Kosmetyki z niacynamidem stały się ostatnio tematem wielu rozmów wśród osób, które śledzą nowinki kosmetyczne i interesują się właściwościami substancji aktywnych, budujących formuły kremów, serów, toników. Warto czasem wgłębić się w chemiczny skład naszych ulubionych kosmetyków i poznać je od środka.
Kosmetyki z niacynamidem. Co to za składnik i dlaczego warto go poznać?
Kosmetyki z niacynamidem z miesiąca na miesiąc stają się popularniejsze i zyskują coraz większe grono miłośników skutecznej pielęgnacji. Retinol w kosmetykach, a także kosmetyki z witaminą C to produkty, które obecnie przeżywają wzmożone zainteresowanie wśród klientów. Być może niebawem będzie równie głośno także o pielęgnacji niacynamidem.
Dlaczego warto dowiedzieć się, czym jest niacynamid? Być może będzie to substancja, której szukałaś w kosmetykach i spełni wszystkie Twoje potrzeby. Wszystkie? Tak! Bo ona naprawdę bardzo wiele potrafi. Przekonajmy się.
Polecane kosmetyki:
Niacynamid – co to jest?
Mówi się o nim jak o rewelacyjnej witaminie, która ma bardzo szerokie spektrum działania w pielęgnacji skóry. Jej skuteczność na wielu polach została udowodniona naukowo, więc nie dziwmy się, że kosmetyki z niacynamidem będą miały wiele różnych właściwości, ponieważ faktycznie są wielofunkcyjne.
Niacynamid to pochodna witaminy B3, znanej również pod nazwą niacyny, witaminy PP. W INCI znajdziemy ją pod nazwą Niacynamide. Niacynamid to substancja wielozadaniowa, bardzo skuteczna i dość tania. Suplementy diety z nią wykorzystywane są w leczeniu niedoborów niacyny. Została wpisana na listę podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia.
Niacyna, czyli z chemicznego punktu widzenia związek kwasu nikotynowego z amidem, bierze udział w budowie ceramidów, które są konieczne do prawidłowego działania naszej warstwy hydrolipidowej, będącej płaszczem ochronnym dla skóry.
Jest bardzo bezpiecznym składnikiem, wyjątkowo stabilnym i odpowiednim w pielęgnacji niemalże każdego rodzaju skóry. Jest bardzo dobrze tolerowany nawet w wysokich stężeniach.
Czy wiesz, że…
Witaminy z grupy B korzystnie wpływają na poprawę kondycji skóry i włosów, a szczególnie właśnie witamina B3, przebadana pod tym kątem przez naukowców. Witamina B3 jest również niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, ponieważ bierze udział w ponad 300 reakcjach biochemicznych, m.in. obniża poziom złego cholesterolu, rozkłada kwasy tłuszczowe, chroni komórki nerwowe, dlatego jej niedobór może pogorszyć naszą kondycję psychiczną.
Właściwości niacynamidu:
- wspiera tworzenie ceramidów i lipidów, które uszczelniają skórę, zapobiegając transepidermalnej utracie wody (TEWL), dzięki czemu skutecznie nawilża odwodnioną skórę;
- rozjaśnia przebarwienia, ponieważ hamuje produkcję melaniny w skórze, zapobiegając jednocześnie powstawaniu kolejnych przebarwień;
- działa antyoksydacyjnie, czyli opóźnia procesy starzenia się skóry, chroniąc ją przed działaniem wolnych rodników;
- wzmacnia i regeneruje warstwę ochronną skóry;
- reguluje produkcję sebum;
- normalizuje proces złuszczania się skóry;
- wyrównuje koloryt cery;
- wspomaga leczenie trądziku, przyspieszając gojenie wykwitów;
- ogranicza odparowywanie wody z naskórka, poprawiając tym samym jego nawilżenie;
- zwęża pory i wygładza skórę;
- działa przeciwzmarszczkowo – spłyca zmarszczki, stymulując syntezę kolagenu;
- nie jest fotouczulający, dlatego można go stosować przez cały rok;
- rozpuszcza się w wodzie i z łatwością przenika przez naskórek, nie wywołując podrażnień.
Dobra wiadomość jest taka, że powyższe właściwości niacynamidu są udowodnione naukowo, więc obietnice producentów w przypadku tego składnika mają pokrycie w rzeczywistości i nie są tylko marketingowym zabiegiem.
Dla kogo kosmetyki z niacynamidem?
Z uwagi na wszechstronność w działaniach pielęgnacyjnych niacynamid pokocha:
- cera trądzikowa,
- problematyczna, z rozszerzonymi porami,
- cera tłusta i cera mieszana,
- z przebarwieniami i bliznami,
- cera sucha i odwodniona,
- cera dojrzała lub ze zmarszczkami,
- wiotka, zmęczona, z utratą jędrności.
Jak stosować kosmetyki z niacynamidem?
Kosmetyki z niacynamidem sprawdzą się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Mogą być stosowane zarówno na dzień, jak i na noc. 2% stężenie tej substancji w produktach uznaje się jako minimalne do uzyskania skutecznych rezultatów w kuracji, która poprawi ogólną kondycję skóry. Stosując serum z niacynamidem w stężeniu 5%, uzyskasz mocniejsze efekty rozjaśniające przebarwienia, wyciszające zmiany trądzikowe i regenerujące uszkodzony naskórek.
Aplikowanie kremów z niacynamidem powyżej 5% może spowodować delikatne i chwilowe zaczerwienienie skóry, które wiąże się z tym, że witamina B3 ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne. Warto zbudować tolerancję skóry na niacynamid, dlatego najlepiej rozpocząć kurację od małych stężeń 2% i stosować serum z niacynamidem lub krem co kilka dni.
Jak już wspomniałam wcześniej, niacynamid nie wchodzi w reakcje z promieniami UV, dlatego można go stosować przez cały rok, również w ciągu dnia.
Z czym łączyć niacynamid?
Istnieje kilka składników, które dobrze współpracują z niacynamidem. O jakich mowa?
- Retinol z witaminą B3 to zgrana para, ponieważ jak udowodniono naukowo, niacynamid pobudza syntezę kolagenu i ceramidów, dzięki czemu wzmacnia barierę ochronną skóry i zabezpiecza ją przed migracją wody. Tym samym niacynamid pomaga zniwelować niepożądane skutki w kuracji retinolem, jakimi są zaczerwienienia, podrażnienia i przesuszona skóra.
- Niacynamid z witaminą C, ale uwaga!, w stabilnej formie i odpowiednim środowisku pH.
- Tetraizopalmitynian askorbylu jest trwałą i stabilną formą witaminy C, a ponadto jedną z najskuteczniejszych pochodnych witaminy C, ponieważ występuje w olejowej formie i wykazuje wysoką przyswajalność.
- 3-0 etylowy kwas askorbinowy jest jedną z najnowszych pochodnych kwasu L-askorbinowego i wykazuje się najwyższą stabilnością i głęboką penetracją przeznaskórkową spośród wszystkich pozostałych pochodnych witaminy C, rozpuszczalnych w wodzie, takich jak: Ascorbyl Glucoside, Sodium Ascorbyl Phosphate.
Jeżeli stosujesz kosmetyki z witaminą C w postaci Ascorbic acid, najbezpieczniej będzie nie łączyć ich razem w jednej pielęgnacji z niacynamidem. Przy niskim pH, w którym najefektywniej działa witamina C, niacynamid przekształca się do kwasu nikotynowego, który działa drażniąco na skórę. Warto jednak zaznaczyć w tym miejscu, że kwas nikotynowy powstaje bardzo wolno i w nieznacznej ilości, dlatego podrażnienia mogą zdarzyć się sporadycznie.
Uzbrojona w taką podstawową wiedzę, możesz zdecydować, czy łączyć kosmetyki z niacynamidem z kosmetykami z witaminą C, czy nie. Opinie są podzielone – warto znać obie strony medalu. Niektórzy stosują kosmetyki z witaminę C rano, a z niacynamidem wieczorem lub odwrotnie, innym lepiej przysłuży się kuracja tymi substancjami osobno.
Na rynku można spotkać różne produkty, w których niacynamid występuje w towarzystwie innych składników, takich jak: trehaloza, peptydy, skwalan i kwas hialuronowy.
Dowiedz się więcej o kosmetykach z ceramidami z artykułu: Ceramidy
Serum z niacynamidem
W naszej drogerii znajdziesz serum z niacynamidem marki Basic Lab w stężeniu 5%. Polecany do pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ niacynamid reguluje pracę gruczołów łojowych i przyspiesza gojenie się zmian skórnych. Wzmacnia warstwę hydrolipidową, pobudzając produkcję ceramidów i lipidów. Spłyca zmarszczki, wygładza i wyrównuje koloryt skóry, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej.
Tonik z niacynamidem
Godnym uwagi jest również preparat Acerola marki Iossi. To wielofunkcyjny produkt w formie hydrolatu z zielonej herbaty, kwiatu lipy i cytrusów, który tonizuje, zmniejsza zmarszczki, nawilża i chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, tworząc na skórze ochronny film. Esencja jest doskonała w codziennej pielęgnacji. Przywraca odpowiednie pH, rozświetla, działa przeciwzmarszczkowo i poprawia koloryt skóry.
Bielenda Professional – Supremelab Barrier Renew tonik łagodząco-nawilżający to produkt multifunkcyjny, który oprócz tonizowania skóry i przywracania odpowiedniego pH, wzmacnia barierę ochronną naskórka, reguluje wydzielanie sebum i rozjaśnia przebarwienia, dzięki zawartości niacynamidu. Skład został uzupełniony o aloes o działaniu łagodzącym i nawilżającym, kurkumę, która jest silnym antyoksydantem, a dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Kwas hialuronowy wnika w głąb skóry i wiąże wodę, zapewniając optymalne nawilżenie.
Niacynamid w kosmetykach to gorący temat. Składnik poszukiwany, o wszechstronnym działaniu, dobry dla każdej skóry, dostępny w wielu różnych formulacjach. Sama oceń, czy Twoja skóra go pokocha.
Świetny wpis 🙂