Kosmetyki w ciąży

Kosmetyki w ciąży to temat bardzo często poruszany przez przyszłe mamy. Przyczyn jest wiele: obawy o zdrowie dziecka i prawidłowy przebieg ciąży, poprawa samopoczucia czy próba ograniczenia powstawania rozstępów i innych niedoskonałości, pojawiających lub nasilających się w okresie ciąży. Kobiety są coraz bardziej świadome, chętniej poznają opinie ekspertów i dzielą się nimi z innymi. Jakie kosmetyki w ciąży stosować? Czy są bezpieczne? A może lepiej całkowicie zrezygnować z pielęgnacji przez najbliższych kilka miesięcy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule.


Spis treści:

  1. Kosmetyki w ciąży – po co je stosować?
    1.1. Bezpieczne kosmetyki w ciąży
  2. Pielęgnacja skóry w ciąży
    2.1. Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży
    2.2. Pielęgnacja brzucha w ciąży
    2.3. Pielęgnacja biustu w ciąży
    2.4. Naturalne kosmetyki dla ciężarnych
    2.5. Ranking kosmetyków w ciąży

 

Kobieta wybierająca kosmetyki do pielęgnacji w ciąży

Kosmetyki w ciąży – po co je stosować?

Na początek odpowiedź na ostatnie pytanie z akapitu powyżej: nie, nie warto rezygnować z pielęgnacji skóry w okresie ciąży. Warto rozpocząć stosowanie odpowiednich kosmetyków jak najwcześniej, aby przygotować skórę na czekające ją zmiany. Według badań potrzeb i problemów kosmetycznych kobiet ciężarnych wybranych miast, ponad połowa z nich:

  • 56,86% była świadoma tego, jakie zmiany w wyglądzie skóry i ciała niesie ze sobą ciąża.,
  • 30,39% wiedziało o części czekających ją zmian,
  • ponad 12,5% nie była tych zmian świadoma.

Jakie są najczęstsze problemy kosmetyczne dotykające kobiety w ciąży?

  • 50,98% – rozstępy,
  • 34,31% – utrata jędrności skóry,
  • 33,33% – świąd,
  • 31,37% – trądzik i wysypki,
  • 20,58% – rozszerzone naczynka,
  • 16,66% – przebarwienia,
  • 11,76% – nadmierne owłosienie.

Blisko 75% badanych kobiet zdeklarowała konieczność zmiany w codziennej pielęgnacji, na rzecz kosmetyków bezpiecznych w okresie ciąży. Temat jest o tyle ważny, że składniki zawarte w produktach mogą wpływać nie tylko na matkę, ale i dziecko. Wśród składników kosmetyków zakazanych w ciąży znajduje się wiele popularnych pozycji, które są stosowane zarówno jako dodatek, jak i baza produktów.

Bezpieczne kosmetyki w ciąży

Kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny być bezpieczne dla matki i dziecka. Składniki kosmetyków zakazane w ciąży to retinol (i retinoidy – pochodne witaminy A), olejki eteryczne z lawendy, melisy, tymianku, jaśminu i jałowca. Warto również odstawić produkty zawierające kofeinę, kwas salicylowy, parabeny w kosmetykach, triclosan, kwasy AHA i formaldehydy. Jakich kosmetyków unikać w ciąży? Oznaczenia na opakowaniu takie jak PEG (glikol polietylenowy), DEPH, DEP, BBP, BHT, BHA i DEHA to sygnał, że kosmetyk raczej nie nadaje się dla kobiet w ciąży. Szczególną uwagę na wybór kosmetyków należy zwrócić podczas pierwszego trymestru – to wtedy kształtuje się wiele ważnych narządów dziecka. Jest to czas gdy nawet niewielkie ilości niepożądanych składników mogą wpłynąć na jego rozwój.

W Internecie pojawia się wiele informacji, część z nich dostarczana jest także przez lekarzy, którzy próbują rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pielęgnacją skóry w czasie ciąży. Niektórzy z nich twierdzą, że nie ma wielu rzetelnych badań dotyczących np. wpływu wspomnianych wyżej olejków eterycznych na przebieg ciąży i rozwój płodu. Inni przestrzegają, że z powodu wątpliwości pojawiających się wokół tego tematu, warto nie ryzykować i odstawić takie kosmetyki na półkę.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry w ciąży

Pielęgnacja skóry w ciąży

W związku ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety w ciąży, zmienia się też jej cały organizm. Skóra powoli się rozciąga, traci elastyczność, pojawiają się przebarwienia i rozszerzone naczynka. Zmiany te są często nieuniknione, dlatego pielęgnacja skóry w ciąży to głównie ograniczenie ich powstawania. Część z nich zanika po porodzie (np. przebarwienia i linea negra – brązowa linia przebiegająca przez całą długość brzucha), inne zaś mogą się nasilać (np. popękane naczynka na nogach i całym ciele). Zazwyczaj im bardziej zadbamy o skórę w okresie ciąży, tym lepiej poradzi sobie ona z czekającymi ją zmianami.

Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży

Podstawą pielęgnacji skóry w ciąży jest nawilżanie. Kremy nawilżające i inne kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny zawierać witaminę C i E, humektanty takie jak gliceryna i alantoina. Jednym z częstych problemów skóry twarzy w okresie ciąży jest trądzik o różnym stopniu nasilenia. Aby go zwalczać, warto sięgnąć po kosmetyki zawierające kwas azelainowy, który wspiera leczenie trądziku i rozjaśnia skórę. Jest to substancja bezpieczna, którą możesz bez obaw stosować w ciąży, warto jednak używać ją w odpowiednio niskim rozcieńczeniu.

Pielęgnacja brzucha w ciąży

Skóra na brzuchu podczas ciąży ulega znacznemu rozciągnięciu, a wpływ na pogorszenie jej kondycji mają również zmiany hormonalne. Problemem, który dotyka ponad połowę kobiet w ciąży są rozstępy. Pojawiają się na brzuchu, pośladkach, udach i biuście. Jeżeli jeszcze przed ciążą Twoja skóra była podatna na występowanie tego problemu, w ciąży skłonność ta może się nasilić. Według badań powstawanie rozstępów w ciąży to głównie kwestia… genetyki. Dlatego nawet obfite smarowanie się olejkami i kremami nie gwarantuje, że rozstępy się nie pojawią. Jednak jest jedna przyczyna, dla której warto stosować owe produkty. Rozciągająca się skóra na brzuchu swędzi, a ciągłe drapanie się tylko pogarsza sytuację. Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających i ujędrniających może przyczynić się do zmniejszenia tej właśnie dolegliwości. Kosmetyki na rozstępy w ciąży nawilżają i poprawiają elastyczność skóry, ale nie zapobiegają w 100% ich powstawaniu.

Kosmetyki przeciw rozstępom w ciąży

Pielęgnacja biustu w ciąży

Poza brzuchem, podczas ciąży znacząco zwiększa się ryzyko pojawienia się rozstępów także na biuście. Rozciągająca się skóra początkowo swędzi, by później pojawiły się na niej widoczne, ciemne pręgi. Po wielu miesiącach bledną, jednak nadal są widoczne. Wśród właściwości kosmetyków do biustu w ciąży powinno pojawić się przede wszystkim działanie łagodzące bolesność i obrzmienia, poprawa elastyczności skóry oraz nawilżanie.

Pielęgnacja biustu w okresie ciąży obejmuje kilka ogólnych zasad, które warto wziąć pod uwagę, są to:

  • nawilżanie i ujędrnianie skóry odpowiednim kosmetykiem – codziennie, kilka razy dziennie wmasuj w skórę produkt nawilżający, dzięki czemu zredukujesz uczucie swędzenia,
  • delikatny masaż – poprawi ukrwienie skóry i jej elastyczność,
  • w przypadku bólu, stosuj naprzemiennie polewanie biustu ciepłą i chłodną wodą,
  • aktywność fizyczna – odpowiednie ćwiczenia wzmocnią mięśnie klatki piersiowej, pleców i ramion, postaw np. na pływanie,
  • odpowiedni biustonosz – skorzystaj ze specjalnie przygotowanych biustonoszy dla przyszłych mam, zapewniają one odpowiednie podtrzymywanie biustu, zmniejszając jednocześnie ich bolesność,
  • dieta – zbilansowane posiłki dostarczają witaminy E i cynku, które odpowiadają za poprawę elastyczności skóry. Zadbaj też o to, by nie przesadzać z ilością spożywanego jedzenia, ponieważ może to prowadzić do zbyt szybkiego przybierania na wadze i nasilenia problemów skórnych.

Jeżeli planujesz wakacje, wyjazd w jakieś ciepłe miejsce lub po prostu w odpoczynek w ogrodzie na słońcu, pamiętaj, że kosmetyki do opalania w ciąży powinny również być dobrze przemyślanym wyborem. Najlepsze w tym przypadku są produkty z filtrem mineralnym, który odbija promienie UV i nie wnika w skórę. Jest to bezpieczna alternatywa zwłaszcza, gdy podczas ciąży skóra wykazuje nadmierną wrażliwość. Opalanie w ciąży jest dozwolone, ale warto robić to z większą ostrożnością.

Naturalne kosmetyki dla ciężarnych

Coraz większa świadomość z zakresu składu i znaczenia poszczególnych substancji w produktach do pielęgnacji sprawia, że prym w tej kategorii zaczęły wieść naturalne kosmetyki dla ciężarnych. Są to bezpieczne produkty, które w ponad 90% składają się z ekstraktów roślinnych, olejów i minerałów. Zawierają jedynie to, co niezbędne w pielęgnacji skóry narażonej na utratę elastyczności. Naturalne kosmetyki dla ciężarnych to przede wszystkim skupienie wokół właściwości nawilżających i zmniejszających przebarwienia. Delikatne substancje pochodzenia roślinnego działają bardzo łagodnie, a jednocześnie często są bardziej skuteczne, niż kosmetyki tradycyjne.

Kosmetyki do biustu w ciąży

Ranking kosmetyków w ciąży

Kategoria kosmetyków dla kobiet w ciąży to oferta produktów dedykowanych problemom, które dotykają przyszłe mamy. Pozbawione są składników, mogących negatywnie wpływać na przebieg ciąży i zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Skład tych kosmetyków pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, poprawić jej elastyczność i ograniczyć pojawianie się problemów typowych dla okresu ciąży. Poniżej ranking kosmetyków dla przyszłych mam, które warto wypróbować!

TOP 5 produktów do pielęgnacji dla kobiet w ciąży

  1. Bielenda Sexi Mama – kuracja do pielęgnacji biustu liftingująca (125 ml) to sprawdzony produkt znanej marki, z którego skorzystały już tysiące kobiet w Polsce. Działa nawilżająco, poprawia elastyczność skóry, wzmacnia ją, a także zmniejsza bolesność i obrzmienia, które często dotykają kobiety szczególnie w trzecim trymestrze.
  2. Lirene Będę Mamą intensywne serum zapobiegające rozstępom (200 ml) – chroni i regeneruje włókna kolagenu, przez co zmniejsza tendencję do pojawiania się rozstępów, zmniejsza też widoczność już powstałych. W składzie serum znajduje się oliwa z oliwek i masło Shea, które chronią naskórek i zmniejszają uczucie swędzenia.
  3. Perfecta Mama+ probiotyczny żel do higieny intymnej (250 ml) – w okresie ciąży ważna jest odpowiednia higiena, dlatego powstał produkt, który nie tylko łagodzi podrażnienia, ale i wspiera naturalną barierę ochronną okolic intymnych. Połączenie probiotyków i prebiotyków utrzymuje równowagę mikroflory, a kwas mlekowy wspiera zachowanie prawidłowego pH. Allantoina i naturalna betaina zapewnia długotrwałe nawilżenie, a delikatne substancje myjące odświeżają i oczyszczają skórę, nie powodując podrażnień.
  4. Palmer’s – Cocoa Butter Formula Tummy Butter for Stretch Marks masło do pielęgnacji brzucha w czasie ciąży (125 g) – to połączenie masła kakaowego, witaminy E, kolagenu i elastyny, które zapewniają odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Regularne stosowanie produktu łagodzi uczucie swędzenia i ściągnięcia, a także przyspiesza regenerację skóry.3
  5. Skarb Matki Femina maść do pielęgnacji brodawek sutkowych 30 g – to delikatny produkt do pielęgnacji delikatnej skóry, który może być stosowany zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Łagodząca lanolina nawilża i natłuszcza bolące brodawki i przeciwdziała powstawaniu podrażnień.

Ciąża to wyjątkowy czas, gdy wiele rzeczy nabiera nowego znaczenia. Pielęgnacja skóry opiera się na wyborach bardziej przemyślanych i świadomych. To czas na postawienie na sprawdzone kosmetyki dla mam, które zostały opracowane z myślą o skórze, która przechodzi ogrom zmian. Wpływają na poprawę elastyczności skóry, poziom jej nawilżenia i zmniejsza podatność na występowanie zmian. Pamiętaj, że na stan Twojej skóry wpływa przede wszystkim odpowiednia dieta, kosmetyki dla kobiet w ciąży są zawsze wsparciem. Dlatego dbaj o siebie każdego dnia!

Źródła:

  • Potrzeby i problemy kosmetyczne kobiet ciężarnych wybranych miast Małopolski, Klaudia Starzyk,
  • Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, Sylwia Bojarska-Hurnik, Kosmetologia Estetyczna, 2019.