Łupież Giberta nazywany również łupieżem różowym to choroba skóry z grupy chorób rumieniowo-złuszczających. Nie wygląda ona jak klasyczny łupież, a występuje m.in. w części tułowia i na kończynach. Tę chorobę można leczyć z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków. Jakich? Odpowiedź w tym artykule.
Spis treści:
- Łupież Giberta (różowy) – co to jest?
- Łupież różowy Giberta — przyczyny
- Czy łupież Giberta jest zaraźliwy?
- Łupież Giberta — objawy
- Kosmetyki na łupież Giberta — pielęgnacja to podstawa
- Łupież Giberta w ciąży — na co zwrócić uwagę?
Popularne emolienty:
Łupież Giberta (różowy) — co to jest?
Łupież różowy Giberta (pityriasis rosea) powstaje na początku przez pojawienie się tzw. zmiany zwiastującej. Jest to czerwona plama pokryta w środku łuskami. Z czasem dochodzi do wystąpienia wysypki na tułowiu i kończynach.
Nazwa pochodzi od francuskiego dermatologa Camille Melchiora Giberta, który jako pierwszy spotkał się z tą jednostką chorobową w 1860 roku. Według specjalistów choroba ta występuje z częstością ok. 2% populacji. Dotyka ona najczęściej osoby pomiędzy 10. a 35. rokiem życia i występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, co związane jest z różnymi infekcjami.
Łupież różowy Giberta — przyczyny
Okazuje się, że do tej pory nie znaleziono dokładnej przyczyny tej choroby. Za najbardziej prawdopodobne uważa się zarażenie infekcyjne. Czynnikiem wywołującym łupież różowy Giberta są wirusy herpes, a dokładniej wirusy typu 6 (HHV-6) oraz typu 7 (HHV-7).
Z występowaniem łupieżu różowego łączy się również występowanie innych infekcji. Zaliczamy do nich m.in. sezonowe zakażenie dróg oddechowych oraz wzrost zachorowalności osób, które wcześniej miały kontakt z chorym.
Czy łupież Giberta jest zaraźliwy?
Czy można zarazić się łupieżem Giberta? Nie ma do tej pory jednoznacznej odpowiedzi. Obecnie nie poznano dokładnie etiologii. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że teoria dotycząca wirusów i patogenów wywołująca infekcje i zmiany skórne jest bliższa prawdy.
Łupież Giberta — objawy
Objawy są dość typowe. Na początku, na skórze, zazwyczaj na tułowiu, pojawia się charakterystyczna zmiana (nazywana potocznie blaszką macierzystą). To zazwyczaj kilkucentymetrowe rumieniowe ognisko, o czerwonej lub ciemnoróżowej barwie, które pokryte jest łuskami wewnątrz. Brzegi są lekko uniesione, łuszczą się, a środek jest jaśniejszy. Blaszka macierzysta może mieć średnicę do 3 cm i przez około 2 tygodnie może być jedynym objawem skórnym choroby. Dodatkowo mogą wystąpić inne objawy — złe samopoczucie, nudności, bóle głowy, stawów, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka lub ból gardła. Te objawy mogą wystąpić tuż przed pojawieniem się wysypki. Następnie, po kilku dniach lub tygodniach (do 6 tygodni), pojawia się charakterystyczna wysypka na tułowiu i kończynach. Przeciętny czas utrzymywania się wysypki wynosi 45 dni, ale może trwać nawet do 12 tygodni. Pacjenci mogą dodatkowo odczuwać silne swędzenie.
Na wielu forach internetowych pojawia się też pytanie, czy ponownie można zarazić się łupieżem Giberta? Powtórne wystąpienie łupieżu jest rzadkie i zwykle następuje w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy po pierwszym epizodzie. Podczas nawrotów łupieżu różowego nie występuje już blaszka macierzysta, a zmiany skórne są zazwyczaj mniejsze niż podczas pierwszego epizodu.
Ważne!
W przypadku nietypowego przebiegu łupieżu Giberta objawy mogą być różne i bardziej zróżnicowane. Wysypka może mieć inny wygląd i lokalizację niż typowe objawy. W takich przypadkach ważne jest skonsultowanie się z dermatologiem, który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.
Kosmetyki na łupież Giberta — pielęgnacja to podstawa
Lupież Giberta to choroba, która ma charakter samoograniczający się. Oznacza to, że zmiany skóry znikają zwykle w 4-6 tygodni bez jakichkolwiek śladów i blizn. Warto jednak wiedzieć, że przez 3 miesiące na skórze w miejscach występowania zmian skórnych mogą pojawiać się przebarwienia lub odbarwienia.
Łupież Giberta nie wymaga leczenia. Aby załagodzić świąd zaleca się codzienną pielęgnację skóry w postaci emolientów i preparatów poprawiających nawilżenie skóry. Dopiero w przypadku cięższych zmian stosuje się miejscowo preparaty glikokortykosteroidowe o niskiej lub umiarkowanej silne. Stosuje się również doustnie odpowiednie leki przeciwhistaminowe.
Skupmy się jednak na emolientach. Emolienty to substancje, których zadaniem jest nawilżenie, wygładzenie i zmiękczenie skóry w sposób jak najbardziej delikatny. Stosowane są w celu utrzymania odpowiedniego poziomy nawilżenie skóry oraz ochronie przed utratą wody z naskórka. Tego typu preparaty tworzą na skórze cienką warstwę ochronną i są szczególnie polecane dla osób zmagających się z suchą, szorstką, podrażnioną i skłonną do łuszczenia się skórą.
Emolienty idealnie sprawdzą się w łagodzeniu wszelkiego rodzaju podrażnień skórnych. Substancje emolientowy znaleźć można m.in. w kremach, balsamach, maściach i olejkach. Za najpopularniejsze emolienty uważa się:
- Oleje roślinne — olej jojoba, olej migdałowy, olej arganowy, olej kokosowy.
- Masła roślinne — masło shea, masło kakaowe.
- Glicerynę.
- Lanolinę.
- Woski — wosk pszczeli, wosk carnauba.
Emolienty są w 100% bezpieczne w użyciu. Mogą je stosować dzieci, dorośli oraz kobiety w ciąży. Emolienty nie tylko pomagają utrzymać skórę nawilżoną, ale także chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi w postaci wiatru, zimna i suchego powietrza.
Sprawdź również: Szorstkie łokcie – sposoby na „brudne” łokcie i kolana
Łupież Giberta w ciąży — na co zwrócić uwagę?
Mimo że łupież Giberta nie wymaga specjalistycznego leczenia, to w sytuacji, gdy dotyka on kobiety w ciąży, należy wprowadzić odpowiednią procedurę. W przypadku wystąpienie zmian skórnych kobieta w ciąży musi jak najszybciej skontaktować się z dermatologiem oraz lekarzem prowadzącym ciążę.
Okazuje się, że w ciąży dochodzi do reaktywacji zakażenia HHV-6 i HHV-7. Wirusy te stwarzają realne zagrożenie infekcji płodu, przedwczesnego porodu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci płodu. Warto o tym pamiętać i nie bagatelizować wszelkich objawów, które mogłyby na łupież Giberta wskazywać.
Popularne szampony przeciwłupieżowe: