Kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest najpopularniejszym kwasem z grupy BHA i znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Sprawdzi się szczególnie w przypadku cer problemowych, ze skłonnością do niedoskonałości, jednak z jego właściwości mogą skorzystać również inne rodzaje skóry.


Spis treści:

  1. Kwas salicylowy: odkryj jego wyjątkowe właściwości
  2. Kwas salicylowy: do jakiej cery będzie odpowiedni?
  3. Kwas salicylowy: efekty pielęgnacyjne mówią same za siebie
  4. Kwas salicylowy na twarz
  5. Kwas salicylowy w ciąży
  6. Kwas salicylowy jak stosować?
    6.1 Z czym nie łączyć kwasu salicylowego?
  7. Kosmetyki z kwasem salicylowym
    7.1 Kwas salicylowy Nacomi

Kwasy kosmetyczne pozostają na topie już od kilku sezonów, a ich wyjątkowe właściwości wykorzystywane są nie tylko w profesjonalnych salonach kosmetycznych, ale też, coraz częściej, w domowym zaciszu. Jednym z najchętniej wykorzystywanych kwasów jest kwas salicylowy – substancja do zadań specjalnych, dzięki której można zniwelować bądź wyeliminować wiele dolegliwości skórnych.

Kwas salicylowy: odkryj jego wyjątkowe właściwości

Kwas salicylowy (Salicylic Acid) należy do grupy BHA (betahydroksykwasów) i jako jedyny z tej grupy znalazł zastosowanie w branży kosmetycznej i dermatologicznej. Z uwagi na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, jest szczególnie polecany cerom problemowym, ze skłonnością do trądziku i niedoskonałości, a także zanieczyszczonym.

Substancja ta naturalnie występuje w przyrodzie, a pozyskiwana jest m.in. z kory wierzby, kory topoli, liści brzozy czy też z malin i kwiatów rumianku. Ma wiele wspólnego z aspiryną, chociażby z uwagi na działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.


Przeczytaj również: Kwasy na twarz (AHA, BHA, PHA) – rewelacyjna kuracja


Kwas salicylowy potrafi przeniknąć przez warstwę łojową, a także dostać się w głąb mieszków włosowych. Bardzo precyzyjnie i dogłębnie oczyszcza skórę, jednak – co warto podkreślić – jest łagodniejszy i delikatniejszy niż kwasy AHA, dlatego też rzadziej wywołuje niepożądane skutki uboczne, jak zaczerwienienie, pieczenie czy ogólne podrażnienia skóry.


Polecamy artykuł: Zapalenie mieszków włosowych (przyczyny, objawy, leczenie)


Salicylic Acid znany jest także ze swojego działania złuszczającego, a dodatkowo, oczyszcza skórę z zaskórników i odblokowuje pory, co w efekcie przyczynia się również do przeciwdziałania niedoskonałościom i zmianom skórnym. Regularne stosowanie preparatów z kwasem salicylowym pozwala zniwelować problem trądziku, ale tez pozbyć się nieestetycznych przebarwień czy blizn.

Kwas salicylowy: do jakiej cery będzie odpowiedni?

Kwas salicylowy sprawdzi się w pielęgnacji wielu rodzajów cer, jednak z jego właściwości skorzysta przede wszystkim cera tłusta, problemowa, trądzikowa i z innymi niedoskonałościami skórnymi. Jak już zostało wspomniane, działa łagodniej niż kwasy AHA, dlatego jest bezpieczny w stosowaniu.

Kuracja wykorzystująca kwas salicylowy bez wątpienia jest polecana cerom zanieczyszczonej oraz trądzikowej. Ponadto, powinny go włączyć osoby, które borykają się z problemem rozszerzonych porów, zaskórników, przebarwień i blizn, ze skłonnością do przetłuszczania się i nadmiernego wydzielania sebum.

Warto wspomnieć, że Salicylic Acid rozpuszcza się w alkoholu oraz tłuszczach, a to oznacza, że sprawnie pokonuje warstwę łoju skórnego i dociera do ujść gruczołów łojowych, bardzo dokładnie je oczyszczając.


Warto przeczytać: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?


Kwas salicylowy: efekty pielęgnacyjne mówią same za siebie

Kwas salicylowy przynosi naprawdę wymierne efekty pielęgnacyjne. Uznanie w kosmetologii zdobył dzięki działaniu antybakteryjnemu, przeciwzapalnemu i bakteriobójczemu, jednak na tym nie koniec jego właściwości.

Doskonale oczyszcza skórę, złuszcza martwy naskórek i zapobiega niedoskonałościom. Ponadto, normalizuje wydzielanie sebum, a także ujednolica i wyrównuje koloryt cery. W dłuższej perspektywie rozjaśnia przebarwienia na twarzy i redukuje widoczność blizn. Kwas jest jedną z najskuteczniejszych broni z walce z zaskórnikami i trądzikiem. Efekty uzależnione są oczywiście od stężenia, jakie wykorzystujemy w rutynie pielęgnacyjnej.

Efekty stosowania kwasu salicylowego:

  • wyrównany i ujednolicony koloryt cery,
  • idealnie oczyszczona skóra,
  • niweluje niedoskonałości,
  • zwalcza trądzik i zaskórniki,
  • zwęża rozszerzone pory,
  • reguluje wydzielanie sebum,
  • zmniejsza widoczność przebarwień i blizn,
  • działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo,
  • zapobiega rozwojowi stanów zapalnych.

Kwas salicylowy na twarz

Kwas salicylowy na twarz

Kwas salicylowy najczęściej wykorzystywany jest w kontekście twarzy, jednak należy pamiętać, że z powodzeniem może być stosowany na skórę całego ciała. Ponadto, dużo dobrego składnik ten może przynieść w pielęgnacji włosów.

Kwas salicylowy jako dodatek kosmetyków do włosów, oczyszcza skórę głowy, ale też zmniejsza tendencję do przetłuszczania się. Ponadto, doskonale wspomaga walkę z łupieżem, dlatego bardzo często zasila skład szamponów przeciwłupieżowych. Precyzyjnie usuwa z głowy zalegający martwy naskórek.

Kwas salicylowy w ciąży

Choć kwas salicylowy uznawany jest za relatywnie łagodny i bezpieczny, istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Mogą to być choroby autoimmunologiczne, alergie skórne, widoczne skaleczenia i podrażnienia, kuracja retinoidami czy też uczulenie na salicylany.

Przeciwwskazaniem mogą być również ciąża i karmienie piersią, dlatego chęć stosowania kwasu należy skonsultować z lekarzem-specjalistą. Nie jest to substancja bezwzględnie zakazana, jednak każdorazowo plany pielęgnacyjne warto przedyskutować ze lekarzem prowadzącym.

Kwas salicylowy jak stosować?

Stosowanie kwasu salicylowego uzależnione jest od rodzaju produktu i stężenia kwasu, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń producenta. Zwykle natomiast produkty z tą substancją powinny być wykorzystywane podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.

Kwas ten bardzo często jest jednym z kluczowych składników peelingów chemicznych, a ich użycie przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji i sprawia, że jeszcze intensywniej chłonie pozostałe substancje aktywne. Na samym początku warto sięgnąć po niższe stężenia kwasu, a gdy skóra zacznie go dobrze tolerować, stopniowo można zwiększać stężenie.

Nie zapominajmy, że w trakcie kuracji kwasem salicylowym (jak i innymi kwasami) konieczne jest stosowanie produktów zapewniających wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Pamiętajmy również, że że z tym składnikiem, jak i innymi kwasami kosmetycznymi, nie należy przesadzać. Warto zachować umiar i pamiętać, że satysfakcjonujące rezultaty zauważymy w dłuższej perspektywie czasowej.

Kwas salicylowy jak stosować

Z czym nie łączyć kwasu salicylowego?

Kwas salicylowy znany jest również z tego, że wspomaga działanie innych składników aktywnych – po prostu umożliwia i ułatwia im penetrację do głębszych warstw skóry. Dobrym połączeniem dla kwasu są m.in. kwas hialuronowy, ceramidy, kwas azelainowy czy gliceryna.

Warto natomiast pamiętać, że niektóre składniki aktywne nie są dobrym towarzystwem dla tejże substancji, gdyż ich połączenie może przynieść więcej szkody niż pożytku (zwykle pod postacią podrażnień skórnych). Wskazane nie jest jednoczesne stosowanie z retinolem, witaminą C, niacynamidem czy też kwasem glikolowym.

Kosmetyki z kwasem salicylowym

Kwas salicylowy obecny jest w wielu produktach kosmetycznych. W przypadku preparatów domowych, zwykle stanowi dodatek w stężeniu 1-2% (choć można spotkać i wyższe), natomiast w profesjonalnych gabinetach wykorzystywane są jego wyższe stężenia, najczęściej od 10-30%.

Jak już zostało wspomniane, głównie działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, ale też złuszczająco, dlatego często zasila formulacje toników, płynów i żeli, a także serum do twarzy i kremów. Jest jednym z podstawowych składników produktów antytrądzikowych.


Dowiedz się więcej, przeczytaj artykuł Kosmetyki z kwasami – jak je stosować i u kogo się sprawdzą?


Salicylic Acid niezwykle często występuje w tonikach do twarzy, np., Mixa tonik oczyszczający przeciw niedoskonałościom, gdzie w towarzystwie cynku odpowiada za dogłębne oczyszczenie, zwężenie porów, ale i wygładzenie skóry. Z kolei Clinique Extra Gentle Cleansing Foam pianka oczyszczająca usuwa zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. W efekcie cera jest promienna, odświeżona, pełna blasku.

Znakomite recenzje kobiet zbiera preparat Bielenda Professional Exfoliation Face, który bazuje na kwasach salicylowym, azelainowym, migdałowym oraz mlekowym. Kosmetyk działa antybakteryjnie, przeciwtrądzikowo, hamuje rozwój bakterii, a dodatkowo redukuje zaskórniki i odblokowuje pory.

Kwas salicylowy bardzo często zasila również formulacje kremów. Bandi Pro Care krem z kwasem pirogronowym, azelainowym i salicylowym intensywnie walczy z niedoskonałościami, przebarwieniami, ale również oznakami upływającego czasu.

Przy dłuższym stosowaniu kremu, koloryt cery staje się wyrównany, znikają zaskórniki i rozszerzone pory, a przetłuszczanie się naskórka zostaje zminimalizowane. Co ważne, produkt zapewnia także optymalne nawilżenie skóry.

Kwas salicylowy Nacomi

Kwas salicylowy, a raczej serum z kwasem salicylowym od marki Nacomi, w ostatnim czasie bije rekordy popularności. Nacomi Salicylic Acid 2% dedykowane jest głównie cerze tłustej, mieszanej, trądzikowej i mocno zanieczyszczonej.

Nacomi Next Level serum z kwasem salicylowym 2% fenomenalnie oczyszcza cerę, usuwa martwy naskórek, a także reguluje produkcję sebum i odblokowuje pory. W dłuższej perspektywie czasowej niweluje trądzik, plamy trądzikowe i przebarwienia, w także wygładza, przywraca jędrność i poprawia napięcie skóry.

Kwas salicylowy jest substancją, która znalazła szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej. Jest to kwas do zadań specjalnych, który pozwala wyeliminować wiele dolegliwości i problemów skórnych. Stosując go regularnie i przez dłuższy czas, nasza cera będzie zachwycać dobrą kondycją i pięknym wyglądem.