kwas palmitynowy w mydłach

Kwas palmitynowy to organiczny związek chemiczny, który ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie ma właściwości, w jakich kosmetykach można go znaleźć i jakie pełni w nich funkcje.


Spis treści:

  1. Kwas palmitynowy – czym jest?
    1.1. Kwas palmitynowy – występowanie
  2. Kwas palmitynowy – właściwości kosmetyczne
    2.1. Kwas palmitynowy – zastosowanie
    2.2. Kwas palmitynowy w kosmetykach
  3. Kwas palmitynowy – właściwości fizyczne i chemiczne
    3.1. Glicerol + kwas palmitynowy
    3.2. Kwas stearynowy, oleinowy i palmitynowy
    3.3. Jak odróżnić kwas palmitynowy od oleinowego?
    3.4. Czy kwas palmitynowy reaguje z zasadami?
    3.5. Kwas palmitynowy – rozpuszczalność w wodzie

Polecane produkty:


Kwas palmitynowy – czym jest?

kwas palmitynowy wzór chemiczny

Kwas palmitynowy, inaczej kwas heksadekanowy, to związek organiczny. Czy kwas palmitynowy jest nasycony? Tak, pochodzi z grupy nasyconych kwasów tłuszczowych. Wzór kwasu palmitynowego to C15H31COOH. Czy jest to składnik naturalny? To bardzo popularny składnik występujący w przyrodzie, znajduje się w tłuszczach zwierzęcych i roślinnych. Pozyskuje się go do produkcji przede wszystkim dzięki hydrolizie i frakcjonowaniu tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. Może być również wytwarzany syntetycznie lub w trakcie przetwarzania kwasu stearynowego.

Jaki jest jego stan skupienia? Kwas palmitynowy posiada stały stan skupienia i stapia się w temperaturze 63 stopni Celsjusza. Należy go przechowywać w temperaturze pokojowej, aby utrzymać go w odpowiedniej konsystencji.

Kwas palmitynowy – występowanie

Występuje w postaci estrów glicerynowych w olejach – w największych ilościach w oleju palmowym (skąd pochodzi jego nazwa), a także w innych tłuszczach roślinnych, np. w oleju kokosowym i zwierzęcych (występuje w głowie kaszalota, w chińskim łoju, japońskim wosku). Z uwagi na to może być nieodpowiedni dla wegan. Jeżeli zależy ci na składnikach wegańskich w kosmetykach, należy uważnie czytać skład kosmetyków i sprawdzić, czy składniki wykorzystane w formułach produktów mają pochodzenie roślinne czy zwierzęce. Palmitic Acid występuje również w żywności, m.in. w mięsie, jajach, olejach roślinnych i mleku.

Jak wiadomo najważniejszym źródłem kwasu palmitynowego jest olej palmowy, a od lat mówi się o ogromnych szkodach w środowisku naturalnym spowodowanych produkcją oleju palmowego na skalę światową. Największe szkody występują podczas niekontrolowanych wycinek lasów deszczowych pod plantacje palm oleistych w Indonezji i Malezji, które są naturalnym środowiskiem do życia wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, m.in. orangutanów. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu bioróżnorodności i jesteśmy przeciwni masowemu karczowaniu lasów, kupując kosmetyki, sprawdzajmy, czy posiadają certyfikat RSPO, który poświadcza, że Palmitic Acid pochodzi ze zrównoważonej produkcji oleju palmowego.


Jak działa kwas glicyryzynowy? Sprawdź!


Kwas palmitynowy – właściwości kosmetyczne

kobieta myje ciało mydłem w kostce

Właściwości kwasu palmitynowego są liczne i bardzo przydatne w kosmetyce. W produktach kosmetycznych pełni funkcję emulgatora, czyli pozwala na stworzenie emulsji poprzez połączenie fazy wodnej i olejowej. Do właściwości kwasu heksadekanowego chętnie wykorzystywanych w kosmetologii zalicza się również właściwości zmętniające, które powodują, że przezroczyste substancje stają się mętne, a to sprawia, że nie przepuszczają promieniowania UV. Jest składnikiem mydeł, co oznacza, że pełni również funkcje oczyszczające, ponieważ jest środkiem powierzchniowo-czynnym. Zwiększa lepkość produktu, dzięki czemu poprawia wartości aplikacyjne kosmetyków, ponieważ pozwala na łatwe i szybkie rozprowadzanie preparatu na skórze i skuteczne wchłanianie się substancji czynnych.

Ten nasycony kwas tłuszczowy pełni rolę tłustego emolientu. Ogranicza utratę nawilżenia poprzez minimalizowanie odparowywania wody, dlatego pośrednio nawilża skórę, ale przede wszystkim ją chroni przed wysuszeniem, wygładza i kondycjonuje. Tworzy na skórze i włosach film okluzyjny, która ogranicza transepidermalną utratę wody (TEWL). Działa natłuszczająco i wzmacnia warstwę lipidową naskórka.

Kwas palmitynowy – zastosowanie

Palmitic Acid jest kwasem tłuszczowym co zdecydowanie odróżnia go od kwasów AHA, BHA o działaniu złuszczającym. Stosuje się go przede wszystkim jako tłusty emolient, który chroni skórę przed ucieczką wilgoci, ograniczając przeznaskórkową utratę wody. Z uwagi na swoje właściwości okluzyjne zabezpiecza skórę i włosy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak: promieniowanie UV, wiatr, smog, niskie lub wysokie temperatury. Ponadto wygładza i zmiękcza skórę, poprawiają jej kondycję i wygląd zewnętrzny. W pielęgnacji włosów jest pomocny przy przywracaniu kosmykom blasku. Chroni je również przed przesuszeniem i zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem.


Czym jest okluzja w kosmetyce? Dowiedz się więcej!


Kwas palmitynowy w kosmetykach

mydło trzymane w dłoniach

Kwas palmitynowy w kosmetyce jest bardzo często wykorzystywany, ponieważ posiada wiele cennych właściwości fizyczno-chemicznych, potrzebnych w produkcji kosmetyków, ale również mydeł. Jest całkowicie bezpieczny dla człowieka. Działa kondycjonująco na skórę i włosy. Znajdziemy go w formulacjach takich kosmetyków, jak:

Palmitic Acid może być bezpiecznie stosowany w kosmetykach bez ograniczeń. Panel ekspertów CIR przeprowadził szczegółowe badania w 1987 roku i w 2006 roku pod kątem bezpieczeństwa tego składnika dla skóry człowieka i przyznał mu notę bezpiecznego składnika do stosowania w kosmetykach.


Czy wiesz, że…

jako czysta substancja nakładana na skórę ma wysoki poziom komedogenności, co oznacza, że przyczynia się do powstawania zaskórników. Cera trądzikowa, cera tłusta i mieszana z nadmierną produkcją sebum nie polubią się z tym składnikiem, dlatego jeżeli masz taki rodzaj skóry, staraj się unikać kosmetyków z tym składnikiem, bo być może to właśnie on sprzyja powstawaniu wyprysków.


Kwas palmitynowy – właściwości fizyczne i chemiczne

właściwości chemiczne kwasu palmitynowego

Przygotowaliśmy mały zbiór pytań i odpowiedzi, które dotyczą właściwości chemicznych i fizycznych kwasu heksadekanowego. To informacje szczególnie przydatne dla osób zainteresowanych budową chemiczną tej naturalnej substancji.

Glicerol + kwas palmitynowy

Glicerydy, czyli tłuszcze, to mieszanina estrów wyższych kwasów karboksylowych i gliceryny. Aby w reakcji chemicznej otrzymać tłuszcze, należy przeprowadzić estryfikację alkoholu glicerolu z kwasami tłuszczowymi, na przykład z kwasem palmitynowym. W reakcji glicerolu (gliceryny) i kwasu palmitynowego powstaje ester trójpalmitynianu glicerolu.

Kwas stearynowy, oleinowy i palmitynowy

Kwasy tłuszczowe to stałe substancje, które nie rozpuszczają się w wodzie. Kwas stearynowy, oleinowy i palmitynowy to wyższe kwasy karboksylowe, czyli kwasy tłuszczowe. Kwas stearynowy i palmitynowy to kwasy nasycone, a ich najbogatszym źródłem jest masło i smalec. Z kolei kwas oleinowy to kwas nienasycony, który w dużych ilościach występuje w oliwie z oliwek i oliwie rzepakowym. Mieszanina dwóch kwasów tłuszczowych: stearynowego i palmitynowego, czyli stearyny, służy do wytwarzania świec

Jak odróżnić kwas palmitynowy od oleinowego?

Palmitic Acid posiada oleistą i ciekłą konsystencję, dlatego nie rozpuszcza się w wodzie, natomiast kwas oleinowy jest bezbarwny, oleisty i ciekły oraz ciemnieje w kontakcie z powietrzem, ponieważ zachodzi reakcja utleniania.

Czy kwas palmitynowy reaguje z zasadami?

Palmitic Acid należy do wyższych kwasów karboksylowych i reaguje z zasadą sodową lub potasową, w wyniku czego powstają mydła.

Kwas palmitynowy – rozpuszczalność w wodzie

Kwas heksadekanowy bardzo dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym, natomiast w wodzie jest nierozpuszczalny.

Palmitic Acid w kosmetyce pełni wiele funkcji, jest bardzo popularny i bezpieczny. Przede wszystkim wykorzystywany jest przy produkcji mydła. Kwasy tłuszczowe to tłuste emolienty, które kondycjonują skórę, jednak w pielęgnacji cery ze skłonnością do wyprysków, warto ich unikać.


Polecane produkty: