Kwas szikimowy w kosmetyce znany jest już od dawna, jednak dopiero kilka lat temu zaczął wzbudzać większe zainteresowanie i stał się niezwykle pożądanym składnikiem w kosmetykach do codziennej pielęgnacji skóry. Czym jest kwas szikimowy, skąd się wzięła jego nazwa, jakie ma właściwości i jak go stosować? Kto najbardziej skorzysta z jego wartości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych, i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? To najważniejsze tematy, które poruszymy w dzisiejszym artykule.
Kwas szikimowy – produkty:
Kwas szikimowy w kosmetyce – skąd się wziął? Budowa chemiczna w skrócie
Kwas szikimowy w kosmetyce pełni różnorodne funkcje, dzięki którym formuły preparatów pielęgnacyjnych, które zostały o niego wzbogacone, mają ogromne pole do popisu i szerokie możliwości zastosowania w pielęgnacji różnych typów cery. Z uwagi na budowę chemiczną ten kwas (wg INCI Shikimic Acid) należy do hydroksykwasów karboksylowych (kwasów AHA), jednak jest najdelikatniejszym z nich, dlatego posiada szerokie spektrum zastosowań i jest dobrze tolerowany również przez osoby, które mają cerą wrażliwą. Łagodnie złuszcza martwe komórki naskórka. Eksfoliacja przyspiesza tym samym regenerację skóry i poprawia jej elastyczność.
Czy wiesz, że..
Omawiany kwas został wyizolowany z japońskiego anyżu gwiaździstego Shikimi, stąd jego nazwa, już w 1885 roku przez holenderskiego botanika Johanna Frederika Ejkmana. Odkrycie to nie wzbudziło większego zainteresowania publiki, więc przez ponad 50 lat było cicho na temat tego związku chemicznego występującego naturalnie w przyrodzie. Dopiero po upływie tego czasu świat zaczął baczniej przyglądać się jego właściwościom, doceniając jego wartość dla poprawy zdrowia i kondycji skóry. Początkowo stosowany był jedynie w medycynie i farmacji z racji swojego działania przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego i przeciwbólowego. Jest jedną najistotniejszych substancji czynnych preparatów przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu grypy, a także jej odmian – ptasiej i świńskiej grypy. Trwają badania również nad wykorzystaniem tego związku organicznego do leczenia raka jelita grubego czy raka prostaty. Udowodniono także, że kwas szikimowy jest aktywatorem syntezy witamin A i K.
Kwas szikimowy – działanie i właściwości
- Złuszcza komórki naskórka w warstwie rogowej skóry.
- Działa wybielająco na przebarwienia.
- Wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia ją.
- Wygładza skórę.
- Działa przeciwstarzeniowo, spowalniając procesy przedwczesnego starzenia się skóry.
- Spłyca niewielkie zmarszczki i linie mimiczne.
- Jest silnym antyoksydantem.
- Działa nawilżająco poprzez wiązanie wody w naskórku i zapobiega transepidermalnej utracie wody.
- Działa antybakteryjnie, hamując namnażanie się bakterii.
- Zapobiega stanom zapalanym skóry.
- Odblokowuje pory, oczyszczając ujścia gruczołów łojowych.
- Redukuje wydzielanie sebum.
Kwas szikimowy na trądzik? Z racji jego właściwości zwalczających bakterie wywołujące trądzik, a także dzięki zdolnościom złuszczającym ten związek organiczny sprawdzi się w kuracjach przeciwtrądzikowych jako przeciwwaga do antybiotykoterapii, która często niesie za sobą duże obciążenie dla organizmu. Kwas szikimowy na przebarwienia i plamy pigmentacyjne to również dobry pomysł. Wybiela, rozjaśnia i ujednolica koloryt skóry.
Doskonale wspomoże pielęgnację skóry trądzikowej, problematycznej, z przebarwieniami, dojrzałej, suchej i wrażliwej. Warto wiedzieć, że podczas kuracji kwasami należy stosować wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Ten kwas może być stosowany przez cały rok przy spełnieniu powyższych wymagań. To odróżnia go od innych kwasów z tej grupy, które raczej powinny być stosowane w sezonie jesienno-zimowym, kiedy po sezonie letnim chcemy ożywić swoją skórę, dodając jej energii i witalności, którą mogła utracić podczas częstej ekspozycji na słońce.
Twój problem to blizny po trądziku? Zobacz top 6 produktów, które pomogą Ci je rozjaśnić.
Kwas szikimowy – przeciwwskazania do stosowania
Mimo że to najłagodniejszy z kwasów AHA nie powinno się go stosować podczas antybiotykoterapii, przyjmowania dużych dawek witaminy A, w trakcie ciąży i laktacji. Może również podrażniać szczególnie wrażliwą skórę. Nie zaleca się stosować kwasu przy egzemie i łuszczycy.
Kwas szikimowy – zastosowanie w domu
Kosmetyki z kwasem szikimowym stały się powszechnie dostępne i coraz więcej marek, również tych drogeryjnych, produkuje kosmetyki z tym dobroczynnie działającym na różne problemy skórne związkiem chemicznym.
Zanim jednak przystąpimy do stosowania tego kwasu w pielęgnacji, należy wykonać test kosmetyku na niewielkim fragmencie skóry i zaobserwować, czy nie pojawia się podrażnienie skóry. Należy również pamiętać, aby kuracje kwasowe rozpoczynać od małych stężeń tych związków, aby skóra przyzwyczaiła się i nabrała tolerancji na konkretny składnik. Dopiero później, gdy nasza skóra polubi się z kwasami, możemy wprowadzić do pielęgnacji wyższe stężenia kwasów, o ile zachodzi taka potrzeba. Najlepiej zawsze skonsultować się z kosmetologiem w przypadku kuracji mocniejszymi roztworami kwasów AHA lub przeprowadzić zabieg w profesjonalnym salonie.
Produkty gotowe
- Serum z kwasem szikimowym marki Lynia zawiera 3% tego alfa-hydrokykwasu, który skutecznie zwalcza i przeciwdziała zmianom trądzikowym. Delikatnie złuszcza, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Reguluje wydzielanie sebum. Przywraca skórze naturalny blask i optycznie ją wygładza. Serum przeznaczone jest do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Ponadto w składzie znajdują związki wspierające działanie kwasu, takie jak: azeloglicyna, która również posiada właściwości przeciwzapalne i rozjaśniające. Niacynamid to składnik o działaniu przeciwzmarszczkowym, antybakteryjnym i normującym wydzielanie łoju. Glukonolakton przynosi ukojenie skórze, wycisza podrażnienia. Kwas hialuronowy przenika w głębokie warstwy naskórka i wiąże tam wodę, działając silnie nawilżająco i odmładzająco. Skład został wzbogacony również o wodę lawendową i ekstrakt z ogórka, które łagodzą zaczerwienioną skórę, nawilżają i usprawniają jej regenerację.
- Floslek Pharma Dermo Expert Anti Acne peeling kwasowy normalizujący na noc do twarzy zawiera precyzyjnie dopracowaną mieszankę kwasów AHA i PHA: kwas migdałowy 3%, kwas laktobionowy 2%, kwas szikimowy 1%. Dopełnieniem dla nich są: prebiotyk (inulina i alfa-glukan), mocznik, niacynamid, glukonian cynku i pantenol. Kompleksowa formuła peelingu sprawia, że jest wielofunkcyjny. Kwas migdałowy oczyszcza i zwęża pory, zmniejsza stany zapalne i wyrównuje koloryt. Kwas szikimowy skutecznie złuszcza skórę, wygładza i normalizuje wydzielanie sebum. Idealny do pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej i zgrubiałej. Kwas laktobionowy wzmacnia naturalna warstwę hydrolipidową, poprawia nawilżenie skóry i pomaga zrównoważyć odbudowę komórkową skóry. Producent zaleca stosowanie preparatu przez 7 dni, choć już wcześniej widoczne są pozytywne zmiany w postaci gładkiej, dobrze nawilżonej i oczyszczonej skóry. Należy również pamiętać o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej podczas stosowaniu kosmetyków kwasowych, jak również po skończeniu kuracji, przez kolejne 3 tygodnie wystrzegać się mocnego słońca i stosować kremy na dzień z wysokim filtrem UVA i UVB.
Dla osób lubiących tworzyć własne kosmetyki z kwasami istnieje wiele sposobów na wykorzystanie omawianego kwasu. Na rynku dostępne są surowce, z których zrobienie toniku czy kremu nie stanowi problemu.
Tonik z kwasem szikimowym można przygotować w warunkach domowych, korzystając z półproduktów. Opisywany kwas dostępny jest w postaci proszku od 0,5 – 5%. Należy go zmieszać w hydrolatem lub ulubionym tonikiem i stosować podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli chodzi o krem z kwasem szikimowym również można go dodać do kremu nawilżającego. Wówczas podobnie jak w toniku zadziała przeciwbakteryjnie i złuszczająco. To również świetny dodatek do kwasu hialuronowego.
Kwas szikimowy w kosmetologii
Zabiegi z kwasami są jednymi z najpopularniejszych kuracji wybieranych przez klientki w okresie jesienno-zimowym. W gabinetach kosmetologicznych stosuje się zazwyczaj wyższe stężenia kwasów niż te dostępne w kosmetykach drogeryjnych. Jednym z takich preparatów jest Bielenda 45 kwas szikimowy. To produkt, który zawiera go aż 45%. W składzie znajduje się również kwas laktobionowy i kwas mlekowy. Jak informuje producent jest to preparat wyłącznie do użytku profesjonalnego. Można go również dostać w sprzedaży detalicznej, jednak zaleca się ostrożność i wcześniejsze doświadczenie z kosmetykami z kwasami o niższym stężeniu, dzięki którym możemy stwierdzić, czy nasza skóra dobrze toleruje te związki i spróbować kuracji z wyższym stężeniem.
Jak stosować kwas szikimowy Bielenda Professional? Należy zaaplikować go suchym pędzlem na czystą i suchą skórę twarzy, omijając okolice oczu i ust. Preparat pozostawiamy przez czas określony przez producent lub do momentu, w którym przestajemy czuć się komfortowo. Następnie przerywamy działanie kwasu przy pomocy neutralizatora w żelu. Kuracja kwasem szikimowym 45% przysłuży się skórze tłustej, trądzikowej, mieszanej i dojrzałej.
Farmona Professional – Acid Tech kwas glikolowy 50% + kwas szikimowy 10% w postaci peelingu chemicznego zawiera kwas glikolowy 50% i kwas szikimowy 10%. To również produkt wyłącznie do użytku profesjonalnego. Intensywnie złuszcza martwe komórki naskórka, skutecznie stymuluje komórki do przebudowy i wspomaga procesy regeneracyjne. Zmniejsza widoczność zmarszczek, blizn i rozstępów, ujednolica koloryt skóry, rozjaśniając przebarwienia.
Kwas szikimowy w kosmetyce ma wiele zastosowań, dlatego warto się nim zainteresować, jeżeli rozpoczynamy przygodę z kwasami, a zależy nam na jak najmniejszych skutkach ubocznych terapii. Podaje się, że już 5% wartość kwasu szikimowego w kosmetykach jest porównywalna do 50% stężenia kwasu glikolowego. Ta niesłychana moc naszego dzisiejszego bohatera przy jednoczesnym łagodnym działaniu sprawia, że często staje się naszym sprzymierzeńcem w trosce o zdrową skórę.
Źródła:
- Kwas szikimowy, w: Wikipedia, the free encyclopedia [online], dostępny w: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_szikimowy, dostęp 25.10.2021
- Kwas szikimowy i bursztynowy w kosmetyce, w: Biotechnologia.pl, dostępny w: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/kwas-szikimowy-i-bursztynowy-w-kosmetyce,18946, dostęp 25.10.2021
- Kwas szikimowy – właściwości, działanie i zastosowanie kwasu szikimowego, w: Ekologia.pl, dostępny w: https://www.ekologia.pl/zdrowie/zabiegi-lecznicze/kwas-szikimowy-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-kwasu-szikimowego,24700.html, dostęp 25.10.2021