kwas szikimowy w kosmetyce

Kwas szikimowy w kosmetyce znany jest już od dawna, jednak dopiero kilka lat temu zaczął wzbudzać większe zainteresowanie i stał się niezwykle pożądanym składnikiem w kosmetykach do codziennej pielęgnacji skóry. Czym jest kwas szikimowy, skąd się wzięła jego nazwa, jakie ma właściwości i jak go stosować? Kto najbardziej skorzysta z jego wartości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych, i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? To najważniejsze tematy, które poruszymy w dzisiejszym artykule.

Kwas szikimowy – produkty:

 

Kwas szikimowy w kosmetyce – skąd się wziął? Budowa chemiczna w skrócie

anyż gwiaździsty

Kwas szikimowy w kosmetyce pełni różnorodne funkcje, dzięki którym formuły preparatów pielęgnacyjnych, które zostały o niego wzbogacone, mają ogromne pole do popisu i szerokie możliwości zastosowania w pielęgnacji różnych typów cery. Z uwagi na budowę chemiczną ten kwas (wg INCI Shikimic Acid) należy do hydroksykwasów karboksylowych (kwasów AHA), jednak jest najdelikatniejszym z nich, dlatego posiada szerokie spektrum zastosowań i jest dobrze tolerowany również przez osoby, które mają cerą wrażliwą. Łagodnie złuszcza martwe komórki naskórka. Eksfoliacja przyspiesza tym samym regenerację skóry i poprawia jej elastyczność.


Czy wiesz, że..

Omawiany kwas został wyizolowany z japońskiego anyżu gwiaździstego Shikimi, stąd jego nazwa, już w 1885 roku przez holenderskiego botanika Johanna Frederika Ejkmana. Odkrycie to nie wzbudziło większego zainteresowania publiki, więc przez ponad 50 lat było cicho na temat tego związku chemicznego występującego naturalnie w przyrodzie. Dopiero po upływie tego czasu świat zaczął baczniej przyglądać się jego właściwościom, doceniając jego wartość dla poprawy zdrowia i kondycji skóry. Początkowo stosowany był jedynie w medycynie i farmacji z racji swojego działania przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego i przeciwbólowego. Jest jedną najistotniejszych substancji czynnych preparatów przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu grypy, a także jej odmian – ptasiej i świńskiej grypy. Trwają badania również nad wykorzystaniem tego związku organicznego do leczenia raka jelita grubego czy raka prostaty. Udowodniono także, że kwas szikimowy jest aktywatorem syntezy witamin A i K.


Kwas szikimowy – działanie i właściwości

  1. Złuszcza komórki naskórka w warstwie rogowej skóry.
  2. Działa wybielająco na przebarwienia.
  3. Wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia ją.
  4. Wygładza skórę.
  5. Działa przeciwstarzeniowo, spowalniając procesy przedwczesnego starzenia się skóry.
  6. Spłyca niewielkie zmarszczki i linie mimiczne.
  7. Jest silnym antyoksydantem.
  8. Działa nawilżająco poprzez wiązanie wody w naskórku i zapobiega transepidermalnej utracie wody.
  9. Działa antybakteryjnie, hamując namnażanie się bakterii.
  10. Zapobiega stanom zapalanym skóry.
  11. Odblokowuje pory, oczyszczając ujścia gruczołów łojowych.
  12. Redukuje wydzielanie sebum.

Kwas szikimowy na trądzik? Z racji jego właściwości zwalczających bakterie wywołujące trądzik, a także dzięki zdolnościom złuszczającym ten związek organiczny sprawdzi się w kuracjach przeciwtrądzikowych jako przeciwwaga do antybiotykoterapii, która często niesie za sobą duże obciążenie dla organizmu. Kwas szikimowy na przebarwienia i plamy pigmentacyjne to również dobry pomysł. Wybiela, rozjaśnia i ujednolica koloryt skóry.

Doskonale wspomoże pielęgnację skóry trądzikowej, problematycznej, z przebarwieniami, dojrzałej, suchej i wrażliwej. Warto wiedzieć, że podczas kuracji kwasami należy stosować wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Ten kwas może być stosowany przez cały rok przy spełnieniu powyższych wymagań. To odróżnia go od innych kwasów z tej grupy, które raczej powinny być stosowane w sezonie jesienno-zimowym, kiedy po sezonie letnim chcemy ożywić swoją skórę, dodając jej energii i witalności, którą mogła utracić podczas częstej ekspozycji na słońce.


Twój problem to blizny po trądziku? Zobacz top 6 produktów, które pomogą Ci je rozjaśnić.


Kwas szikimowy – przeciwwskazania do stosowania

Mimo że to najłagodniejszy z kwasów AHA nie powinno się go stosować podczas antybiotykoterapii, przyjmowania dużych dawek witaminy A, w trakcie ciąży i laktacji. Może również podrażniać szczególnie wrażliwą skórę. Nie zaleca się stosować kwasu przy egzemie i łuszczycy.

Kwas szikimowy – zastosowanie w domu

floslek pharma dermo expert anti acne peeling kwasowy normalizujący na noc

Kosmetyki z kwasem szikimowym stały się powszechnie dostępne i coraz więcej marek, również tych drogeryjnych, produkuje kosmetyki z tym dobroczynnie działającym na różne problemy skórne związkiem chemicznym.

Zanim jednak przystąpimy do stosowania tego kwasu w pielęgnacji, należy wykonać test kosmetyku na niewielkim fragmencie skóry i zaobserwować, czy nie pojawia się podrażnienie skóry. Należy również pamiętać, aby kuracje kwasowe rozpoczynać od małych stężeń tych związków, aby skóra przyzwyczaiła się i nabrała tolerancji na konkretny składnik. Dopiero później, gdy nasza skóra polubi się z kwasami, możemy wprowadzić do pielęgnacji wyższe stężenia kwasów, o ile zachodzi taka potrzeba. Najlepiej zawsze skonsultować się z kosmetologiem w przypadku kuracji mocniejszymi roztworami kwasów AHA lub przeprowadzić zabieg w profesjonalnym salonie.

Produkty gotowe

  • Serum z kwasem szikimowym marki Lynia zawiera 3% tego alfa-hydrokykwasu, który skutecznie zwalcza i przeciwdziała zmianom trądzikowym. Delikatnie złuszcza, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Reguluje wydzielanie sebum. Przywraca skórze naturalny blask i optycznie ją wygładza. Serum przeznaczone jest do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Ponadto w składzie znajdują związki wspierające działanie kwasu, takie jak: azeloglicyna, która również posiada właściwości przeciwzapalne i rozjaśniające. Niacynamid to składnik o działaniu przeciwzmarszczkowym, antybakteryjnym i normującym wydzielanie łoju. Glukonolakton przynosi ukojenie skórze, wycisza podrażnienia. Kwas hialuronowy przenika w głębokie warstwy naskórka i wiąże tam wodę, działając silnie nawilżająco i odmładzająco. Skład został wzbogacony również o wodę lawendową i ekstrakt z ogórka, które łagodzą zaczerwienioną skórę, nawilżają i usprawniają jej regenerację.
  • Floslek Pharma Dermo Expert Anti Acne peeling kwasowy normalizujący na noc do twarzy zawiera precyzyjnie dopracowaną mieszankę kwasów AHA i PHA: kwas migdałowy 3%, kwas laktobionowy 2%, kwas szikimowy 1%. Dopełnieniem dla nich są: prebiotyk (inulina i alfa-glukan), mocznik, niacynamid, glukonian cynku i pantenol. Kompleksowa formuła peelingu sprawia, że jest wielofunkcyjny. Kwas migdałowy oczyszcza i zwęża pory, zmniejsza stany zapalne i wyrównuje koloryt. Kwas szikimowy skutecznie złuszcza skórę, wygładza i normalizuje wydzielanie sebum. Idealny do pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej i zgrubiałej. Kwas laktobionowy wzmacnia naturalna warstwę hydrolipidową, poprawia nawilżenie skóry i pomaga zrównoważyć odbudowę komórkową skóry. Producent zaleca stosowanie preparatu przez 7 dni, choć już wcześniej widoczne są pozytywne zmiany w postaci gładkiej, dobrze nawilżonej i oczyszczonej skóry. Należy również pamiętać o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej podczas stosowaniu kosmetyków kwasowych, jak również po skończeniu kuracji, przez kolejne 3 tygodnie wystrzegać się mocnego słońca i stosować kremy na dzień z wysokim filtrem UVA i UVB.

Dla osób lubiących tworzyć własne kosmetyki z kwasami istnieje wiele sposobów na wykorzystanie omawianego kwasu. Na rynku dostępne są surowce, z których zrobienie toniku czy kremu nie stanowi problemu.

Tonik z kwasem szikimowym można przygotować w warunkach domowych, korzystając z półproduktów. Opisywany kwas dostępny jest w postaci proszku od 0,5 – 5%. Należy go zmieszać w hydrolatem lub ulubionym tonikiem i stosować podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli chodzi o krem z kwasem szikimowym również można go dodać do kremu nawilżającego. Wówczas podobnie jak w toniku zadziała przeciwbakteryjnie i złuszczająco. To również świetny dodatek do kwasu hialuronowego.

Kwas szikimowy w kosmetologii

kosmetyki z kwasem szikimowym

Zabiegi z kwasami są jednymi z najpopularniejszych kuracji wybieranych przez klientki w okresie jesienno-zimowym. W gabinetach kosmetologicznych stosuje się zazwyczaj wyższe stężenia kwasów niż te dostępne w kosmetykach drogeryjnych. Jednym z takich preparatów jest Bielenda 45 kwas szikimowy. To produkt, który zawiera go aż 45%. W składzie znajduje się również kwas laktobionowy i kwas mlekowy. Jak informuje producent jest to preparat wyłącznie do użytku profesjonalnego. Można go również dostać w sprzedaży detalicznej, jednak zaleca się ostrożność i wcześniejsze doświadczenie z kosmetykami z kwasami o niższym stężeniu, dzięki którym możemy stwierdzić, czy nasza skóra dobrze toleruje te związki i spróbować kuracji z wyższym stężeniem.

Jak stosować kwas szikimowy Bielenda Professional? Należy zaaplikować go suchym pędzlem na czystą i suchą skórę twarzy, omijając okolice oczu i ust. Preparat pozostawiamy przez czas określony przez producent lub do momentu, w którym przestajemy czuć się komfortowo. Następnie przerywamy działanie kwasu przy pomocy neutralizatora w żelu. Kuracja kwasem szikimowym 45% przysłuży się skórze tłustej, trądzikowej, mieszanej i dojrzałej.

Farmona Professional – Acid Tech kwas glikolowy 50% + kwas szikimowy 10% w postaci peelingu chemicznego zawiera kwas glikolowy 50% i kwas szikimowy 10%. To również produkt wyłącznie do użytku profesjonalnego. Intensywnie złuszcza martwe komórki naskórka, skutecznie stymuluje komórki do przebudowy i wspomaga procesy regeneracyjne. Zmniejsza widoczność zmarszczek, blizn i rozstępów, ujednolica koloryt skóry, rozjaśniając przebarwienia.

Kwas szikimowy w kosmetyce ma wiele zastosowań, dlatego warto się nim zainteresować, jeżeli rozpoczynamy przygodę z kwasami, a zależy nam na jak najmniejszych skutkach ubocznych terapii. Podaje się, że już 5% wartość kwasu szikimowego w kosmetykach jest porównywalna do 50% stężenia kwasu glikolowego. Ta niesłychana moc naszego dzisiejszego bohatera przy jednoczesnym łagodnym działaniu sprawia, że często staje się naszym sprzymierzeńcem w trosce o zdrową skórę.

Źródła:

  1. Kwas szikimowy, w: Wikipedia, the free encyclopedia [online], dostępny w: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_szikimowy, dostęp 25.10.2021
  2. Kwas szikimowy i bursztynowy w kosmetyce, w: Biotechnologia.pl, dostępny w: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/kwas-szikimowy-i-bursztynowy-w-kosmetyce,18946, dostęp 25.10.2021
  3. Kwas szikimowy – właściwości, działanie i zastosowanie kwasu szikimowego, w: Ekologia.pl, dostępny w: https://www.ekologia.pl/zdrowie/zabiegi-lecznicze/kwas-szikimowy-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-kwasu-szikimowego,24700.html, dostęp 25.10.2021