aplikacja serum z olejem abisyńskim i kwasem erukowym

Jaką rolę pełni kwas erukowy w kosmetyce? Dlaczego mówi się o szkodliwości kwasu erukowego w odniesieniu do oleju rzepakowego? Te i pokrewne tematy poruszymy w tym artykule.


Spis treści:

  1. Co to jest kwas erukowy i gdzie występuje?
    1.1.Czy olej rzepakowy zawiera kwas erukowy?
  2. Kwas erukowy – rozporządzenie
  3. Kwas erukowy – szkodliwość
  4. Kwas erukowy w kosmetyce
  5. Kwas erukowy właściwości

Warto zapamiętać:

  • kwas erukowy występuje w oleju abisyńskim,
  • działa nawilżająco i ochronnie na skórę i na włosy,
  • olej rzepakowy obecnie powstaje z niskoerukowej odmiany rzepaku.

Polecane produkty:


Co to jest kwas erukowy i gdzie występuje?

wzór chemiczny kwasu erukowego

Kwas erukowy to organiczny związek chemiczny, należący do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-9, który występuje w oleju rzepakowym, gorczycy, brokułach, brukselce i jarmużu (składniki z rodziny Brassicaceae/Cruciferae).

Warto wiedzieć, że badania na zwierzętach wykazały, że kwas erukowy działa toksycznie: wywołuje szkody w narządach miąższowych i powoduje uszkodzenie mięśnia sercowego. Z uwagi na wyniki testów kwas erukowy w oleju rzepakowym wzbudził kontrowersje, dlatego w sprzedaży mamy dostępny olej rzepakowy pozyskiwany z uszlachetnionej odmiany rzepaku, która jest niskoerukowa, co oznacza, że zawartość tego związku chemicznego jest bardzo niska – nawet poniżej 2% (w porównaniu do tradycyjnego oleju rzepakowego, gdzie stężenie kwasu erukowego może dochodzić nawet do 50%).

Czy olej rzepakowy zawiera kwas erukowy?

pole rzepaku

W Polsce już od lat 90. uprawia się wyłączenie odmiany rzepaku, które zawierają <1% kwasu erukowego, a Codex Alimentarius dopuszcza maksymalną zawartość tego kwasu w oleju rzepakowym na poziomie 2%. Należy wiedzieć, że dostępne oleje rzepakowe w naszym kraju są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia, a przy okazji dostarczają naszemu organizmowi wiele cennych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 – kwas linolowy i z grupy omega-3 kwas linolenowy w optymalnej proporcji 2:1 w porównaniu z innymi tłuszczami roślinnymi.

Ciekawostką jest to, że olej canola (Canola Oil) pozyskiwany jest z rzepaku kanadyjskiego, który zawiera przede wszystkim kwas oleinowy, w odróżnieniu od klasycznego rzepaku, który zawiera w większości omawiany kwas.


Kwas szikimiowy w kosmetyce – jak działa?


Kwas erukowy – rozporządzenie

7 listopada 2019 Komisja Europejska wydała rozporządzenie 2019/1870 w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia (WE) nr 1881/2006 w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów kwasu erukowego i cyjanowodoru w niektórych środkach spożywczych. Rozporządzenie weszło w życie 29 listopada 2019 roku.

Niższe poziomy kwasu erukowego w olejach i tłuszczach można osiągnąć, stosując odmiany olejów o niskiej zawartości powyższego kwasu. Ustanowiono, że należy obniżyć najwyższy poziom dla olejów roślinnych, z wyjątkiem oleju z licznika, oleju gorczycowego i oleju z ogórecznika lekarskiego do poziomu ustanowionego przez Kodeks Żywnościowy dla oleju rzepakowego o niskiej zawartości kwasu erukowego.

Kwas erukowy – szkodliwość

kwas erukowy w oleju abisyńskim

Czy kwas erukowy jest szkodliwy? Po zapoznaniu się z informacjami na temat tego związku organicznego wiemy, że kwas erukowy jest trujący, więc jednoznacznie można stwierdzić, że jego wpływ na zdrowie jest szkodliwy. Podpierając się badaniami, wiemy również, że Erucic Acid w dużych dawkach powoduje stłuszczenie serca i wątroby, może hamować również wzrost. Z uwagi na to w powszechnym użyciu są dostępne oleje rzepakowe produkowane ze specjalnej, szlachetnej odmiany rzepaku bezerukowego lub o niskiej zawartości tego kwasu omega-9.

Kwas erukowy w kosmetyce

kwas erukowy w kosmetykach

Olej abisyński zawiera kwas erukowy. Jego zawartość to ponad 50% do 60% wszystkich kwasów tłuszczowych obecnych w składzie tego naturalnego oleju. Do innych kwasów tłuszczowych, jakie spotkamy w tym oleju, zaliczamy m.in.: kwas palmitynowy, oleopalmitynowy, kwas stearynowy, kwas behenowy, linocerynowy i kwas linolowy. To właśnie dzięki wysokiej zawartości kwasu erukowego i pozostałych olejów NNKT olej abisyński stał się pożądany w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. To związek organiczny, który posiada intensywne właściwości nawilżające i natłuszczające. Dzięki temu Crambe Abyssinica Seed Oil pozostawia na skórze nietłustą warstwę ochronną, która zabezpiecza skórę przed odparowaniem wody, co może prowadzić do wysuszenia naskórka. Dodatkowo wspomniany olej chroni skórę i włosy przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych na ich kondycję. Działa również antyoksydacyjnie, wzmacnia warstwę hydrolipidową i zapobiega przeznaskórkowej utracie wody


Sprawdź, czym jest TEWL (transepidermalna utrata wody)


Kwas erukowy to istotny składnik oleju abisyńskiego. Z racji tego, że Erucic Acid jest trujący, olej abisyński nie nadaje się do spożycia, jest niejadalny, ale coraz chętniej wykorzystywany w pielęgnacji włosów i skóry z powodu jego cennych właściwości regenerujących i oczyszczających. Olej abisyński cieszy się dobrą opinią nawet u osób, które nie są szczególnymi miłośnikami olejów w pielęgnacji. Jest przede wszystkim bardzo lekki, szybko się wchłania, nie pozostawia tłustej warstwy na skórze i w zasadzie nie posiada zapachu.

Kwas erukowy – właściwości

Właściwości kwasu erukowego, który znajduje się w oleju abisyńskim, przekładają się na to, że:

  • olej abisyński działa regenerująco na skórę i włosy,
  • jest lekki i szybko się wchłania,
  • jest niejadalny z racji obecności trującego kwasu erukowego.

Podsumowując wszystkie informacje na temat tego kwasu z rodziny omega-9, warto wiedzieć, że jeżeli szukamy go w produktach do pielęgnacji, sięgajmy po naturalny olej abisyński, który zawiera go najwięcej. Nie obawiajmy się również zdrowego przecież oleju rzepakowego, nazywanego „złotem Północy”, który wytwarzany jest obecnie z niskoerukowych odmian rzepaku.


Polecane produkty: