Makijaż dla opadającej powieki

Jaki makijaż dla opadającej powieki jest najlepszy? Czym jest opadająca powieka? Czy to to samo co opadający kącik oka? Jak go wykonać make-up krok po kroku i jakie triki makijażowe warto stosować? Odpowiedzi na wszystkie pytania odnajdziesz w poniższym artykule.

Opadające powieki powodują, że oczy wyglądają smutno, a poprzez to również cała twarz, zatem osoby z takim problemem sprawiają wrażenie wiecznie przygnębionych. Poza tym, opadające powieki znacząco postarzają. Niedoskonałość ta wynika zazwyczaj z budowy oka, ale niekorzystny efekt wizualny pogłębia się wraz z wiekiem i utratą elastyczności przez skórę.

Zazwyczaj problem pojawia się u kobiet po 45-50 roku życia, ale może występować także dużo wcześniej. Można jednak temu dość szybko i skutecznie zaradzić, wykonując specjalny makijaż dla opadającej powieki, który świetnie maskuje ten mankament urody. Prawidłowo wykonany make-up może zdziałać cuda. Oczywiście wymaga poznania trików makijażowych i pewnej wprawy, jednak z pewnością się to opłaci, ponieważ wówczas samemu można idealnie zatuszować opadającą powiekę. Jaki makijaż na opadające powieki będzie najlepszy – o tym piszemy poniżej.

Zobacz propozycje kosmetyków, które wykorzystałyśmy w naszym tutorialu:

 

Czym jest opadająca powieka?

Makijaż dla opadającej powieki

Przede wszystkim należy rozróżnić opadającą powiekę od opadającego kącika oka, gdyż jest to zupełnie coś innego. Przy opadającym kąciku ma miejsce opadanie zewnętrznego złączenia powieki i dolnej linii oczodołu. Przy opadającej powiece natomiast, fałda górna powieki nachodzi na dolną.

Zazwyczaj problem ten występuje od urodzenia, choć oczywiście zjawisko to pogłębia się wraz z procesem starzenia się skóry. Jest to spowodowane utratą włókien kolagenowych, co prowadzi do tego, że skóra jest mniej sprężysta i jędrna. Ponadto, wraz z upływem czasu osłabieniu ulegają mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, co powoduje, że defekt ten jest jeszcze bardziej zauważalny.

W takiej sytuacji pojawia się pytanie: jaki makijaż dla opadającej powieki będzie najlepszy i zniweluje widoczność tej niedoskonałości? Przede wszystkim prawidłowo wykonany make-up powinien optycznie powiększać oczy i poprawiać symetrię twarzy. Musi być wyciągnięty ponad linię załamania górnej powieki. Należy rozświetlić wewnętrzny kącik oka i łuk brwiowy. Warto widzieć, że nie powinno się obrysowywać oka ciemną kredką ani ciemnym cieniem, gdyż taki zabieg pomniejsza oko i sprawia, że wygląda na głębiej osadzone.


Dowiedz się więcej o makijażu, przeczytaj artykuł: Makijaż dla niebieskich oczu


Jak wykonać makijaż dla opadającej powieki krok po kroku?

Makijaż dla opadającej powieki nie jest skomplikowany, jednak – jak już zostało wspomniane – wymaga pewnej wprawy, wiedzy i zastosowania kilku trików. Przestrzegając pewnych zasad stworzymy make-up, który skutecznie zatuszuje ten mankament urody.

Pierwszym krokiem jest nałożenie ciemnego cienia na dolną powiekę (cień stosuje się zamiast rysowania kreski kredką). Następnie na ruchomej części górnej powieki należy narysować kropkę w najwyższym punkcie gałki ocznej przy otwartym oku – jest to swojego rodzaju punkt odniesienia podczas wykonywania dalszych makijażowych kroków.

Za pomocą chusteczki, pędzelka lub patyczka higienicznego należy połączyć skrzydełko nosa, kącik oka i skroń i narysować ciemnym cieniem linię prostą, począwszy od kropki do chusteczki czy innej pomocy – musi to być bezwzględnie linia prosta! Potem ciemnym cieniem trzeba wypełnić przestrzeń zewnętrznego kącika oka, by uzyskać trójkąt.

Jasnobeżowy cień należy nałożyć pod łukiem brwiowym w kierunku od najwyższego punktu do zewnętrznego kącika oka. Następnie pędzelkiem rozetrzeć ciemny cień tak, by złagodzić kontury wcześniej narysowanego trójkąta. Na środek powieki i w wewnętrzny kącik oka należy nałożyć najjaśniejszy cień. Potem jasnobeżowym cieniem trzeba narysować kreskę wzdłuż linii rzęs na górnej powiece. By wykończyć makijaż dla opadającej powieki należy nanieść na rzęsy tusz. Warto użyć zalotki lub szczoteczki unoszącej rzęsy – oko będzie sprawiało wrażenie bardziej otwartego, jeśli rzęsy będą podkręcone.


Dowiedz się również, jaki makijaż dla zielonych oczu będzie najlepszy?


Akcesoria do makijażu dla opadającej powieki

Triki makijażowe przy opadającej powiece

By dobrze wykonać makijaż dla opadającej powieki, należy nauczyć się kilku makijażowych trików, które zdecydowanie ułatwią wykonywanie make-upu na każdą okazję.

Przede wszystkim, do opadających powiek najbardziej pasują brązowe, matowe cienie do powiek – np. czekolada i zgaszone brązy. Do cieniowania cienia nałożonego na ruchomą powiekę należy używać jasnego cienia, np. cielistego czy jasnobeżowego, ale nie perłowego, brokatowego ani błyszczącego, gdyż taki cień podkreśli dodatkowo efekt opadającej powieki.

Co ważne, cienie i kreska nie powinny schodzić w dół oka – zawsze muszą wychodzić do góry powieki. Cień powinno się rozcierać powyżej linii zgięcia powieki w kierunku zewnętrznego kącika oka – na pewno nie na załamaniu powiek ruchomej i nieruchomej – to poważny błąd, który tylko potęguje efekt opadającej powieki.

Na tzw. linię wodną należy nakładać jasną kredkę, np. cielistą, a nigdy ciemną, gdyż taki sposób podkreślenia linii wodnej bardzo zmniejsza oko i tak naprawdę mogą go stosować tylko panie, które mają naprawdę duże oczy.

Nie należy zapominać, że rzęsy powinny być dobrze wytuszowane, długie i podkręcone – to optycznie powiększa oko i unosi opadający kącik oka. Można także pokusić się o sztuczne rzęsy, zwłaszcza, jeśli wykonujemy makijaż na specjalną okazję. Pamiętajmy także o brwiach – powinny być zadbane i ładnie wyregulowane, a ich kształt dobrany do kształtu twarzy.

Mamy nadzieję, że nasz miniporadnik makijażowy dla opadającej powieki będzie pomocny i przyda się wszystkim paniom zmagającym się z tym mankamentem.

Opadająca powieka – kiedy potrzebna jest korekcja chirurgiczna?

Opadająca powieka, inaczej zwana ptozą, to schorzenie oczu, które często nie jest jedynie defektem kosmetycznym. Może zakłócać prawidłowe widzenie albo przerodzić się w tzw. leniwe oko. Operacja plastyczna powiek oczu, czyli blepharoplastyka jest radykalnym rozwiązaniem problemu, ale czasami jedynym.

Polega na kosmetycznej korekcji chirurgicznej górnej i dolnej powieki. Zabieg ten musi być dostoswany do przyczyny problemu. Jeśli powodem przeprowadzenia operacji jest poważne schorzenie, które ogranicza widzenie, to celem zabiegu jest zwiększenie pola widzenia. Jeśli jest to jedynie zabieg estetyczny, to celem jest uzyskanie młodszego i mniej smutnego wyrazu twarzy. Jeśli nie jest to poważne schorzenie, a jedynie problem natury estetycznej, to wcale nie trzeba uciekać się do tak inwazyjnych metod, można wtedy z powodzeniem stosować makijaż dla opadającej powieki.

Zainspiruj się i poznaj naszą propozycję makijażu dla opadającej powieki! Obejrzyj nasze wideo!