kubeczki menstruacyjne

Kubeczek menstruacyjny – co to jest? Jeżeli interesują Cię alternatywne metody zabezpieczenia podczas okresu i szukasz bardziej naturalnych i ekologicznych środków higienicznych, dowiedz się więcej na temat kubeczków menstruacyjnych, które od paru lat stają się coraz bardziej popularne, choć są znane od bardzo dawna.

Kubeczek menstruacyjny – co to jest? Poznaj historię produktu

różowy kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny. Co to za przedmiot? Jaka jest jego historia, kiedy powstał, do czego służy i jak wygląda? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Początki kubeczków menstruacyjnych sięgają lat 30. XX wieku. Pierwszy z nich opatentowała Leona W. Chalmers ze Stanów Zjednoczonych i tam również go sprzedała. Wynalazczyni była również pisarką, wydała książkę The Intimate Side of a Woman’s Life. Wybuch II wojny światowej spowodował nagły wzrost zapotrzebowania na gumę, dlatego Leona W. Chalmers opracowała inny sposób produkcji – prototypy kubeczków powstawały z gumy wulkanizacyjnej, która była miękka i elastyczna.

Ten innowacyjny produkt zyskał ogromną popularność w tamtych czasach. Jednak rozwój technologiczny i pojawienie się jednorazowych środków higienicznych, takich jak tampony i podpaski, przyćmił sławę kubeczków na dłuższy czas. Głośno zrobiło się o nich dopiero na początku XXI wieku, kiedy Su Hardy stworzyła pierwszy na świecie kubeczek menstruacyjny z medycznego silikonu – całkowicie hipoalergiczny i bezpieczny w odróżnieniu od wcześniejszych modeli wykonanych z lateksu.

Chciała zmienić podejście do zabezpieczenia podczas okresu, pokazać możliwość wyboru i przywrócić do świadomości kobiet ekologiczne kubeczki, niegdyś właśnie bardzo popularne, obecnie wyparte przez jednorazowe produkty ochronne.


Jeżeli ciekawią Cię tematy związane z ekologiczną pielęgnacją, przeczytaj artykuł: Gąbka konjac – jak używać?


Do czego służy kubeczek menstruacyjny?

Jak sama nazwa wskazuje to pojemniczki, które zbierają krew menstruacyjną – w odróżnieniu od tamponów czy podpasek, które ją wchłaniają. Umieszcza je wewnątrz pochwy w czasie miesiączki, podobnie jak tampon. Wymienia się je kilka razy dziennie lub tylko raz, w zależności od obfitości okresu.

Jak wygląda kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny po wyjęciu z opakowania przypomina kielich lub dzwon. Jest wykonany z medycznego silikonu i występuje w kilku rozmiarach (S, M, L, XL) – podobnie jak tampony. Możemy dostać je również w różnych kolorach – różowe, czarne, czy przezroczyste. Najczęściej dostarczane są w opakowaniach i dodatkowo w materiałowych woreczkach, w których należy je przechowywać, aby uniknęły zabrudzenia i zakurzenia w oczekiwaniu na kolejną miesiączkę.

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

czarny kubeczek menstruacyjny

Wiele kobiet mówi, że widząc po raz pierwszy kubeczek menstruacyjny, wydawał się im duży, w porównaniu z tamponem i niewygodny do noszenia. Jednak zmieniły zdanie, czytając na ten  temat i biorąc go do ręki, ponieważ w rzeczywistości jest miękki, przyjemny w dotyku i elastyczny. Te cechy sprawiają, że doskonale dopasowuje się do ciała i szybko przybiera jego temperaturę, dlatego jest niewyczuwalny podczas używania.

Po wyjęciu kubeczka z opakowania, przed pierwszym użyciem, należy go wygotować przez ok. 3 minuty. Dlatego warto wybrać spokojniejszą chwilę i przeznaczyć więcej czasu na przygotowanie się do pierwszej aplikacji.

Czas – to właśnie bardzo istotny element podczas pierwszego kontaktu z kubeczkiem. Nie warto się spieszyć, dokładnie przeczytać instrukcję, bo w niej zawarte są wszystkie ważne informacje na temat aplikacji kubeczka i różnych technik, które ułatwiają jego wkładanie i wyjmowanie.

Wiedza na temat własnego ciała również odgrywa ważną rolę. Dotyczy to w dużej mierze pozycji, jaką należy przyjąć, aby aplikacja przebiegła sprawnie i komfortowo. Tutaj może przydać się doświadczenie ze stosowania tamponów. Niektórym uda się za pierwszym razem, inne kobiety potrzebują kilku podjeść. Przyjmuje się, że nauka korzystania z kubeczków menstruacyjnych może potrwać przez kilka cykli, aż dojdzie się do odpowiedniej wprawy.


Najlepsze podpaski ekologiczne – sprawdź nasze typy


Jak używać kubeczka menstruacyjnego? Poznaj kilka metod aplikacji

Aby kubeczek był mniejszy, przed włożeniem go do pochwy, należy go złożyć. I tutaj istnieje kilka sposobów na jego złożenie.

 1. Złóż kubeczek w literę S. Chwytając kubeczek w obie dłonie, ściśnij go i złóż na kształt litery S.
 2. Złóż kubeczek, wciskając jedną z jego krawędzi do środka, po włożeniu do pochwy samoistnie się rozwinie i dostosuje do jej kształtu.
 3. Złóż kubeczek w literę C. To jedna z najprostszych metod. Należy ułożyć kubeczek w kształt litery C – czyli zgiąć go w połowie. W środku się rozwinie i dopasuje.
 4. Złóż kubeczek w cyfrę 7. Postępuj jak powyżej, zginając pojemniczek w kształt cyfry 7.

Niezależnie od techniki, którą wybierzesz, pamiętaj, że kubeczek należy umieścić tak nisko, jak to jest możliwe, nie za głęboko, ale tak, aby żadna z jego części nie wystawała. Po aplikacji kubeczek powinien się całkowicie rozwinąć i dobrze przylegać do ścianek pochwy.

Pojemniczek chroni przez kilka godzin, od 5 do 8, w zależności od obfitości miesiączki. Jest bardziej chłonny niż tampon i podpaska, ponieważ zbiera do trzech razy więcej płynu. Po upływie tego czasu należy go wyjąć, opróżnić z zawartości, wylewając ją do toalety, umyć pod bieżącą wodą i ponownie założyć.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Jak już wcześniej wspomniałam, istnieje kilka rozmiarów kubeczków, które dobieramy, opierając się na paru założeniach:

 • ułożenie szyjki macicy,
 • stan mięśni dna miednicy,
 • tryb życia – sportowy czy siedzący,
 • obfitość okresu.

Kubeczek menstruacyjny Selencacare PREMIUM występuje w trzech rozmiarach:

 • S – krwawienie lekkie do średniego (20 ml), nisko położona szyjka macicy.
 • M – krwawienie średnie do obfitego (25 ml), średnio wysoko położona szyjka macicy.
 • L – krwawienie obfite (30 ml), wysoko położona szyjka macicy.

Ekomenstruacja – zalety i wady stosowania kubeczków menstruacyjnych

Podstawową zaletą dla tych z nas, które pragną żyć bliżej natury, bardziej świadomie i ekologicznie, jest to, że kubeczek jest wielorazowy i może być stosowany z powodzeniem przez wiele lat, nie tracąc nic na swojej jakości. Pozostając bezpiecznym dla zdrowia i nieprzemakalnym.

Zalety:

 • jeden kubeczek menstruacyjny zastępuje ok. 2800 tamponów, które lądują na wysypiskach. Warto wiedzieć, że zdrowa kobieta ma ok. 350-460 miesiączek w ciągu życia i zużywa przez ten czas ok. 10-15 tysięcy podpasek i tamponów. Mając tego świadomość, trudno nie chcieć wypróbować kubeczka;
 • nie zawiera chemicznych dodatków w postaci wybielaczy czy innych konserwantów, więc nie tylko chronimy swoje ciało, ale również środowisko;
 • jest antyalergiczny i bezpieczny dla naszego organizmu, ponieważ nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej;
 • do wielorazowego użytku, nawet przez kilka lat;
 • w perspektywie ilości miesiączek w życiu przeciętnej kobiety kubeczek jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem;
 • wygodny w noszeniu, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, nie ogranicza naszej aktywności.

Wady:

 • może być problematyczny w zakładaniu za pierwszym razem, dlatego ważna jest cierpliwość i częste ćwiczenie,
 • wyjmowanie kubeczka – podobnie jak w przypadku aplikacji należy się tego nauczyć i nie zrażać za pierwszym razem,
 • opróżnianie i mycie pojemniczka szczególnie w miejscach publicznych może być niekomfortowe.

Miesiączka to naturalny, fizjologiczny proces u zdrowych kobiet w wieku rozrodczym. Oprócz wymiarów typowo fizycznych, polegających na złuszczaniu się nabłonka macicy, miliony kobiet na świecie co miesiąc przechodzą ten sam cykl i doświadczają mniej lub bardziej podobnych dolegliwości. Dla niektórych menstruacja jest bezbolesna i skąpa, dla innych obfita, naznaczona bólem i wahaniami nastrojów, u innych może pojawiać się również uciążliwy PMS.

Temat miesiączki nadal przez wielu uważany jest za wstydliwy, owiany mitami, a w pewnych kręgach kulturowych uważany za tabu. Obecnie dużo się mówi na temat „oswojenia miesiączki”. Kampanie społeczne, wywiady z edukatorkami seksualnymi czy nawet współczesne reklamy tamponów i podpasek mają na celu odczarowanie miesięcznego krwawienia.

Warto zerwać ze schematycznym i często krzywdzącym myśleniem na ten temat, pokazać, że miesiączka jest doświadczana w różny sposób, edukować na temat środków higienicznych i wskazywać również alternatywy dla tradycyjnych, jednorazowych tamponów i podpasek.