maskne

Termin „maskne” pojawił się około dwóch lat temu, czyli dokładnie wtedy, gdy pojawiła się pandemia COVID-19. Czym jest maskne? To trądzik, który powstał w wyniku długotrwałego noszenia maseczki ochronnej. Jak leczyć tę przypadłość? Jak się pozbyć maskne domowymi sposobami? Jeżeli doświadczyłaś tego problemu na własnej skórze, dowiedz się, jak sobie pomóc.

Polecane produkty:

Maskne – co to oznacza?

maskne trądzik wywołany noszeniem maseczki

Samo słowo maskne jest połączeniem dwóch angielskich słów: mask, co oznacza maskę i acne, co oznacza trądzik. Stąd już prosta droga do pełnego zrozumienia tego określenia – maskne to trądzik spowodowany noszeniem maski ochronnej.

Dermatolodzy podczas pandemii COVID-19 wyszczególnili specyficzny wariant trądziku mechanicznego, który spowodowany jest właśnie przedłużonym noszeniem maseczki, która chroni przed rozprzestrzenianiem się wirusa i przed zarażeniem się nim.

Jak powstaje maskne? Do stanów zapalnych, zablokowania porów, powstania wągrów czy alergii kontaktowych dochodzi wtedy, gdy przez długi czas odczuwamy ucisk materiału, który nie przepuszcza powietrza. Ściśle przylega do skóry, drażni ją i podczas ruchu, częstego ściągania i nakładania maski, powoduje tarcie. W ten sposób dochodzi do podrażnienia warstwy hydrolipidowej skóry, która jest naruszona i osłabiona. Naturalny mikrobiom skóry zostaje zaburzony przez mikroorganizmy chorobotwórcze, które z łatwością przedostają się do wnętrza skóry i powodują zmiany trądzikowe. Maskne dotyczy najczęściej okolic brody, nosa, linii żuchwy. Do powstania tego rodzaju trądziku przyczyniają również inne okoliczności. Jakie?

Czynniki wpływające na powstanie maskne:

  • podwyższona temperatura i wilgoć na obszarze twarzy zakrytej maseczką, szczególnie chirurgiczną, N95 czy maską z tkaniny nieprzebadanej, zanieczyszczonej chemikaliami,
  • niekorzystne pH,
  • czas noszenia maseczki,
  • częstotliwość prania/zmieniania maseczki,
  • kosmetyki do makijażu i pielęgnacji,
  • predyspozycje do stanów zapalnych.

Oprócz trądziku mogą pojawić się również inne dermatozy, takie jak: atopowe zapalenie skóry, egzema, okołoustne zapalanie skóry, pokrzywka.

Jak zapobiegać maskne?

jak zapobiegać maskne

Maskne jest dolegliwością skórną, której można, w pewien ograniczony sposób, zapobiec, trzymając się kliku zasad. O czym warto pamiętać, aby jak najszerzej wyeliminować zagrożenia powstania trądziku od maseczki?

  • korzystaj z maseczek jednorazowych, które zmieniaj co kilka godzin, a po całym dniu noszenia – wyrzuć do kosza,
  • w przypadku masek wielorazowych pamiętaj o ich odkażaniu i praniu w wysokich temperaturach z użyciem delikatnych detergentów, wcześniej przetestowanych i niewywołujących alergii,
  • starannie nakładaj maseczkę, nie dotykając jej wnętrza dłońmi, tak, aby ściśle przylegała do twarzy, co zmniejszy jej tarcie o skórę,
  • jeżeli możesz, nie wykonuj makijażu lub zainwestuj w lekkie, beztłuszczowe podkłady do twarzy, kosmetyki mineralne lub kremy BB, które zawierają składniki antybakteryjne i nawilżające,
  • staraj się w ciągu dnia nie dotykać twarzy rękoma,
  • jeżeli jest taka możliwość, co kilka godzin ściągaj maseczkę i spryskaj skórę hydrolatem. Sprawdzi się ten, który zawiera oczar wirginijski lub lawendę.

Jak wykonać makijaż kosmetykami mineralnymi? Dowiedz się więcej z artykuł: makijaż mineralny


Maskne: leczenie

mycie maseczki ochronnej

Uporanie się z trądzikiem wywołanym długotrwałym noszeniem maski ochronnej jest możliwe, choć wymaga cierpliwości i samozaparcia. Oprócz posiadania tych szlachetnych cech należy postawić przede wszystkim na konkretne działania pielęgnacyjne, zmianę niektórych nawyków pielęgnacyjnych lub ich udoskonalenie, a także dobranie odpowiednich kosmetyków, które będą pomocne w walce o czystą i zdrową skórę pod maseczką.

Szersze spojrzenie na problem, jaki niesie za sobą maskne, pozwoli na precyzyjne dobranie odpowiednich produktów, które wyleczą stany zapalne. Liczy się tutaj również poprawna diagnoza, że mamy do czynienia z trądzikiem wywołanym noszeniem maseczki. Jeżeli nie jesteś pewna, czy to właśnie ta dolegliwość dotyczy Ciebie, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem.

Pielęgnacja skóry w dobie pandemii – domowe sposoby na ochronę przed maskne

Jeżeli zauważysz pierwsze niepokojące zmiany na skórze, które, jak zakładasz, zostały wywołane przez długotrwałe noszenie maseczki, zacznij działać od razu, aby nie dopuścić do zaognienia sytuacji.

Krok 1. Demakijaż

To pierwszy etap wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, którego nie można pomijać. Płyny micelarne, mleczka oczyszczające czy balsamy do demakijażu świetnie poradzą sobie z usunięciem kolorowych kosmetyków. Wykonuj demakijaż tak długo, aż wacik będzie całkowicie czysty. Pamiętaj również, że wszystkie kosmetyki użyte podczas demakijażu należy zmyć w kolejnym etapie pielęgnacji, czyli podczas oczyszczania twarzy. Dotyczy to również płynów micelarnych, bo są to produkty, które zawierają substancje myjące, wymagające zmycia ich wodą z dodatkiem żelu lub pianki.

Sprawdź:

Fluff Makeup Removing Melting Balm – balsam do demakijażu Maliny z Migdałami, który z łatwością usuwa nawet wodoodporny makijaż. Masło shea i shorea, a także aloes i olej ze słodkich migdałów stanowią bazę tego produktu. W kontakcie ze skórą balsam zmienia się w olejek, który rozpuszcza make-up, pozwalając na łagodne usunięcie kosmetyków, bez tarcia i nadmiernego rozciągania skóry. Oprócz demakijażu balsam nawilża szorstką skórę, działa przeciwstarzeniowo i przeciwzapalnie.

Krok 2. Oczyszczanie

Po zmyciu makijażu należy starannie oczyścić skórę przy pomocy żelu lub pianki do mycia twarzy. Dzięki temu pozbędziesz się resztek kosmetyków, usuniesz nadmiar sebum, oczyścisz pory, wygładzisz i zmiękczysz naskórek. Dobrze wykonane oczyszczanie twarzy sprawi, że skóra będzie przygotowana na przyjęcie składników zawartych w kremie i serum. Kosmetyki lepiej się wchłoną i zapewnią skórze optymalne nawilżenie, odżywienie i regenerację.


Podczas oczyszczania korzystaj z naturalnych akcesoriów. Sprawdź, jak działa gąbka konjac


Do oczyszczania polecamy kosmetyki, które nie zawierają silnych substancji powierzchniowo-czynnych, takich jak: SLS, SLES.

Sprawdź:

OnlyBio Bakuchiol & Squalane wygładzający żel do mycia twarzy, który jest oparty na delikatnych surfaktantach (substancjach myjących), które nie naruszają warstwy hydrolipidowej naskórka. Bakuchiol odmładza i uelastycznia skórę, skwalan z oliwek wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, nawilża i zwalcza wolne rodniki, a aloes łagodzi podrażnienia i nawilża.

Krok 3. Tonizacja

Po oczyszczeniu skóry warto użyć toniku lub hydrolatu. To kosmetyki, które przywracają skórze naturalne pH, niwelują napięcie skóry i zapewniają długotrwałe odświeżenie. Lekko wilgotna skóra po aplikacji toniku lub hydrolatu jest świetnie przygotowana do przyjęcia serum, na przykład z kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy lepiej się wówczas wchłania i głęboko nawilża skórę.

Sprawdź:

  • Uzdrovisco roślinnie aktywy tonik-esencja bezwacikowy na ładą cerą dzięki obecności świeżego naparu z fiołka i dziewanny łagodzi i regeneruje podrażniony naskórek. Zwiększa poziom nawilżenia, wygładza i zmiękcza skórę. Kwas hialuronowy 4D podany w postaci czterech różnej wielkości cząsteczek wiąże wodę w naskórku, nawilża i zmiękcza. Syrop węglowodanowy powleka skórę niewyczuwalną warstwą, która zmiękcza naskórek i chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
  • Venita Bio Natural Care hydrolta skóra wrażliwa oczar wirginijski – hydrolat z oczarem wirginijskim wspomaga pielęgnację skóry trądzikowej, przynosząc jej ukojenie. Niweluje swędzenie i przyspiesza gojenie się zmian skórnych.

Krok 4. Złuszczanie

Raz w tygodniu warto wykonać peeling enzymatyczny, który skutecznie, ale delikatnie złuszczy martwe komórki naskórka, nie naruszając jednocześnie warstwy ochronnej skóry. Peelingowanie skóry twarzy jest ważne, ponieważ pomaga odblokować pory, pozbyć się suchych skórek. Reguluje pracę gruczołów łojowych, zwęża pory i wyrównuje koloryt cery.

Sprawdź:

Dr Irena Eris Celanology Enzyme Peeling Dry & Sensitive Skin peeling enzymatyczny do cery suchej i wrażliwej. Dzięki zawartości papainy usuwa zrogowaciałe komórki naskórka. Czyni to łagodnie bez konieczności pocierania skóry. Wyciąg ze złotej algi z ekstraktem z endemicznej algi błękitnej skutecznie rewitalizuje skórę i usprawnia fizjologiczne funkcje mikrobiomu,

Krok 5. Nawilżanie i regeneracja

Po wykonaniu demakijażu, oczyszczania i tonizacji przychodzi czas na sera i kremy na dzień. Gdy nosimy maseczkę ochronną przez cały czas, warto aplikować sera nieolejowe i lekkie, ale intensywnie nawadniające skórę kremy. Kosmetyki powinny się dobrze wchłaniać i nie pozostawiać na skórze tłustej i klejącej się warstewki. Dobieraj kremy w zależności od typu skóry. W tym etapie warto połączyć nawilżanie z działaniem przeciwzapalnym i antyseptycznym. Szukaj produktów, które zawierają:

  • węgiel aktywny,
  • cynk,
  • srebro koloidalne,
  • fermenty roślinne, np. kombucha,
  • pre- i probiotyki,
  • algi,
  • glinki,
  • niacynamid,
  • pantenol
  • alantoinę,

Przydadzą się również kosmetyki z kwasami AHA, BHA i PHA. Kwas azelinowy, lub jego łagodniejsza pochodna azeloglicyna, doskonale sprawdzi się przy leczeniu trądziku i przebarwień. Działa antybakteryjnie i złuszczająco. Rozjaśnia przebarwienia. Dobrze sprawdzi się w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, naczyniowej i wrażliwej.

Z mocniejszych kwasów warto wziąć pod uwagę kwas salicylowy (BHA), który polecany jest cery tłustej i mieszanej. Ma silne działanie oczyszczające i złuszczające. Zwęża pory, wygładza skórę, usuwa przebarwienia i znacząco zmniejsza blizny pod stanach zapalnych.

Kwas migdałowy (AHA) jest delikatny i dobrze tolerowany przez prawie wszystkie typy skóry. Ogranicza wydzielanie sebum, złuszcza i ujednolica koloryt cery. Ponadto działa antybakteryjnie, hamując wzrost bakterii chorobotwórczych.

Sprawdź:

Regularnie prowadzona pielęgnacja skóry na pewno w dużym stopniu pozwoli pozbyć się maskne. Jeżeli wdrożone zmiany w rutynie pielęgnacyjnej nie będą przynosiły skutków, a stany zapalny będą się pogłębiały, warto skorzystać z porady dermatologa.

Noszenie maseczek ochronnych na pewno będzie nam towarzyszyło jeszcze przez długi czas, dlatego im wcześniej nauczymy się dbać o skórę narażoną na maskne, tym szybciej zobaczymy efekty swojej pracy.