Kwas mlekowy

Kwas mlekowy bardzo często zasila formulacje kosmetyków do pielęgnacji twarzy. A wszystko za sprawą jego dobroczynnych właściwości i wyjątkowego, wielokierunkowego działania na skórę. Niweluje i redukuje mnóstwo skórnych problemów, a przy tym jest łagodny i bezpieczny, dlatego też jest jednym z najchętniej wybieranych kwasów w kosmetyce.

Kosmetyki z kwasami już od kilku sezonów biją rekordy popularności. Skutecznie poprawiają kondycję cery – oczyszczają, poprawiają jej strukturę i wyraźnie odmładzają. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje kwasów dedykowane są określonemu rodzajowi cery, by w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał.

Kwas mlekowy: co to jest i jak działa?

Kwas mlekowy (Lactic Acid) jest jednym z kwasów należących do grupy alfa-hydroksykwasów, czyli kwasów AHA. Co ważne, kwas mlekowy występuje naturalnie w organizmie ludzkim – wytwarzany jest w tkance mięśniowej oraz skórze, co oznacza, że substancja ta – jeśli dostarczana z zewnątrz – jest dobrze tolerowana przez skórę, a tym samym charakteryzuje się niskim potencjałem drażniącym.

Kwas ten produkowany jest przez organizm w trakcie intensywnej aktywności fizycznej, ale nie tylko. Wytwarzają go również bakterie bytujące na skórze, a jego rolą jest dbanie o prawidłowy i optymalny poziom pH naskórka. W kosmetologii szczególnie istotna jest aktywna biologicznie forma optyczna kwasu mlekowego-L.

Lactic Acid ma konsystencję gęstego i przezroczystego płynu. Zaliczany jest do grupy kwasów AHA (tzw. kwasów owocowych), które są związkami organicznymi rozpuszczalnymi w wodzie. Oprócz kwasu mlekowego, najpopularniejszymi kwasami AHA są kwas glikolowy, kwas migdałowy oraz cytrynowy.

Niezwykle popularne są zabiegi na bazie kwasu mlekowego wykonywane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, ale też rynek drogeryjny i apteczny oferuje mnóstwo gotowych produktów do użytku domowego, które bazują właśnie na tym kwasie.

Kwas mlekowy, jak już zostało wspomniane, naturalnie obecny jest w skórze oraz włosach, a ze względu na swoje działanie, jest jednym ze składników NMF, czyli Naturalnych Czynników Nawilżających. Kwas w stężeniu do 10% fenomenalnie nawilża, natomiast stosowanie go w wyższych stężeniach, od 20% ma na celu złuszczenie naskórka.


Polecamy artykuł: Kwasy na twarz (AHA, BHA, PHA)


Kwas mlekowy: zastosowanie i właściwości

Kwas mlekowy ma mnóstwo zastosowań i właściwości. Przede wszystkim znany jest ze swojego silnego działania nawilżającego i odmładzającego, gdyż skutecznie spłyca i wygładza drobne linie oraz zmarszczki, jednocześnie zapobiegając powstawaniu nowych.

Na tym jednak nie koniec, gdyż kwas, w wyższych stężeniach, doskonale złuszcza martwy naskórek, dlatego też bardzo często wykorzystywany jest w peelingach. Redukuje warstwę rogową naskórka, a poprzez to niweluje blizny, rozjaśnia przebarwienia na twarzy, ale też skutecznie wygładza zmarszczki.

Kwas mlekowy właściwości

W stężeniach niższych, cudownie nawilża cerę, dba o jej optymalne nawodnienie, a jednocześnie zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pobudza syntezę kolagenu, elastyny oraz ceramidów, co sprzyja odbudowie i regeneracji skóry.

Stosowany regularnie, widocznie wygładza, ujędrnia i uelastycznia skórę. Nie sposób nie wspomnieć również o jego właściwościach antybakteryjnych, regulujących wydzielanie sebum oraz zmniejszającym rozszerzone pory. Kwas sprawdzi się więc w pielęgnacji cery trądzikowej i problemowej, ale nadaje się w zasadzie do każdego rodzaju skóry, w tym dojrzałej, suchej, a nawet wrażliwej.

Właściwości kwasu mlekowego:

  • intensywnie nawilża (aplikowany w niższych stężeniach),
  • chroni skórę przed utratą wody,
  • działa złuszczająco (w wyższych stężeniach),
  • pobudza produkcję ceramidów, a także elastyny i kolagenu,
  • poprawia jędrność i elastyczność,
  • niweluje przebarwienia i niedoskonałości skórne,
  • wyrównuje koloryt cery,
  • zmniejsza widoczność zmarszczek,
  • oczyszcza skórę,
  • działa antybakteryjnie,
  • reguluje wydzielanie sebum
  • działa przeciwtrądzikowo,
  • reguluje pH skóry.

Choć w tym artykule skupiamy się głównie na zastosowaniu kwasu mlekowego w kosmetykach do pielęgnacji skóry – przede wszystkim twarzy, nie należy zapominać, że jeszcze do niedawna mówiono o nim niemal tylko w kontekście płynów do higieny intymnej.

Warto również wspomnieć, że kwas ten ma także zastosowanie w pielęgnacji włosów. Przynosi równowagę cebulkom włosów, a dzięki temu pobudza wzrost nowych kosmyków, ale też skutecznie walczy z łojotokiem oraz łupieżem.

Efekty stosowania kwasu mlekowego

Kwas mlekowy z uwagi na swoje zróżnicowane i szerokie spektrum działania, przynosi naprawdę wymierne korzyści pielęgnacyjne – zwłaszcza w perspektywie długotrwałego stosowania. Jego właściwości są wręcz nieocenione i właśnie dlatego jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników kosmetycznych.

Efekty stosowania kwasu mlekowego

Dłuższe stosowanie kosmetyków z kwasem sprawia, że skóra jest idealnie nawilżona, jędrna oraz wygładzona. Znikają z niej przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe – koloryt jest wyrównany, a zmarszczki mniej widoczne. Z jego właściwości skorzysta każdy rodzaj cery – nawet najbardziej wrażliwa, problemowa i wymagająca.


Przeczytaj również: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?


Kwas mlekowy na twarz: jak go stosować?

Kwas mlekowy na twarz w pierwszej kolejności kojarzony jest ze specjalistycznymi zabiegami wykonywanymi w profesjonalnych salonach. Coraz więcej marek kosmetycznych oferuje jednak gotowe produkty z kwasem mlekowym lub też kwas w czystej postaci, co pozwala samodzielnie, w domowych warunkach, zadbać o skórę twarzy.

Kwas w stężeniu do 10% zwykle występuje w kosmetykach nawilżających, a w 20-30% w produktach złuszczających. Większe stężenia zazwyczaj wykorzystywane są w produktach profesjonalnych, stosowanych przez specjalistów podczas zabiegów gabinetowych.

W przypadku gotowych produktów, wystarczy zastosować kosmetyk zgodnie z zaleceniami producenta. Kwas mlekowy można również dodać do naszych ulubionych kosmetyków: kremu czy serum do twarzy, jednak najczęściej składnik ten wzbogaca peelingi do twarzy i toniki do twarzy, bowiem doskonale przywraca skórze równowagę.

Kwas mlekowy na twarz

Rozpoczynając pielęgnację kwasem mlekowym, warto w początkowym etapie sięgnąć po produkty z jego mniejszym stężeniom i aplikować je raz w tygodniu – z czasem – jeśli skóra odpowiednio zareaguje – można zwiększa zarówno stężenia, jak i częstotliwość aplikacji kwasu mlekowego na twarz i skórę całego ciała, nieustannie obserwując swoją skórę i jej reakcję na tę substancję.

Kwas mlekowy warto łączyć z innymi kwasami, by osiągnąć jeszcze lepsze efekty pielęgnacyjne. Kwasami, z którymi znakomicie współgra są: kwas salicylowy, kwas hialuronowy, kwas migdałowy i kwas glikolowy.

Nie zapominajmy, że podczas stosowaniu kosmetyków z kwasem mlekowym, należy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną – nie tylko w upalne, ale również pochmurne dni.

Kwas mlekowy w ciąży

Kwas mlekowy, jak już zostało wspomniane – z uwagi na to, że naturalnie występuje w organizmie ludzkim, jest dobrze tolerowany przez skórę i odznacza się niskim potencjałem drażniącym. Oznacza to, że nawet skóra bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień, powinna dobrze zareagować na tę substancję.

Kwas mlekowy jest jednym z najłagodniejszych z grupy AHA, dlatego nie jest zakazany w trakcie ciąży. Nie należy natomiast stosować go w wysokich stężeniach, gdyż skóra może stać się wówczas bardziej podatna na podrażnienia.

Kwas mlekowy w kosmetyce – polecane produkty

Kwas mlekowy zasila przede wszystkim formulacje peelingów, bowiem jest jednym z najchętniej wykorzystywanych składników złuszczających. Wchłania się przez skórę i otwiera pory, ale też bardzo dobrze nawilża. Bardzo często zasila składy produktów antytrądzikowych, gdyż doskonale niweluje niedoskonałości skórne i zmiany zapalne.

Za pomocą peelingów z kwasem mlekowym, usuwane są martwe komórki naskórka, a struktura skóry i jej koloryt, ulegają zdecydowanej poprawie. Apis AML Complex kwas azelainowy + migdałowy + mlekowy 30%, to wyjątkowa mieszanka do cer problemowych, zwłaszcza trądzikowej, atopowej, łuszczycowej, z przebarwieniami czy skłonnością do zapalenia mieszków włosowych.

Trzy rodzaje kwasów, złuszczają martwe komórki naskórka, dzięki czemu poprawiają strukturę skóry. Przebarwienia są rozjaśnione, zmarszczki wygładzone, a wydzielanie sebum uregulowane. Preparat działa także przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwzaskórnikowo.

Kwas mlekowy bardzo często zasila również składy toników do skóry twarzy, ale kremów nawilżających, które wzmacniają barierę ochronną naskórka, np. Apis wygładzający tonik z kwasem mlekowym sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cery. Doskonale odświeża, wygładza i rozświetla, a w swoim składzie zawiera również kwas hialuronowy czy algi morskie.

Kwas ten bardzo często jest jednym z głównych składników żeli do higieny intymnej, a to dlatego, że przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu pH, a to z kolei znacząco zmniejsza ryzyko infekcji. Popularnym płynem z dodatkiem kwasu mlekowego jest m.in. Ziaja Intima płyn kremowy do higieny intymnej z kwasem mlekowym ochronny zapewnia wysoką ochronę antybakteryjną, a naturalny kwas mlekowy działa łagodząco.

Jak już zostało wspomniane, Lactic Acid, działa nie tylko na skórę, ale i na włosy. Przywraca równowagę skórze głowy, aktywizuje cebulki włosowe i pobudza kosmyki do wzrostu. W niższych stężeniach działa nabłyszczająco, ale też wygładzająco.

Kwas mlekowy jest substancją o wielokierunkowym i wielopłaszczyznowym działaniu, który wspaniale poprawia kondycję skóry twarzy, ciała, ale też włosów. Można stosować go w warunkach domowych, a jeśli chcemy osiągnąć maksymalne efekty, w krótkim czasie, warto zdecydować się również na profesjonalny zabieg w salonie kosmetycznym. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, kwas mlekowy powinien stać się częścią naszej rutyny pielęgnacyjnej.