kwas behenowy w oleju moringa

Kwas behenowy nieczęsto spotykamy w kosmetykach, dlatego dzisiaj przyjrzymy się mu z bliska i sprawdzimy, jakie ma właściwości kosmetyczne, jak działa i w jakich produktach do pielęgnacji go znajdziemy.


Spis treści:

  1. Czym jest kwas behenowy i gdzie go znajdziemy?
  2. Kwas behenowy – właściwości kosmetyczne
  3. Kwas behenowy – działanie w kosmetykach
    3.1. Bezpieczeństwo stosowania kwasu behenowego w kosmetykach
    3.2. Kosmetyki z kwasem behenowym

Warto zapamiętać:

  • kwas behenowy regeneruje włosy,
  • zmiękcza i wygładza włosy oraz skórę,
  • występuje w nasionach drzewa moringa, w orzeszkach ziemnych.

Polecane produkty:


Czym jest kwas behenowy i gdzie go znajdziemy?

kwas behenowy budowa chemiczna

Kwas behenowy, inaczej kwas dokozanowy, jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy nasyconych kwasów tłuszczowych. Behenic Acid jest nierozpuszczalny w wodzie. Możemy go również spotkać pod nazwą Docosanoic Acid.

Znajdziemy go m.in. w orzeszkach ziemnych, jednak nie w nasionkach, a w skorupce, która otacza orzech. Z uwagi na to, że znajduje się on właściwie w łupinie orzecha, która jest bardzo cienka, pozyskanie kwasu behenowego z tej osłonki jest bardzo czasochłonne, co przekłada się również na wymiar ekonomiczny – jest po prostu nieopłacalne. Skąd zatem powszechnie czerpie się kwas behenowy? Spore wartości tego kwasu znajdziemy w coraz bardziej popularnym oleju moringa, a konkretnie w nasionach z drzewa morgina.


Czy wiesz, że..

drzewo moringa jest rośliną olejodajną, która występuje w Afryce, Ameryce Południowej i w Indiach. Obecność kwasu behenowego w nasionach tego drzewa jest wysoka, bo jest to nawet od 6 do 8%. Olej moringa nazywany jest olejem z „drzewa cudu”. Posiada wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne i jest bardzo mocno ceniony w środowisku kosmetycznym. Ma lekką konsystencję, jest idealny do masażu (olejki eteryczne bardzo łatwo łączą się z tym olejem, a poza tym olej moringa podbija górne nuty olejków eterycznych, które są dzięki temu bardziej wyczuwalne podczas masażu). Sprawdzi się w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Ponadto normalizuje wydzielanie sebum, rozświetla skórę, działa oczyszczająco, antyseptycznie i przeciwzapalnie.


Kolejnym bardzo popularnym surowcem, w którego składzie znajdziemy kwas behenowy, jest olej jojoba. Jego kluczowymi składnikami są jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9. To m.in. kwas eikozenowy (zawartość od 55 do 70%), kwas erukowy (od 10 do 20%), kwas oleinowy (od 5 do 20%). Pozostałe składniki obecne w oleju jojoba to: kwas palmitynowy, kwas palmitolowy, kwas stearynowy, kwas behenowy, witamina E i kompleks witaminy z grupy B.


Sprawdź, jak działa kwas bursztynowy na twarz


Kwas behenowy – właściwości kosmetyczne

Kwas behenowy jest emulgatorem, czyli umożliwia stworzenie emulsji, np. kremu, balsamu, mleczka do ciała. Ponadto jest modyfikatorem reologii, co oznacza, że ulepsza konsystencję, sprawiając, że staje się ona bardziej lepka, dlatego między innymi stosuje się go w produkcji pomadek i sztyftów. Stabilizuje emulsje i zapobiega rozwarstwieniu się ich na fazę wodą i fazę olejową. Sprawia, że produkty zyskują dłuższą trwałość. Pełni również wiele innych funkcji w kosmetykach, m.in. jest substancją kondycjonującą, filmotwórczą, natłuszczającą, ochronną, myjącą, zmiękczającą.

Pochodzenie Behenic Acid może być dwojakie – albo syntetyczne, albo roślinne, a dokładna informacja o pochodzeniu surowca, użytego w konkretnym kosmetyku, powinna być dostępna bezpośrednio u producenta.

Kwas behenowy – działanie w kosmetykach

olej moringa zawierający kwas behenowy

Jak działa kwas behenowy w kosmetykach? Jego działanie jest głównie emoliacyjne, ponieważ jest tłustym emolientem, który tworzy na włosach i na skórze warstwę ochronną. Okluzja, stworzona przez kwas dokozanowy, zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody, co może prowadzić do wysuszenia włosów i naskórka. Z uwagi właśnie na właściwości filmotwórcze (okluzyjne) Behenic Acid pośrednio odpowiada za nawilżenie skóry i włosów, zapewniając im wygładzenie i zmiękczenie. Przywraca włosom blask, podbijając ich naturalny połysk.

Najczęściej stosuje się go w pielęgnacji włosów, ponieważ posiada silne właściwości odżywcze i nabłyszczające kosmyki. Wspomaga regenerację zniszczonej łuski włosa. Chroni przed rozdwajaniem się końcówek włosów.

Bezpieczeństwo stosowania kwasu behenowego w kosmetykach

Kwas behenowy można bezpiecznie stosować w kosmetykach bez ograniczeń. Warto wiedzieć, że Panel Ekspertów CIR (Cosmetic Ingredients Review) przeprowadził testy bezpieczeństwa na 102 kwasach tłuszczowych i solach kwasów tłuszczowych. W podsumowaniu badań zauważono, że powyższe substancje mogą powodować podrażnienia skóry, ponieważ podczas utleniania mogą wytwarzać związki, które mogą nas uczulać. Jednocześnie eksperci stwierdzili, że kwasy tłuszczowe i sole kwasów tłuszczowych są bezpiecznymi składnikami w kosmetykach i mogą być w nich wykorzystywane, zachowując obecne założenia, bez wprowadzania nowych obostrzeń. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo stosowania czystej substancji kwas behenowy nie ma klasyfikacji jako składnik niebezpieczny zgodnie z przepisami chemicznymi. Behenic Acid jest bezpieczny do stosowania dla kobiet w ciąży.


Dowiedz się, jakie właściwości kosmetyczne posiada olej marula?


Kosmetyki z kwasem behenowym

kwas behenowy w kosmetykach

Jak już wspomniano wyżej, jeżeli poszukujemy kosmetyków z kwasem behenowym, powinniśmy szukać przede wszystkim czystego oleju moringa lub kosmetyków bazujących na tym oleju. Kosmetyki z tym kwasem są polecane w pielęgnacji włosów zniszczonych, łamliwych i kruchych. Olej moringa zapobiega utracie wody, chroni przed rozdwajaniem się końcówek włosów, a dodatkowo chroni pasma przed promieniowaniem słonecznym i negatywnym wpływem wysokiej temperatury.

Ważne: kwas behenowy stosowany często i w dużych stężeniach może wzmagać problemy trądzikowe i powstawanie zaskórników oraz wyprysków.

W jakich kosmetykach go znajdziemy? Oto kilka najważniejszych formulacji kosmetycznych, w których ten kwas jest wykorzystywany:

Podsumowując, kwas behenowy słynie przede wszystkim ze swoich unikalnych właściwości regenerujących łuskę włosa. Skutecznie zmiękcza i wygładza zarówno włosy, jak i naskórek. Jeżeli chcesz przetestować działanie tego kwasu, wypróbuj olej moringa.


Polecane produkty:

Źródła:
Behenic Acid, dostępny: kosmopedia.org, dostęp 04.04.2023, https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/behenic-acid/