Kwas linolowy

Kwas linolowy to jeden ze składników wielu naturalnych olejów o szczególnych właściwościach kosmetycznych. Jest to organiczny związek chemiczny, który powinien być włączony zarówno do diety, jak i wykorzystany w pielęgnacji. Choć jego właściwości obejmują wiele problemów zdrowotnych, skupię się na jego działaniu i zastosowaniu w pielęgnacji skóry.


Spis treści:

  1. Kwas linolowy – czym jest?
    1.1. Kwas linolowy – właściwości
    1.2. Kwas linolowy – gdzie występuje?
  2. Kwas linolowy w kosmetyce
    2.1. Kwas linolowy – TOP 5 kosmetyków
    2.2. Sprzężony kwas linolowy – co to oznacza?

Oleje z kwasem linolowym

Kwas linolowy – czym jest?

Kwas linolowy to jeden ze związków z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-6. Nie jest on syntetyzowany przez organizm, dlatego jest niezbędnym składnikiem diety. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na kondycję skóry zarówno stosowane doustnie, jak i bezpośrednio na skórę. Regeneruje, łagodzi podrażnienia i stymuluje odnowę komórek skóry.

W związku z częstym występowaniem tego kwasu w produktach spożywczych rzadko występuje jego niedobór.  Jeżeli jednak wystąpi, jego typowymi objawami są rogowacenie naskórka, łuszczenie się, pękanie i suchość skóry. Jest ona wówczas bardziej podatna na wnikanie alergenów i występowanie kontaktowego zapalenia skóry.

Kwas linolowy – właściwości

Wykorzystywany jest w profilaktyce leczenia niektórych chorób, w tym cukrzycy, osteoporozy, chorób układu krążenia, nowotworów, otyłości i trądziku. Wpływa korzystnie na pracę układu immunologicznego, a także działa antyoksydacyjnie – silniej niż witamina E. Ma również wpływ na proces odchudzania, ponieważ wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.

Kwas linolowy – gdzie występuje?

Kwas ten najduje się w wielu olejach, zawierają go olej z pestek winogron, olej słonecznikowy, olej kukurydziany, olej z dzikiej róży, olej sojowy, olej z wiesiołka, olej z nasion bawełny, olej z ostropestu i olej z ogórecznika. Są to oleje bardzo popularne i często stosowane w pielęgnacji skóry, dlatego bardzo często korzystamy z tego składnika, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Kosmetyk z kwasem linolowym

Kwas linolowy w kosmetyce

Kwas linolowy jest emolientem, w grupie funkcyjnej określanym, jako składnik aktywny. Tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną, która ogranicza nadmierne odparowywanie wody. Działa również antystatycznie – zmniejsza elektryzowanie się włosów, a także ułatwia rozczesywanie, nadaje blask i zwiększa ich elastyczność. Produkt ten nie jest dostępny w postaci czystej, lecz jako jeden ze składników kosmetyków do pielęgnacji skóry. Zawierają go przede wszystkim kremy do twarzy, a także olejki naturalne do twarzy oraz inne produkty – zwłaszcza te, które w składzie zawierają wspomniane wyżej oleje. Wykazuje brak alergiczności co oznacza, że jest bezpieczny do stosowania w wyrobach kosmetycznych.

Kwas linolowy spełnia kilka funkcji. Poza wspomnianym wyżej pośrednim działaniem nawilżającym substancja ta dodatkowo niweluje szorstkość, ogranicza powstawania zaskórników i zmian zapalnych, a także przyspiesza regenerację komórek. Kwas linolowy polecany jest do pielęgnacji skóry trądzikowej.


Chroń swoją skórę skuteczniej, sprawdź jak: okluzja w kosmetyce.


Kwas linolowy – TOP 5 kosmetyków

Kwas linolowy charakteryzuje się niską komedogennością co oznacza, że oleje z jego wysoką zawartością są bezpiecznym sposobem na pielęgnację każdego rodzaju skóry (cera trądzikowa, tłusta, mieszana i inne). Olejki do twarzy, sera, maseczki – to tylko niektóre z kosmetyków, zawierają kwas linolowy. Poniżej lista tych, które wykorzystasz na różnym etapie pielęgnacji.

  1. iossi Krokosz lekki olejek do oczyszczania twarzy (100 ml) – to lekka formuła od marki iossi, w której składzie znajdziemy m.in. konopię, skwalan i olej jojoba. Zawarty w składzie olej szafranowy jest źródłem niezbędnych w pielęgnacji witamin A i E, a także kwasu linolowego. Dzięki temu już na etapie oczyszczania i demakijażu dbasz o to, aby Twoja skóra otrzymywała to, co dla niej najlepsze.
  2. Nature Queen Oil Make Up Remover odżywczy olejek do demakijażu (150 ml) – rozpuszcza sebum i pozostałości kosmetyków z twarzy i okolic oczu. Zawiera olej z awokado, abisyński, ze słodkich migdałów i lniany, które dostarczają nienasycnych kwasów tłuszczowych skórze i koją podrażnienia. Olejek usuwa także wodoodporny makijaż, a także stymuluje skórę do regeneracji.
  3. Floslek Balance T-zone glinka myjąca 2w1 (125 ml) – produkt od znanej marki Floslek oparty na glince kaolinowej, która reguluje pracę gruczołów łojowych i usuwa nadmiar sebum. Dzięki zawartym w składzie kwasom linolowym i linolenowym produkt regeneruje, wygładza i zmiękcza skórę. Lekka formuła matuje, zwęża pory i zapewnia uczucie świeżości na wiele godzin.
  4. Nature Queen olej z ziaren zielonej kawy (50 ml) – jeżeli jesteś fanką pielęgnacji naturalnymi, czystymi olejami roślinnymi, ten produkt jest właśnie dla Ciebie. Zawiera kwas linolowy, fitosterole i witaminę E, które spowalniają procesy starzenia, regulują pracę gruczołów łojowych, a także utrzymują odpowiedni poziom wilgoci w skórze i wspomaga również walkę z cellulitem i rozstępami.
  5. Allvernum Science & Nature krem do twarzy intensywnie łagodzący na dzień i noc (50 ml) – ma bardzo złożony skład, którego głównym zadaniem jest walka z oznakami starzenia się skóry. Zawiera kompleks lipidowy z kwasem linolowym i fitosterolami, tetrapeptyd, ceramidy, a także oleje roślinne: migdałowy, morelowy, olej z nasion bawełny i masło shea. Dzięki temu ta specjalistyczna seria produktów jest skutecznym sposobem na zmniejszenie widoczności zmarszczek i poprawę jędrności skóry.

Pielęgnacja skupiona na ochronie? Sprawdź artykuł: ceramidy w kosmetykach!


Sprzężony kwas linolowy – co to oznacza?

Sprzężony kwas linolowy lub inaczej kwas rumenowy to metamer kwasu linolowego, który zawiera wiązania podwójne w układzie sprzężonym. Sprzężony kwas linolowy również należy do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych, jednak jego działanie jest nieco inne. CLA (conjugated linoleic acid) dostępny jest przede wszystkim jako suplementy diety. Badania wykazały jego silne właściwości przeciwnowotworowe, zwiększa również odporność organizmu na wirusy, a także jest pomocy w trakcie odchudzania. W pielęgnacji skóry sprzężony kwas linolowy reguluje pracę gruczołów łojowych, wspiera regenerację skóry i spowalnia procesy starzenia. Jest jednak mniej popularnym składnikiem kosmetyków niż omawiany wyżej kwas linolowy.