Masło kakaowe do opalania

Masło kakaowe do opalania to znany sposób na piękną oraz zdrową opaleniznę, przy jednoczesnym nawilżeniu skóry. Masło kakaowe sprawdzi się nie tylko podczas ekspozycji na słońce – warto wprowadzić je do swojej rutyny pielęgnacyjnej na stałe. I to przez cały rok!


Spis treści:

 1. Masło kakaowe – właściwości kosmetyczne
 2. Masło kakaowe do opalania
  2.1. Czy masło kakaowe przyspiesza opalanie?
  2.2. Masło kakaowe po opalaniu
 3. Masło kakaowe – uniwersalność zastosowań

Masło kakaowe słynie ze swojego szerokiego zastosowania. Uwielbiane jest przede wszystkim przez branżę beauty, gdyż pozwala kompleksowo zadbać o skórę, a także włosy. Jest jednym z najchętniej wykorzystywanych naturalnych surowców w przemyśle kosmetycznym.

Masło kakaowe – właściwości kosmetyczne

Masło kakaowe pozyskiwane jest z nasion kakaowca właściwego – drzewa, które rośnie przede wszystkim w Afryce, Ameryce Południowej oraz Środkowej. Z ziaren wytłaczany jest olej, który powszechnie nazywany jest masłem kakaowym. Innymi nazwami są olej kakaowy, a także tłuszcz kakaowy.

Ten naturalny surowiec jest niezwykle wartościowy, dlatego uwielbiany jest przez przemysł kosmetyczny. Jest źródłem polifenoli, nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy), kofeiny, teobrominy i minerałów, m. in. magnezu, potasu czy żelaza.

Masło kakaowe idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, ale też podrażnionej. Przede wszystkim dlatego, że intensywnie nawilża, odżywia, regeneruje oraz zmiękcza. Skutecznie niweluje również rozstępy.


Przeczytaj również: Jak nawilżyć skórę twarzy?


Nie sposób nie wspomnieć, że olej kakaowy działa również przeciwzapalnie oraz antyoksydacyjnie, co oznacza, że doskonale walczy z wolnymi rodnikami, które uaktywniają się między innymi podczas wystawiania skóry na opalanie i promienie słoneczne.

Właściwości masła kakaowego:

 • silnie nawilża i odżywia,
 • zapobiega transepidermalnej utracie nawilżenia,
 • wspomaga regenerację,
 • zmiękcza i poprawia elastyczność,
 • działa antyoksydacyjnie,
 • redukuje nadmiar wolnych rodników,
 • zapobiega powstawaniu rozstępów,
 • łagodzi podrażnienia,
 • tworzy na skórze warstwę ochronną,
 • przyspiesza opalanie,
 • poprawia wygląd opalenizny i wydłuża jej trwałość.

Masło kakaowe właściwości

Warto wspomnieć, że masło kakaowe wyróżnia się wysoką biozgodnością ze skórą i jest przez z nią znakomicie tolerowane. Ma stałą konsystencje, a także przyjemny zapach. Bardzo dobrze się wchłania, a przy tym nie wywołuje podrażnień i alergii skórnych.

Masło kakaowe do opalania

Masło kakaowe zasila formuły wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, jednak niezwykle często można je odnaleźć w preparatach do opalania. Jako w 100% naturalny tłuszcz roślinny, znakomicie poprawia kondycję skóry, co ma wpływ na jej zdrowy wygląd, a tym samym piękną i równomierną opaleniznę.

Oprócz tego, że skóra zyskuje wyrównany koloryt i zdrowo wyglądający brąz, masło kakaowe – z uwagi na właściwości oksydacyjne – zabezpiecza ją przed negatywnymi skutkami ekspozycji na słońce, a więc wolnymi rodnikami, które odpowiadają za starzenie się skóry.

Czy masło kakaowe przyspiesza opalanie?

Czy masło kakaowe przyspiesza opalanie? Zdecydowanie tak! Oprócz tego pielęgnuje opaleniznę, dba o jej kolor i zdrowy wygląd. Dzięki temu, że fenomenalnie nawilża i odżywia, opalenizna wygląda jeszcze promienniej – powstaje szybciej, ale też dłużej się utrzymuje. Odpowiednie przygotowanie skóry do opalania, zmniejsza również ryzyko podrażnień czy oparzeń słonecznych.

Czy masło kakaowe przyspiesza opalanie

Stwierdzenie, że masło kakaowe przyspiesza opalanie ma w sobie sporo prawy. Chodzi przede wszystkim o to, że nawilżona skóra jest bardziej podatna na promienie słoneczne, dzięki czemu szybciej możemy cieszyć się piękną, zdrową i równomierną opalenizną. Ponadto, skóra nie jest przesuszona, a także jest w mniejszym stopniu narażona na negatywne konsekwencje kąpieli słonecznych – podrażnienia czy poparzenia. Pamiętajmy, że tłuszcz kakaowy zawiera naturalne filtry przeciwsłoneczne.


Polecamy artykuł: Ochrona włosów przed słońcem


Warto nadmienić, że regularna aplikacja masła kakaowego zadziała na skórę brązująco: zyska równomierny, złocisto-brązowy odcień, do tego będzie nawilżona, wygładzona, miękka – pełna energetycznego blasku.

Masło kakaowe po opalaniu

Masło kakaowe jest równie często wykorzystywane jako kosmetyk po opalaniu. Przede wszystkim, że doskonale łagodzi podrażnienia, przynosi skórze ukojenie i równowagę, ale też zapewnia optymalny poziom nawilżenia – przeciwdziała szorstkości i suchości.

Masło kakaowe po opalaniu

Masło zapobiega utracie wody z naskórka, dzięki czemu dba o nawilżenie, a także wspiera regenerację – przyspiesza proces ewentualnych uszkodzeń skóry, które zostały wywołane promieniami słonecznymi. Dodatkowo, wysoka zawartość związków antyoksydacyjnych powoduje, że surowiec ten zwalcza wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia się.

Masło kakaowe – uniwersalność zastosowań

Masło kakaowe wykorzystywane jest w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz medycznym – wszystko za sprawą jego dobroczynnych właściwości. W branży beauty zostało pokochane za działanie nawilżające i regenerujące, które pozwalają kompleksowo zatroszczyć się o skórę twarzy, ciała, a także włosy.

Jeśli chodzi o opalanie, masło kakaowe nie tylko przyspiesza ten proces, ale jednocześnie dba o jakość opalenizny, ale i kondycję skóry. Można więc uznać je za produkt multizadaniowy, który pozwala osiągnąć wiele korzyści.