Martwy naskórek

Martwy naskórek to innymi słowy obumarłe komórki występujące na powierzchni skóry. Powinny być regularnie usuwane, by utrzymać cerę w dobrej kondycji i uchronić ją przed powstawaniem niedoskonałości. Dowiedz się, dlaczego złuszczanie naskórka jest tak ważne!


Spis treści:

1. Martwy naskórek: czym jest?

2. Dlaczego należy usuwać martwy naskórek?

2.1.Martwy naskórek na twarzy

2.2.Martwy naskórek na stopach i piętach

3. Jak usunąć martwy naskórek? Poznaj skutecznie kosmetyki


Martwe komórki naskórka nie pełnią żadnej istotnej roli. Mogą jedynie negatywnie oddziaływać na stan skóry, dlatego koniecznością jest ich regularne złuszczanie i usuwanie. Rynek beauty oferuje mnóstwo skutecznych kosmetyków, które ułatwiają pozbycie się martwej części naskórka.

Martwy naskórek: czym jest?

Martwy naskórek, czyli warstwa obumarłych komórek, osadza się na powierzchni całego ciała. Usuwany jest w trakcie codziennych zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych, jednak co jakiś czas należy postawić na bardziej intensywne oczyszczanie oraz złuszczanie.

Podczas mycia skóry jesteśmy w stanie usunąć tylko wierzchnią warstwę zrogowaciałych komórek, dlatego tak ważne jest, by minimum raz w tygodniu oczyścić skórę solidniej – to wspomoże jej odnowę i regenerację.

Podkreślić należy, że komórki skóry mają zdolność do odnowy – starsze wypychane są na zewnątrz i stopniowo rogowacieją oraz obumierają, a w ich miejscu pojawiają się nowe. Te wypchnięte na powierzchnię skóry, są właśnie martwym naskórkiem, który jest zbędny i nie pełni już jakichkolwiek istotnych funkcji. Usunięcie go jest zatem konieczne, jeśli chcemy odsłonić nowe komórki skóry.


Dowiedz się więcej! Oczyszczanie twarzy: dlaczego jest tak ważne?


Dlaczego należy usuwać martwy naskórek?

Martwy naskórek pozostający na powierzchni skóry, zmieszany jest z zanieczyszczeniami, potem, łojem, sebum, a więc wszystkim, co może pogorszyć kondycję cery i doprowadzić do pojawiania się stanów zapalnych i niedoskonałości.

Codzienna pielęgnacja skóry pomaga zatem oczyścić ją ze wszystkiego, co jest niepożądane, jednak zwykłe mycie, w dłuższej perspektywie czasowej, może być niewystarczające. Złuszczanie naskórka, a więc bardziej dogłębne i precyzyjne usuwanie zanieczyszczeń, w tym martwych komórek, jest niezwykle ważne dla zachowania cery w dobrej kondycji.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że usuwając z powierzchni skóry martwy naskórek wraz z zanieczyszczeniami i sebum, przeciwdziałamy rozwojowi bakterii, a tym samym utrzymujemy skórę w zdrowiu.

Ponadto, złuszczanie skóry sprawia, że odsłaniane są nowe komórki, a więc zdrowa i piękna cera, która jest wygładzona, miękka, o równym kolorycie. Złuszczanie pozwala również zniwelować niedoskonałości, blizny, przebarwienia na twarzy, zmiany potrądzikowe, a nawet zmarszczki.

Martwy naskórek peeling

Złuszczanie skóry – efekty:

  • usuwa martwe komórki naskórka i wszelkie zanieczyszczenia,
  • dogłębnie oczyszcza skórę,
  • zapobiega gromadzeniu się bakterii,
  • poprawia kondycję i wygląd cery,
  • wygładza i uelastycznia,
  • eliminuje nieestetyczne, suche skórki,
  • niweluje niedoskonałości skórne,
  • wyrównuje koloryt cery,
  • pobudza skórę do wytwarzania nowych komórek,
  • odsłania nowe, zdrowe partie skóry,
  • przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacyjnych.

Złuszczanie można przeprowadzić dwojako: mechanicznie lub chemicznie. Mechaniczne usuwania naskórka to nic innego, jak pocieranie skóry gotowymi peelingami zawierającymi drobinki. W metodach chemicznych wykorzystywane są natomiast peelingi kwasowe oraz enzymatyczne, które rozpuszczają martwy naskórek bez potrzeby pocierania.

Martwy naskórek na twarzy

Martwy naskórek na twarzy jest szczególnie niepożądany. Wszak głównie zależy nam na tym, by to właśnie nasza cera zachwycała swoją kondycją, dlatego złuszczanie najczęściej odnosi się właśnie do skóry twarzy.

Martwy naskórek na twarzy

Preparaty złuszczające martwy naskórek mogą przynieść wiele pozytywów, jednak należy dobrać je odpowiednio do rodzaju cery, by nie podrażnić skóry, ale też nie pogorszyć jej kondycji. Co to oznacza? Przykładowo, peeling z kwasami nie jest polecany osobom o bardzo wrażliwej cerze. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem okaże się peeling enzymatyczny.

Początkowo lepiej postawić na delikatniejsze produkty i metody, by w razie potrzeby móc intensyfikować ich działanie. Dobre efekty złuszczające przynoszą przede wszystkim kwasy AHA, BHA czy retinol. Do wyboru są również peelingi enzymatyczne oraz te, które zawierają drobinki ścierające (peeling drobnoziarnisty oraz peeling gruboziarnisty). Kosmetyki te, oprócz właściwości złuszczających, zwykle też nawilżają, odżywiają i regenerują skórę.


Dowiedz się więcej: Kwasy na twarz (AHA, BHA, PHA) – rewelacyjna kuracja!


Martwy naskórek na stopach i piętach

Martwy naskórek na stopach zwykle jest bardzo problematyczny. Na piętach, ale też łokciach i kolanach, jest zwykle najbardziej zauważalny oraz wyczuwalny. Z czasem może natomiast wywołać bolesne pęknięcia, nagniotki czy modzele.

Martwy naskórek na stopach

I tu z pomocą przychodzą peelingi (drobno- oraz gruboziarniste), a w przypadku pięt przydatne mogą być również akcesoria, np. pumeksy czy tarki do stóp. Znakomite efekty przynoszą również skarpetki złuszczające do stóp, np. Lirene skarpetki złuszczające profesjonalny zabieg do domowego użytku. Skarpetki nasączone są esencją, która zawiera 7.5% kompleksu kwasów owocowych (kwas mlekowy i kwas glikolowy), który stymuluje proces eksfoliacji martwego naskórka i wspiera odnowę skóry.

Nie zapominajmy również, by po złuszczaniu martwego naskórka na stopach, regularnie stosować również kremy do stóp, które silnie nawilżą, odżywią i zregenerują naskórek. W ich formułach pożądane są m. in.: mocznik, kwas mlekowy, gliceryna, alantoina czy masło shea.

Jak usunąć martwy naskórek? Poznaj skutecznie kosmetyki

Jak usunąć martwy naskórek? Rozwiązań jest naprawdę mnóstwo. Jeśli zależy nam na silnym procesie złuszczania, możemy skorzystać z oferty profesjonalnych salonów kosmetycznych. Możemy również sięgnąć po gotowe preparaty apteczne oraz drogeryjne.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne usuwanie martwego naskórka, masz wiele możliwości. Najskuteczniejsze w eliminowanie zrogowaciałych komórek są jednak kosmetyki z kwasami, a także peelingi do twarzy czy do skóry całego ciała. Produkt należy dobrać do rodzaju swojej skóry i nie złuszczać jej zbyt agresywnie, by sobie nie zaszkodzić.

Jeśli chodzi o kwasy, najczęściej stosowane są kwasy AHA i BHA. AHA działają na powierzchni skóry, rozpuszczają martwy naskórek i odsłaniają nowe komórki. Kwasy BHA, czyli głównie kwas salicylowy, sprawdzi się szczególnie w przypadku cery problemowych: mieszanej, tłustej, trądzikowej.

Świetne efekty można uzyskać stosując produkt Elemis Pro-Collagen Tri-Acid Peel peeling z trzema kwasami (kwas migdałowy, laktobionowy i azjatycki), który delikatnie, ale skutecznie usuwa suchy i martwy naskórek, a jednocześnie działa przeciwstarzeniowo – usuwa drobne linie oraz zmarszczki.

Sięgnąć można również po peelingi do twarzy oraz peelingi do ciała – zwłaszcza te na bazie łatwo rozpuszczających się cząsteczek (cukru lub soli). Można postawić też na złuszczające żele oraz pasty, kremy które są delikatniejsze, np. Mavala Skin Vitality Beauty Enhancing Micro Peel kremowy peeling do twarzy bogaty jest z mikronizowane perełki wosku i witalizujący ekstrakt ze szwajcarskiej moreli. Produkt skutecznie usuwa martwy naskórek, wygładza i zmiękcza skórę, a także przywraca jej pełnię blasku.

Delikatnością i skutecznością wyróżniają się również peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają martwy naskórek (bez konieczności pocierania). Jednym z popularniejszych produktów jest Floslek Anti Acne Program antybakteryjny peeling enzymatyczny, który dedykowany jest skórze tłustej, trądzikowej i mieszanej.

Znakomitymi opiniami klientek cieszy się również Apis Żurawinowa Witalność enzymatyczny peeling do twarzy z żurawiną. Bioenzym z ananasa, bromealina, ekstrakt z żurawiny i kompleks kwasów AHA, skutecznie usuwają martwy naskórek i przywracają cerze piękny i zdrowy wygląd.

Wśród skutecznych peelingów do ciała prym wiodą natomiast Nacomi Body Scrub peeling do ciała Light Coconut Cake, który zawiera cukier, wiórki kokosowe i olej ze słodkich migdałów oraz olej kokosowy, a także Ziaja Baltic Home Spa Fit gruboziarnisty glicerynowy peeling do ciała Mango, który aż w 90% składa się z substancji pochodzenia naturalnego.

W przypadku peelingu całego ciała, warto dodatkowo zaopatrzyć się w specjalną rękawicę do jego aplikacji. Dobrym rozwiązaniem jest również szczotkowanie ciała na sucho, które oprócz tego, że redukuje martwy naskórek, to dodatkowo, niweluje cellulit, poprawia jędrność, a także krążenie krwi.


Dowiedz się, jak szczotkować ciało na sucho!


Złuszczanie martwego naskórka powinno być jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki niemu możemy utrzymać skórę w dobrej kondycji – zachować piękny i zdrowy wygląd.