japoński masaż twarzy Kobido

Masaż twarzy Kobido to japoński rytuał piękna prowadzony techniką rozluźniania głębokich mięśni twarzy i ujędrniania skóry. Pokochały go nie tylko gwiazdy, lecz także wszystkie kobiety i mężczyźni, którzy poszukują różnych metod poprawy kondycji swojej skóry i odmłodzenia swojego wyglądu. Na czym polega masaż Kobido? Jak działa i jakich efektów możemy się spodziewać? Czy można go samodzielnie wykonywać w domu? Kto skorzysta z niego najbardziej, a kto nie powinien się mu poddawać? Poznaj z nami odpowiedzi na te wszystkie pytania i dowiedz się więcej na temat historii masażu Kobido.

Masaż twarzy Kobido – co to jest?

Masaż twarzy Kobido to zabieg, o którym mówi się jak o bezinwazyjnym zabiegu chirurgicznym, w którym zamiast skalpela największą rolę odgrywają dłonie masażysty uzbrojone w terapeutyczne umiejętności masowania w tym tradycyjnym stylu. Manualny zabieg Kobido pozwala rozprostować zmarszczki i bruzdy, odprężyć napięte mięśnie, pobudzić mikrokrążenie i zmaksymalizować działanie kosmetyków użytych podczas odpowiedniego uciskania skóry i mięśni poprzez lepsze wchłanianie się substancji odżywczych w nich zawartych.

Kobido jest bardzo zaawansowaną formą stymulacji mięśni twarzy. Pełny masaż twarzy, jak również karku, składa się z ponad stu ruchów, których wykonanie wymaga precyzji i wiedzy na temat budowy mięśni, powięzi i skóry. Ta sztuka masażu wymaga poświęcenia jej wielu godzin praktyki, a nauka poszczególnych ruchów jest trudna do opanowania. To głęboka stymulacja tkanek i intensywny drenaż limfatyczny. Szybkie i intensywne ruchy dłoni przeplatają się z delikatnymi, powolnymi gestami głaskania i miarowego oklepywania.

Japoński masaż twarzy Kobido – efekty, na które możesz liczyć

masaż twarzy Kobido efekty

Efekty masażu twarzy Kobido pojawiają się bardzo szybko, bo już po pierwszej sesji jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pracy dłoni terapeuty. Mięśnie są rozluźnione, nie czujemy napięcia, skóra zyskuje zdrowy koloryt i jest pełna naturalnego blasku i wigoru. Pod palcami wyczuwamy jej gładkość i miękkość. Gołym okiem widać, że jest lepiej napięta i ujędrniona. Warto jednak wiedzieć, że efekty uzyskane po pierwszej sesji szybko znikają, choć są tak spektakularne, dlatego należy zaplanować regularne wizyty, aby przez długi czas utrzymać skórę w odmłodzonej wersji.

Oto wspaniałe rezultaty masażu w stylu Kobido:

  • praca na wielu poziomach skóry: tkanki podskórne, mięśnie, powięzi,
  • rozluźnienie spiętych, zmrożonych mięśni,
  • zmniejszenie zmarszczek mimicznych i bruzd,
  • uniesienie owalu twarzy (lifting bez igieł, nici i skalpela),
  • uwypuklenie konturu twarzy, który z wiekiem się rozmywa,
  • drenaż limfatyczny, który wspomaga detoksykację i poprawia koloryt skóry,
  • dogłębne odżywienie skóry,
  • pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny,
  • przyspieszenie regeneracji komórkowej,
  • redukcja napięcia szyi i karku,
  • porządny relaks dla ciała i umysłu.

Krótka historia Kobido

Jedno z tradycyjnych podań mówi, że w XV wieku w Japonii powstał Dom Kobido, który założyli mistrzowie masażu, aby zrealizować potrzeby cesarzowej Japonii, która pragnęła zachować wieczną młodość.

Współcześnie tę technikę najstarszego, najbardziej złożonego i wymagającego masażu japońskiego rozwija dr Shodo Mochizuki, który jest mentorem dla wielu pokoleń masażystów Kobido. Doktor Mochizuki czerpał nauki od mistrza Ito, który po wieloletniej edukacji mianował go mistrzem formy artystycznej Kobido 26. generacji.

Obecnie masaż twarzy Kobido jest stosowany na całym świecie w różnej formie, często zmodyfikowanej, łączącej różne metody odmładzające, jednak zawsze mocno inspirowany autentyczną, japońską techniką masażu twarzy Kobido.


Jak wykonać masaż Kobido? Ars amandi skóry

Masaż twarzy Kobido jest mocnym doświadczeniem, czasami na granicy bólu, szczególnie na samym początku pierwszej sesji. Jednak warto zaznaczyć, że jest to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, z którego może skorzystać większość osób. Chwilowe wyjście poza strefę komfortu przynosi wymierne skutki w postaci młodszego wyglądu skóry i twarzy. Uwolniona energia w istocie dodaje nam przysłowiowych skrzydeł, sprawia, że chcemy działać. Manualna stymulacja mięśni twarzy stanowi moment, kiedy możemy oderwać się od codziennej gonitwy i natłoku bodźców. To sposób na wartościowy i aktywny wypoczynek mimo tego, że leżymy i oddajemy się we władzę rąk terapeutki. Ciało wprowadzone w wibracje przechodzi w pewien rodzaj transu. Uspokaja się i zaczyna rozluźniać.

Wszystkie ruchy wykonywane przez masażystę są precyzyjnie zaplanowane i wykonywane w odpowiedniej kolejności. Pojawia się głaskanie, szczypanie, klepanie i opukiwanie. Japoński masaż Kobido ma na celu nie tylko wymodelowanie owalu twarzy, zniwelowanie drugiego podbródka, wygładzenie zmarszczek i bruzd nosowo-wargowych, pozbycie się sztywności mięśni i pomoc w leczeniu bruksizmu, ale również pełni funkcję holistycznego rytuału zdrowia i piękna dla całego organizmu. To pierwotne założenie Kobido, aby z masażu twarzy czerpało całe ciało.

masaż twarzy Kobido jak wykonać

Rytualny zabieg piękna Kobido składa się z kilku faz. Każda z nich ma za zadanie wprowadzić w inny stan osobę masowaną. Każda z części różni się od siebie również stylem ruchów, natężeniem i czasem trwania. Przebieg każdego z etapów masażu Kobido oddziałuje na inne obszary twarzy. Pełnowymiarowy masaż japoński obejmuje również mięśnie dekoltu, szyi, grzbietu i głowy. Jak to wygląda w praktyce?

Etap nr 1 – relaksacja

To czas poświęcony na rozluźnienie mięśni twarzy i wprowadzenie osoby masowanej w stan relaksu i ukojenia. Masażysta wykonuje spokojne ruchy, które wygładzają zmarszczki, pozwalają uwolnić energię i odprężyć spięte mięśnie. Najczęściej ta część rytuału odbywa się bez użycia olejku.

Etap nr 2 – manualny lifting

Masażysta przechodzi do coraz szybszych i mocniejszych ruchów, które na początku mogą wywoływać dyskomfort nawet na granicy bólu. Pojawiają się ruchy ugniatające i rozciągające skórę, wprowadzające twarz w delikatne wibracje poprzez falowanie i krótkie szczypnięcia. Ta technika sprzyja pobudzeniu krążenia krwi i stymulacji wytwarzania kolagenu i elastyny. Wspomaga dotlenienie komórek, poprawę konturu twarzy. Ułatwia pozbycie się zmęczenia. Sprawia, że faktura skóry staje się gładsza. Wspomaga przepływ energii, wzmacnia naszą witalność.

Etap nr 3 – drenaż limfatyczny

To moduł masażu Kobido, w którym przeprowadza się drenaż limfatyczny, aby usprawnić przepływ krwi i limfy, rozbić zalegające złogi, pomóc usunąć nadmiar wody i wspomóc usuwanie toksyn i innych zanieczyszczeń z organizmu. Podczas drenażu skóra staje się rozgrzana, zaczerwieniona i miękka. Zmniejszają się obrzęki i wyrównuje się koloryt cery.

Etap 4 – akupresura

Zakończenie masażu twarzy Kobido to akupresura, czyli stymulowanie konkretnych obszarów twarzy, aby usprawnić pracę mięśni.

Ile trwa masaż twarzy Kobido?

W zależności od przyjętych założeń masaż w tym stylu trwa od 40 minut do 60-70 minut.

Masaż twarzy Kobido – jak często go wykonywać?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, efekty masażu Kobido choć są widoczne już po pierwszej sesji, to jednak dość szybko znikają, jeżeli nie utrzymamy pewnej regularności w zabiegach. Dlatego należy powtarzać masaż raz, dwa razy w tygodniu i umówić się od razu na serię zabiegów (od 10-12 na początek). Po przeprowadzeniu tych sesji efekt zostanie utrzymany. Wtedy można pomyśleć o zmniejszeniu częstotliwości i zapisywać się rzadziej na zabieg.

Do masażu warto wykorzystać naturalne olejki do twarzy, które spowodują poślizg i dodatkowo wzbogacą pielęgnację skóry, dostarczając jej cennych składników.

Sprawdź nasze propozycje:

  • Creamy olej Moringa – olej nierafinowany, tłoczony na zimno. Nawilża skórę, hamując utratę wody z naskórka. Wzmacnia i regeneruje skórę. Działa wygładzająco i zmiękczająco. Sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i dojrzałej. Idealny do automasażu twarzy, szyi i dekoltu.
  • Sattva Face & Body Oil olejek do twarzy i ciała Lotus Flower – silny przeciwutleniacz, wspomaga leczenie wyprysków. Odżywia i nawilża skórę, przywracając jej elastyczność i jędrność. Poprawia koloryt skóry. Polecany do wszystkich typów skóry, sprawdzi się znakomicie w masażu twarzy i ciała.
  • Mohani olej marakuja do cery suchej i dojrzałej – głęboko nawilża i odżywia skórę. Poprawia jej sprężystość i elastyczność. Chroni przed przesuszeniem. Wzmacnia naczynia krwionośne. Pomocny przy wykonywaniu masażu twarzy i ciała, sprawdzi się również w pielęgnacji włosów.

Masaż Kobido – dla kogo?

Ta japońska metoda masażu jest polecana dla większości z nas. Oczywiście istnieją ograniczenia i przeciwwskazania, ale o tym poniżej. Najbardziej z tej formy masowania skorzystają osoby, które widzą u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry. Zauważają, że skóra traci jędrność i gęstość. Staje się wiotka i cienka. Osoby w dojrzałym wieku to największa grupa populacji, która korzysta z prozdrowotnych właściwości manualnej stymulacji mięśni Kobido. Ten rytuał sprawdzi się także u osób, które bardzo dużo schudły i widzą u siebie nadmiar skóry. Chętnie korzystają z zalet tego masażu osoby, które cierpią na powtarzające się, uciążliwe bóle głowy, migreny, zmęczenie oczu.

Dużą grupę stanowią ludzie między 30. a 40. rokiem życia, którzy już zawczasu chcą zawalczyć o młody wygląd, zanim pojawią się głębokie zmiany w postaci zmarszczek, worków pod oczami, rozmytych rysów twarzy, drugiego podbródka. W tym wieku masowanie twarzy, stosowanie rollerów z naturalnych kamieni, działa zapobiegawczo i jest najlepszym rodzajem prewencji, który przedłuży młodość skóry i zminimalizuje potrzebę sięgania po inwazyjne metody ujędrniania skóry.


Zastanawiasz się, jaki roller do twarzy wybrać? Sprawdź nasze propozycje: roller do twarzy


Kto powinien zrezygnować z masażu japońskiego? Poznaj przeciwwskazania

Zanim poznasz przeciwwskazania do tego zabiegu, wiedz, że mogą być one jedynie chwilowe i gdy objawy ustąpią, możesz zacząć się interesować tym tematem i poszukać najlepszego terapeuty.

Jakie są przeciwwskazania?

  • ropne zmiany skórne, cera trądzikowa (aktywny trądzik),
  • naruszony naskórek,
  • cera naczynkowa,
  • przed i po ekstrakcji zęba,
  • ok. 2 tygodni po zastosowaniu botoxu.

Jak wykonać masaż Kobido w domu?

automasaż twarzy

Japoński masaż twarzy Kobido w domu to nie lada wyzwanie, ponieważ oryginalna technika wymaga wielu miesięcy, jak nie lat, praktyki, zdobywania kolejnych doświadczeń, nieustannego ćwiczenia pod okiem certyfikowanych instruktorów. Masaż składa się z kilkudziesięciu elementów, które tworzą spójną całość. Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić masaż Kobido samemu w domu, lepiej udaj się do sprawdzonego terapeuty, który posiada doświadczenie w tym zakresie i zaufaj mu. Prawidłowe wykonanie tego zabiegu w domu samemu na swojej twarzy jest dla laika niemal nieosiągalne.

Automasaż twarzy

masaż twarzy kierunki ruchu

Ten najstarszy i najbardziej skomplikowany masaż najlepiej wykonać u sprawdzonego specjalisty – tutaj nie ma co do tego wątpliwości. Jednak wskazane jest wykonywanie masażu twarzy w domu. Nawet codziennie podczas pielęgnacji lub po. Możesz wykorzystać do tego kamień Gua Sha, np. Fluff Gua Sha Stone kamień do masaży twarzy różowy kwarc lub roller do twarzy z naturalnym jadeitem lub różowym kwarcem, np. Fluff roller do masażu twarzy różowy kwarc


Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak masować twarz, sprawdź nasz poradnik: Kamień Gua Sha


Czy masaż Kobido działa?

Manualna stymulacja mięśni w tym starojapońskim stylu przynosi efekty, to jest pewne. Należy przede wszystkim oddać się w ręce doświadczonego masażysty, który posiadał tajniki wiedzy tej japońskiej sztuki. Jeżeli sesje będziemy wykonywać regularnie, nasza skóra, mięśnie, ale również umysł, zyskają. Twarz zmieni swój wygląd – spięte mięśnie się rozluźnią, zmieniając tym samym delikatnie rysy twarzy. Owal twarzy zostanie uniesiony, zmniejszą się zmarszczki, a skóra będzie wypoczęta, rozbudzona i zrewitalizowana. Każdy z nas reaguje inaczej, nasze ciała się różnią, mamy inne nastawianie do tradycyjnych metod pielęgnacyjnych i odmładzających. Warto jednak zaufać pokoleniom, które skorzystały z mocy Kobido i spróbować masażu innego niż wszystkie.

Źródła:

  1. Kobido: japoński sekret młodości, w: vouge.pl, dostępny w: https://www.vogue.pl/a/kobido-japonski-sekret-mlodosci, dostęp 14.03.2022
  2. Masaż Kobido – na czym polega i kto powinien z niego skorzystać, w: medonet.pl, dostępny w: https://www.medonet.pl/zdrowie/rehabilitacja,masaz-kobido—na-czym-polega-i-kto-powinien-z-niego-skorzystac-,artykul,15401740.html, dostęp 14.03.2022