kwas kojowy na przebarwienia

Kwas kojowy to jeden z najskuteczniejszych czynników aktywnych stosowanych w walce z hiperpigmentacją skóry. To składnik o wszechstronnym działaniu. Jakie są jeszcze jego inne właściwości? Jakich efektów możesz się spodziewać po kuracji tym kwasem? Jak go stosować i z czym łączyć, aby jak najlepiej skorzystać z jego rozjaśniającej skórę mocy? Poznajmy Kojic Acid od środka.


Spis treści:

  1. Kwas kojowy – co to jest i jak działa?
    1.1. Kwas kojowy na przebarwienia
  2. Kwas kojowy z czym łączyć?
    2.1. Kwas kojowy – skutki uboczne i przeciwwskazania
  3. Kwas kojowy – efekty działania
  4. Kwas kojowy – jak stosować?
    4.1. Kwas kojowy a słońce
  5. Kwas kojowy – jak przygotować?

Polecane produkty:

Kwas kojowy – co to jest i jak działa?

kwas kojowy działanie

Kwas kojowy (INCI: Kojic Acid) to związek chemiczny pochodzenia naturalnego, który w swojej podstawowej formie występuje w grzybach Aspergillus i Penicillum. Kojic Acid powstaje jako produkt uboczny fermentacji ryżu w produkcji tradycyjnego, japońskiego napoju alkoholowego sake, który w krajach anglosaskich określany jest mianem wina. Kojic powszechnie stosowany jest w kosmetyce, ale również w żywności, szczególnie w Azji, jako składnik zapobiegający brązowieniu owoców i stabilizujący ich kolor. Kwas kojowy występuje pod postacią biało-beżowych i drobnych kryształków, które są rozpuszczalne w wodzie i etanolu.

Działanie kwasu kojowego przejawia się w jego właściwościach depigmentacyjnych. Zostały one udowodnione naukowo, a polegają na inhibicji (hamowaniu) aktywności tyrozynazy, która jest enzymem odpowiedzialnym za wytwarzanie melaniny, czyli substancji, która nadaje kolor naszej skórze, a także warunkuje kolor oczu i włosów.

Kwas kojowy nie tylko rozjaśnia przebarwienia skóry powstałe na skutek różnorodnych czynników, ale również doskonale rozumie się z problemami skóry dojrzałej, ponieważ udowodniono mu umiejętność stymulacji syntezy kolagenu i elastyny. Jako silny antyoksydant wyłapuje wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia się skóry. Wygładza zmarszczki i ujędrnia skórę. Jest również wykorzystywany w kosmetykach do pielęgnacji skóry suchej. Nawilża ją i wzmacnia, chroniąc przed zbyt wczesnym starzeniem się. Poradzi sobie również z bliznami po trądziku, plamami wątrobowymi, plamami posłonecznymi i hormonalnymi.

Oprócz właściwości depigmentacyjnych Kojic Acid działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego doskonale sprawdzi się kuracjach przeciwtrądzikowych, w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej.

Kwas kojowy na przebarwienia

Kwas kojowy na przebarwienia sprawdza się bardzo dobrze. Skutecznie rozjaśnia i usuwa plamy pigmentacyjne, plamy starcze, ostudę, piegi, przebarwienia potrądzikowe czy genetyczne. Zapobiega również powstawaniu nowych przebarwień. Warto wiedzieć, że ten kwas rozjaśnia tylko przebarwienia, a nie całą skórę. Jest również pomocny nawet wtedy, gdy inne kwasy złuszczające nie pomagają. Dobrze sprawdzi się również jako wzmocnienie działania peelingów medycznych.


Lubisz pielęgnację z kwasami? Sprawdź, jak działa kwas ferulowy


Kwas kojowy z czym łączyć?

Kwas kojowy w kosmetyce wykorzystuje się w stężeniu 1-4%. Najczęściej znajdziemy go w kremach, serach czy tonikach. Istnieją również mydła z tym składnikiem, które działają wybielająco. Poza tym znajduje on również zastosowanie w profesjonalnych kuracjach kwasowych przeprowadzanych w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Kojic w kosmetykach najczęściej występuje jako składowa formuły preparatów pielęgnacyjnych. Zazwyczaj pojawia się w towarzystwie innych antyoksydantów i kwasów, takich jak: kwas mlekowy, witamina C, arbutyna czy kwas hialuronowy. Znajduje się także w składzie obok takich substancji, jak kwas fitowy, kwas laktobionowy, kwas glikolowy czy glukonolakton. Wszystkie te związki chemiczne słyną ze swoich właściwości rozjaśniających, wybielających, nawilżających i odmładzających skórę.

Jeżeli chodzi o zastosowanie tego kwasu w połączeniu z kwasem mlekowym, to efekty pielęgnacyjne są jeszcze lepsze, ponieważ kwas mlekowy wnika głęboko w skórę, co jest niemożliwe do osiągnięcia dla kwasu kojowego.

Kwas kojowy – skutki uboczne i przeciwwskazania

Choć ten kwas jest bezpieczny i rzadko powoduje podrażnienia, nawet w wyższych stężeniach, należy przed zastosowaniem wykonać próbę uczuleniową. Jeżeli mowa o skutkach ubocznych mogą pojawić się zaczerwienienia, wysypka, kontaktowe zapalnie skóry. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, należy natychmiast zaprzestać stosowania kosmetyków z tym składnikiem i skonsultować się dermatologiem.

Przeciwwskazania do stosowania tego kwasu również istnieją. Oto najważniejsze z nich:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • stany zapalne skóry,
  • znamiona o nieregularnym kształcie i niewiadomym pochodzeniu,
  • skłonność do alergii (negatywna próba uczuleniowa),
  • stosowanie retinoidów i antybiotyków w leczeniu trądziku.

Kwas kojowy – efekty działania

efekty działania kwasu kojowego

Jak już wspomniałam, zdolności lecznicze kwasu kojowego w pielęgnacji skóry borykającej się z hiperpigmentacją zostały udowodnione naukowo. W badaniach klinicznych in vitro i in vivo wykazano, że ogranicza on wytwarzanie melaniny, dzięki czemu z biegiem czasu w miejscach, gdzie występowała hiperpigmentacja, skóra staje się jaśniejsza. Skuteczne i długotrwałe działanie rozjaśniające kwasu zauważono przy stosowaniu go 2 razy dziennie przez 5 tygodni (testy kliniczne wykazały, że w 75% przypadków kuracja kwasem przyniosła dobre lub bardzo dobre rezultaty w zniwelowaniu plam pigmentacyjnych).

W efekcie stosowania Kojic Acid znikają przebarwienia pigmentacyjne, plamy starcze, potrądzikowe i posłoneczne ślady. Skóra jest intensywnie nawilżona i elastyczna. Pielęgnacja z kwasem kojowym poprawia wygląd szarej i zmęczonej skóry. Wyrównuje jej koloryt i wygładza strukturę skóry. Fotostarzenie skóry to kolejny proces, w którym przydatny jest kwas kojowy. Redukuje jego objawy i zapobiega powstawaniu nowych zmian, działając antyoksydacyjnie. Dogłębnie rewitalizuje skórę i jest skutecznym remedium na wiele zmian skórnych pojawiających się również w późniejszym wieku. Jeżeli zmagasz się z ostudą czy trądzikiem, z powodzeniem możesz sięgnąć po krem z kwasem kojowym. Warto przypomnieć, że Kojic Acid rozjaśnia jedynie przebarwienia, a nie na całą skórę.

O efektywności działania i rewelacyjnych efektach terapii kwasem kojowym mówią nie tylko osoby, które dzięki niemu zwalczyły plamy hiperpigmentacyjne, ale również specjaliści, dermatolodzy i kosmetolodzy, którzy opierając się właśnie na dowodach naukowych, polecają taką kurację swoim pacjentom.

Kwas kojowy – jak stosować?

Kojic Acid posiada wiele zalet, ale należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak należy go stosować. Umiejętne dozowane tej substancji to klucz do sukcesu pielęgnacyjnego. W domowych warunkach należy stosować kosmetyki z tym kwasem w stężeniu do 1%. Na rynku z łatwością znajdziemy w 100% czysty kwas kojowy przeznaczony do zastosowania we własnych recepturach. Należy zwrócić uwagę, aby udział tego kwasu w finalnym produkcie mieścił się w granicach od 1 do 4%.

Jak stosować kwas kojowy? Można dodać go do swojego ulubionego kremu czy balsamu. Świetnie sprawdzi się również w połączeniu z kwasem hialuronowym jako serum. Możesz również uzupełnić swój tonik lub hydrolat o kwas kojowy. Możliwości jest wiele. W przypadku stosowania gotowych kosmetyków z Kojic Acid, takich jak kremy czy sera, to aplikacja jest łatwa i należy postępować według instrukcji producenta. Kosmetyki z kwasem kojowym działają rozjaśniająco i wybielająco na plamy pigmentacyjne. Omawiany kwas często występuje w takich preparatach pielęgnacyjnych w towarzystwie kwasu mlekowego, glukonolaktonu czy niacynamidu. Bielenda Professional posiada w swojej ofercie kosmetyki z kwasami, które polecane są do pielęgnacji skóry z przebarwieniami posłonecznymi, pozapalnymi, z plamami starczymi, z melasmą.

Kwas kojowy a słońce

Podczas kuracji tym kwasem należy bezwzględnie pamiętać o stosowaniu fotoprotekcji niezależnie od pory roku. Możemy to porównać do sytuacji, gdy stosujemy retinol, kiedy również cały rok stosujemy kremy z filtrami UV. Kremy do opalania powinny mieć wysoki faktor SPF, np. 50 i chronić zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB. Czy kwas kojowy można stosować latem? Można go stosować latem przy zachowaniu odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej dla naszej skóry. Warto jednak unikać długotrwałej eskpozycji na słońce.


Jakie jeszcze substancje wspomagają walkę z przebarwieniami? Przeczytaj artykuł: “Azeloglicyna


Kwas kojowy – jak przygotować?

serum z kwasem kojowym

Jeżeli lubisz tworzyć własne kosmetyki i bawić się w formulatora kosmetyków, spróbuj skorzystać z czystego kwasu kojowego i przygotować własny preparat. Jednym z prostszych kosmetyków do stworzenia w warunkach domowych jest tonik. Aby go sporządzić w stężeniu 1% kwasu kojowego, należy połączyć płaską łyżeczkę czystego kwasu ze 150 ml wody. Gdy zależy nam na mocniejszym stężeniu, dodajmy do wody większą ilość kwasu. Gotowy tonik należy intensywnie wymieszać. Jest gotowy do użycia. Nasączamy nim wacik i nanosimy na twarz. Najlepsze efekty pielęgnacji tym kwasem uzyskamy, stosując go 2 razy dziennie przez około 2 miesiące.

Pamiętaj, że gotowy eliksir należy przechowywać w ciemnym szkle, w temperaturze pokojowej, maksymalnie przez 3 miesiące.

Oczywiście gdy nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przygotować tonik lub serum z tym kwasem, sięgnij po gotowe kosmetyki. To na pewno bezpieczniejsza opcja dla osób, które nie mają wcześniejszej praktyki w przygotowaniu kosmetyków metodą DIY.

Walka z przebarwieniami na skórze często jest długa i uciążliwa. Jeżeli jeszcze nie próbowałaś kwasu kojowego, a masz już za sobą wiele innych kuracji, czas najwyższy zaznajomić się bliżej z tym składnikiem, bo jego skuteczność jest naprawdę obiecująca i cieszy się uznaniem wśród osób, którym pomógł w uporczywej walce o jednolity koloryt skóry.

Polecane produkty:

Źródła:

Kwas kojowy i jego zastosowanie w kosmetologii, kosmetyce i medycynie, w: doz.pl, dostępny w: https://www.doz.pl/czytelnia/a14173-Kwas_kojowy_i_jego_zastosowania_w_kosmetologii_kosmetyce_i_medycynie, dostęp 30.11.2022

Jak stosować kwas kojowy, w: vichy.pl, dostępny w: https://www.vichy.pl/blog/jak-stosowac-kwas-kojowy/vmag65303.aspx, dostęp 30.11.2022