Kwas TCA zaliczany jest do grona najsilniej i najintensywniej działających kwasów. Wykazuje zdolność penetracji w głąb skóry, a to z kolei oznacza, że efekty, które możesz dzięki niemu osiągnąć, mogą być naprawdę spektakularne.
Spis treści:
- Kwas TCA: czym jest i jak działa?
- Kwas TCA: efekty mówią same za siebie!
- Peeling z kwasem TCA
3.1. Kwas TCA: skutki uboczne - Kwas TCA w domu
Pielęgnacja na bazie kwasów pozwala wyeliminować bądź zniwelować mnóstwo problemów i niedoskonałości skórnych. Kwasy kosmetyczne są jednymi z najbardziej skutecznych preparatów złuszczających, które wspomagają regenerację i odnowę skóry.
Kwas TCA: czym jest i jak działa?
Kwas TCA, czyli trójchlorooctowy, jest pochodną kwasu octowego. Jest to substancja bardzo silna, dlatego nie zaleca się, by była stosowana samodzielnie – lepiej skorzystać z usług salonów kosmetycznych, gdzie wykonywane są profesjonalne zabiegi na bazie kwasów.
Kwas trójchlorooctowy jest nieoceniony w procesie regeneracji, odbudowy i odnowy naskórka. Po aplikacji mamy do czynienia z tak zwanym oparzeniem kontrolowanym, które pozwala na głęboką eksfoliację. Głębokość czy intensywność złuszczania, uzależniona jest bezpośrednio od stężenia kwasu.
Docelowo, zabiegi na bazie kwasu TCA, redukują niedoskonałości – blizny, przebarwienia na twarzy, a także spłycają zmarszczki. Kompleksowo poprawia wygląd cery – nawet tych, które są bardzo trudne w pielęgnacji. Szczególnie polecany jest w przypadku skóry tłustej, mieszanej, łojotokowej. Z jego właściwości skorzysta też cera trądzikowa, a także widocznymi oznakami starzenia. Warto także wspomnieć, że substancja ta wykorzystywana jest w walce z brodawkami oraz kurzajkami.
Przeczytaj koniecznie: Kosmetyki z kwasami: jak stosować i u kogo się sprawdzą?
Zabiegi TCA pozwalają na głęboką regenerację. Substancja dociera do najgłębszych partii skóry, dlatego rezultaty nie są jedynie powierzchowne. Co ważne, kwas trójchlorooctowy może być stosowany nie tylko na twarz, ale na dowolne partie skóry – bardzo często aplikowany jest też na szyję, dekolt, ramiona, brzuch oraz uda.
Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegów wykorzystujących kwas TCA, są m.in. trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, blizny różnego pochodzenia, przebarwienia, zmarszczki czy też nierównomierny koloryt cery.
Kwas TCA: efekty mówią same za siebie!
Kwas TCA, jak już zostało wspomniane, przynosi naprawdę wymierne efekty pielęgnacyjne. Nie tylko pozwala zmniejszyć widoczność niedoskonałości skórnych, ale kompleksowo poprawia kondycję cery i sprawia, że wygląda zdecydowanie młodziej.
Kwas ten, z uwagi na to, że wnika w głębsze partie skóry, doskonale ją oczyszcza i wspomaga jej regenerację. Dzięki temu, że eliminuje uporczywe problemy skórne, cera wygląda promiennie – jest pełna blasku i energii.
Efekty stosowania kwasu trójchlorooctowego:
- silnie złuszcza skórę,
- zmniejsza widoczność niedoskonałości,
- niweluje blizny,
- rozjaśnia przebarwienia,
- wspomaga walkę z trądzikiem,
- spłyca zmarszczki i drobne linie,
- bardzo dokładnie oczyszcza pory,
- niweluje plamy starcze i posłoneczne,
- wyrównuje koloryt cery,
- ujędrnia i uelastycznia,
- wspomaga walkę z rozstępami,
- stymuluje komórki do regeneracji,
- wzmaga produkcję kolagenu i elastyny.
Oczywiście, efekty uzależnione są od stężenia kwasu, a także częstotliwości wykonywania zabiegów. Warto natomiast wspomnieć, że kwas – nawet w niskich stężeniach – dobrze złuszcza naskórek i przyczynia się do rewitalizacji skóry.
Polecamy artykuł: Kwasy na twarz (AHA, BHA, PHA) – rewelacyjna kuracja!
Peeling z kwasem TCA
Kwas TCA jest bardzo silnym kwasem – jednym z najsilniejszych, które wykorzystywane są podczas zabiegów złuszczania naskórka, dlatego też powinien być wykonywany przez profesjonalistę.
Jeśli zdecydujesz się na tenże zabieg, powinnaś wiedzieć, z czym się wiąże. Bezpośrednio po zabiegu, skóra może być podrażniona, zaczerwieniona – może również pojawić się obrzęk. Po kilku dniach – zwykle od 3 do 5 – skóra powinna zacząć się złuszczać i choć nie jest to przyjemne uczucie, nie należy ani drapać ani zrywać jej płatów. Po następnych 2-3 dniach, zostaną odsłonięte zdrowe partie skóry, która będzie zachwycać swoim wyglądem.
Z uwagi na to, że proces złuszczania naskórka po zabiegu trwa kilka dni (zwykle około 7-8), warto zaplanować czas po nim w taki sposób, by móc pozostać w domu – głównie z uwagi na kwestie estetyczne, bowiem złuszczanie skóry jest dość wyraźne.
Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce, mocnego make-upu, bezwzględnie należy stosować również preparaty zapewniające ochronę przeciwsłoneczną i intensywnie nawilżające.
Tak naprawdę pożądane efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu. Jeśli jednak nasza cera jest problemowa, mamy do czynienia z przebarwieniami, bliznami, zmarszczkami itp., warto zdecydować się na serię zabiegów w kilkutygodniowych odstępach.
Kwas TCA: skutki uboczne
Skutkami ubocznymi zabiegów, podczas których wykorzystywany jest kwas TCA, z reguły są zaczerwienienie, miejscowe podrażnienie skóry, obrzęk, uczucie napięcia i pieczenia – objawy te zwykle mijają w ciągu kilku dni, podobnie jak płatkowe złuszczanie się skóry.
Oczywiście, w niektórych przypadkach, konsekwencje mogą być bardziej poważne. Może dojść do zaburzeń w pigmentacji skóry. Zanim zdecydujemy się na zabieg, warto poznać przeciwwskazania, a do tych należą m.in. ciąża, karmienie piersią, alergie skórne, ciężka postać trądziku, opryszczka, melazma, niektóre choroby autoimmunologiczne czy choroby nowotworowe.
Kwas TCA w domu
Kwas TCA w domu? Jak już zostało wspomniane, nie jest to polecane. Przede wszystkim z uwagi na to, że jest to bardzo silna substancja, a więc dobór odpowiedniego stężenia – z uwzględnieniem kondycji skóry, jej potrzeb i problemów, jest niezwykle istotny. Lepiej zatem oddać się w ręce specjalistów i zdecydować się na zabieg w profesjonalnym salonie – wówczas eliminujemy ryzyko poparzenia skóry. Jeśli natomiast mimo wszystko, chcemy przetestować go samodzielnie, zdecydujmy się na niskie stężenia, maksymalnie do 5%.
Oczywiście, na rynku beauty można odnaleźć wiele gotowych produktów zawierających optymalną dawkę kwasu, dzięki czemu są bezpieczne w stosowaniu. Zwykle kwas ten jest dodatkiem do peelingów kwasowych oraz serów złuszczających.
TCA daje możliwość dotarcia do najgłębszych partii skóry, dlatego uznawany jest za jedną z najsilniejszych substancji, jaka stosowana jest w branży kosmetologicznej. Znakomicie pobudza komórki skóry do regeneracji i zapewnia efektywną odnowę naskórka – dzięki temu skóra wygląda o wiele młodziej.