Kremy z lipidami

Kremy z lipidami są niezwykle pożądanymi produktami na rynku beauty – zwłaszcza wśród osób z cerą suchą, odwodnioną czy skłonną do podrażnień, które wymagają odpowiedniego wsparcia oraz intensywnej ochrony. Dowiedz się, dlaczego warto włączyć kremy lipidowe do codziennej pielęgnacji.


Spis treści:

 1. Kremy z lipidami. Dlaczego są podstawą pielęgnacji?
  1.1. Czym są lipidy?
 2. Kremy lipidowe – właściwości i działanie
 3. Kremy lipidowe do twarzy – na co zwrócić uwagę?

Niektóre ze składników kosmetycznych stają się swego rodzaju czynnikiem, decydującym o tym, czy dany produkt jest wart uwagi. Wiele osób poszukuje produktów, które zawierają konkretną substancję. Tak jest również w przypadku kremów z lipidami, które należą do najbardziej pożądanych składników ostatnich lat.

Kremy z lipidami. Dlaczego są podstawą pielęgnacji?

Kremy z lipidami szczególną popularnością cieszą się w okresie jesienno-zimowym, gdy nasza skóra narażona jest na działanie czynników zewnętrznych. Nie oznacza to, że nie są popularne również w ciepłe miesiące – warto stosować je w swojej pielęgnacji przez cały rok!

Kremy te zawierają tłuszcze (naturalne lub syntetyczne), które ukierunkowane są na odbudowę bariery lipidowej, a więc warstwy ochronnej skóry. Uszkodzenie jej wiąże się bezpośrednio z pogorszeniem kondycji cery.

Najważniejszym zadaniem kremów lipidowych jest dostarczanie skórze niezbędnych dla niej tłuszczy. Dzięki temu zostaje wzmocniony jej płaszcz hydrolipidowy, a więc staje się bardziej odporna na negatywne działanie wielu czynników i wiążących się z nimi niedoskonałości. Jej kondycja ulega zatem zdecydowanej poprawie.

To właśnie lipidy odpowiadają za to, że naskórek jest bardziej uszczelniony. Ponadto, zabezpieczają skórę przed nadmierną utratą wilgoci – przeciwdziałają odwodnieniu, przesuszeniu, szorstkości czy podrażnieniom i zaczerwienieniom.


Przeczytaj również: TEWL (transepidermal water loss) – czym jest?


Kremy z lipidami są szczególnie polecane w okresie jesienno-zimowym jako zabezpieczenie skóry przed mrozem, wiatrem, niskimi temperaturami. Są również nieocenionym wsparciem po zabiegach dermatologicznych, gdy skóra wymaga ukojenia.

Z właściwości kremów lipidowych skorzysta przede wszystkim cera sucha, cera odwodniona, ale też nadreaktywna, skłonna do podrażnień czy atopowa. Z reguły produkty te charakteryzują się lekką i niezapychającą formułą – i takie też należy wybierać, zwłaszcza w przypadku skóry, która ma problem z nadprodukcją sebum. Przy cerze bardzo suchej można zdecydować się na gęstszy produkt.

Lipidy w kosmetykach

Czym są lipidy?

Lipidy są tłuszczami, które występują w skórze naturalnie po postacią skwalanu, ceramidów, kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6 czy też cholesterolu. Warto natomiast podkreślić, że ich produkcja spada m. in. w okresie jesienno-zimowym, dlatego tak ważne jest ich uzupełnianie podczas pielęgnacji. Ponadto, lipidy znajdujące się w formułach kremów, stymulując jednocześnie produkcję ceramidów czy kwasów tłuszczowych.

Specjalistycznie rzecz ujmując, lipidy są tłuszczami, tj. połączeniem gliceryny (glicerolu) oraz kwasów tłuszczowych. Ze względu na pochodzenie, wyróżnia się trzy rodzaje tłuszczy: zwierzęce, roślinne, a także sztuczne. Co ważne, do lipidów zaliczane są także ceramidy, czyli organiczne związki chemiczne.

Lipidy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry – to m. in. one pozwalają jej zachować dobrą kondycję oraz piękny wygląd. Z uwagi na to, że wzmacniają ją i chronią, skóra jest odpowiednio nawilżona, miękka oraz gładka.

Kremy lipidowe – właściwości i działanie

Kremy lipidowe słyną przede wszystkim ze zdolności wzmacniania bariery ochronnej skóry. Wzmocniona cera jest bardziej odporna na czynniki, które mogą jej szkodzić, a tym samym wygląda zdrowiej i piękniej.

Kremy z lipidami, jak już zostało wspomniane, mają przede wszystkim uzupełniać niezbędne tłuszcze, które są dla skóry najbardziej istotne. Jednocześnie wzmacniają barierę naskórka, ale też dbają o optymalny poziom nawilżenia skóry – przeciwdziałają suchości czy szorstkości. Wiele kosmetyków zawierających lipidy, działa również przeciwzapalnie.

Właściwości kremów lipidowych:

 • uzupełniają tłuszcze w skórze,
 • wzmacniają barierę ochronną,
 • biorą udział w odbudowie bariery lipidowej,
 • chronią przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych,
 • przeciwdziałają suchości i szorstkości skóry,
 • zatrzymują wilgoć w naskórku,
 • łagodzą podrażnienia,
 • działają przeciwzapalnie,
 • zapewniają integralność naskórka.

Kremy z lipidami powinny być nieodzownym elementem pielęgnacji – zwłaszcza jesienią i zimą – gdy skóra narażona jest na szereg negatywnych czynników zewnętrznych: promieniowanie UV, mróz, silny wiatr czy zanieczyszczenia.

Kremy lipidowe

Lipidy w kosmetykach działają przede wszystkim ochronnie, odżywczo i regenerująco. Ich niedobór może doprowadzić do przesuszenia, szorstkości, podrażnień i zaczerwienienia, a w efekcie do osłabienia i pogorszenia ogólnej kondycji cery.

Kremy lipidowe do twarzy – na co zwrócić uwagę?

Kremy lipidowe do twarzy są nieodzownym elementem świadomej pielęgnacji. Oczywiście, mowa tu o produktach, które bazują na wysokiej jakości składnikach, a oprócz lipidów, zawierają również inne dobroczynne substancje.

Wybierając kremy z lipidami, w ich składzie warto poszukiwać tłuszczy roślinnych, a więc olejów – pożądany jest zwłaszcza olejek arganowy, olej jojoba czy olej z wiesiołka, a także masła – masło kakaowe oraz masło shea. Dobrze, by w składzie znajdował się również kwas hialuronowy, alantoina, witamina E i C, gliceryna czy wyciąg z aloesu.

Wystrzegać należy się kremów z dodatkiem substancji chemicznych, chociażby: parabenów, oleju mineralnego, SLS, triklosanu, ftalanów, formaldehydu, silikonów czy alkoholi. Innymi słowy, im bardziej naturalny skład, tym lepiej dla naszej skóry.

Kremy z lipidami są podstawą – zwłaszcza zimowej pielęgnacji, jednak warto stosować je przez cały rok. Lipidy są niezwykle ważnymi substancjami, które dbają o barierę hydrolipidową skóry, a w przypadku cery bardzo suchej i podrażnionej, mogą okazać się niekiedy ostatnią deską ratunku.