kobieta z pięknymi zdrowymi włosami po kremowaniu

Kremowanie włosów to zabieg regenerujący włosy, który wykonujemy za pomocą kremu lub balsamu. Jest to prostszy i szybszy sposób na odżywienie włosów niż ich olejowanie, dlatego zdobywa coraz więcej zwolenniczek nieco bardziej zaawansowanej pielęgnacji, jednak mniej skomplikowanej niż nakładanie olejów na włosy.

U kogo sprawdzi się ta forma pielęgnacji? Jakie włosy najbardziej polubią się z kremem, a które niekoniecznie? Jak wykonać kremowanie włosów w domu i jakich efektów możemy się spodziewać? Nie dzielmy włosa na czworo – sprawdźmy!

Polecane produkty:

Kremowanie włosów – jak wygląda ten zabieg?

kremowanie włosów na mokro

Kremowanie włosów to prosty sposób na przywrócenie kosmykom blasku i nawilżenia. Jak sama nazwa wskazuje polega na nałożeniu na pasma kremu do rąk / do twarzy lub balsamu do ciała. Systematyczne kremowanie pasm przynosi zdumiewające efekty w postaci solidnie odżywionych i nawilżonych włosów, które lśnią jak tafla, są miękkie i gładkie.

Mówi się o tym, że jest to alternatywa dla olejowania włosów. Kremowanie jest szybsze i prostsze. Olejowanie włosów wymaga więcej czasu i cierpliwości. Patrząc również na formułę kremu, jest ona bogatsza w substancje odżywcze niż olej, dlatego sam zabieg może przynieść lepsze efekty. Poza tym krem jest lżejszy niż czysty olej. Nie obciąża tak włosów i o wiele łatwej jest go zmyć.

W zależności od tego, jaki krem wybierzemy do tego zabiegu, dostarczymy włosom konkretnych składników pielęgnacyjnych. Dla osób szerzej interesujących się świadomą pielęgnacją włosów jasne jest to, że włosy różnią się od siebie przede wszystkim porowatością, która niejako przesądza o tym, jakich składników najbardziej potrzebują nasze pasma. Oczywiście to jedna z wielu wskazówek na temat potrzeb naszych włosów, ale warto od niej zacząć.


Porowatość włosów – tutaj dowiesz się więcej na temat porowatości włosów i nauczysz się rozpoznawać, jakie składniki lubią poszczególne typy włosów.


W skrócie rzecz ujmując, włosy dzielą się na niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Czym jest porowatość? To stopień rozchylenia łusek włosów. Jeżeli łuski włosów są mocno rozchylone z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że nasze kosmyki są wysokoporowate, czyli łatwo się puszą, są zmęczone po licznych zabiegach fryzjerskich, farbowaniu, rozjaśnianiu, stosowaniu prostownicy, zniszczone i suche. Włosy średnioporowate to najczęściej występujący typ włosów. Oznacza to, że pasma są w dość dobrej kondycji, nie są zbyt problematyczne, ale brakuje im odpowiednio ułożonej pielęgnacji, aby zachwycały swoim wyglądem, były lśniące, miękkie i wygładzone. Włosy niskoporowate są w bardzo dobrej kondycji, ich łuski są zamknięte, a to oznacza, że włosy są gładkie, nie puszą się, są mięsiste i lejące się. To oczywiście dość uproszczony schemat opisywania poszczególnych rodzajów włosów i nie zawsze będziemy mieli do czynienia z jednoznacznymi przesłankami co do tego, aby po wyglądzie odpowiednio przyporządkować włosy do ich prawidłowej porowatości.

Termin porowatości włosów ściśle łączy się z tym, jakie składniki są pożądane w pielęgnacji włosów. I tutaj przechodzimy do słynnej równowagi PEH, o której już niejednokrotnie pisaliśmy na naszym blogu.


Dowiedz się więcej o równowadze PEH, czytając nasz artykuł: Równowaga PEH


Wyjaśniając pokrótce, czym jest równowaga PEH, możemy zacząć pod tego, że włosy potrzebują substancji odżywczych z trzech grup składników. Mamy na myśli: proteiny (P), emolienty (E) i humektanty (H). Odpowiednio zachowany balans pomiędzy tymi trzema grupami składników jest kluczowy w pielęgnacji włosów. Jednak każdy typ włosów ma różne zapotrzebowanie na składniki z tych grup, więc nie ma jednej zasady, która powiedziałaby nam, ile i jakich składników potrzebują włosy, aby wyglądać zdrowo i pięknie. Aby móc dopasować kosmetyki do wymagań swoich włosów, z pomocą przychodzi nam właśnie rozeznanie pomiędzy poszczególnymi substancjami z grupy protein, humektantów i emolientów, które wskażą nam na to, jakie konkretnie składniki będą odpowiednie do naszej porowatości włosów.

Proteiny to inaczej białka. Ich zadaniem jest odbudowa i regeneracja włosów. Proteiny wnikają we włosy i uzupełniają ubytki. Do najczęściej spotykanych protein należą, np. keratyna, kolagen, proteiny jedwabiu.

Emolienty to substancje zmiękczające i wygładzające włosy. Ich zadaniem jest również ochrona przed puszeniem się i negatywnym wpływem czynników środowiskowych. Tworzą na włosach ochronny film, który zabezpiecza je przed zniszczeniem i przesuszeniem. Do najczęściej spotykanych emolientów należą, np. oleje i masła roślinne (np. olej arganowy, makadamia, kokosowy, masło shea, babassu, murumuru), wosk pszczeli, lanolina, silikony.

Humektanty to substancje nawilżające. Odpowiadają za zatrzymanie wilgoci wewnątrz włosa. Ograniczają utratę nawilżenia i wysuszenie włosów. Najczęściej spotkamy się z nimi w kosmetykach pod postacią, np. kwasu hialuronowego, gliceryny, aloesu, panthenolu.

Jeżeli już dowiemy się, jaką porowatość mają nasze pasma, łatwiej dobierzemy składniki, które będą odpowiednie dla konkretnego typu włosów. Wybierając kremy do kremowania włosów, sprawdzajmy, jakie składniki tworzą ich formułę. Zabieg nakładania kremu na włosy będzie miał sens wówczas, gdy substancje występujące w kremie lub balsamie będą odpowiednie dla naszych włosów, innymi słowy będą „pasowały” do ich porowatości.

Kremowanie włosów – jak zrobić, aby osiągnąć wspaniałe efekty?

krem do kremowania włosów

Podobnie jak przy olejowaniu włosów istnieją co najmniej dwie podstawowe metody kremowania kosmyków. W zależności od naszych upodobań i poczynionych obserwacji, co jest lepsze dla naszych włosów, może kremować włosy na sucho i na mokro.

  • Kremowanie włosów na sucho

Nakładanie kremu na suche włosy podbiega już pod stylizację kosmyków. Wówczas sięgamy po niewielką ilość kremu i wgniatamy go w końcówki suchych włosów, aby wygładzić końcówki i zdyscyplinować odstające włoski. Jednym słowem kremowanie na sucho działa bardziej z zewnątrz – wygładza włosy i niweluje ich puszenie się.

  • Kremowanie włosów na mokro

To sposób na głębszą i solidniejszą regenerację pasm. Nałożenie kremu na wilgotne kosmetyki powoduje, że humektanty zawarte w kremie lub balsamie zatrzymają wodę wewnątrz łuski włosa, powodując ich dogłębne i długotrwałe nawilżenie. Warto pamiętać, aby przed zaaplikowaniem kremu na włosy, starannie je umyć, aby pozbyć się wszystkich stylizatorów wcześniej użytych.

Kremowanie włosów krok po kroku

kremowanie włosów kremem do rąk

Gdy już zdecydujemy, który krem nałożymy na włosy, wystarczy wykonać kilka kroków, aby przeprowadzić ten zabieg szybko i bezpiecznie.

  1. Niewielką ilość kremu lub balsamu do ciała nakładamy równomiernie na całą długość pasm, pomijając skalp. Krem powinien pokryć wszystkie włosy. Możemy na końcu wygładzić je ręką lub delikatnie przeczesać grzebieniem, starając się nie zebrać nim zbyt dużo produktu.
  2. Odczekujemy ok. 15 minut do pół godziny. W tym czasie substancje odżywcze zawarte w formule kosmetyków zdążą się wchłonąć i oddać wszystko to, co w nich najlepsze naszym włosom.
  3. W przypadku włosów bardzo zniszczonych, suchych i matowych zaleca się stosowanie kremowania włosów na całą noc.
  4. Aplikujemy solidną dawkę kremowego produktu na włosy, nakładamy czepek kosmetyczny i pozostawiamy na całą noc.
  5. W obu przypadkach zarówno krótkiego, jak i całonocnego trzymania kremu na włosach, zmywamy produkt letnią wodą, aby domknąć łuski oraz szamponem, który na co dzień stosujemy. Warto wybierać szampony z delikatnymi substancjami myjącymi, bez SLS, aby nie przesuszyć pasm.

Jak często należy wykonywać kremowanie kosmyków?

To zależy od kondycji naszych włosów. Jeżeli włosy myjemy codziennie, można pokusić się o kremowanie co drugie mycie przez tydzień. Taka częstotliwość przyda się włosom potrzebującym intensywniejszej regeneracji. Gdy nasze pasma nie są w najgorszym stanie, wprowadzajmy kremowanie co trzeci dzień lub raz na tydzień. Nie ma jednej uniwersalnej recepty dopasowanej do wszystkich rodzajów włosów. Podobnie jak przy olejowaniu należy obserwować, jak włosy reagują na dawkę kremu i dostosować częstotliwość do ich potrzeb. Jeżeli przesadzimy z częstotliwością zabiegu, zobaczymy, że zamiast pomóc w regeneracji włosów, rezultaty będą odmiennie, czyli włosy pozostaną matowe i obciążone.

Kto najbardziej skorzysta z kremowania włosów?

Nakładanie kremu na włosy na pewno korzystnie wpłynie na włosy suche, matowe i zniszczone. Przyda się także włosom łamliwym i cienkim. To skuteczny sposób na puszące się i odstające kosmyki. Kremowanie kosmyków nie tylko intensywnie je odżywia, ale również powoduje, że pasma stają się gładkie, błyszczące i miękkie. Stosowanie kremu na włosy przywraca im objętość. Choć olejowanie włosów jest bardzo korzystnym zabiegiem pielęgnacyjnym, nie we wszystkich przypadkach może się sprawdzić. Włosy cienkie i delikatne nie zawsze polubią się z olejami, ponieważ są one dosyć ciężkie i mogą spowodować, że kosmyki będą przyklapnięte.

Kremowanie włosów wysokoporowatych i kręconych

To znakomity sposób na pielęgnację włosów wysokoporowatych, jak również średnioporowatych, które z wielką chęcią przyjmą dawkę wartościowych składników odżywczych i nawilżających. Będę dogłębnie zrewitalizowane, wygładzone i elastyczne.

Kremowanie włosów kręconych to również dobra opcja pielęgnacji. Loczki, sprężynki czy fale bardzo dobrze reagują szczególnie na kremowanie na sucho, które działa poniekąd jak stylizacja. Zdecydowanie poprawia jakość skrętu, który będzie lepiej zdefiniowany i sprężysty.

Kremowanie włosów a olejowanie – czym się różnią?

Kremy różnią się od olejów lżejszą konsystencją, więc sprawdzą się w przypadku włosów cienkich, bez objętości. W odróżnieniu od olejów kremy nie obciążą cienkich kosmyków, dzięki czemu dłużej pozostaną świeże i odbite od nasady.

Poza tym kremy posiadają bardziej zróżnicowane formuły, w których znajdziemy witaminy, roślinne ekstrakty, ceramidy, emolienty i humektanty, które z jednej strony dogłębnie nawilżą włosy, wiążąc cząsteczki wody w ich wnętrzu, a z drugiej strony pozostawią na włosach ochronny film, który zabezpieczy je przed odwodnieniem i będzie stanowił tarczę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi.

Porównując te dwa zabiegi pielęgnacyjne na włosy, łatwo jest zauważyć, że stosowanie kremu na włosy jest łatwiejsze niż ich olejowanie. Konsystencja kremów jest bardziej zwarta, dzięki czemu aplikowanie produktu przychodzi łatwiej i szybciej.

Kremowanie włosów – efekty, które zaskakują!

Efekty kremowania włosów można zauważyć od razu, jednak przeważnie najlepsze rezultaty przychodzą przy drugim czy trzecim kremowaniu. Włosy stają się mięsiste, gładkie i dobrze dociążone. Nie fruwają, mniej się elektryzują, są elastyczne i lśniące.

efekty kremowania włosów

Kremowanie włosów – jaki krem wybrać?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, warto wybierać kremy ze składnikami, które znamy i lubimy. Zwracajmy uwagę na to, aby w składzie znalazły się zarówno oleje lub masła, nawilżacze, czyli gliceryna, mocznik, czy aloes, witaminy, np. C, E.

Kremowanie włosów kremem Nivea jest częstym wyborem szczególnie osób początkujących w tego typu pielęgnacji. W kremie Nivea znajdziemy parafinę, która jest bezpiecznym składnikiem, niewywołującym alergii, jednak dość obciążającym, dlatego należy sprawdzić, czy nasze włosy będą dobrze ją tolerowały. Parafina tworzy na włosach warstwę okluzyjną. Okluzja zabezpiecza kosmyki przed wysuszeniem, zmiękcza je i wygładza. W składzie znajdziemy również glicerynę o działaniu nawilżającym, lanolinę o działaniu zmiękczającym i nawilżający panthenol.

Z naszej strony polecamy kilka kremów:

Krem na włosy? Wszystko wskazuje na to, że to dobry pomysł, z którego chętnie korzystają kobiety na całym świecie. To metoda pielęgnacyjna dość nieoczywista, ale sprawdzona i skuteczna. To również świetny sposób na wykorzystanie kosmetyków do rąk, które niekoniecznie przypadły do gustu naszej skórze, ale może spodobają się naszym włosom. W zgodzie z filozofią less waste lepiej zużyć kosmetyk nawet inaczej niż zgodnie z jego przeznaczeniem, niż wyrzucić. Jeżeli nadal szukasz sposobu na piękne włosy, wypróbuj kremowanie!

Polecane produkty: