Kwasy na twarz to specjalistyczne preparaty, które przynoszą naprawdę znakomite efekty pielęgnacyjne. Doskonale oczyszczają cerę i złuszczają martwe komórki naskórka, a także redukują lub niwelują wiele dolegliwości skórnych, poprawiając przy tym ogólną kondycję cery. Poznaj kwasy kosmetyczne i dowiedz się, dlaczego warto je stosować!
Spis treści:
- Kwasy na twarz – efekty, działanie, właściwości
1.1 Kwasy na twarz: po jakim czasie efekty będą zauważalne?
1.2 Kwasy na twarz: efekty uboczne
1.3 Kwasy na twarz przed i po - Jak stosować kwasy na twarz?
- Jakie kwasy na trądzik?
- Jakie kwasy na zmarszczki?
- Kwasy na twarz w ciąży
- Kwasy na twarz w domu
Zabiegi na bazie kwasów można wykonywać w profesjonalnym salonie kosmetycznym, ale i w domowym zaciszu, bowiem drogeryjny rynek oferuje coraz więcej profesjonalnych produktów do samodzielnego użytku. Najważniejszy jest jednak wybór odpowiednich kwasów, we właściwym stężeniu i dopasowanie preparatów do rodzaju cery.
Kwasy na twarz – efekty, działanie, właściwości
Kwasy na twarz skutecznie poprawiają strukturę oraz ogólną kondycję cery. Przede wszystkim dogłębnie oczyszczają, ale i złuszczają martwy naskórek, znakomicie redukują zmarszczki, przebarwienia na twarzy, blizny, zmiany skórne i wszelkie niedoskonałości. Kosmetyki z kwasami i czyste kwasy stały się popularne wiele lat temu, i do dziś są jednymi z najchętniej kupowanych i stosowanych produktów.
Kwasy określane bywają zastępczo również peelingami chemicznymi, które nie tylko złuszczają skórę, ale też przebudowują i odbudowują skórę właściwą. Odnawiają naskórek, ale też stymulują i pobudzają procesy jego regeneracji. Eksfoliacja, czyli usunięcie martwego naskórka jest też przygotowaniem skóry do dalszych etapów pielęgnacji, która dzięki temu, że jest idealnie oczyszczona, doskonale wchłania substancje odżywcze pozostałych kosmetyków.
Są to preparaty polecane każdemu – bez względu na rodzaj cery. Kluczem do sukcesu jest natomiast wybór odpowiedniego rodzaju kwasu, w odpowiednim stężeniu i dostosowanie jego aplikacji do potrzeb i problemów skórnych.
Każdy kwas wykazuje odmienne działanie i właściwości, dlatego decydując się na kurację kwasami, najpierw należy zapoznać się z efektami, jakie można osiągnąć stosując wybrany rodzaj kwasu, przykładowo: kwas glikolowy doskonale redukuje przebarwienia na twarzy i blizny, a kwas salicylowy działa oczyszczająco i ogranicza wydzielanie sebum.
Intensywność działania zależy również od wybranego stężenia: delikatnie zadziałają kwasy o niskich stężeniach, natomiast wysokie stężenia są dość inwazyjne, za to efekty widoczne są o wiele szybciej.
Kwasy, czyli związki eksfoliacyjne, występują w kilku rodzajach, a najbardziej znanymi są:
Kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy) – idealne do cery dojrzałej, suchej i mieszanej. Przenikają w głąb skóry i regenerują ją od środka. W wyższych stężeniach złuszczają skórę, a w niższych nawilżają, odżywiają i wygładzają. Przykłady:
- kwas glikolowy,
- kwas migdałowy,
- kwas mlekowy,
- kwas winowy.
Kwasy BHA (beta-hydroksylowe) – dedykowane pielęgnacji cery tłustej, problemowej i trądzikowej. Kwasem, który zyskał zastosowanie w kosmetologii, jest kwas salicylowy, który doskonale oczyszcza, złuszcza i działa antybakteryjnie.
- kwas salicylowy.
Kwasy PHA (poli-hydroksylowe) – znakomicie sprawdzą się w pielęgnacji skóry naczynkowej oraz wrażliwej. Działają wolniej, mniej inwazyjnie, dzięki czemu nie wywołują podrażnień, zaczerwienień czy łuszczenia skóry.
Kwasy na twarz przynoszą naprawdę rewelacyjne efekty. Przede wszystkim:
- doskonale złuszczają martwy naskórek,
- dogłębnie oczyszczają i detoksykują,
- regulują odnowę komórkową skóry,
- redukują niedoskonałości,
- ujędrniają, wygładzają, napinają, uelastyczniają,
- niwelują zmarszczki, przebarwienia i blizny,
- wyrównują i ujednolicają koloryt cery,
- wspomagają leczenie stanów zapalnych, trądziku, wyprysków itp.,
- odmładzają skórę i poprawiają jej kondycję.
Kwasy na twarz: po jakim czasie efekty będą zauważalne?
Kwasy na twarz to zabieg, którego celem jest złuszczenie i usunięcie warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu skóra zdecydowanie szybciej się odnawia i regeneruje, a tym samym w relatywnie krótkim czasie zaczyna zachwycać swoją kondycją, wyglądem oraz zdrowiem.
Nie oczekujemy jednak efektów natychmiastowych, bowiem zabiegi z użyciem kwasów, to bardziej maraton niż sprint. Sam cykl odnowy komórkowej naskórka wynosi ok. 30 dni, więc wyraźne efekty powinny być widoczne po kilku tygodniach regularnego stosowania, choć początkowa poprawa kondycji cery będzie zauważalna już nawet po kilku dniach.
Jeśli natomiast chcemy zniwelować uporczywe mankamenty urody, jak przebarwienia czy poprawić owal twarzy, musimy uzbroić się w cierpliwość, bo rezultaty możemy zauważyć nawet po pół roku regularnego stosowania kwasów.
Wiele zależy również od typu kwasu i jego stężenia. Wyższe stosowane są zazwyczaj wyłącznie w specjalistycznych salonach urody, a po produkty z niższym stężeniem można sięgnąć samodzielnie. Zwykle kwasy są dodatkiem gotowych produktów, takich jak kremy, sera, toniki czy maseczki do twarzy.
Kwasy na twarz: efekty uboczne
Choć po kwasy na twarz może sięgnąć każdy, u niektórych mogą wywołać one niepożądane konsekwencje. Najczęściej są to podrażnienia oraz zaczerwienienia skórne, które zazwyczaj mijają w dość szybkim czasie – do 24 godzin. Przez kilka dni natomiast skóra może się łuszczyć, dlatego konieczne jest jej nawilżanie i odżywianie.
Kwasy kosmetyczne są cudownymi preparatami pielęgnacyjnymi, ale są pewne przeciwwskazania do ich stosowania:
- ciąża i karmienie piersią,
- aktywne choroby dermatologiczne,
- świeże rany i otarcia,
- ekspozycja na słońce (przed i po),
- kuracja retinoidami.
Kwasy na twarz przed i po
Kwasy na twarz fenomenalnie poprawiają kondycję skóry, dlatego warto – dla porównania – zapamiętać, jak prezentowała się cera przed rozpoczęciem kuracji, by wiedzieć, jakie efekty przyniosła.
Optymalne efekty, niezależnie od tego czy poddajemy się zabiegom w salonie czy też dbamy o skórę samodzielnie, uzyskamy po dłuższym czasie. Już po kilku tygodniach dostrzeżemy poprawę ogólnej kondycji skóry, koloryt będzie bardziej wyrównany, niedoskonałości zniwelowane, a skóra stanie się wygładzona, bardziej jędrna, sprężysta i rozświetlona.
Jak stosować kwasy na twarz?
Kwasy na twarz są zabiegiem polecanym głównie w okresie jesienno-zimowym. Optymalne stężenie kwasów do samodzielnego użytku powinno mieścić się w przedziale od 5 do 10% (a dla początkujących nawet niższe). Po wyższe stężenia powinni sięgać wyłącznie profesjonaliści.
Przed rozpoczęciem terapii kwasowej, należy wybrać odpowiedni kwas (i w odpowiednim stężeniu), a następnie nie łączyć go z innymi kwasami, gdyż niektóre połączenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Kwasy do użytku domowego powinny mieć niższe stężenia niż te, które wykorzystywane są w gabinetach. Przede wszystkich chodzi o bezpieczeństwo. Najlepiej kurację kwasami rozpocząć od niskich stężeń, bacznie obserwując reakcję skóry, a gdy jej tolerancja na dany składnik będzie na odpowiednim poziomie, można sięgnąć po wyższe stężenia.
Początkowo też, kwasów nie należy aplikować na skórę codziennie, bezpieczniej będzie korzystać z nich co 2-3 dni, z czasem zwiększając częstotliwość aplikacji, by docelowo stosować je nawet codziennie. Poleca się, by kwasy były nakładane na skórę wieczorem – jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, choć niektóre preparaty – te, które nie wykazują działania fotouczulającego, można nałożyć rano, ale koniecznie pod krem z filtrem. Po aplikacji możemy odczuwać delikatne pieczenie bądź mrowienie.
Polecamy artykuł: Oczyszczanie twarzy: dlaczego jest tak ważne?
Warto również pamiętać, że podczas kuracji kwasami, należy zadbać o skórę w szczególny sposób. Przede wszystkim, należy unikać ekspozycji na słońce, a także – bezwzględnie – stosować ochronne kremy do opalania z wysokim filtrem SPF. Łuszczący naskórek jest wrażliwy na słońce i brak odpowiedniej ochrony, może spowodować, że na skórze pojawią się przebarwienia.
Niektóre kwasy można pozostawić na skórze, a inne należy zmyć, dlatego zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta i bezwzględnie ich przestrzegać.
Podczas kuracji kwasami, trzeba też troskliwie zatroszczyć się o skórę – regenerować ją oraz dogłębnie nawilżać, gdyż kwasy mogą ją przesuszyć.
Jakie kwasy na trądzik?
Kwasy na twarz do doskonała broń w walce z dolegliwościami i problemami skórnymi – zwłaszcza z trądzikiem, zaskórnikami, przebarwieniami czy drobnymi bliznami. O cerę problemową można zadbać za pomocą kwasów AHA oraz BHA.
Kwasy do cery trądzikowej, z widocznymi niedoskonałościami, muszą zadziałać przede wszystkim antybakteryjnie, przeciwzapalnie i oczyszczająco. W przypadku trądziku, dobre efekty przyniesie kwas azelainowy oraz laktobionowy (ten sprawdzi się w przypadku trądziku różowatego). Specjaliście polecają również kwas migdałowy i glikolowy, a z grupy BHA – kwas salicylowy, który słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych.
Przeczytaj również: Cera trądzikowa – jak o nią dbać?
Jakie kwasy na zmarszczki?
W przypadku zmarszczek, najczęściej poleca się kwas migdałowy, który ma udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe i bardzo często wspiera kuracje anti-aging. Poprawia ogólną strukturę skóry, ujednolica koloryt, a dodatkowo wykazuje właściwości odkażające, antybakteryjne i przeciwzapalne.
Kwas ferulowy również wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe i zdecydowanie poprawia jędrność zwiotczałej skóry. W walce ze zmarszczkami sprzymierzeńcem są również kwasy glikolowy, askorbinowy oraz traneksamowy.
Kwasy na twarz w ciąży
Kwasy na twarz w trakcie ciąży są odradzane przez wielu specjalistów. Przede wszystkim dlatego, że w organizmie kobiety zachodzi wówczas wiele zmian, a kuracja kwasami może wywołać niechciane skutki uboczne, jak przebarwienia czy stany zapalne.
Chodzi tu przede wszystkim o intensywnie działające kwasy, w wysokich stężeniach. Zwłaszcza te peelingi chemiczne, które mogą przeniknąć do krwioobiegu (jak na przykład kwas salicylowy). Jeśli natomiast chcemy poddać się delikatnej kuracji, na najniższych stężeniach kwasów, fakt ten należy skonsultować ze specjalistą. Nie ma bowiem ogólnych przeciwwskazań, które jednoznacznie zabraniałyby stosowania w trakcie ciąży w niskich stężeniach kwasów laktobionowego, mlekowego czy migdałowego.
Polecamy również artykuł: Kosmetyki w ciąży – jakie wybrać?
Kwasy na twarz w domu
Jak już zostało wspomniane, stosując kwasy samodzielnie, w domu, należy zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować reakcje skóry. Jeśli początkowo boimy się sięgnąć po czyste kwasy, nawet w niskim stężeniu, możemy sięgnąć po gotowe, drogeryjne produkty, w którym poszczególne kwasy występują w optymalnej ilości.
Warto wprowadzić do rutyny pielęgnacyjnej złuszczające płyny lub toniki do twarzy np. Floslek White and Beauty tonik do twarzy wybielający z kwasami AHA doskonale radzi sobie z zmianami barwnikowymi – zmniejsza intensywność przebarwień różnego pochodzenia i wyrównuje koloryt cery.
Z kolei Apis wygładzający tonik z kwasem mlekowym oczyszcza skórę z martwych komórek naskórka. Dodatek alg morskich i kwas hialuronowy dbają o optymalne nawilżenie skóry, wygładzając ją i rozświetlając.
Znakomite recenzje zbiera również seria peelingujących serów na bazie kwasów AHA od Nacomi, która obfituje w różnorodne produkty, dzięki czemu każdy odnajdzie kosmetyk dostosowany do potrzeb i problemów swojej skóry.
Nacomi Next Level serum z kwasem migdałowym i kwasem PHA 10%, delikatnie złuszcza warstwę rogową naskórka, redukuje przebarwienia i ujednolica koloryt cery, dbając o stymulację procesów odnowy skóry.
Z myślą o cerze problemowej powstało Nacomi Next Level serum z kwasem salicylowym 2%, które usuwa martwy naskórek, reguluje produkcję sebum, a także odblokowuje pory. Serum wzbogacone jest o witaminę B3 o wszechstronnych właściwościach.
Znakomite recenzje zbiera kosmetyk Bielenda Professional Exfoliation Face Program, który łączy w sobie kilka kwasów: salicylowy, azelainowy, migdałowy oraz mlekowy, które dbają o skórę mieszaną, tłustą i trądzikową kompleksowo.
Jak widać, na drogeryjnym rynku nie brakuje zarówno czystych kwasów do użytku domowego, jak i gotowych produktów, w których wiodącymi substancjami są kwasy kosmetyczne. Kuracja kwasowa przynosi naprawdę fenomenalne efekty – zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość, zachować regularność i systematyczność, a skóra z pewnością odwdzięczy nam się pięknym i zdrowym wyglądem.