Kosmetyki ze śluzem ślimaka stały się rynkowymi bestsellerami. Śluz ślimaka, czyli wydzielina z gruczołów ślimaka, może mieć korzystny wpływ na skórę człowieka. Czy jest przyjemna w doznaniach sensorycznych? Większość z nas na pewno miała takie myśli. Śluz ślimaka, choć to wyjątkowy i godny uwagi składnik kosmetyków, nadal pozostaje tajemniczy dla wielu. Jeżeli śledzicie trendy kosmetyczne i interesują Was przełomowe odkrycia w świecie kosmetyków, na pewno nieraz zetknęliście się z tą nietypową substancją.
Kosmetyki ze śluzem ślimaka – wielkie odkrycie świata beauty
Kosmetyki ze śluzem ślimaka nie bez przyczyny podbiły serca milionów kobiet na całym świecie. Śluz ślimaka, który jest wykorzystywany w kosmetykach, pochodzi ze ściśle kontrolowanych hodowli ślimaków. Pozyskanie jednej łyżeczki śluzu ze ślimaka to proces wielce czasochłonny i trudny technologicznie. Kosmetyki ze śluzem ślimaka nie są zbyt tanie, jednak warto zainwestować w pielęgnację skóry na najwyższym poziomie.
Właściwości pielęgnacyjne i prozdrowotne śluzu ślimaka znane są ludzkości nie od dziś. Już w starożytnej Grecji lecznicze wartości śluzu ślimaka wykorzystywał Hipokrates do leczenia silnego kaszlu, czy trudno gojących się ran. Jednak dopiero lata 80. XX przyniosły nam kompleksowe badania nad dobroczynnym wpływem filtratu ze śluzu ślimaka na skórę i zdrowie człowieka.
Właściciel farmy w Chile, na której hodowano ślimaki z gatunku Helix Aspersa Muller, spostrzegł, że ślimaczy śluz pomaga goić uszkodzony naskórek, a nawet rozjaśniać stare blizny. Jak to zauważył? Otóż hodowla tych wyjątkowych ślimaków wymagała wyłącznie ręcznej pracy, więc niewielkie obtarcia naskórka pojawiały się dość często. Profesjonalne badania nad dobroczynnym wpływem śluzu ślimaka na skórę człowieka zapoczątkował syn właściciela farmy, lekarz – Fernando Bascunan Ygualt.
Pierwsze kosmetyki ze śluzem ślimaka powstały na początku lat 90. Krem z filtratem ze śluzu ślimaka uzyskał patent Światowej Organizacji Patentów w Szwajcarii i szybko zyskał zainteresowanie marek kosmetycznych. Czasy świetności kosmetyków ze śluzem nadal trwają. Na szczęście dla naszej skóry nie była to przelotna fascynacja jednego sezonu. Miliony konsumentów zapragnęły przekonać się na własnej skórze o prozdrowotnych właściwościach śluzu ze ślimaka.
Śluz ślimaka w kosmetykach: jakie ma właściwości?
Śluz ślimaka pozyskiwany jest z gruczołów, jakie znajdują się w jego odnóżach. A dokładnie rzecz ujmując, są to dwa rodzaje śluzu: limozyna, którą widać na pierwszy rzut oka w mokrym śladzie ślimaka – nie ma wartości dla skóry człowieka oraz kryptozyna, która jest lekarstwem, jaki ślimaki wytwarzają dla samych siebie, aby odbudować tkanki, które ulegają uszkodzeniu podczas poruszania się. To właśnie kryptozyna jest ceniona za swoje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne.
Jakie substancje znajdziemy w śluzie ślimaka – kryptozynie? Warto wymienić najważniejsze:
- naturalne antybiotyki, które zwalczają stany zapalne skóry, likwidując grzyby i bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych;
- alantoina, która skutecznie łagodzi podrażnienia, zmniejsza widoczność blizn, cellulitu, czy rozstępów. Ma również silne właściwości nawilżające i regenerujące uszkodzony naskórek;
- kolagen i elastyna – o właściwościach wygładzających zmarszczki, zwiększających jędrność i napięcie skóry;
- kwas glikolowy, które ma działanie wygładzające i peelingujące. Spowalnia procesy starzenia się skóry. Reguluje wydzielanie sebum, odświeża i oczyszcza skórę;
- proteiny i witaminy A, C, E, które odmładzają skórę, dogłębnie nawilżają i poprawiają jej koloryt.
Dla kogo kosmetyki ze śluzem ślimaka?
Kosmetyki ze śluzem ślimaka, mają opinię bardzo skutecznych preparatów, które wspierają leczenie dermatologiczne. Antybakteryjne działanie kryptozyny zawartej w śluzie ślimaka wspomaga pielęgnację skóry problematycznej, trądzikowej, skłonnej do wyprysków i innych zmian skórnych.
Kryptozyna wykazuje również właściwości antyoksydacyjne dzięki czemu wspomaga procesy regeneracji i odbudowy naskórka. Dlatego śluz ze ślimaka pojawia się wielu preparatach do cery dojrzałej. Ważnym składnikiem śluzu ślimaka jest kwas glikolowy, który ma działanie wybielające i delikatnie złuszczające martwy naskórek. Likwiduje przebarwienia, rozjaśnia blizny i rozszerzone naczynka.
Filtrat ze śluzu ślimaka wspiera również produkcję kolagenu, tym samym wzmacniając skórę i spłycając zmarszczki. Substancje występujące w śluzie ślimaka są całkowicie naturalne, dlatego kosmetyki z filtratem ze śluzu ślimaka są również zalecane do skóry alergicznej.
Koreańskie kosmetyki ze śluzem ślimaka – poznaj nasze propozycje
Nie od dziś wiadomo, że koreański rynek kosmetyczny jest forpocztą dla kolejnych, modnych kierunków w świecie pielęgnacji, a Azjatki uwielbiają testować nowości kosmetyczne, w tym kosmetyki ze śluzem ślimaka. Naturalnym wydaje się więc fakt, że kosmetyczne marki koreańskie proponują duży wybór kosmetyków, które bazują na śluzie ślimaka.
CosRx jest jedną z takich marek. Produkty sygnowane logo CosRx to połączenie pielęgnacyjnej formuły kosmetyków z leczniczymi składnikami. Ta koreańska marka od lat prowadzi badania nad opracowaniem specjalistycznych kosmetyków skutecznych w walce z trądzikiem. Tworzą najwyższej jakości kosmetyki, które są stosowane w kuracjach dermatologicznych.
Dowiedz się, jak walczyć z trądzikiem. Przeczytaj artykuł: Cera trądzikowa – jak o nią dbać?
Produkty pielęgnacyjne CosRx zawierają jedynie niezbędne składniki w mocno skoncentrowanych stężeniach. Jednym z takich wyjątkowo pożytecznych składników jest śluz ze ślimaka – bezpieczny i naturalny, charakteryzujący się wysoką efektywnością w leczeniu skóry.
W naszej drogerii znajdziesz nawilżający krem ze śluzem ślimaka CosRx Advanced Snail 92%. Dzięki zawartości mucyny ślimaka krem stał się kosmetykiem wielofunkcyjnym. Działa przeciwzmarszczkowo, regenerująco, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i odżywczo. Krem intensywnie nawilża skórę, zmniejsza widoczność blizn i rozjaśnia zaczerwienienia. Regularne stosowanie kremów ze śluzem ślimaka modeluje owal twarzy, poprawia strukturę skóry, zwiększa jej napięcie i sprężystość.
Jeżeli potrzebujesz większej mocy, sprawdź działanie esencji CosRx Advanced Snail, która zawiera 96% śluzu ślimaka. Ma niezwykle lekką konsystencję i dobroczynny wpływ na zdrowie Twojej skóry. Wysoka zawartości filtratu ze ślimaka zapewnia wielowymiarową regenerację naskórka. Esencja jest źródłem witamin A, C i E, które odmładzają skórę, ujędrniają i dogłębnie nawilżają. Dzięki temu, że śluz ślimaka jest bogaty w kolagen, elastynę i alantoinę, esencja działa odmładzająco, wyrównuje koloryt skóry i usuwa niedoskonałości. Skóra odzyskuje naturalny blask, jest promienna, wypoczęta, a przede wszystkim zdrowa.
Ślimaczy dar dla człowieka – jak się pozyskuje śluz ze ślimaka?
Czy pobieranie tej substancji ze ślimaków jest dla nich bezpieczne, czy ich to nie boli? To jedno z najczęstszych pytań, jakie pojawiają się wśród klientów decydujących się na zakup kosmetyków ze śluzem ślimaka.
Cenny śluz ślimaka, pełen wysokowartościowych dla ludzkiej skóry składników, pobiera się od zrelaksowanych ślimaków. Brzmi zaskakująco? Niekoniecznie, jeśli dowiemy się, że zestresowany ślimak, który czuje zagrożenie, zaczyna wydzielać toksyny i wówczas śluz staje się niezdatny do użycia.
Dlaczego? Ślimaki wytwarzają dwa rodzaje śluzu: kryptozynę i limozynę. Tylko kryptozyna wykorzystywana jest przy produkcji kosmetyków. Jeżeli kryptozyna i limozyna zmieszają się ze sobą, wówczas właśnie powstają szkodliwe dla człowieka substancje i śluz ślimaka staje się bezwartościowy.
Śluz ślimaka, który wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków, pozyskiwany jest w całkowicie naturalny i bezbolesny sposób. Ślimaki – Helix aspera Muller – żyją na specjalistycznych fermach, gdzie przez większość czasu posilają się roślinami. Proces pozyskiwania śluzu jest czasochłonny i dość skomplikowany technologicznie. Na początku ślimaki są oczyszczane, a następnie umiejętnie pobudzane do wydzielania kryptozyny. Cały zabieg jest dla ślimaków nieinwazyjny i nieszkodliwy.
Kosmetyki ze śluzem ślimaka – cenna pielęgnacja skóry
Kosmetyki ze śluzem ślimaka podlegają rygorystycznemu procesowi produkcji. Ślimak daje jednorazowo jedną łyżeczkę śluzu, a następie wraca na fermę, zregenerować siły. Obróbka pobranego śluzu poddana jest rygorystycznym, sanitarnym wytycznym. Uzyskany filtrat jest niezwykle lekką, ale również najbogatszą wersją śluzu ślimaka. Pod względem mikrobiologicznych charakteryzuje się wysoką czystością.
Znając przebieg całego procesu pobierania śluzu ze ślimaków, jego kosztowność i czasochłonność, dochodzimy do prostej konkluzji – kosmetyki z filtratem ze śluzu ślimaka nie należą do najtańszych. Warto kierować się w tym przypadku ceną, a także pozycją, jaką zajmuje śluz ze ślimaka w składzie kosmetyku na opakowaniu. Jeżeli jest to początek listy, mamy pewność, że formuła preparatu obfituje w ten składnik. Od 2006 roku śluz ślimaczy widnieje w międzynarodowym rejestrze składników International Nomenclature Ingredients INCI jako snail secretion filtrate.
Czas na zmianę myślenia o tych mięczakach. Wolny jak ślimak? Nie, pożyteczny jak ślimak. 🙂
Kosmetyki ze śluzem są świetne i sama często ich używam. Co za ulga, że nie wiąże się z krzywdzeniem zwierząt! Świetny i ważny post, oby tak dalej! 🙂
Dziękuję! Ślimaki są bezpieczne, a nasza skóra szybciej się regeneruje 🙂
ciekawy artykuł, dużo istotnych informacji. ostatnio zetknęłam się z polskimi kosmetykami z tym śluzem w serii skin care expert, zastanawiam się czy dają podobny efekt jak te azjatyckie
Cieszę się, że znalazłaś przydatne informację 🙂 Jeżeli chodzi o skuteczność, warto przede wszystkim spoglądać na skład kosmetyków i sprawdzać, na którym miejscu występuje ekstrakt ze śluzu ślimaka (Helix Aspersa Extract) i w jakim stężeniu. Im bliżej początku INCI, tym lepiej. Zapraszam do naszej drogerii horex.pl, mamy również tę serię Skin Care Expert marki Floslek: https://horex.pl/product/search_products.html?query=skin+care+expert
Osobiście używam krem ze śluzem ślimaka do twarzy i pod oko z Orientana Cenię kosmetyki za działanie i że nie są testowane na zwierzętach.Jak dla mnie ideał.
Super wpis! Odkąd zaczęłam stosować kosmetyki koreańskie, byłam w szoku, ile z nich zawiera w składzie właśnie śluz ślimaka. Miło jest dowiedzieć się czegoś więcej o tym jak się go pozyskuje i jakie ma właściwości 🙂