Kwas migdałowy, kwas mlekowy i glikolowy, należą do najpopularniejszych rodzajów kwasów AHA. Są uniwersalne, bezpieczne i dobrze tolerowane przez każdy rodzaj skóry. Włączając do codziennej pielęgnacji odpowiednie stężenie kwasu, możemy osiągnąć spektakularne efekty urodowe w relatywnie krótkim czasie.
Spis treści:
- Kwas migdałowy: co to jest i do jakiej cery będzie odpowiedni?
- Kwas migdałowy – działanie i właściwości
2.1 Kwas migdałowy – efekty - Kwas migdałowy na twarz
- Kwas migdałowy: jak stosować?
4.1 Kwas migdałowy: przeciwwskazania
4.2 Kwas migdałowy w ciąży - Kwas migdałowy: z czym łączyć, a z czym nie łączyć?
- Kwas migdałowy w domu – polecane kosmetyki
Pielęgnacja skóry kwasami stała się popularna kilka lat temu i od tego czasu, ten rodzaj kuracji, wiedzie prym w świecie beauty – zarówno w profesjonalnych gabinetach, jak i w warunkach domowych. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego kwasu oraz stężenia, bowiem każdy charakteryzuje się odmiennym spektrum działania i odpowiada na inne problemy oraz potrzeby skóry.
Kwas migdałowy: co to jest i do jakiej cery będzie odpowiedni?
Kwas migdałowy (Mandelic Acid) jest jednym z alfa-hydroksykwasów, czyli kwasów AHA. Obok kwasów mlekowego czy glikolowego, należy do najchętniej i najczęściej wykorzystywanych kwasów, przede wszystkim dlatego, że jest łagodny i dobrze tolerowany przez skórę.
Kwasy są związkami eksfoliacyjnymi, co oznacza, że są niezwykle skuteczne w procesie eksfoliacji, czyli złuszczania naskórka, co w efekcie nie tylko usuwa jego martwe komórki, ale też redukuje niedoskonałości, przebarwienia na twarzy oraz zmarszczki.
Najpopularniejszymi kwasami kosmetycznymi są kwasy PHA (np. kwas laktobionowy), BHA (np. kwas salicylowy) oraz wspomniane już AHA, do których należy kwas mlekowy, kwas glikolowy oraz Mandelic Acid pozyskiwany z gorzkich migdałów. Kwasy AHA działają przede wszystkim na powierzchni skóry – kwas migdałowy oddziałuje głównie na warstwę rogową naskórka. Ma dużą masę cząsteczkową, co powoduje, że do głębszych warstw skóry przenika wolniej, a przez to działa delikatnie i bezpiecznie.
Sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cery – również wymagającej i problemowej. Jest delikatny, ale skuteczny, a przede wszystkim dobrze tolerowany przez skórę. Z jego właściwości skorzysta cera tłusta, cera trądzikowa, mieszana, polecany jest również skórze poszarzałej, zmęczonej, z przebarwieniami i nierównym kolorycie. Mogą po niego sięgać osoby z cerami wrażliwą, naczynkową i delikatną.
Polecamy artykuł: Kwasy na twarz (AHA, BHA, PHA)
Kwas migdałowy – działanie i właściwości
Głównym zadaniem kwasu migdałowego jest przede wszystkim złuszczanie martwych komórek naskórka, ale na tym nie koniec jego właściwości. Redukuje również wiele niedoskonałości skórnych i mankamentów urody, poprawiając ogólny stan cery.
Ceniony jest za działanie przeciwstarzeniowe i anti-aging, skutecznie spłyca zmarszczki, ale też sprawia, że skóra jest bardziej napięta, jędrna i elastyczna. Kwas ma zdolność regulowania produkcji sebum, a także odblokowuje pory i wykazuje działanie matujące.
Kwas migdałowy jest doskonałą bronią w walce z trądzikiem i innymi problemami skórnymi za sprawą swoich właściwości antybakteryjnych. Niweluje wypryski na twarzy, trądzik, blizny, wyrównuje koloryt cery, fenomenalnie odżywia, nawilża i aktywizuje skórę do regeneracji i odnowy.
Głęboko oczyszcza skórę i złuszcza martwy naskórek, a w efekcie przywraca promienny i zdrowy wygląd. Intensywność działania uzależniona jest od stężenia kwasu – niższe przeznaczone są do samodzielnego użytku, a wyższe wykorzystywane są w profesjonalnych salonach podczas specjalistycznych zabiegów.
Przeczytaj również: Oczyszczanie twarzy: dlaczego jest tak ważne?
Kwas migdałowy – efekty
Kwas migdałowy, jeśli stosowany poprawnie i systematycznie, przynosi naprawdę spektakularne efekty pielęgnacyjne. Skóra nie tylko pozbawiona jest niedoskonałości, ale ogólna kondycja cery ulega zdecydowanej poprawie – jest pełna energii, witalności i blasku.
Kuracja kwasem migdałowym sprawia, że:
- cera pozbawiona jest niedoskonałości, trądziku i wyprysków,
- blizny i przebarwienia są zredukowane, a koloryt wyrównany,
- usunięte zostają martwe komórki naskórka,
- zmarszczki są mniej widoczne i wyraźnie spłycone,
- skóra jest nawilżona, odżywiona, zregenerowana i pełna blasku,
- cera jest wygładzona, jędrna, elastyczna i napięta,
- praca gruczołów łojowych zostaje uregulowana,
- spowolnione zostają procesy starzenia się skóry.
Kwas migdałowy na twarz
Kwas migdałowy wykorzystywany jest głównie w pielęgnacji skóry twarzy, a na rynku beauty dostępny jest przede wszystkim pod postacią peelingów chemicznych – często stanowi również dodatek do kremów i serum do twarzy.
Choć jeszcze do niedawna, by skorzystać z dobrodziejstw kwasów, trzeba było umówić się na wizytę w profesjonalnym salonie, obecnie jest to możliwe również w domowym zaciszu. Coraz więcej producentów oferuje bowiem gotowe kosmetyki z kwasami – z optymalną ich dawką, a także bezpiecznym stężeniem.
Po zabiegach wykonywanych w domu, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry – kremach, maseczkach, serach, które zadbają o prawidłowy poziom nawilżenia. Pamiętajmy też, że produkty do użytku domowego, zwykle bazują też na niższych stężeniach kwasu, co oznacza, że działają delikatniej, a poprzez to na efekty należy poczekać nieco dłużej.
Kwas migdałowy: jak stosować?
Kwas migdałowy, jeśli stosowany w profesjonalnych gabinetach, występuje zazwyczaj w 40% stężeniu (lub wyższym), a zabiegi przeprowadzane są regularnie, przez kilka tygodni. Jeżeli natomiast chcemy wykorzystać Mandelic Acid w domowej kuracji, możemy sięgnąć po gotowe preparaty, czyli głównie peelingi do twarzy oraz kremy, które bazują na niższych stężeniach, wówczas – jeśli producent nie zalecił inaczej – można stosować je nawet codziennie.
Kwas należy aplikować na dokładnie oczyszczoną skórę – najlepiej za pomocą pędzelka – i delikatnie go wmasować. Bezpiecznie jest zacząć od niskich stężeń kwasu i krótszego pozostawiania go na skórze, by sprawdzić jej reakcję.
Początkowo kwas można pozostawić na twarzy przez 5-10 minut i stopniowo wydłużać czas zabiegu – wszystko zależy od tolerancji i wrażliwości skóry. Z czasem można sięgać również po wyższe stężenia. Zabieg powinien być wykonywany przed snem, na noc.
Terapię z wykorzystaniem kwasów najlepiej przeprowadzać jest w okresie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną. Nie zaleca się kuracji kwasami latem, jednak kwas migdałowy jest na tyle delikatny, że można włączyć go do pielęgnacji również w wakacyjne miesiące.
Warto natomiast pamiętać, że w trakcie kuracji kwasem migdałowym, ale i po zabiegu, należy unikać ekspozycji na słońce i unikać promieni słonecznych. Zadbać należy również o ochronę skóry, w czym mogą pomóc kremy do opalania z filtrem (im wyższe SPF, tym lepiej).
Peelingi na bazie kwasu migdałowego powinny być stosowane 1-2 razy w tygodniu – pod warunkiem, że producent nie zalecił inaczej. Natomiast kremy kwasowe, zwykle przeznaczone są do codziennego stosowania – bazują na niższych stężeniach, a dzięki temu działają bardzo delikatnie.
Kwas migdałowy: przeciwwskazania
Kwas migdałowy, jak już zostało wspomniane, jest delikatny i bezpieczny w stosowaniu, ale oczywiście pod warunkiem wyboru odpowiedniego stężenia i zachowania właściwych metod aplikacji.
Bardzo rzadko może wywołać on zaczerwienienia czy podrażnienia skórne, a jeśli już się pojawią, to zazwyczaj dolegliwości te ustępują samoistnie i bardzo szybko. Jeśli chodzi natomiast o przeciwwskazania, kwasu nie należy aplikować na skórę widocznie uszkodzoną, z wieloma stanami zapalnymi czy też rozwiniętym trądzikiem. Nie jest polecany również przy alergiach skórnych, kuracji retinoidami, po zabiegach laserowych, przy chorobach bakteryjnych, grzybiczych i autoimmunologicznych skóry.
Kwas migdałowy w ciąży
Nie ma żadnych badań, które mówiłyby o szkodliwości kwasu migdałowego w trakcie ciąży. Uznawany jest za bezpieczny, dlatego też kobiety ciężarne mogą korzystać z jego dobrodziejstw, jednak w niższych stężeniach – bacznie obserwując przy tym reakcję swojej skóry.
Polecamy artykuł: Kosmetyki w ciąży: jakie wybrać?
Pamiętajmy, że cera kobiet w ciąży jest zwykle bardziej wymagająca oraz kapryśna, dlatego pielęgnacja powinna być naprawdę przemyślana. Włączając do rutyny pielęgnacyjnej nowe preparaty, musimy bacznie obserwować to, jak je toleruje i jak na nie reaguje, gdyż nawet substancje, które nie są zabronione, mogą po prostu nie służyć naszej skórze.
Kwas migdałowy: z czym łączyć, a z czym nie łączyć?
Kwas migdałowy przynosi naprawdę wymierne efekty pielęgnacyjne, jednak należy pamiętać, że kwasy kosmetyczne, z uwagi na swoje działanie eksfoliujące, mogą prowadzić do przesuszeń naskórka.
Właśnie dlatego dobrym towarzystwem dla Mandelic Acid będą substancje nawilżające oraz odżywcze, chociażby kwas hialuronowy, ceramidy czy gliceryna roślinna. Z czym nie łączyć kwasu migdałowego? Przede wszystkim z innymi kwasami z grupy AHA, ale też z kwasem askorbinowym, wskazany nie jest również retinol.
Kwas migdałowy w domu – polecane kosmetyki
Kwas migdałowy jest niezwykle popularny w kosmetycznym świecie, dlatego też producenci oferują wiele różnorodnych preparatów do domowego użytku. Na drogeryjnym rynku spotkać można zarówno kwas w czystej postaci, jak i produkty, w których występuje w towarzystwie innych substancji aktywnych.
Oprócz dokładnego oczyszczania skóry, jej odżywiania i nawilżania, niezwykle ważne jest także jej regularne złuszczanie. Kwasy i peelingi kwasowe są zatem doskonałym wyborem, gdy zależy nam na precyzyjnej eksfoliacji.
Farmona Professional Acid Tech kwas migdałowy 40% zawiera wysokie stężenie substancji, dlatego po produkt powinny sięgnąć doświadczone osoby. Preparat doskonale oczyszcza skórę, reguluje pracę gruczołów łojowych, wygładza drobne zmarszczki, redukuje przebarwienia w relatywnie krótkim czasie, natomiast z uwagi na wysokie stężenie, należy zachować ostrożność podczas jego stosowania. Podobnie w przypadku preparatu eksfoliującego Apis kwas migdałowy 40% Mandelic Terapis.
Gotowy i prosty w użyciu jest produkt Nacomi Next Level peelingujące serum do twarzy z kwasem migdałowym 30%, które należy stosować raz na dwa tygodnie. Serum działa antybakteryjnie, redukuje niedoskonałości i przebarwienia, a także stymuluje odnowę naskórka.
Tożsame działanie wykazuje Floslek Pharma Dermo Expert Anti Acne peeling kwasowy normalizujący na noc, który oprócz kwasu migdałowego zawiera również kwas laktobionowy, kwas szikimowy, a także kompleks seboregulujący, prebiotyk i pantenol. Kosmetyk zapewnia widoczną odnowę naskórka, wyraźną redukcję zmarszczek i optymalne nawilżenie skóry.
Kwas migdałowy bardzo często zasila również formuły kremów, m. in. Jadwiga Seria AHA krem z kwasem migdałowym 12% sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzalej, suchej, a nawet wrażliwej. Kwas migdałowy powoduje, że substancje aktywne kremu (olej z nasion malin, olej jojoba, kwas hialuronowy, kolagen, kwas mlekowy, witaminy A i E) skuteczniej przenikają do głębszych warstw naskórka.
Choć peelingi i kremy z kwasami są najbardziej popularne, to kwas migdałowy bardzo często zasila również formuły płynów, toników do twarzy czy maseczek. Najważniejsza jest systematyczność i regularność, ale też poprawne stosowanie – zgodne z zaleceniami producenta. Wtedy zyskujemy gwarancje, że kuracja przyniesie naprawdę spektakularne efekty!