Kwas oleinowy

Kwas oleinowy należy do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-9. Jego nazwa pojawia się najczęściej w kontekście branży spożywczej, choć ostatnio coraz więcej mówi się o jego zastosowaniu w pielęgnacji skóry i włosów. Ma kilka właściwości, które sprawiają, że jest świetnym i bezpiecznych dodatkiem do różnego rodzaju kosmetyków.


Spis treści:

 1. Co to jest kwas oleinowy?
  1.1. Kwas oleinowy – właściwości
  1.2. Kwas oleinowy – występowanie
  1.3. Kwas oleinowy – zastosowanie

Kluczowe treści:

 • kwas oleinowy należy do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-9,
 • w kosmetyce stosowany jest do poprawy elastyczności produktów w formie stałej (np. szminek),
 • jest składnikiem wielu naturalnych olejów roślinnych.

 

Co to jest kwas oleinowy?

Jest to nienasycony kwas tłuszczowy z grupy omega-9, znany również pod łacińską nazwą acidum oleicum i w kosmetyce należy do grupy funkcyjnej składników aktywnych.  Kwas oleinowy to tłusty emolient, który nadaje elastyczność produktom takim jak szminki, antyperspiranty i inne produkty w sztyfcie (ułatwia ich rozsmarowywanie na skórze). Inne przykładowe oleje należące do grupy omega-9 to kwas erukowy i kwas nerwonowy.

W diecie kwas oleinowy bierze udział w procesie przemiany materii, jest również prekursorem dla składników, które są budulcem tkanek w organizmie. Znane jest jego działanie przeciwmiażdżycowe, ponieważ obniża cholesterol i trójglicerydy we krwi. Jednak w kontekście tego artykułu pominę jego zastosowanie w diecie, skupiając się na działaniu kosmetycznym.


Sprawdź czym są i jak stosować emolienty!


Kwas oleinowy – właściwości

Kwas oleinowy jest składnikiem bezpiecznym, nie wykazującym reakcji alergicznych. Nawet przy stosowaniu dużych jego ilości, nie zaobserwowano działań niepożądanych. Sprawdzono, że kwas ten w stężeniach do 13% nie powodował alergii i podrażnień alergicznych skóry.

Kwas oleinowy stosowany na skórę i włosy – właściwości:

 • tworzy warstwę okluzyjną (sprawdź, czym jest okluzja w kosmetyce),
 • zapobiega odparowywaniu wody (ogranicza tzw. TEWL),
 • zmiękcza,
 • wygładza,
 • spowalnia procesy starzenia.

Kwas oleinowy jest komedogenny, co oznacza, że sprzyja powstawaniu zaskórników, dlatego nie powinny go stosować osoby z cerą problematyczną, taką jak cera trądzikowa czy tłusta.


Jeśli interesuje Cię kuracja kwasem przeczytaj koniecznie wpis: Kwasy na twarz efekty kuracji AHA, BHA i PHA.


Kwas oleinowy – występowanie

Kwas ten znajdziesz w wielu olejach roślinnych, bardzo często stosowanych w kosmetykach. Dlatego prawdopodobnie miałaś już z nim do czynienia wielokrotnie. Co więcej, kwas oleinowy jest sprzedawany w postaci czystej, ale jest to odczynnik chemiczny do użytku laboratoryjnego, nie zaś stosowania w domu.

Kwas oleinowy zawierają:

Kwas oleinowy w oliwie z oliwek

Kwas oleinowy – zastosowanie

Kwas oleinowy w kosmetyce zawiera bardzo wiele kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów. Kremy, balsamy do ciała, kosmetyki pod prysznic, odżywki do włosów, a nawet kosmetyki do makijażu twarzy – to tylko niektóre z produktów, w których składzie znajduje się acidum oleicum. Ten bezpieczny składnik jest dobrze tolerowany przez skórę, dlatego znalazł tak szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej.

Kwas oleinowy jest surowcem wegańskim, po który sięgamy, nawet go nie zauważając. Ze względu na to, że znajduje się w składzie wielu olejów roślinnych, aby korzystać z jego właściwości, wystarczy właśnie po nie sięgać. Nie jest to substancja tak popularna, jak inne rodzaje kwasów, np. kwas hialuronowy, kwas linolowy czy kwas TCA. Mimo to warto znać jego oznaczenie i wiedzieć, że to między innymi on odpowiada za konsystencję i łatwość aplikacji kosmetyku na skórę.