kobieta aplikuje kwas laktobionowy

Kwas laktobionowy należy do grupy polihydroksykwasów (PHA), które często wykorzystuje się w kosmetyce z uwagi na wiele właściwości pielęgnacyjnych. To skuteczny składnik, który jednocześnie jest łagodny i sprawdzi się w pielęgnacji różnych typów skóry. Jak działa i jakie są efekty jego stosowania? W jakich kosmetykach go znajdziemy? Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do korzystania z jego cennych funkcji? Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu kwasowi i odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania.


Spis treści:

 1. Kwas laktobionowy – działanie i właściwości
  1.1. Kwas laktobionowy – do jakiej cery się nadaje?
 2. Jak stosować Lactobionic Acid?
  2.1. Kwas laktobionowy – jak często włączać do pielęgnacji i jakie stężenie wybrać?
  2.2. Kwas laktobionowy – z czym nie łączyć w jednej rutynie pielęgnacyjnej?
  2.3. Kwas laktobionowy – przeciwwskazania
 3. LA w kosmetykach – jakie warto wybrać?
 4. Kwas laktobionowy – efekty pielęgnacyjne

Warto zapamiętać, że kwas laktobionowy:

  • nie ma działania fotouczulającego i można go stosować cały rok przy odpowiedniej ochronie UV,
  • łagodniejszy w działaniu niż kwasy AHA i BHA, jednak tak samo skuteczny,
  • posiada silne właściwości nawilżające i antyoksydacyjnie,
  • polecany do każdego rodzaju skóry, przede wszystkim wrażliwej, suchej, trądzikowej, naczynkowej.

Polecane produkty:


Kwas laktobionowy – działanie i właściwości

kobieta nakłada serum z kwasem laktobionowym na skórę twarzy

Kwas laktobionowy (INCI: Lactobionic Acid; można spotkać się również ze skrótem LA) należy do kwasów PHA, czyli polihydroksykwasów nowej generacji. Nazywany jest również nowym kwasem polihydroksybionowym. Jest połączeniem jednej cząsteczki glukonolaktonu z cząsteczką D-galaktozy.

Występuje w postaci krystalicznego, białego proszku, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Otrzymuje się go podczas naturalnych procesów utleniania cukru mlecznego, czyli laktozy lub poprzez fermentację przy użyciu bakterii Pseudomonas mucidolens. Z ostatnich doniesień technologicznych wynika, że można go również wytwarzać z serwatki.

Działa podobnie do alfahydroksykwasów AHA, takich jak, np. kwas migdałowy i β-hydroksykwasów kwasów BHA, jak np. kwas salicylowy, jednak jest znacznie delikatniejszy dla skóry, ponieważ nie podrażnia jej i nie wywołuje zaczerwienień. Słynie z łagodnego działania, gdyż w odróżnieniu od kwasów AHA i BHA posiada aż 8 grup hydroksylowych, gdzie kwas glikolowy tylko jedną. Z uwagi właśnie na swoją budowę cząsteczek (LA posiada większe rozmiary niż kwasy na twarz AHA i BHA) nie penetruje skóry na głęboko jak kwasy AHA, jednak wykazuje takie same efekty pielęgnacyjne, jakich możemy się spodziewać po kuracji kwasami alfahydroksylowymi. Dzięki obecności aż 8 grup hydroskylowych posiada najsilniejsze z wyżej wymienionych preparatów właściwości nawilżające skórę. Jest związkiem higroskopijnym i należy do takiej grupy składników aktywnych jak humektanty, czyli posiada właściwości absorpcji wody.

Naprawdę szerokie spektrum działania kosmetycznego czyni go jednym z ulubieńców w pielęgnacji skóry wrażliwej, ale nie tylko. Chętnie korzystają z niego osoby, dla których eksfoliacyjne działanie klasycznych kwasów AHA jest zbyt mocne, powoduje pieczenie i podrażnienie naskórka. Jak zatem działa kwas laktobionowy? Warto zacząć od takich właściwości kosmetycznych, które nie przychodzą nam pierwsze na myśl, jeżeli rozmawiamy o kwasach w pielęgnacji.

Kwas laktobionowy:

 • skutecznie nawilża skórę, ponieważ działa higroskopijnie, wiążąc cząsteczki wody w naskórku,
 • hamuje przeznaskórkową utratę wody (TEWL),
 • wycisza stany zapalne skóry, ponieważ działa łagodząco,
 • wzmacnia naczynia krwionośne, czyli zapobiega rozszerzaniu się i pękaniu naczynek, może być też antidotum na teleangiektazje (pajączki na twarzy),
 • delikatnie złuszcza martwy naskórek,
 • wygładza i zmiękcza skórę
 • działa antyoksydacyjnie, ponieważ zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry; jego siłę przeciwwolnorodnikową można porównać do skuteczności witaminy C i E,
 • stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, zwiększając jędrność i elastyczność skóry,
 • ujednolica koloryt cery,
 • działa przeciwzmarszczkowo, ponieważ skutecznie zmniejsza drobne zmarszczki i linie mimiczne,
 • odbudowuje osłabioną różnymi zabiegami warstwę ochronną skóry,
 • regeneruje skórę narażoną na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV.

Jak działają kosmetyki z witaminą C? Dowiedz się więcej!


Kwas laktobionowy – do jakiej cery się nadaje?

Jest lepiej tolerowany przez skórę niż kwasy AHA, dlatego mogą go stosować osoby z wrażliwą cerą. Wykorzystuje się go w pielęgnacji takich typów skóry, jak np.

 • cera dojrzała,
 • cera naczynkowa,
 • cera wrażliwa,
 • z atopowym zapaleniem skóry (AZS),
 • z trądzikiem różowatym,
 • z trądzikiem młodzieńczym,
 • z łojotokowym zapaleniem skóry.

Ceni się go przede wszystkim za właściwości antyoksydacyjne, dlatego znajdziemy go w kosmetykach przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych do pielęgnacji skóry dojrzałej. LA powoduje również cofanie się objawów starzenia się skóry związanych z wpływem promieniowania UV.

Jak stosować Lactobionic Acid?

kobieta stosuje serum z kwasem laktobionowym podczas wieczornej pielęgnacji

W kosmetyce skuteczne działanie kwasów PHA określa się na 5% (od 2% do 10%). W domowych warunkach nie należy przekraczać stężenia 10%, aby nie uszkodzić skóry. Natomiast w profesjonalnych gabinetach pod okiem kosmetologa przeprowadza się kuracje w stężeniu nawet 50%. Kwasowość czynna kwasu laktobionowego mieści się w granicach pH 3-4. Najlepszą bazą dla LA jest emulsja.

Jest związkiem bezpiecznym, ponieważ jest złożony z naturalnych składników, które występują w skórze, tj. glukonolaktonu i galaktozy. Warto wiedzieć, że kwas laktobionowy stosuje się jako preparat łagodzący podrażnienia skórne wywołane peelingami chemicznymi AHA, mikrodermabrazją lub laseroterapią. Sprawdzi się także w terapiach skóry zniszczonej promieniowaniem UV czy sterydami. Przyspiesza gojenie się naskórka, dlatego jest wykorzystywany również jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego różnych chorób skóry, np. trądziku pospolitego, trądziku różowatego, mocnych stanów zapalnych skóry.

Można go z powodzeniem stosować cały rok, ponieważ nie wykazuje działania fototoksycznego i nie wywołuje przebarwień. Jak najbardziej jednak należy zadbać o odpowiednio wysoką całoroczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, stosując kremy z filtrami SPF 50.

Kwas laktobionowy – jak często włączać do pielęgnacji i jakie stężenie wybrać?

Częstotliwość stosowania kosmetyków z określonymi składnikami aktywnymi zależy przede wszystkim od stanu skóry i efektów, jakich oczekujemy. Należy ostrożnie wprowadzać nowe preparaty i obserwować reakcje swojej skóry, aby ewentualnie skorygować wysokość stężenia i częstotliwość aplikacji kwasu laktobionowego czy to w serum, czy we własnoręcznie przygotowanym preparacie na bazie LA (z łatwością można kupić niezbędne surowce w postaci gotowych półproduktów i wykonać DIY serum lub krem).

Zaleca się na początku kuracji rozpocząć stosowanie kosmetyków z LA od najniższego stężenia, np. 2%, w domowych warunkach nie przekraczać stężenia od 5% do 10%. Aplikujemy raz dziennie przez ok. 3 miesiące. Oczywiście kluczowe jest również trzymanie się zaleceń producenta, które określają, jak aplikować produkt z LA, czy na suchą, czy na wilgotną skórę, etc.

Kwas laktobionowy można łączyć ze stabilną formą witaminy C, która wzmacnia jego działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Lactobionic Acid świetnie współpracuje również z innymi kwasami, np. migdałowym czy glukonolaktonem. Na pewno dobrze uzupełni pielęgnację kwas hialuronowy.

LA można włączyć do pielęgnacji porannej, a wieczorem zastosować niacynamid w niskim stężeniu, aby zwiększyć odporność warstwy ochronnej skóry. W przypadku niacynamidu i kwasów tylko rozdzielenie tych składników na różne pory ma sens pielęgnacyjny, np. rano krem z niacynamidem, wieczorem z kwasami. Dlaczego? Dlatego że nie zadziałają skutecznie w jednej rutynie, ponieważ są aktywne w innym pH – niacynamid w pH 6-7, natomiast LA w środowisku silnie kwasowym, czyli 3-4.

Kwas laktobionowy – z czym nie łączyć w jednej rutynie pielęgnacyjnej?

Kwas laktobionowy a retinol? Zaleca się nie stosować tych dwóch składników aktywnych w jednej rutynie pielęgnacyjnej z uwagi na to, że oba działają złuszczająco, a dodatkowo retinol szczególnie na początku jego stosowania, gdy budujemy na niego tolerancję, może powodować podrażnienia i zaczerwienienia naskórka. Warto zaznaczyć, że stosowanie peelingów kwasowych i kosmetyków z retinolem krok po kroku w wieczornej pielęgnacji nie jest właściwą praktyką, ponieważ można naruszyć warstwę hydrolipidową skóry, co wiąże się z różnymi problemami, takimi jak, np. przesuszenie naskórka, wyprysk, nadmierne łuszczenie się skóry, pieczenie, świąd. Połączenie tych dwóch składników aktywnych stosuje się jedynie w specjalistycznych kuracjach pod ścisłą kontrolą dermatologa.

Kwas laktobionowy – przeciwwskazania

Choć jest to bardzo łagodny kwas, istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Jakie to są? Do najistotniejszych należą: aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybiczne, naruszona ciągłość naskórka, rany, inne uszkodzenia skóry, nowotwory skóry, świeże blizny, znamiona o nieznanym pochodzeniu. Kwas laktobionowy w ciąży i podczas karmienia piersią również nie jest zalecany do stosowania. Warto przed zastosowaniem tego kwasu wykonać test skórny, szczególnie u osób wrażliwych i z nietolerancją laktozy.


Masz przetłuszczającą się skórę z przebarwieniami? Sprawdź, jak działa azeloglicyna pochodna kwasu azealinowego


LA w kosmetykach – jakie warto wybrać?

preparat z kwasem laktobionowym w pipecie

Zważywszy na liczne właściwości pielęgnacyjne tego kwasu, które niosą za sobą ogromne korzyści dla skóry, na rynku w niedługim czasie pojawiło się wiele kosmetyków z kwasem laktobionowym. Różne formulacje – toniki do twarzy, serum do twarzy, kremy, peelingi do twarzy – pokazują, że LA świetnie sprawdzi się na każdym etapie pielęgnacji skóry, począwszy od oczyszczania, złuszczania, poprzez tonizowanie skóry, regenerację i nawilżanie.

W naszej drogerii znajdziesz liczną reprezentację kosmetyków z LA, a oto kilka przykładów wartych polecania.

⇒ Mohani kwas laktobionowy serum: Mohani Serum do twarzy rozjaśniające z kwasem laktobionowym 10% (30 ml) stworzone szczególnie do pielęgnacji cery problematycznej, wrażliwej, podrażnionej i naczynkowej. O delikatnym działaniu złuszczającym i silnym nawilżającym. Napina skórę, rozjaśnia przebarwienia i wygładza powierzchniowe zmarszczki. Dodatkowo serum zawiera kwas hialuronowy, niacynamid, kompleks sześciu herbat azjatyckich. Serum odnawia naskórek poprzez łagodną eksfoliację, sprawiając, że cera odzyskuje blask, jest promienna, gładka i odmłodzona.

⇒ Nacomi kwas laktobionowy: Nacomi Next Level peeling kwasowy z kwasem laktobionowym (30 ml) oferuje delikatne działanie keratolityczne, wspomaga regenerację skóry i ujednolica jej koloryt. Oprócz tego że wygładza i zmiękcza skórę, to również działa jako przeciwutleniacz, niwelując wolne rodniki. Ekstrakt z miodu manuka pełni rolę odżywczą i regenerującą.

⇒ Kwas laktobionowy Bielenda Cera Naczynkowa krem redukujący zaczerwienienia (50 ml) to krem, który powstał zmyślą o cerze naczynkowej. Redukuje zaczerwienienia i wzmacnia naczynia krwionośne, a także zapobiega tworzeniu się „pajączków”, ponieważ zawiera wartościowy kompleks składników aktywnych wyspecjalizowanych w rozjaśnianiu przebarwień, niwelowaniu zaczerwienień i łagodzeniu podrażnień. W formule produktu znajdziemy zatem takie składniki, jak: kwas laktobionowy 2%, kasztanowiec 3%, trokserutyna 0,3% i d-panthenol 2%.

⇒ Kwas laktobionowy tonik Vianek łagodzący tonik-mgiełka do twarzy (150 ml) to kojący produkt przeznaczony do pielęgnacji skóry wrażliwej, nadreaktywnej i podrażnionej. Przywraca neutralne pH skóry, wspomaga procesy naprawcze, działa przeciwutleniająco i ochronnie. Formuła obejmuje między innymi takie składniki, jak: alantoina, alginian sodu, LA i olejek geraniowy.

Kwas laktobionowy – efekty pielęgnacyjne

W efekcie regularnego stosowania kosmetyków z kwasem laktobionowym w składzie możemy oczekiwać wyraźnej poprawy kondycji skóry. Jako pierwszą zmianę zauważymy poprawę nawilżenia skóry, która odzyska elastyczność i wygładzenie. Po kilku tygodniach stosowania zmniejszą się zaczerwienienia i teleangiektazje. Przy problemach z trądzikiem stany zapalne skóry będą opanowane i zmniejszone, ponieważ LA przyspiesza procesy naprawcze naskórka. Najdłużej trzeba czekać na efekty przeciwzmarszczkowe i anti-aging. Po ok. 6 tygodniach niewielkie zmarszczki zostaną spłycone.

Podczas stosowania kremów, serów i toników z tym kwasem cera nabiera witalności, staje się świetlista, gładka, o wyrównanym kolorycie. Zwiększa się jej gęstość, dzięki stymulacji procesów wytwarzania kolagenu i elastyny w skórze. To wszystko możemy osiągnąć bez niepożądanych skutków, takich jak podrażnienia i nadmierne złuszczanie się naskórka, które mogą wystąpić podczas kuracji kwasami AHA i BHA.

Podsumowując – Lactobionic Acid to wszechstronny i naturalny składnik, który z sezonu na sezon zyskuje coraz większe zaufanie wśród klientów indywidualnych, samodzielnie układających swoją pielęgnację. Natomiast od dłuższego czasu z powodzeniem stosowany jest w terapiach farmakologicznych przy leczeniu cięższych schorzeń skórnych, jak również w kuracjach złuszczających i odmładzających skórę w gabinetach kosmetologicznych. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do jego stosowania, warto go bliżej poznać, bo korzyści jakie przyniesie naszej skórze, mogą być naprawdę spektakularne.


Polecane produkty:


Źródła:

Hydroksykwasy w kosmetyce, dostępny: biotechnologia.pl, dostęp 13.07.2023, https://biotechnologia.pl/kosmetologia/hydroksykwasy-w-kosmetyce,10854

Hydroksykwasy, ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej, Grażyna Broniarczyk-Dyła, dostępny: publicum.umed.lodz.pl, dostęp 13.07.2023, https://publicum.umed.lodz.pl/docstore/download/AML9e41d080d1ee4daea72ced15149ed0d6/0000001995.PDF?entityType=article