Kwas ferulowy w pielęgnacji skóry

Kwas ferulowy jest silnym antyoksydantem, dlatego z jego wyjątkowych właściwości powinny korzystać przede wszystkim kobiety, którym zależy na młodym wyglądzie skóry. Fenomenalnie neutralizuje działalność wolnych rodników, a tym samym eliminuje jedną z przyczyn powstawania zmarszczek i wiotczenia skóry.

Kwasy kosmetyczne są bardzo popularne w dziedzinie kosmetologii, ale – co ważne – zabiegi z ich użyciem nie są oferowane już wyłącznie w profesjonalnych salonach, a coraz częściej specjalistyczne preparaty uzupełniają domową pielęgnację. I nic w tym dziwnego, bowiem odpowiednio dobrane mogą przynieść szereg korzyści dla urody.

Kwas ferulowy – efekty i działanie

Kwas ferulowy, czyli z naukowego punktu widzenia kwas 4-hydroksy-3 metoksycynamonowy, jest pochodną kwasu cynamonowego. Rozpuszcza się w alkoholu etylowym oraz w wodzie. W kosmetologii ceniony jest przede wszystkim za działanie hamujące procesy starzenia się skóry, a więc właściwości pozwalające zachować młody wygląd cery na dłużej.

Kwas ten naturalnie występuje w wielu popularnych roślinach, ich nasionach, liściach, a nawet korze, m.in. kapuście, szpinaku, ziarnach kawy, burakach ćwikłowych czy korze wierzby. W dużych stężeniach występuje w nasionach pszenicy, owsa i ryżu.

Kwas ferulowy uznawany jest za silny antyoksydant, gdyż minimalizuje szkodliwość negatywnego działania czynników zewnętrznych. Między innymi absorbuje promieniowanie UVA oraz UVB i skutecznie odbudowuje uszkodzenia wywołane przez fotostarzenie skóry.


Przeczytaj również: Antyoksydanty w kosmetykach


 

Substancja chroni skórę również przed smogiem i zanieczyszczeniami powietrza, ale też pomaga skórze obronić się przed skutkami niewłaściwej diety, stresu czy zmęczenia. Innymi słowy, kwas ferulowy eliminuje czynniki, które są źródłem wolnych rodników, które – jak wiadomo – negatywnie oddziałują na DNA komórek, a tym samym przyśpieszają proces starzenia się skóry.

Na tym jednak nie koniec zalet pochodnej kwasu cynamonowego, gdyż substancja ta jest również doskonałą bronią z przebarwieniami, zaczerwienieniami i niedoskonałościami skóry. Działa przeciwzapalnie, ale też nawilża i pobudza syntezę włókien elastynowych i kolagenowych, które są niezwykle ważne w procesach naprawczym i odbudowy naskórka.

Kwas ferulowy - efekty stosowania

Najważniejsze właściwości kwasu ferulowego

Kwas ferulowy wykazuje mnóstwo dobroczynnych właściwości, a regularne stosowanie substancji sprawi, że skóra będzie wyglądać zdecydowanie młodziej i zdrowiej. Cera odzyska równomierny koloryt, stanie się elastyczna i jędrna.

  • zachowuje młody wygląd skóry,
  • działa antyoksydacyjnie,
  • neutralizuje wolne rodniki,
  • zapobiega utracie gęstości skóry,
  • przeciwdziała zmarszczkom,
  • niweluje przebarwienia na twarzy,
  • działa przeciwzapalnie,
  • redukuje wypryski na twarzy,
  • wspiera regenerację i proces gojenia się skóry,
  • chroni skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Jak działają kwasy kosmetyczne? Przeczytaj artykuł: Kosmetyki z kwasami


Kosmetyki z kwasem ferulowym

Kosmetyki z kwasem ferulowym powinny stać się podstawą pielęgnacji antystarzeniowej, ale z ich właściwości skorzystają również cera trądzikowa i łojotokowa. W zasadzie polecane są każdemu, kto chce kompleksowo zatroszczyć się o skórę.

Substancja zasila nie tylko skład produktów do pielęgnacji skóry twarzy – kremów i serów przeciwzmarszczkowych, ale bardzo często jest kluczowym składnikiem preparatów przeciwsłonecznych, gdyż ma  zdolność absorbowania promieniowania słonecznego (UVB i UVA).

Nierzadko też występuje w towarzystwie witamin C i E, ponieważ pozytywnie wpływa na ich stabilność, ale też wspomaga ich działanie. A z uwagi na to, że kwas ferulowy uznawany jest za łagodny, można stosować go również w czystej postaci.

Serum z kwasem ferulowym

Serum z kwasem ferulowym i krem z kwasem ferulowym

Serum z kwasem ferulowym, podobnie jak i krem z kwasem ferulowym, to dwa najpopularniejsze kosmetyki wykorzystujące potencjał tej substancji. Ukierunkowane są na działanie antyoksydacyjne, fotoochronne i depigmentacyjne.

Substancja ta łatwo wchłania się w skórę i jest niezastąpiona w profilaktyce przeciwstarzeniowej – właśnie dlatego odgrywa kluczową rolę w kuracjach anti-aging. Chroni skórę przed tak zwanymi stresorami środowiskowymi, zapobiega oznakom starzenia.

W serach i kremach, kwas ferulowy występuje często nie tylko w towarzystwie witamin, ale i kwasu hialuronowego. Duet ten wzmacnia efekt nawilżenia. Dobrym zestawieniem jest również kwas ferulowy oraz retinol, ponieważ kwas wzmacnia działanie retinolu. Połączeniem wartym uwagi będzie również połączenie z resweratrolem.


Przeczytaj artykuł: Resweratrol w kosmetyce i poznaj właściwości tego składnika!


Kwas ferulowy w czystej postaci, do użytku profesjonalnego, oferuje marka Apis. Produkt Apis kwas ferulowy Ferulic Terapis 40% dedykowany jest cerze dojrzałej, zmęczonej, z przebarwieniami, objawami trądziku, pozbawionej elastyczności i jędrności. Preparat eksfoliujący zapobiega procesom starzenia się skóry i wspaniale ogranicza działalność wolnych rodników.

Podobnym działaniem charakteryzuje się kompozycja kilku kwasów: Apis mix kwasów do eksfoliacji fitowy + pirogronowy + mlekowy + ferulowy. Połączenie czterech kwasów działających na wielu płaszczyznach pozwala kompleksowo zatroszczyć się o skórę.

Kremem, który zabiera znakomite recenzje kobiet jest Ferul-X marki Bielenda Professional, czyli krem nawilżający z dodatkiem kwasu ferulowego, witaminy C oraz E. Kosmetyk może być stosowany przez osoby, których skóra ma nierówny koloryt i zmiany pigmentacyjne.

Kwas ferulowy w ciąży. Przeciwwskazania do jego stosowania

Kwas ferulowy nie jest polecany kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym. Przeciwwskazaniami są także mocne podrażnienia skóry. Zabiegi z użyciem kwasu nie powinny być wykonywane u osób, które przyjmują leki i farmaceutyki na bazie witaminy A.

Włączając do pielęgnacji skóry w czasie ciąży jakąkolwiek substancje, warto wcześniej skonsultować się w lekarzem. Ciąża wywołuje wiele zmian w kobiecym organizmie, dlatego też wielu ekspertów odradza eksperymenty z niestosowanymi dotąd kwasami, zwłaszcza w wyższym stężeniu.

Ogólnie rzecz ujmując, nie ma wielu przeciwskazań do stosowania kwasu ferulowego i z reguły dobrze toleruje go każdy rodzaj skóry. Oczywiście, ostrożność należy zachować w przypadku cery wrażliwej i skłonnej do alergii. Na samym początku kuracji warto zatem przetestować substancję na niewielkim fragmencie skóry.

Kwas ferulowy w kosmetykach

Kwas ferulowy – jak często stosować i jakie stężenie wybrać?

Kwas ferulowy jest składnikiem kosmetyków do codziennego użytku, ale bardzo często wykorzystuje się go w czystej postaci – jako maseczkę czy peeling enzymatyczny. Zalecane stężenie, zwłaszcza na początku kuracji, wynosi 0,5 do 1%.

Po zabiegu z użyciem kwasu, należy unikać innych peelingów i zabiegów złuszczających skórę czy też nadmiernej ekspozycji na słońce, niemniej kwas ferulowy można wykorzystywać niezależnie od pory roku.

Wszelkie zabiegi bazujące na kwasie ferulowym polecane są w szczególności osobom, których cera utraciła jędrność i elastyczność, a także, gdy pojawiają się na niej oznaki fotostarzenia. Wskazany jest również w przypadku przebarwień i trądziku, jednak z uwagi na to, że stres oksydacyjny czy zanieczyszczenia powietrza dotyczą każdego, kwas ferulowy jest tak naprawdę polecany każdemu.