Jaki makijaż dla opadającej powieki jest najlepszy?

Czym jest opadająca powieka? Czy to to samo co opadający kącik oka? Jaki makijaż dla opadającej powieki będzie najkorzystniejszy? Jak go wykonać krok po kroku? Jakie triki makijażowe warto stosować?

Opadające powieki powodują, że oczy wyglądają smutno, a co za tym idzie również cała twarz, zatem osoby z takim problemem sprawiają wrażenie wiecznie przygnębionych. Poza tym znacząco postarzają. Ta niedoskonałość wynika zazwyczaj w budowy oka, ale niekorzystny efekt wizualny pogłębia się wraz z wiekiem i utratą przez skórę elastyczności.

Zazwyczaj ten problem pojawia się u kobiet po 45-50 roku życia, ale może występować także dużo wcześniej. Można jednak temu dość szybko i prosto zaradzić, czyli wykonać makijaż dla opadającej powieki, który świetnie maskuje ten mankament urody. Prawidłowo wykonany makijaż może zdziałać cuda. Oczywiście wymaga poznania pewnych trików makijażowych i wprawy, ale nauka się opłaci, gdyż samemu można taką opadającą powiekę idealnie zatuszować. Jaki makijaż na opadające powieki będzie najlepszy – o tym piszemy poniżej.

Czym jest opadająca powieka?

Przede wszystkim należy rozróżnić opadającą powiekę od opadającego kącika oka, gdyż jest to zupełnie coś innego. Przy opadającym kąciku ma miejsce opadanie zewnętrznego złączenia powieki i dolnej linii oczodołu. Przy opadającej powiece natomiast fałda górna powieki nachodzi na dolną. Zazwyczaj takie opadające powieki występują od urodzenia, choć oczywiście zjawisko to pogłębia się wraz z procesem starzenia się skóry. Jest to spowodowane utratą włókien kolagenowych, a to prowadzi do tego, że skóra jest mniej sprężysta i jędrna. Ponadto wraz z upływem czasu osłabieniu ulegają mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, co powoduje, że defekt ten jest jeszcze bardziej zauważalny.

W takiej sytuacji pojawia się pytanie jaki makijaż na opadające powieki będzie najlepszy i zniweluje optycznie tę niedoskonałość. Przede wszystkim prawidłowo wykonany makijaż powinien optycznie powiększać oczy i poprawiać symetrię twarzy. Musi być wyciągnięty ponad linię załamania górnej powieki. Należy rozświetlić wewnętrzny kącik oka i łuk brwiowy. Warto widzieć, że nie powinno się obrysowywać oka ciemną kredką ani ciemnym cieniem, gdyż taki zabieg pomniejsza oko i sprawia, że wygląda na głębiej osadzone.

Jak wykonać makijaż dla opadającej powieki krok po kroku?

Pierwszym krokiem jest nałożenie ciemnego cienia na dolną powiekę (cień stosuje się zamiast rysowania kreski kredką). Następnie na ruchomej części górnej powieki należy narysować kropkę w najwyższym punkcie gałki ocznej przy otwartym oku – jest to swojego rodzaju punkt odniesienia podczas wykonywania dalszych makijażowych kroków. Za pomocą chusteczki, pędzelka lub patyczka higienicznego należy połączyć skrzydełko nosa, kącik oka i skroń i narysować ciemnym cieniem linię prostą, począwszy od kropki do chusteczki czy innej pomocy – musi to być bezwzględnie linia prosta! Potem ciemnym cieniem trzeba wypełnić przestrzeń zewnętrznego kącika oka, by uzyskać trójkąt. Jasnobeżowy cień należy nałożyć pod łukiem brwiowym w kierunku od najwyższego punktu do zewnętrznego kącika oka. Następnie pędzelkiem rozetrzeć ciemny cień tak, by złagodzić kontury wcześniej narysowanego trójkąta. Na środek powieki i w wewnętrzny kącik oka należy nałożyć najjaśniejszy cień. Potem jasnobeżowym cieniem trzeba narysować kreskę wzdłuż linii rzęs na górnej powiece. Dla wykończenia makijażu dla opadającej powieki należy nanieść tusz do rzęs. Warto użyć zalotki lub szczoteczki unoszącej rzęsy – oko będzie sprawiało wrażenie bardziej otwartego, jeśli rzęsy będą podkręcone.

Akcesoria do makijażu
Wykonanie makijażu dla opadającej powieki wymaga odrobiny wprawy i odpowiednich akcesoriów.

Triki makijażowe przy opadającej powiece

  • By dobrze wykonać makijaż dla opadającej powieki, należy nauczyć się kilku makijażowych trików. Oto one.
  • Do opadających powiek najbardziej pasują brązowe, matowe cienie – np. czekolada i zgaszone brązy.
  • Do cieniowania cienia nałożonego na ruchomą powiekę należy używać jasnego cienia, np. cielistego czy jasnobeżowego, ale nie perłowego, brokatowego ani błyszczącego, gdyż taki cień podkreśli dodatkowo efekt opadającej powieki.
  • Rzęsy powinny być dobrze wytuszowane, długie i podkręcone – to optycznie powiększa oko i unosi opadający kącik oka. Można także stosować sztuczne rzęsy.
  • Należy zwrócić uwagę na brwi – powinny być zadbane i ładnie wyregulowane, a ich kształt dobrany do kształtu twarzy.
  • Cienie i kreska nie powinny wychodzić w dół oka – zawsze muszą wychodzić do góry powieki.
  • Cień powinno się rozcierać powyżej linii zgięcia powieki w kierunku zewnętrznego kącika oka – na pewno nie na załamaniu powiek ruchomej i nieruchomej – to poważny błąd, który tylko potęguje efekt opadającej powieki.
  • Na tzw. linię wodną należy nakładać jasną kredkę, np. cielistą, a nigdy ciemną, gdyż taki sposób podkreślenia linii wodnej bardzo zmniejsza oko i tak naprawdę mogą go stosować tylko panie, które mają naprawdę duże oczy.

Mamy nadzieję, że nasz mini poradnik makijażowy dla opadającej powieki będzie pomocny i przyda się wszystkim paniom zmagającym się z tym mankamentem.

Opadająca powieka – kiedy potrzebna jest korekcja chirurgiczna?

Opadająca powieka, inaczej zwana ptozą, to schorzenie oczu, które często nie jest jedynie defektem kosmetycznym. Może zakłócać prawidłowe widzenie albo przerodzić się w tzw. leniwe oko. Operacja plastyczna powiek oczu, czyli blepharoplastyka jest radykalnym rozwiązaniem problemu, czasami jedynym. Polega na kosmetycznej korekcji chirurgicznej górnej i dolnej powieki. Zabieg ten musi być dostoswany do przyczyny problemu. Jeśli powodem przeprowadzenia operacji jest poważne schorzenie, które ogranicza widzenie, to celem zabiegu jest zwiększenie pola widzenia. Jeśli jest to jedynie zabieg estetyczny, to celem jest uzyskanie młodszego i mniej smutnego wyrazu twarzy. Jeśli nie jest to poważne schorzenie, a jedynie problem natury estetycznej, to wcale nie trzeba uciekać się do tak inwazyjnych metod, można wtedy z powodzeniem stosować makijaż dla opadającej powieki.

Nasza propozycja na makijaż dla opadającej powieki – sprawdź!