naczynia laboratoryjne

Kwas maleinowy to często stosowany składnik w kosmetykach. Choć jego nazwa niewiele nam mówi, pełni ważną rolę w formułach kosmetycznych. Jakie cechy posiada i jaką pełni funkcję w produkcie? Dlaczego stosuje się go w kosmetyce? O tym wszystkim w naszym dzisiejszym artykule.


Spis treści:

  1. Kwas maleinowy – charakterystyka
  2. Kwas maleinowy – zastosowanie w kosmetyce
  3. Bezpieczeństwo stosowania
  4. Kwas maleinowy – odkamieniacz
  5. Bezwodnik kwasu maleinowego
  6. Kwas maleinowy i fumarowy

Polecane produkty:


Kwas maleinowy – charakterystyka

Kwas maleinowy to nazwa zwyczajowa kwasu 2-butenoidowego. To organiczny związek chemiczny, nienasycony alifatyczny kwas dikarboksylowy. Nie występuje naturalnie w przyrodzie, jest nietopliwy, a rozkłada się w temperaturze powyżej 130 stopni Celsjusza. Przyjmuje postać bezbarwnych kryształów, które są rozpuszczalne w wodzie i etanolu. Można go otrzymać podczas ogrzewania kwasu jabłkowego, jak również poprzez utlenianie benzenu powietrzem i hydrolizę otrzymanego bezwodnika maleinowego.

Kwas maleinowy – zastosowanie w kosmetyce

kwas maleinowy w kosmetyce

Maleic Acid posiada wiele różnych zastosowań, wspomnimy tylko, że korzysta się z niego w produkcji żywic syntetycznych i jako konserwant tłuszczów ciekłych. Na potrzeby tego artykułu skupimy się jednak na zastosowaniu kwasu maleinowego w kosmetyce.

W kosmetykach pełni funkcję substancji buforującej i regulatora pH, czyli jego zadanie polega na zapewnieniu odpowiedniego pH poszczególnym preparatom. Posiada zapach, dlatego może wpływać na ogólny aromat kosmetyku.

Kwas maleinowy w kosmetyce zalicza się do alfa-hydroksykwasów (kwasy na twarz AHA). Występuje w jabłkach, a jeżeli chodzi o kosmetyki, to pojawia się w preparatach, w których znajduje się więcej rodzajów kwasów AHA, takich jak, np.: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy.

Można go również znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji i stylizacji włosów i brody marki American Crew i żelach oczyszczających marki Ducray.


Genialny kwas laktobionowy – dowiedz się, jak działa!


Bezpieczeństwo stosowania

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo tego składnika, eksperci CIR określili kwas maleinowy jak bezpieczny do stosowania w kosmetykach jako regulator odczynu pH w odpowiedniej dawce i stężeniu. Warto jednak zaznaczyć, że ów kwas w czystej postaci może działać drażniąco na skórę i/lub oczy.

Gdy mamy do czynienia z czystą substancją w 100%, Maleic Acid uznawany jest w UE za substancję szkodliwą w przypadku połknięcia. Wówczas działa silnie drażniąco na drogi oddechowe. Ponadto czysta postać kwasu maleinowego podrażnia oczy i skórę, może również wywołać silne reakcje alergiczne.

Należy jednak pamiętać, że Maleic Acid stosowany jest w kosmetykach w małych stężeniach i nie powoduje takich reakcji, jak w czystej postaci.

Kwas maleinowy – odkamieniacz

Ten popularny kwas znajduje się również w uniwersalnych odkamieniaczach na bazie kwasów organicznych. Spotkamy go również w tabletkach odkamieniających do ekspresu. Oprócz niego znajdują się w nich takie składniki, jak m.in. kwas cytrynowy i kwas suflamidowy. Dzięki tym składnikom aktywnym odkamieniacz działa skutecznie, rozpuszczając natychmiast kamień. Maleic Acid występuje także w odkamieniaczach do czajników elektrycznych i pralek.

Bezwodnik kwasu maleinowego

wzór chemiczny kwasu maleinowego

Bezwodnik kwasu maleinowego to organiczny związek chemiczny. Występuje w postaci białego ciała stałego o cierpkim aromacie. Statystyki podają, że nawet połowa lub ponad połowa światowej produkcji bezwodnika maleinowego znajduje zastosowanie w wytwarzaniu żywic poliestrowych. Ponadto bezwodnik tego kwasu stosuje się również jako dodatek do olejów smarowych i sztucznych słodzików.

Podczas reakcji z wodą przekształca się w kwas maleinowy. W temperaturze poniżej 160 stopni Celsjusza i przy odpowiednim ciśnieniu bezwodnik maleinowy wchodzi w reakcję z wodą i w ten sposób powstaje główny produkt, jakim jest Maleic Acid.


Czy wiesz, jakie funkcje pełni kwas mirystynowy w kosmetykach? Sprawdź!


Kwas maleinowy i fumarowy

Kwas fumarowy występuje w przyrodzie i jest izomerem trans kwasu maleinowego. Kwas maleinowy i kwas fumarowy w klasie spożywczej pełnią różne funkcje. Ten drugi działa bakteriostatycznie i antyseptycznie. Jest stosowany również jako środek zakwaszający.

Maleic Acid w kosmetyce pełni ważną funkcję regulatora pH. Znajduje zastosowanie w kosmetykach i preparatach do higieny osobistej. Znałaś ten składnik? Daj nam znać w komentarzu.


Polecane produkty:


Źródła:

Maleic Acid, dostępny: kosmopedia.pl, dostęp 02.08.2023, https://biotechnologia.pl/kosmetologia/hydroksykwasy-w-kosmetyce,10854

Bezwodnik kwasu maleinowego, dostępny: vichemic.pl, dostęp 02.08.2023, https://vichemic.pl/tag-produktu/bezwodnik-kwasu-maleinowego/

Kwas maleinowy, dostępny: wikipedia.org, dostęp 02.08.2023, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kwas_maleinowy