Ksantohumol z szyszek chmielu

Ksantohumol to bardzo silny antyoksydant i aktywny flawonoid, który przez specjalistów uznawany jest za nawet 4 razy silniejszy od znanej nam witaminy C. Liczne właściwości przeciwzapalne i regeneracyjne sprawiają, że suplementowanie tego składnika pozwala wesprzeć walkę z m.in łuszczycą, trądzikiem i atopowym zapaleniem skóry. Czym jest i jak działa ksantohumol? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Popularne suplementy diety wspierające funkcjonowanie organizmu:

 

Ksantohumol – co to jest?

Ten wysoce aktywny flawanoid, naturalnie występuje w kwitnącej roślinie chmielu. Liczne badania pokazały, że składnik ten wykazuje aż 4-krotnie silniejsze działanie antyoksydacyjne niż popularna witamina C. Dodatkowo jest o 200 razy silniejszym składnikiem niż chętnie wykorzystywany w kosmetyce resweratrol. Mimo że ksantohumol jest od lat znany, to dopiero od niedawna wykorzystuje się ten go w kosmetykach i suplementach. 

Można śmiało powiedzieć, że składnik ten jest obecnie najsilniejszym antyoksydantem na świecie. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, grzybicze. Radzi sobie w zwalczaniu różnego rodzaju wirusów i pozwala skutecznie opóźnić procesy starzenia. Jedną z podstawowych funkcji ksantohumolu jest walka ze stresem oksydacyjnym, który często wywoływany jest przez negatywne czynniki zewnętrzne. Brak wsparcia skóry w procesach odżywiających i regeneracyjnych może prowadzić do powstawania różnych rodzajów trądziku, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Naukowcy jednak wciąż informują o wielu innych właściwościach tego składniku. Jako silny antyoksydant, pomaga wesprzeć kurację w chorobach niedokrwiennych serca, działa przeciwgrzybiczo i zapobiega wiotczeniu skóry i wzmacnia jej struktury – oznacza to, że wykazuje zadowalające działanie przeciwstarzeniowe.

Metoda badań ORAC a ksantohumol

Mówiąc o badaniach i odkryciach przeciwwirusowych, należy cofnąć się do roku 1984, gdzie Mazobushi i Sato przeprowadzili pierwsze badania nad licznymi właściwościami drobnoustrojowymi. Następnie inny badacze pochylili się nad tym składnikiem, stwierdzając, że ten dobroczynny związek, hamuje wzrost pierwotniaka odpowiadającego za wywoływanie malarii. W polskich akcentów warto zaznaczyć, że w 2003 roku ogłoszono powstanie polskiej szczepionki na czerniaka, która swój skład opiera na ksantohumolu.

Przeprowadzone badania ORAC, czyli Oxygen Radical Absorbance Captavity (całkowita zdolność pochłaniania wolnych rodników tlenowych) – służą do oceny zdolności antyoksydacyjnych różnych związków. Wynika z nich, że ksantohumol to rewelacyjny antyoksydant. Dodatkowo okazało się, że wykazuje właściwości antykancerogenne i chemoprewencyjne. Oznacza to, że przy regularnym stosowaniu można zapobiegać powstawaniu nowotworów. Badania na poziomie in-vitro pokazały, że ksantohumol hamuje IQ-prokarcyngonen, który uważany jest za aktywator nowotworu prostaty. Ten “chmielowy” składnik prowadzi również do indukcji oksydoreduktazy NAD(P)H. Ten trudny w wymowie związek pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Jest odpowiedzialny za ochronę naszego DNA przed uszkodzeniami, które powodują nadreaktywne chinony. 

Ksantohumol – właściwości i zastosowanie

Wiele kosmetyków i suplementów bazuje na wykorzystaniu wyciągu z szyszek chmielu. Na rynku dostępne są m.in. serum i kremy zawierające ten składnik. Popularnością cieszą się także suplementy diety w formie kapsułek zawierające ten wyciąg. 

Osoby posiadające bardzo poważne problemy skórne, w kuracjach muszą często sięgać po preparaty sterydowe wykazujące działanie przeciwzapalne. Okazało się jednak, że właśnie ksantohumol może być z powodzeniem wykorzystywany w leczeniu przewlekłych chorób skórnych. Nad zastosowaniem tego składniku powinny zastanowić się osoby ze skórą wrażliwą, suchą, szorstką i pozbawioną elastyczności. Sprawdzi się on także w zabiegach wyrównujących koloryt skóry oraz licznych terapiach związanych z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą i trądzikiem różowatym. Zbierając to wszystko w jedno miejsce, do najważniejszych zalet tej niesamowitej cząsteczki zaliczamy:

  • Działanie antyoksydacyjne – ksantohumol chroni skórę przed tzw. stresem antyoksydacyjnym. Zapobiega w zmianach wewnątrz białek komórkowych – redukuje utlenianie i zmiany aminokwasów.
  • Działanie przeciwzapalne – udowodniono liczne właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Odpowiednio zastosowany składnik redukuje procesy odpowiedzialne za wystąpienie niepożądanych zmian wewnątrz skórnych.
  • Działanie antywirusowe -hamuje wzrost takich bakterii jak Staphylococcus aureus, Staphylo pyogenes i Staphylococcus epidermidis. Pozwala również skutecznie zredukować wzrost patogenów – Propionibacterium acnes i Kocura rhizophila. Dzięki temu osoby ze skórą problematyczną mogą wprowadzić pielęgnację skóry na wyższy poziom. 
  • Działanie spowalniające procesy starzenia – liczne związki zawarte w ksantohumolu chronią skórę przez tzw. fotostarzeniem i sprawiają, że zredukowane zostają skutki wywołane przez negatywne działanie promieni UV.
  • Działanie rozjaśniające – skuteczne zahamowanie procesów powodujących zaczerwienienia skóry oraz hamowanie wydzielania HM-CSF – związku odpowiedzialnego za powstawanie przebarwień.
  • Działanie pobudzające mikrokrążenie – składnik poprawia mikrokrążenie skóry, co ma ogromny wpływ na poprawę procesów odżywczych i regeneracyjnych skóry. W ten sposób staje się ona lepiej ukrwiona i wygląda na zdrowszą i młodszą.

Suplementy diety z ksantohumolem – dlaczego warto po nie sięgać?

Suplementy diety z ksantohumolem

Suplementy diety to preparaty pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które mają za zadanie wesprzeć organizm w codziennym funkcjonowaniu, uzupełnić dietę i pomóc z leczeniu różnych schorzeń. Rynek suplementów jest ogromny. Podstawowa definicja mówi, że suplementy diety to specjalnie opracowane środki spożywcze, które przeznaczone są do uzupełnienia witamin i minerałów w codziennej diecie. Muszą one być wprowadzone w formie, która umożliwia dokładne dawkowanie. Mówiąc o precyzyjnym dawkowaniu mówimy tutaj o suplementach w formie tabletek, kapsułek, proszku lub syropu. Podstawowy podział dzieli suplementy ze względu na skład. Na rynku dostępne są suplementy: witaminowe i zawierające składniki mineralne, ekstrakty roślinne, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, probiotyki lub błonnik pokarmowy. Drugi podział obejmuje cel działania. Oznacza to, że możemy spotkać suplementy np. przeznaczone do pielęgnacji skóry, poprawiające wygląd włosów, wspierające układ krwionośny, pokarmowy lub redukujący objawy alergii. Warto pamiętać, by przed rozpoczęciem suplementacji najpierw skonsultować się z lekarzem, w celu wyboru odpowiedniej ścieżki wsparcia organizmu.

Do popularnych suplementów z ksantohumolem zaliczamy:

Doctor Life Smog Detox suplement diety (60 kap.) – to produkt opracowany w celu wzmocnienia naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Smog Detox to mieszanka ekstraktów z roślin, które wykazują silne działaniem poparte odpowiednimi badaniami. Specjalna kompozycja chroni komórkowe DNA m.in przed atakiem wolnych rodników, toksyn, procesami starzenia i chorobami degeneracyjnymi. 1 kapsułka zawiera aż 6 współdziałających ze sobą ekstraktów roślinnych: kurkumy, brokuła, ostropestu plamistego, chlorofilu, rukwi wodnej oraz ksantohumolu z szyszek chmielu. 


Sprawdź również: Bajkalina (tarczyca bajkalska) – poznaj ten silny antyoksydant


Co łączy ksantohumol z piwem?

Piwo zawierające antyoksydanty (ksantohumol)

Piwo to jeden z najstarszych napojów, który charakteryzuje się pięknym złocistym kolorem i przyjemną goryczką. Zimne piwo doskonale chłodzi podczas upałów i jest niezwykle popularne w wielu kręgach. Od lat badacze spierają się nad tym, czy rzeczywiście ten napitek odgrywa ważną rolę w utrzymaniu naszego organizmu w dobrej kondycji. Wiele osób uważa, że piwo pite z umiarem pozwala uporać się z wieloma schorzeniami. 

Zanim jednak otworzymy butelkę ulubionego browaru, należy zapoznać się z tym, jak piwo się produkuje. Warzenie i produkcja składa się z kilka etapów. Zaliczamy do nich m.in: przygotowanie słodu, produkcję brzeczki i jej fermentacja, odpowiedni czas leżakowania i dojrzewania, fermentację i ostateczny rozlew. Do najważniejszych składników w procesie warzenia piwa zaliczamy chmiel, wodę, jęczmień i drożdże. Za kluczowy surowiec uznaje się chmiel, który do tysięcy lat wykorzystywany jest nie tylko w piwowarstwie, ale także lecznictwie. Chmiel wywodzi się z Azji i często był stosowany jako lek na bezsenność lub problemy z apetytem. W szyszkach chmielu znaleźć można m.in lupulinę, olejki eteryczne, żywice oraz flawonoidy – w tym m.in. ksantohumol.