Kwas glikolowy wykorzystywany jest już nie tylko w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, ale coraz częściej włączany jest do domowej pielęgnacji. Zaliczany jest do kwasów z grupy AHA, a z uwagi na wszechstronne, dobroczynne właściwości, stał się najczęściej i najchętniej wykorzystywanym kwasem w przemyśle kosmetycznym.
Działanie i zastosowanie kwasu glikolowego uzależnione jest przede wszystkim od jego stężenia. Wyższe stężenia i kwas w czystej postaci stosowane są głównie w salonach podczas specjalistycznych zabiegów, natomiast w przypadku użytku domowego, kwas jest dodatkiem – jednym ze składników kosmetyków, takich jak krem, sera do twarzy czy toniki.
Kwas glikolowy: właściwości
Kwas glikolowy (zamiennie kwas hydroksyoctowy) jest jednym z kwasów owocowych, które nazywane są także alfahydroksykwasami (AHA). Z grupy tej, kwas glikolowy, posiada najmniejsze cząsteczki, co powoduje, że ma zdolność przenikana do głębokich partii naskórka i działania od wewnątrz. Przyczynia się do odnowy komórkowej, intensywnie nawilża oraz stymuluje produkcję kolagenu i elastyczny.
Z uwagi na to, że ma najprostszą budowę i najmniejsze cząsteczki, wykazuje bardzo dużą skuteczność. Działa zarówno na wierzchnie warstwy naskórka, ale też głębokie warstwy skóry, gdzie dochodzi m. in. do stymulowania produkcji kolagenu i elastyny, które mają bardzo duże znaczenie dla kondycji skóry – zwłaszcza jej elastyczności i prawidłowego napięcia.
Choć kojarzony jest głównie z działaniem eksfoliacyjnym (złuszczającym), nie jest to jego jedyna rola. Poprawia kondycję skóry, nawilża ją, wygładza, rozjaśnia przebarwienia, spłyca zmarszczki oraz blizny. Działa wszechstronnie i wielokierunkowo.
W postaci naturalnej kwas glikolowy występuje w w trzcinie cukrowej – pozyskiwany jest z jej soku. W przemyśle kosmetycznym stosowany jest od połowy lat 70. ubiegłego wieku, a jego forma uznawana jest za najbardziej aktywną spośród wszystkich kwasów z grupy AHA. Jest higroskopijnym ciałem stałym – bezbarwnym i bezzapachowym. Jego działanie i skuteczność – jak w przypadku każdego kwasu – uzależnione jest od stężenia, ale i pH roztworu:
-
Stężenie niskie – do 15% najbezpieczniejsze dla skóry. Kwas działa przede wszystkim nawilżająco i regenerująco. Delikatnie złuszcza wierzchnią warstwę rogową naskórka.
-
Stężenie średnie – do 35% – wykazuje silniejszy i widoczny efekt złuszczający, działa niczym peeling. Dodatkowo doskonale oczyszcza skórę.
-
Stężenie wysokie – od 50 do 70% – działa w głębszych warstwach skóry – działa regenerująco i naprawczo, pobudza proces odnowy.
Kwas glikolowy – efekty mówią same za siebie. Komu jest polecany?
Kwas glikolowy, z uwagi na swoje wszechstronne działanie, sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Znakomicie nawilży cerę suchą i odwodnioną, przywróci odpowiednie pH skórze tłustej, a także wygładzi i zniweluje widoczność niedoskonałości takich jak blizny potrądzikowe.
Z pewnością pokocha go cera dojrzała z objawami fotostarzenia – fenomenalnie odmładza i wygładza, spłyca zmarszczki i dodaje skórze młodzieńczego blasku. Docenią go również osoby, którym zależy na kontrolowanym złuszczaniu skóry, a także uregulowaniu procesu rogowacenia naskórka i zredukowaniu przebarwień czy blizn.
Elastyna i kolagen są niezwykle ważne dla młodego i pięknego wyglądu skóry, jednak ich włókna wraz z wiekiem zanikają, co prowadzi do wiotczenia skóry, spadku napięcia, a także pojawiania się pierwszych zmarszczek. Kwas glikolowy pobudza i stymuluje fibroblasty, które odpowiedzialne są za zdolność produkcji kolagenu i elastyny, co sprawia, że przypisywane są mu przede wszystkim właściwości odmładzające.
Efekty kuracji z wykorzystaniem kwasu glikolowego:
-
złuszczenie martwych komórek naskórka,
-
poprawa kondycji cery,
-
odnowa komórkowa,
-
wyrównanie struktury i kolorytu skóry,
-
rozjaśnienie przebarwień,
-
zniwelowanie plam pigmentacyjnych,
-
redukcja niedoskonałości i blizn,
-
spłycenie zmarszczek,
-
znakomicie nawilża,
-
stymuluje produkcję kolagenu i elastyny,
-
reguluje proces rogowacenia naskórka,
-
stabilizuje wydzielanie sebum,
-
wspomaga leczenie trądziku,
-
poprawa elastyczności i sprężystości,
-
zwiększa grubość skóry,
-
ułatwia wnikanie składników aktywnych w głąb skóry.
Choć kwas glikolowy uznawany jest za kwas uniwersalny i dobrze tolerowany przez skórę, istnieje również kilka przeciwwskazań do jego stosowania. Mogą to być między innymi choroby autoimmunologiczne, alergie skórne, atopowe zapalenie skóry czy też ciąża oraz karmienie piersią. Wskazaniami są z pewnością trądzik, zmarszczki, blizny, przebarwienia, a także łojotok, nadmiar sebum oraz przesuszenia skóry. Co ważne, ten rodzaj kwasu zbawiennie działa również na skórę całego ciała (wspomaga walkę z cellulitem i rozstępami) oraz na włosy.
Jak stosować kwas glikolowy? Stężenie ma znaczenie
Kwas glikolowy przestał już być produktem zarezerwowanym wyłącznie dla profesjonalnych salonów urody. Coraz częściej po kosmetyki z kwasem glikolowym, ale i roztwór kwasu w czystej postaci, sięgamy w domowym zaciszu. Od stężenia uzależnione są efekty oraz bezpieczeństwo – zwłaszcza w przypadku samodzielnego włączania kwasu do codziennej pielęgnacji.
Przyjmuje się, że im wyższe stężenie kwasu, tym efektywniejsze wykazuje działanie. Na rynku beauty spotkać można kwas glikolowy w stężeniu od 5 do nawet 70%.
Produkty zawierające kwas glikolowy w stężeniu nie przekraczającym 15% polecane są do użytku domowego – kwas działa złuszczająco na powierzchni warstwy rogowej. Intensywnie nawilża, ale też wspomaga odnowę i regenerację skóry.
Wyższe stężenia kwasu, do ok. 30-35%, przeznaczone są do cer problemowej, trądzikowej, tłustej, które wymagają dogłębnego oczyszczenia, ale i nawilżenia, natomiast najwyższe stężenie kwasu (zwykle 50-70%) stosowane jest podczas zabiegów w profesjonalnych salonach i nie zaleca się, by eksperymentować z nim samodzielnie, w domu.
Jak stosować kwas glikolowy w domu?
W domu warto postawić na gotowe produkty z kwasem glikolowym i zrezygnować z roztworów kwasu – zwłaszcza, jeśli nie mamy wiedzy i doświadczenia. Terapię z kwasem glikolowym najlepiej zacząć od produktów z jego niższa zawartością, stopniowo ją zwiększając.
Najwyższe stężenia kwasów nie są polecane do indywidualnego użytku. Wykorzystują je natomiast kosmetolodzy czy dermatolodzy podczas profesjonalnych zabiegów. Preparaty z wysoką zawartością kwasu glikolowego mają przede wszystkim intensywnie złuszczać naskórek i odkrywać nową, zdrową warstwę skóry.
Warto podkreślić, że nieodpowiednie i nieprawidłowe wykorzystywanie preparatów z kwasem glikolowym, może wywołać wiele niechcianych konsekwencji: rumień, zaczerwienienia czy widoczne podrażnienia. Samodzielne przyrządzenie roztworu – bez odpowiedniej wiedzy dotyczącej chociażby rozcieńczania kwasu wodą – nie jest wskazane, bowiem można wyrządzić sobie naprawdę ogromną krzywdę.
Interesuje Cię tematyka kwasów w kosmetykach? Przeczytaj: Boom na kwas hialuronowy w kosmetykach
Na ogół kuracje na bazie kwasów i preparatów je zawierających są bezpieczne, natomiast kluczowa jest wiedza na temat działania substancji, jej wykorzystania i ewentualnych przeciwwskazań. Dzięki temu możemy uniknąć uszkodzenia bądź mocnego podrażnienia skóry. Jeśli wykorzystujemy preparaty z kwasem glikolowym samodzielnie, zawsze należy zapoznać się z instrukcją użycia produktu i dokładnie trzymać się zaleceń producenta.
Szykując się do kuracji z wykorzystaniem kwasu glikolowego, nie należy się opalać, ani też wykorzystywać kosmetyków z innymi kwasami. Niezwykle ważna w tym czasie jest ochrona przeciwsłoneczna.
Czysty kwas nie jest również substancją do całorocznego stosowania – kuracja nie powinna trwać dłużej niż pół roku, a następne zabiegi powinno wykonywać się seriami. Pamiętajmy wszak, że kwas jest substancją żrącą, która rozpuszcza wiązania międzykomórkowe i usuwa naskórek – jeśli stosowany w odpowiedni sposób, pobudza skórę do odnowy, a jeśli nie, możemy zaszkodzić jej kondycji. Idealne do kuracji kwasami są jesień, zima oraz wczesna wiosna.
Kosmetyki z kwasem glikolowym
Kwas glikolowy stał się tak popularny, że rynek beauty oferuje mnóstwo preparatów z tym rodzajem kwasu, do tego w różnych stężeniach. W ofercie sklepów i drogerii są kosmetyki oczyszczające, peelingujące, a także pielęgnujące – wszelkiego rodzaju kremy do twarzy, sera czy maseczki. Gotowe kosmetyki z kwasem są bezpieczne i przeznaczone do częstego stosowania.
Kwas glikolowy znakomicie sprawdza się w oczyszczaniu skóry, dlatego jest składnikiem wielu preparatów oczyszczających – zwłaszcza toników, chociażby Miya Beauty.lab – tonik rozświetlający z kwasem glikolowym 5%, który dzień pod dniu poprawia kondycję cery.
Dużą popularnością cieszą się peelingi z kwasem glikolowym (produkty do domowego użytku zawierają go zwykle od 5 do 15%), które fenomenalnie złuszczają naskórek, wygładzają cerę, a także oczyszczają pory i usuwają zaskórniki.
Przemysł kosmetyczny docenił siłę kwasu glikolowego i zaczął ją wykorzystywać na szeroką skalę. Wielu producentów uczyniło z tej substancji bazę wielu kolekcji produktowych, m. in. marka Eveline stworzyła linię Glycol Therapy – kuracja przeciw niedoskonałościom, która bazuje na 5% kwasu glikolowego. Terapia minimalizuje widoczność porów, redukuje niedoskonałości, wzmacnia barierę ochronną skóry.
Popularne są również kremy, które zawierają zazwyczaj od 5 do 20% stężenia kwasu i przeznaczone są do codziennego stosowania. Kremy z niższymi stężeniami działają nawilżająco i wygładzająco, a wyższe stężenia dodatkowo delikatnie złuszczają skórę i niwelują przebarwienia. Te pierwsze dedykowane są zwłaszcza osobom z cerą wrażliwą, delikatną i podatną na podrażnienia. Pozytywne opinie zbiera Jadwiga krem hydro AHA z kwasem glikolowym 8%, który nadaje cerze zdrowy koloryt, rozjaśnia przebarwienia i reguluje wydzielanie sebum.
Oprócz kremu, warto wzbogacić swoją pielęgnację o serum, np. Nacomi Next Level – serum z kwasem glikolowym 10%, które z pewnością okaże się kojącym wybawieniem dla cery problematycznej i trądzikowej. Znakomicie redukuje niedoskonałości, rozjaśnia przebarwienia oraz reguluje i normalizuje poziom wydzielania sebum.
Osoby, które posiadają wiedzę merytoryczną i praktyczną, mogą sięgnąć po kwasy glikolowe w wyższym stężeniu, np. Apis – Glyco Terapis kwas glikolowy 50% – intensywny preparat eksfoliujący, który pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwej, wspomagając jej odnowę. Pozytywne opinie ekspertów zbiera również Faromona Professional – Acid Tech kwas glikolowy 50%, który występuje w towarzystwie kwasu szikimowego.
Z uwagi na to, że kwas glikolowy działa wszechstronnie i wielokierunkowo, polecany jest do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Wystarczy dobrać właściwe preparaty, z odpowiednim stężeniem kwasu, a efekty będą zauważalne w bardzo szybkim czasie. Skóra odsłoni zupełnie nowe, świeże i zdrowe oblicze.
Dowiedz się więcej o kwasach w przemyśle kosmetycznym: