Kwas stearynowy w kosmetykach

Kwas stearynowy jest składnikiem często wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym. Poprawia konsystencję oraz zapach produktu, ale z drugiej wykazuje również działanie ochronne, nawilżające i natłuszczające. Poznaj wszystkie właściwości kwasu stearynowego i dowiedz się, dlaczego zajmuje szczególne miejsce w branży beauty!


Spis treści:

  1. Kwas stearynowy, czyli właściwie jaki?
  2. Kwas stearynowy: właściwości i zastosowanie w kosmetyce
  3. Kwas stearynowy: czy jest szkodliwy?
  4. Kwas stearynowy w kosmetykach

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, kwas ten zasila formulacje wielu produktów kosmetycznych. Z jednej strony odpowiada za samą formę produktu, ale z drugiej, wykazuje również dobroczynne działanie na skórę.

Kwas stearynowy, czyli właściwie jaki?

Kwas stearynowy (stearic acid) nazywany jest stearyną, choć warto podkreślić, że nie jest to poprawne z naukowego punktu widzenia. Stearyna jest bowiem pochodną kwasu stearynowego, dlatego nazw tych nie można uznać na synonimiczne, choć faktycznie powszechnie jako takie funkcjonują.

Substancja jest nasyconym kwasem tłuszczowym pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Ma biały kolor i najczęściej występuje pod postacią białego proszku bądź kryształków. Wyrażana jest za pomocą wzoru: C18H36O2.

Kwas stearynowy wykorzystywany jest nie tylko w branży kosmetycznej. Czerpią z niego również przemysł spożywczy, farmaceutyczny czy budowlany. Jest częstym dodatkiem świec, farb, smarów czy opon.


Przeczytaj również: pH skóry – czym jest i jak osiągnąć poziom 4,7 – 5,6?


Kwas stearynowy: właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Kwas stearynowy odgrywa bardzo ważną rolę podczas produkcji kosmetyków – często wykorzystywany jest jako emulgator. Poprawia konsystencję produktu, ale i jego zapach. Ponadto, pozytywnie oddziałuje również na skórę. Wykazuje działanie oczyszczające, nawilżające i natłuszczające.

Kwas ten przyczynia się również do odbudowy i wzmocnienia bariery lipidowej naskórka, dlatego uważany jest za jedną ze skuteczniejszych substancji renatłuszczających. Odbudowuje uszkodzone struktury skóry, pełni funkcję ochronną, a także działa przeciwzapalnie.

Kwas stearynowy sprawia również, że skóra skuteczniej wchłania pożądane substancje aktywne. Dodatkowo, stosowany jest jako emolienty, czyli składniki nawilżające, natłuszczające i zmiękczające. Kwas stearynowy chroni płaszcz wodnolipidowy przed nadmierną utratą wody, co także pośrednio przeciwdziała wiotczeniu skóry.

Kwas stearynowy właściwości

Główne właściwości kwasu stearynowego:

  • emulguje, zagęszcza i stabilizuje emulsje,
  • zapobiega rozwarstwianiu się preparatu,
  • poprawia zapach i konsystencję kosmetyku,
  • nawilża i natłuszcza,
  • działa ochronnie,
  • chroni skórę przed utratą wody,
  • wykazuje silne działanie oczyszczające,
  • wydłuża okres przydatności kosmetyku do użycia.

Kwas stearynowy: czy jest szkodliwy?

Kwas stearynowy uważany jest za bezpieczny składnik. Ponadto, uważa się, że stearic acid jest odpowiedni dla większości rodzajów skóry i dobrze przez nią tolerowany, choć oczywiście, ewentualne podrażnienia i alergie mogą się zdarzyć – jak w przypadku każdej innej substancji. W małych stężeniach ryzyko niepożądanych skutków ubocznych jest jednak niskie.


Przeczytaj koniecznie: Kosmopedia aplikacja – recenzja. Dostęp do 30 000 składników


Kwas stearynowy w kosmetykach

Kwas stearynowy w kosmetykach, jak już zostało wspomniane, pełni bardzo istotną funkcję. Bardzo często wykorzystywany jest w produkcji mydła czy pianek do golenia. Balsamy do ciała, kremy czy pomadki do ust, również bardzo często zawierają tę substancję.

Z jednej strony jego dodatek ma emulgować lub zagęszczać konsystencję kosmetyku i/lub zwiększać intensywność woni. Coraz częściej jednak branża beauty docenia jego dobroczynne właściwości na skórę.

Kwas stearynowy

Kwas stearynowy fenomenalnie wyłapuje i usuwa zanieczyszczenia, dlatego bardzo często zasila formuły kosmetyków oczyszczających. Występuje też w wielu produktach dwufazowych, które łączą w sobie fazę wodna i olejową – w tym przypadku stearic acid przeciwdziała rozwarstwianiu się preparatu. Ponadto, utwardza i zagęszcza, co sprawia, że nadaje kształt i odpowiada za konsystencję – dzięki niemu preparaty są łatwiejsze w rozsmarowywaniu.

Choć o kwasie stearynowym nie jest szczególnie głośno, jest to substancja zasilająca formuły wielu kosmetyków, zwłaszcza mydeł, płynów do kąpieli, żeli pod prysznic, a także kosmetyków do oczyszczania twarzy. Powszechnie wykorzystywany jest również w kremach do twarzy, a także produktach do włosów.