uelastycznia skórę, wspomaga walkę z cellulitem, działa przeciwzapalnie i chroni przed powstawaniem obrzęków. Podobnie jak inne kosmetyki antycellulitowe należy go stosować regularnie wraz z energicznym masażem, pamiętając jednocześnie o regularnej aktywności fizycznej, optymalnym nawodnieniu organizmu i odpowiedniej diecie. W walce z cellulitem nie ma cudów, tylko ciężka praca.
Maska, peeling, kąpiel i masaż – wprowadź je do swoich rytuałów pielęgnacyjnych
W domowych zabiegach antycellulitowych niezbędne są również akcesoria do masażu ciała. Możesz użyć specjalnej rękawicy marki Glov do masażu z włókien bambusowych, która pobudza krążenie krwi, wspomagając tym samym redukcję cellulitu. Dodatkowo wygładza skórę i wyrównuje jej koloryt. Jeżeli wolisz mocniejszy zabieg, wybierz szczotkowanie ciała na sucho. Szczotka peelingująca wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, stymuluje krążenie krwi i limfy. Szczotkowanie na sucho wspomaga walkę z cellulitem, a ponadto ułatwia wnikanie substancji aktywnych znajdujących się w balsamach ujędrniających.
Włącz do pielęgnacji ciała kosmetyki na cellulit w postaci peelingów na bazie naturalnych składników aktywnych, takich jak: różowa glinka, drobne kryształki soli i cukru, olejki ze słodkich migdałów, dzikiej róży i kokosa. Peeling marki Miya Cosmetics to nie tylko przyjemność dla zmysłów, ale również szansa na poprawę kondycji skóry. Regularne peelingowanie skóry z dodatkowym masażem ujędrnia ją, wygładza i zmniejsza cellulit.
Mniej znanym sposobem jest kąpiel z dodatkiem soli do kąpieli o właściwościach antycellulitowych. Doskonale nadaje się do tego sól krymska różowa marki Fitocosmetics, która przy regularnym stosowaniu wspomaga metabolizm i i uelastycznia skórę, dzięki zawartości olejku z grejpfruta i ekstraktu z zielonej kawy.
Energiczny masaż i kąpiele solankowe zdecydowanie poprawiają ukrwienie skóry, samooczyszczanie się skóry z toksyn i redukcję cellulitu. Zwróć uwagę, aby wykonywać te zabiegi regularnie, jeżeli chodzi o masaż najlepiej codziennie, przez kilka minut. Cierpliwość, odpowiedni dobór kosmetyków, regularność i zróżnicowane zabiegi domowe to pierwszy krok do pozbycia się cellulitu. Jeżeli domowe sposoby nie będą przynosiły oczekiwanych rezultatów, wtedy przyjdzie pora na skorzystanie ze specjalistycznych zabiegów, takich jak: endermologia, masaż limfatyczny, elektrostymulacja, mezoterapia, ultradźwięki.
Walka z cellulitem to długotrwały proces na wielu płaszczyznach. Skoncentrowanie się na problemie i podjęcie wszystkich działań, o których wspomniałam wcześniej, na pewno przyniesie wymierne korzyści – jeżeli niecałkowitej likwidacji cellulitu, to na pewno jego skuteczne zmniejszenie.
Próbowałam wszystkiego i odpowiednia dieta i ćwiczenia, ale nic kompletnie nie sprawdziło się w moim przypadku. Chyba faktycznie zmuszę się do pójścia na bardziej profesjonalny zabieg tak jak Pani proponuje.
też się zgadzam, że takie zabiegi to świetna sprawa tylko kurcze dosyć drogo to wychodzi, bo to nie wystarczy jeden zabieg, tylko trzeba go wykonywać dosyć regularnie. No i ćwiczenia i dieta też musi być, bo inaczej to nic nie da rady. Może spróbujesz jeszcze z body wrappingiem. Znajdź jakiś preparat z naturalnych składników, z cynamonem, kofeiną i papryką i może to jakoś pomoże. Ja właśnie też ostatni raz testuje, a jak nie wyjdzie to już idę do specjalisty.
moze jednak do polecenia macie w sumie cos co mozna nakladac dzien w dzien bo jednak cynamon jest dosc silnym skladnikiem i nakladanie go raz na kilka dni ok ale jednak nie na codzien.
Cellulit jest mimo wszystko mocną zmianą, więc wymaga mocnych preparatów i regularnych ćwiczeń. Dobrze, aby składniki aktywne składały się z kofeiny, goździków, cynamonu i innych pobudzających rzeczy, które sprawią, że zacznie on zanikać. Widzę, że moje klientki często narzekają na to, że większość zwykłych drogeryjnych kosmetyków to pic na wodę fotomontaż, więc warto czasem poszperać w internecie i znaleźć coś lepszego niż byle jaki specyfik.
A znasz jakiś godny polecenia? Szukam czegoś już od dłuższego czasie, niestety, w drogeriach i rzeczywiście tak jak piszesz jest to pic na wodę. Wywalona kasa i to wszystko ;/
Super wpis
Dziękuję, mam nadzieję, że wyjaśnił kilka kwestii 🙂
używałam baniek chińskich na cellulit, jednak to nie dla mnie. Teraz stosuję body wrapping i efekty są ekstra. Nakładam koncentrat z cynamonu z papryką i kofeiną na uda, owijam folią i trzymam tak ok. 40 min. Wyczytałam, ze niektóre babeczki w tych foliach jeżdżą też na rowerku, ja jednak nie próbowałam ;p
A co ile dni robisz sobie wrapping? Ja też jestem zmuszona chyba zrezygnować z baniek, bo robią mi się naczynka.. ten koncentrat robisz sama, czy kupujesz jakiś gotowy?
ja robię 2 razy w tygodniu, pod folię nakładam żel cynamonowy z bino i trzymam około 40 minut. staram się też pić te 2 litry wody dziennie i robię przysiady aby ujędrnić uda i pośladki. u mnie działa świetnie
No fajnie, ale BW zrobię sobie kilka razy w tygodniu i tyle. Takżeeeee nie skupiajcie się tak mocno na tym tylko tylko też np. na kosmetykach z bluszczem, bylicą, kasztanowcem, algami, kofeiną, rutyną, ceramide 6 itp. Takie składniki na co dzień robię sztosik.
gdzie takie skladniki ja znajde? kofeina to ogolnie kojarze ze jest w kosmetykach antycellulitowych a reszta w ogole dla mnie jest zagadka.
Gdzie mozna znalezc takie rzeczy? Pewnie nikt nie odpisze mi ale moze… Gdzie cos takiego szukac?
Kosmetyki z takimi składnikami znajdziesz w naszej drogerii internetowej 🙂 Zapraszamy!
najblizej tego opisu wydaje mi sie ze jest vialise, nolicell i sinial.
…, a coś po prostu w konsystencji balsamu antycellulitowego?
nie chodzi mi o body wrappingi czy serum a bardziej krem.
Nolicell? Taki raczej lekki krem na bazie wody, który dobrze się wchłania. Nie wiem czy o to chodzi. Inna sprawa też, że krem ma fajne olejki jak olej z alg fucus czy też olej z orzechów laskowych.