Zastosowanie lawendy

Jak pachnie lawenda? Łączy nuty żywiczne i kwiatowe, które podkreśla lekka goryczka. Już jedno dotknięcie jej kwiatów sprawia, że w powietrzu unoszą się intensywne olejki eteryczne. Nic dziwnego, że roślina ta jest jedną z najczęściej stosowanych w branży kosmetycznej, perfumeryjnej i farmaceutycznej. Lawenda w kosmetyce to połączenie właściwości aromaterapeutycznych z działaniem pielęgnującym. Jakie ma właściwości i zastosowanie?


  1. Lawenda w kosmetyce – czym jest?
    1.1. Lawenda w kosmetyce – skład
    1.2. Lawenda w kosmetyce – zastosowanie?
    1.3. Lawenda w kosmetyce – działanie
    1.4. Lawenda w kosmetyce – sposoby użycia

Lawenda w kosmetyce – czym jest?

Melisa, mięta i kocimiętka — kojarzysz te rośliny? Lawenda należy do tej samej rodziny roślin i choć różni się od nich wyglądem, to wszystkie łączy kilka cech. Wszystkie posiadają charakterystyczny dla swojego gatunku zapach. Każda z nich posiada także określone właściwości lecznicze i jest chętnie wykorzystywana w wielu branżach.

Zastosowanie lawendy w kosmetyce

Pochodzenie lawendy, konkretnie jednego gatunku – lawendy wąskolistnej – to prawdopodobnie Persja lub Wyspy Kanaryjskie. Przypuszcza się, że została przeniesiona w rejon Morza Śródziemnego jeszcze w czasach starożytnych, lecz dopiero w XVII wieku zaczęła być szerzej uprawiana. Uprawy masowe znajdują się w Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. W Chorwacji jedna z wysp (Hvar) nazywana została Lawendową Wyspą właśnie ze względu na duże powierzchnie uprawne. Lawenda wąskolistna stanowi częsty element skalniaków, kwietników czy skrzynek. Dzięki odporności na niskie temperatury zazwyczaj dobrze znosi zimę, odradzając się kolejnej wiosny. Masowe uprawy sprawiły, że lawenda w kosmetyce i innych branżach stała się łatwodostępna.

Lawenda wąskolistna ma postać niskiego półkrzewu dorastającego do 60 cm wysokości. Charakterystyczny jest jej sposób kwitnienia — kłosowate kwiatostany pojawiają się na długich nagich łodygach, wyrastając ponad liście, z daleka przypominając fioletową mgiełkę unoszącą się nad rośliną. Największe wrażenie robią olbrzymie powierzchnie uprawne, które na czas jej kwitnienia zmieniają się w ciągnący się w nieskończoność dywan fioletowych kwiatów.


Postaw na roślinną pielęgnację i sprawdź kosmetyki z aloesem, które warto przetestować!


Mydełko lawendowe

Lawenda w kosmetyce – skład

Najcenniejszą substancją otrzymywaną z tej rośliny jest olejek lawendowy pozyskiwany na drodze destylacji świeżego surowca, czyli kwiatostanów. Jest bezbarwny lub lekko żółty, o intensywnym zapachu charakterystycznym dla tej rośliny. W olejku znajduje się ponad 300 składników, z których główne to linalol i lawandulol. Proporcje składników i zawartość olejku zależna jest od wielu czynników, między innymi miejsca uprawy. Pochodzenie to najważniejsza cecha zwłaszcza dla przemysłu perfumeryjnego, w którym nawet drobne różnice wpływają na całą kompozycję zapachową.

Lawenda w kosmetyce – zastosowanie?

Kwiaty lawendy stosuje się jako środek wykrztuśny, przeciwskurczowy, łagodzący bóle brzuch, kolkę jelitową i regulujący proces przyswajania pokarmów. Wykazują także działanie moczopędne i napotne. Napar z lawendy stosowany wewnętrznie jest stosowany np. przy zmniejszonym apetycie. Stosowany zewnętrznie jako okłady łagodzi nerwobóle, a w kąpieli działa bakteriobójczo.

Olejek lawendowy służy do perfumowania wód toaletowych, balsamów do ciała, dezodorantów i detergentów. To także częsty składnik świec zapachowych i innych produktów stosowanych przy aromaterapii. Warte szczególnej uwagi są właściwości uspakajające lawendy, potwierdzone badaniami. Olejek lawendowy zmniejsza napięcie nerwowe, uczucie niepokoju i ułatwia zasypianie.

Zdarza się jednak, że produkty mające zawierać w składzie olejek lawendowy, są fałszowane jego tańszymi odpowiednikami, np. olejkiem lawandynowym lub spikowym. Drugi z nich pozyskuje się z ziela lawendy szerokolistnej i charakteryzuje się nieco kamforowym zapachem z domieszką rozmarynu.


Skrzyp polny – must have w pielęgnacji włosów!


Lawenda w aromaterapii

Lawenda w kosmetyce – działanie

Lawenda w kosmetyce znana jest przede wszystkim z działania regenerującego i przeciwzapalnego. Dzięki temu doskonale sprawdza się w pielęgnacji cer wymagających, takich jak cera trądzikowa. Ekstrakty z tej rośliny zmniejszają wydzielanie łoju, co wpływa na ograniczenie problemu powstawania zaskórników. Właściwości antyseptyczne sprawiają, że lawenda doskonale sprawdza się jako wsparcie w leczeniu łuszczycy, ran i owrzodzeń. Dodatkowo działanie przeciwobrzękowe znalazły zastosowanie w niwelowaniu obrzęków i cieni pod oczami. Stosowana bezpośrednio na skórę pobudza krążenie krwi i wspomaga przepływ limfy – kosmetyki na cellulit powinny więc zawierać jej ekstrakty.

Ogólne działanie lawendy w kosmetyce:

  • łagodzi podrażnienia,
  • przyspiesza regenerację naskórka,
  • działa antyseptycznie i przeciwtrądzikowo,
  • przyspiesza gojenie się ran i bliznowanie,
  • łagodzi objawy miejscowego zapalenia skóry.

Lawenda w kosmetyce – sposoby użycia

  • cera tłusta – przymoczki nasycone naparem z kwiatów lub lotion alkoholowy stosuje się do cery bardzo tłustej,
  • płyn po goleniu – lotion alkoholowy działa odkażająco i pomaga zregenerować uszkodzenia skóry,
  • podrażnienia skóry – woda lawendowa z kwiatostanów działa łagodząco i odkażająco,
  • przetłuszczające się włosy – napar z kwiatów stosowany w formie płukanki do włosów przeciwdziała nadmiernemu wydzielaniu się sebum,
  • odświeżenie i relaks – dodaj do kąpieli napar z ziela lawendy, by poczuć głębokie odprężenie (możesz też połączyć sole do kąpieli i kilka kropel olejku lawendowego),
  • problemy z zasypianiem – na szafce nocnej ustaw bukiet z kwiatów lawendy, olejki eteryczne w niej zawarte wyciszają, umożliwiając spokojny sen.