krosty na szyi

Krosty na szyi to problem, który potrafi skutecznie obniżyć samoocenę i wywołać lawinę kompleksów. Kobiety zmagające się z nieestetycznymi krostami często ukrywają szyję i rezygnują z sukienek i bluzek z dekoltem. Co jest przyczyną pojawiania się tych zmian skórnych w okolicy szyi? Jak uporać się z tym problemem. Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.


Spis treści:

  1. Krosty na szyi — przyczyny
  2. Co powoduje krosty na szyi?
  3. Krosty na szyi — jak wyglądają?
  4. Krosty na szyi — jak się ich pozbyć?
  5. Kosmetyki pomagające zredukować krosty na szyi
  6. Czym smarować krosty na szyi — czas na olejki

Popularne preparaty na krosty na szyi:

Krosty na szyi – przyczyny

Nasza skóra codziennie jest narażona na działanie zmieniających się czynników zewnętrznych. Skóra na twarzy jest bardzo delikatna, co ma wpływ na występowanie zmarszczek, podrażnień i przesuszeń. To właśnie niewielka ilość gruczołów łojowych w okolicy szyi i twarzy ma związek z występowaniem np. zmarszczek.

Przyczyną wielu kompleksów są krosty na szyi, które przybierają postać wysypki lub dużych ropnych krost, którym często towarzyszy ból, zaczerwienienie i dyskomfort. Mówiąc o krostach na szyi i innych partiach na ciele pod uwagę trzeba wziąć wiek. Jeśli zmiany skórne występują w wieku nastoletnim, to najprawdopodobniej chodzi o trądzik pospolity.

Co powoduje krosty na szyi?

Skóra na szyi jest delikatna, co ma duży wpływ na pojawienie się krostek i wysypki. Krosty na szyi, żuchwie lub brodzie w wieku dorosłym mają związek z tzw. trądzikiem późnym. Zmiany skórne są wynikiem zaburzeń hormonalnych, złej diety, stosowaniem leków lub używek oraz np. zbyt dużą produkcją sebum, zakażeniem bakteryjnym lub rogowaceniem mieszków włosowych.

Inną przyczyną może być alergia. Krostki i wypryski w okolicy szyi mogą występować po kontakcie z czynnikami drażniącymi. Możemy do nich zaliczyć m.in. Kosmetyki, środki czystości lub leki. Czerwone krostki są najczęściej efektem alergii kontaktowej, a problem potrafi sam zniknąć, gdy zrezygnujemy ze stosowania np. alergizującego kosmetyku. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie sami określić przyczyny występowania krostek, to czas, by skonsultować się z lekarzem. Okazuje się, że jedną z przyczyn występowania zmian skórnych mogą być choroby ogólnoustrojowe. Zaliczamy do nich np. tarczycę, cukrzycę typu II lub choroby wątroby.


Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej


Krosty na szyi – jak wyglądają?

Krosty na szyi mogą przybierać różną postać. W zależności od przyczyny mogą wyglądać jak niewielkie krostki lub zaskórniki. W ekstremalnych przypadkach krostki zamieniają się w duże pryszcze, ropne krosty lub bolesne guzy. Mogą występować nie tylko na szyi, ale także na dekolcie, brodzie i okolicy pleców. Warto również wiedzieć, że wraz z pojawieniem się tych zmian skórnych, może dojść do wystąpienia obrzęku, zaczerwienień i bolesności.

Zmiany skórne na szyi mogą przybierać różną postać i dzielą się najczęściej na:

  • ropne krosty na szyi,
  • swędzące krosty na szyi,
  • bolące krosty na szyi.

Zmiany skórne mogą się od siebie różnić wielkością i obszarem występowania. Problem krostek i zaczerwienień nie obejmuje tylko szyi, ale może także występować na linii żuchwy, na brodzie i w okolicach karku. Tylko szybkie zdiagnozowanie problemu pozwala szybko wdrożyć odpowiednią kurację.


Sprawdź również: Pryszcz w uchu — dlaczego boli i jak go usunąć? (PORADY)


Krosty na szyi — jak się ich pozbyć?

Przed rozpoczęciem walki z krostami, warto wiedzieć, że nieumiejętny zabieg może wywołać więcej szkody niż pożytku. Usunięcie krost na „własną rękę” może spowodować pojawienie się nieestetycznych blizn, które później będą jeszcze trudniejsze do usunięcia. Gdy zauważymy krosty na szyi, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który oceni stan zmian skórnych i zaproponuje metodę leczenia. Jeżeli przyczyną pojawienia się krostek na szyi jest alergia, to często wystarczy zastosowanie leków przeciwhistaminowych i wyeliminowanie czynnika alergizującego.

W sytuacji, gdy krosty na szyi są wynikiem trądziku, to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych preparatów. Zaliczany do nich m.in. nadtlenek benzoilu, maść cynkową lub olejek herbaciany.

Kosmetyki pomagające zredukować krosty na szyi

Smarowanie krosty na szyi

W przypadku silnych stanów zapalnych skóry często niezbędne jest zastosowanie antybiotykoterapii lub kuracji z wykorzystaniem sterydów, lub steroidów. Okazuje się jednak, że bardzo ważne jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Takie preparaty nie mogą blokować gruczołów łojowych i muszą kompleksowo nawilżać skórę i skutecznie odbudowywać jej barierę ochronną. Do popularnych kosmetyków pomagających zredukować krosty na szyi zaliczamy:

  • Olejki do pielęgnacji skóry — polecane są w kuracjach na blizny i rozstępy, które powstały również przez występujące krosty na szyi. Naturalne preparaty poprawiają wygląd nowych i istniejących już blizn. Zmniejszają widoczność rozstępów oraz sprawdzają się we wsparciu procesów poprawiających równomierny koloryt skóry. Naturalne składniki przywracają skórze odpowiedni poziom nawilżenia.
  • Kosmetyki na bazie olejku z drzewa herbacianego i proszkowi z drzewa bambusowego — te dwa składniki pomagają zwalczyć niechciane krosty na szyi i innych partiach na ciele. Olejek herbaciany wykazuje niesamowite właściwości sprawdzające się przy pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Kosmetyk np. w formie scrubu lub peelingu zmiękcza i oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, które mogą powodować zmiany skórne.
  • Kremy do cery trądzikowej — redukują powstawanie zmian trądzikowych. W składzie tego typu kosmetyków można znaleźć m.in.  ekstrakt z białej herbaty, który ogranicza złuszczanie naskórka. Specjalistyczne preparaty działają kojąco i łagodząco, co skutecznie poprawia wygląd cery trądzikowej. Krem zawierający kwas oleanowy oraz żelu osmotycznego normalizuje pracę gruczołów łojowych. Dermo kremy wspierają nocną regenerację skóry, przyspieszają redukcję zmian trądzikowych oraz krost na szyi. Po zastosowaniu na noc, rano skóra staje się odpowiednio odżywiona i wypoczęta.

Czym smarować krosty na szyi — czas na olejki

Wykorzystywanie olejów roślinnych w codziennej pielęgnacji cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. W pielęgnacji cery trądzikowej ważne jest wykorzystanie odpowiedniego olejku, który nawilża skórę, chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi oraz skutecznie ujędrnia i wzmacnia. W 100% naturalne oleje wykazują działanie:

  • antybakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • regeneracyjne.

Jakie oleje wybrać? Oleje roślinne nadają się do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej. W kuracjach antytrądzikowych należy sięgać po oleje, które posiadają odpowiednie proporcje kwasów tłuszczowych oraz są lekkie i szybko schnące. Dzięki temu unikniemy zapychania się porów oraz szybko poprawimy stan cery. Do grupy olejów wspierających cerę trądzikową zaliczamy:

Wymienione oleje działają łagodząco i przeciwzapalne. Dodatkowo regulują wydzielanie sebum i pomagają usunąć bakterie. W codziennej pielęgnacji należy zrezygnować z olejów wykazujących działanie komedogenne. Zaliczamy do nich np. olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek brzoskwini, olej z orzechów laskowych i olej palmowy.