Kosmetyki do naturalnej koloryzacji włosów

Farbowanie włosów jest zabiegiem upiększającym, który cieszy się olbrzymią popularnością. Niektóre z nas farbują włosy, bo po prostu nie lubią swojego naturalnego koloru. Niektóre lubią często zmieniać coś w swoim wyglądzie i podążać za modowymi trendami. Inne z kolei farbują włosy, by zakryć pojawiającą się siwiznę. Niezależnie od powodów, dla których decydujemy się na zmianę koloru włosów, musimy dobrze zastanowić się nad tym, jaki preparat będzie dla nas odpowiedni. Czasami warto oddać się w ręce profesjonalistów i przejść metamorfozę w salonie fryzjerskim, ale w wielu przypadkach równie dobrze sprawdzi się koloryzacja wykonana domowymi sposobami. Na rynku dostępne są różne preparaty, takie jak szampony koloryzujące, farby oraz kremy koloryzujące do włosów. Co je tak naprawdę różni? Czym się powinnyśmy kierować przy wyborze kosmetyku?

Brunetki, blondynki… i wszelkie odcienie pomiędzy

W modzie od kilku sezonów nie ma na szczęście żadnego dominującego koloru włosów. Minęły już czasy mocno tlenionych blondynek w każdym wieku. Teraz najmodniejsze są odcienie zbliżone do kolorów naturalnych, delikatnie podkreślające urodę kobiet. Oczywiście nie brakuje też propozycji dla pań odważnych i nikogo nie dziwią już włosy w kolorze ultrafioletu czy fuksji. Każda z nas znajdzie kolor odpowiedni dla swojego typu urody i stylu, kierując się tym, co nam w duszy gra. Dużo ważniejsza jest kwestia odpowiedniego doboru preparatu do farbowania. Zatem farby do włosów czy kremy do koloryzacji? Jak w każdym przypadku znajdą się zarówno zagorzałe zwolenniczki, jak i zdecydowane przeciwniczki zarówno jednych, jak i drugich preparatów. Przed zakupem warto zastanowić się, jaki efekt koloryzacji chcemy uzyskać. Jeśli chcemy przede wszystkim ukryć siwe włosy, to najlepiej sprawdzi się trwała farba, która przy właściwej pielęgnacji pozwoli na długotrwałe utrzymanie pięknego i intensywnego koloru. Natomiast, jeśli marzy nam się wakacyjna zmiana koloru, to z reguły wystarczy krem koloryzujący, który szybciej się zmywa i nieznacznie zmienia lub podkreśla naturalny odcień włosów. Ponadto kremy koloryzujące do włosów zawierają składniki odżywiające włosy i zazwyczaj są prostsze w aplikacji niż tradycyjna farba. Istotne jest również to, że farby zawierają amoniak, o ilości amoniaku i mocy użytej wody utlenionej świadczą podane na opakowaniach wartości stężeń wahające się w granicach 3-12%. Warto pamiętać, że im wyższe stężenie, tym bardziej niekorzystny będzie wpływ farby na włosy.

Produkty do pielęgnacji włosów farbowanych
Chcesz dłużej cieszyć się intensywnym kolorem i blaskiem włosów? Pamiętaj o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów farbowanych. W drogerii horex.pl znajdziesz odżywki, balsamy i maski do włosów farbowanych – także w kategorii kosmetyków naturalnych.

Kremy koloryzujące a farby do włosów – podstawowe różnice

Kremy koloryzujące do włosów zwykle nie zawierają amoniaku, bądź zawierają minimalne jego stężenie, dlatego są bardzo łagodne. Ten sposób koloryzacji nazywany jest często koloryzacją pielęgnacyjną, ponieważ krem nie podrażnia skóry głowy i ładnie pachnie. Konsekwencją tej delikatności jest jednak to, że kolor zmywa się dość szybko, bo po około 28 myciach. Paleta kolorystyczna kremów do koloryzacji jest bardzo szeroka, końcowy efekt kolorystyczny zależy od wyjściowego odcienia włosów. Kremy koloryzujące do włosów najlepiej sprawdzają się przy delikatnych zmianach ton w ton. Nadają włosom bardzo naturalny, ale głęboki odcień. Pasma zyskują świetliste refleksy i zdrowy wygląd. Kremy koloryzujące poradzą sobie także z pierwszymi, niezbyt licznymi siwymi włosami. Obecnie najnowsze formuły kremów do koloryzacji zawierają składniki pielęgnacyjne, które wzmacniają włókno włosa zarówno od wewnątrz, jak i na powierzchni. Ponadto do kremów zazwyczaj dołączona jest odżywka przeznaczona do pielęgnacji włosów farbowanych, która przedłuża trwałość koloru.

Farba sprawdzi się najlepiej, jeśli chcemy przejść bardziej spektakularną metamorfozę i uzyskać trwały efekt. Farby oferują chyba najbogatszą gamę kolorystyczną, ale najbardziej przyczyniają się do uszkodzeń struktury włosa. Ma to związek z dość wysokim stężeniem amoniaku, czyli substancji alkaicznej, która powoduje podniesienie łusek włosa, tak by pigment zawarty w farbie przedostał się do jego wnętrza. W skład farby do włosów wchodzi najczęściej także utleniacz i barwniki, dzięki czemu możliwa jest trwała zmiana koloru.

Dostępne na rynku produkty, w zależności od rodzaju, pozwalają nam na koloryzację trwałą, półtrwałą i nietrwałą, możemy wybierać między różnymi technikami koloryzacji, stawiając w zależności od potrzeb na farby, kremy lub pianki koloryzujące. Wybór techniki farbowania powinnyśmy uzależnić przede wszystkim od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, ale także od kondycji naszych włosów. Kolor włosów należy dobrać przy uwzględnieniu naszej karnacji, charakteru i stylu życia, ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku koloryzacji trwałej.