Naturalne kosmetyki z masłem shea

Naturalne masło shea, które znane jest również jako masło karité, galam, to olej wytłaczany z owoców drzewa masłosza Parka, które występuje w Afryce subsaharyjskiej. W kraju swojego pochodzenia jest wykorzystywane w kuchni już od XIV wieku. Powszechne stosuje się je zarówno w gastronomii jako naturalny olej do smażenia, jak i w kosmetyce jako cenny składnik kosmetyków do twarzy, włosów, ciała i ust. Do Europy ten afrykański, cudowny składnik trafił relatywnie niedawno, ale dość szybko zjednał sobie wielu miłośników zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie właściwości kosmetyczne posiada masło shea, jak je stosować w pielęgnacji i dlaczego warto to robić, przeczytaj nasz artykuł, który być może tylko ugruntuje Twoją wiedzę, a może dowiesz się tego, o czym nie wiedziałaś.

Polecane kosmetyki:

Czym jest masło shea? Poznaj cenne afrykańskie masło

Zastanawiasz się, skąd się bierze masło shea? Wytłaczane jest z orzechów masłosza Parka – drzewa, które występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Może osiągać pokaźne rozmiary, ponieważ rośnie nawet na wysokość 25 metrów. Posiada długie liście o skórzanej fakturze. Owoce, wewnątrz których znajduje się nasiono, są jadalne. To właśnie z nasion wytłaczane jest bogate w nienasycone tłuszcze masło karité.

Masło karité pozyskuje się z drzewa masłowego (masłosz Parka), które nazywane jest czasem świętym drzewem, ponieważ mieszkańcy Afryki obdarzali je niezwykłym szacunkiem, wierząc, że symbolizuje długowieczność. Udane zbiory świętuje się prawdziwą ucztą, która związana jest z całym rytuałem Begu. Dojrzałe owoce zbierają wyłącznie kobiety, ponieważ mężczyźni mogą dotykać tylko takich drzew, które zamierzają ściąć. Drzewo rośnie dziko i owocuje po raz pierwszy, gdy ma 20 lat.

Tradycyjne metody pozyskiwania masła znane są od wieków i jest ich wiele. Po zabraniu nasion wydobywa się z nich orzechy, które po wysuszeniu i uprażeniu na słońcu, rozciera się w moździerzu na małe kawałeczki. W kolejnym etapie rozdrobnione orzechy suszy się raz jeszcze, łączy z wodą i gotuje do momentu uzyskania gęstej, maślanej konsystencji.

Masło karité w swojej naturalnej formie ma postać stałą o barwie mieszczącej się w zakresie od białej, jasnożółtej, po beżową. Płynne staje się w okolicach temperatury 30-40 stopni Celsjusza. Nierafinowane masło karité ma przyjemny, lekko orzechowy zapach. Rafinowane, czyli oczyszczone, odznacza się białą barwą i niemalże niewyczuwalnym zapachem. Tutaj rodzi się pytanie: masło shea nierafinowane czy rafinowane?

Jakie masło shea wybrać?

masło shea

Podobnie jak w przypadku innych naturalnych maseł i olejów te rafinowane poddawane są różnym procesom oczyszczania, przez co nie tylko tracą wiele swoich cennych właściwości, ale również stają bezwonne i bezbarwne. Jedynym plusem rafinacji jest wydłużenie daty przydatności masła.

Masło shea nierafinowane to najlepsze, co możemy uzyskać z masłosza Parki. Jest bogate w cenne składniki odżywcze i pielęgnujące skórę. Wybierając kosmetyki z masłem shea, dobrze jest sięgać zatem po takie, które zwierają nierafinowane i tłoczone na zimno masło. Jeżeli mamy zamiar stosować czyste masło w postaci oleju w pielęgnacji włosów i skóry, wtedy koniecznie kupujmy masło nierafinowane.

Masło shea Nacomi to produkt nierafinowany – Nacomi Shea Butter – masło shea do ciała składa się w 100% z tego naturalnego surowca pochodzącego z Burkina Faso. Może być stosowany zarówno w pielęgnacji ciała, jak i włosów.


Jeżeli lubisz stosować w pielęgnacji naturalne masła i oleje, dowiedz się więcej na temat oleju awokado: Olej z awokado w kosmetyce


Masło shea – właściwości kosmetyczne i działanie

Masło shea w kosmetyce ma bardzo wiele zastosowań, które wynikają z jego właściwości, a te ze składu chemicznego masła. Skład masła shea to przede wszystkim kwasy tłuszczowe: linolenowy, oleinowy, stearynowy, palmitynowy. Zawiera również alantoinę, witaminy A, E, woski, polifenole, kwas cynamonowy, katechiny, fitosterole.

  • Alantoina to substancja łagodząca stany zapalne i wspomagająca gojenie się ran. Dzięki niej masło zyskuje właściwości silnie nawilżające i regenerujące uszkodzony naskórek.
  • Witamina E to naturalny antyoksydant, który chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za przyspieszone procesy starzenia się skóry. Ponadto stymuluje produkcję kolagenu, zapewniając skórze odpowiednią elastyczność. Witamina E odpowiada za dogłębne nawilżenie skóry i ochronę przed utratą nawilżenia.
  • Fitosterole działają ujędrniająco i pomagają zredukować płytkie zmarszczki.
  • Katechiny z kolei oprócz właściwości przeciwutleniających, są znane ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych.
  • Kwas cynamonowy wykazuje właściwości ochronne przed promieniowaniem UV. Dodatkowo jest środkiem przeciwzapalnym.

Masło karité jest cenione także za to, że jest naturalnym filtrem, który chroni przed promieniowaniem UVB. Choć nie jest to wysoka ochrona, bo tylko na poziomie ok. 3 – 4 SPF, to warto wiedzieć o takich właściwościach. Jednak nie należy zapominać o stosowaniu wysokiej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB przez cały rok.

Masło shea – działanie

  • bardzo dobrze zmiękcza naskórek,
  • działa leczniczo na podrażnioną skórę, niwelując powstałe zaczerwienienia i suchość naskórka,
  • minimalizuje swędzenie i łuszczenie się skóry (sprawdzi się w pielęgnacji skóry alergicznej, dotkniętej łuszczycą),
  • działa antybakteryjnie i antyseptycznie, przyspieszając gojenie ran,
  • intensywnie wygładza szorstką i przesuszoną skórę, chroniąc ją przed pękaniem,
  • dogłębnie natłuszcza, wspomagając odbudowę warstwy hydrolipidowej naskórka,
  • jako naturalny emolient* tworzy na skórze warstwę okluzyjną, która przeciwdziała transepidermalnej utracie wody,
  • poprawia elastyczność skóry, wzmacniając cement międzykomórkowy,
  • wspomaga walkę z cellulitem,
  • chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych,
  • działa kondycjonująco na skórę i włosy (chroni przed powstawaniem łupieżu).

Naturalne emolienty* to masła (np. masło kakaowe, masło shea), oleje roślinne (np. olej z pestek moreli, olej konopny, olej z wiesiołka, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów), oleje odzwierzęce (lanolina), woski, alkohole tłuszczowe (np. alkohol cetylowy).

Wszechstronne działanie masła shea sprawia, że jest traktowane jako remedium na wiele problemów skórnych. Nie ma się zatem co dziwić, że bardzo często pojawia się w składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Masło shea w INCI (International Nomenclature of Cosmetics Ingredients) występuje pod nazwą Butyrospermum Parkii Butter.


Czy wiesz, że…

Łacińska nazwa Butyrospermum Parkii Butter z punktu widzenia etymologii oznacza “masło” (łac. butyro) i “nasienie” (łac. spermum). Drugie słowo w nazwie to odniesienie do szkockiego badacza Afryki, który eksplorował ten ląd – Mungo Parka. To właśnie jemu w XVIII wieku zawdzięczamy odkrycie drzewa masłowego dla ludności Starego Kontynentu.


Z dobroczynnych właściwości masła karité z powodzeniem mogą korzystać osoby z różnymi potrzebami skórnymi. Nawet osoby z wrażliwą i atopową skórą wyniosą same pozytywne efekty z kuracji masłem shea.

Wykazano również w badaniach przeprowadzonych w 2010 roku na Mount Sinai School of Medicine w Stanach Zjednoczonych, że surowiec z masłosza Parkii jest bezpieczny dla alergików, ponieważ białka z owoców masłosza nie są rozpoznawane przez układ immunologiczny osoby uczulonej jako białka orzechów.

Masło karité znakomicie się wchłania, dlatego często stosuje się je w kosmetykach do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Tak naprawdę dzięki zróżnicowanym właściwościom omawiane masło sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym dojrzałej.

Masło shea – jak stosować?

Nacomi masło shea do ciała

Masło shea z uwagi na szereg właściwości występuje w wielu produktach pielęgnacyjnych zarówno tych tradycyjnych, jak i ekologicznych. Kosmetyki naturalne pozbawione są dodatkowo parabenów i silikonów, dlatego występujące w składzie masło karité może zadziałać z pełną mocą, która nie jest tłumiona przez niepotrzebne konserwanty.

Masło jest bardzo dobrze wchłaniane, dzięki czemu w głąb skóry dostają się cenne substancje odżywcze. Długotrwale nawilża i nie obciąża skóry.

Czyste masło shea w występuje w postaci twardej, jest dość gęste, dopiero w kontakcie ze skórą przybiera postać półpłynną, dlatego przed zastosowaniem należy ogrzać je w dłoni lub w kąpieli wodnej. Można je stosować bezpośrednio na skórę, co jest szczególnie istotne w pielęgnacji skóry mocno przesuszonej, napiętej i podrażnionej. Szybko złagodzi podrażnienia i ukoi stany zapalne, a to oznacza, że zadziała wyciszająco na męską skórę twarzy, która bardzo często boryka się z podrażnieniami po kontakcie z żyletką podczas golenia.

W przypadku cer tłustych i mieszanych również znajdzie zastosowanie, szczególnie podczas pielęgnacji wieczornej, kiedy po demakijażu i oczyszczeniu skóry przechodzimy do aplikacji serów i kremów, warto wybierać te, które mają w swoim składzie masło shea. Masło ma za zadanie intensywnie nawilżyć i nawodnić skórę, co w przypadku cer tłustych jest bardzo ważne, ponieważ niedostateczna ilość nawilżenia powoduje zaburzenie pracy gruczołów łojowych, które w sytuacji braku wody, ratują się nadprodukcją sebum.

W zależności od preferencji można stosować masło karité punktowo, na wybrane miejsca, które często są przesuszone, podrażnione lub wyjątkowo wrażliwe. Masło shea pod oczy będzie doskonałym wyborem, ponieważ dogłębnie nawilży cienką skórę, odbuduje i zabezpieczy przed czynnikami zewnętrznymi.

⇒ Sprawdź działanie regeneracyjne kremu: Floslek pielęgnacja oczu krem pod oczy odżywczy świetlik i masło shea, który za sprawą świetlika lekarskiego koi wrażliwą skórę pod oczami i na powiekach, a dzięki masłu shea intensywnie nawilża i natłuszcza okolice oczu, sprawiając, że zmarszczki i cienie pod oczami stają się mniej widoczne.

Masło shea na włosy – jak stosować?

Olej z masłosza chętnie wykorzystywany jest jako składnik wszelkich masek, odżywek i balsamów do włosów. Masło warto wpleść w pielęgnację włosów suchych i zniszczonych. Zastosowane jako maska na włosy dogłębnie odżywia i nawilża kosmyki, tworząc okluzję, która zapobiega ucieczce wody, dzięki czemu pasma stają się lśniące, gładkie i sprężyste. Jako naturalny filtr przeciwsłoneczny czyste masło shea może być stosowane jako serum ochronne dla końcówek włosów przed ekspozycją słoneczną, ale także przed solą morską. Jego regenerująca moc jest nieoceniona także po wszelkich zabiegach fryzjerskich, obciążających strukturę włosa, jak farbowanie, trwała ondulacja. Na włosy działa odżywczo i wygładzająco. Sprawdzi się w pielęgnacji włosów niskoporowatych i średnioporowatych.

⇒ Sprawdź szampon i odżywkę do włosów włoskiej marki kosmetyków naturalnych Equilibra z serii Kartié:

Masło shea na twarz

Naturalne balsamy do ciała z masłem shea

Jak stosować masło shea na twarz? Można to robić w dwojaki sposób – jako składnik w kremie czy serum lub jako czysty surowiec. Masło karité jest odpowiednie do każdego rodzaju skóry, ponieważ jest dobrze tolerowane. Jednak wszystko zależy od naszych upodobań i reakcji skóry, dlatego warto obserwować oddziaływanie kosmetyków z masłem shea na swoją skórę i, tak jak w przypadku każdego innego surowca, reagować na zmieniające się potrzeby skóry.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, bardzo polubi się z nim cera sucha, atopowa, dojrzała i podrażniona. Jeżeli jesteśmy posiadaczkami skóry tłustej, mieszanej lub trądzikowej lepiej jest skorzystać z kosmetyków zawierających shea butter niż stosować je w czystej postaci na skórę twarzy. Choć współczynnik komedogenności ma niski, lepiej nie stosować go bezpośrednio na twarz, gdy walczymy z trądzikiem lub nadprodukcją sebum.

Krem z masłem shea, który ma lekką, a jednocześnie bardzo odżywczą formułę z 93,5% składników pochodzenia naturalnego, i skutecznie nawilży, wygładzi i wyciszy podrażnienia, to Miya My Wonder Balm Call Me Later krem regenerująco-odżywczy z masłem shea. Krem polecany do cery normalnej, suchej i bardzo suchej, szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu.

Masło shea na usta doskonale się sprawdza pod postacią balsamów do ust. Można szukać konkretnych kosmetyków do pielęgnacji ust z tym masłem lub wykorzystać czyste masło do smarowania ust. My polecamy Equilibra Karite Nourishing Lip Balm balsam do ust z masłem shea. Usta błyskawicznie stają się nawilżone i zmiękczone. Znikają podrażnienia i wysuszone skórki.

W pielęgnacji dłoni masło shea okaże się zbawienne, jeżeli walczymy z wiotką i przesuszoną skórą po zewnętrznej stronie dłoni i szorstką skórą między palcami. Do głębokiej regeneracji zniszczonej skóry dłoni można zastosować masło jako specyfik na noc. Nałożyć na dłonie grubszą warstwę i dodatkowo założyć bawełniane rękawiczki. Dzięki otuleniu skóry wspomożemy wchłanialność produktu i uchronimy przed odparowaniem wody z warstwy rogowej naskórka. Rano po ściągnięciu rękawiczek dłonie będą idealnie miękkie, elastyczne i jedwabiście gładkie, a Ty będziesz czuła, że masło jest jak niewidzialne rękawiczki ochronne, bo efekty jego działania będziesz odczuwała przez wiele godzin.

Wysoką zawartość masła shea aż 20% posiada balsam L’Occitane Shea Butter Intensive Hand Balm balsam do rąk z masłem shea, który dodatkowo obfituje w olej z kokosa, miód i ekstrakt z migdałów. Wzmacnia warstwę ochronną skóry, zmniejsza jej przepuszczalność i chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Stworzony dla skóry suchej, popękanej. Przynosi jej ulgę, wyciszając podrażnienia i likwidując zaczerwienienia. Może być stosowany przez alergików, ponieważ opracowana formuła wolna jest od składników alergizujących.

Organiczne i nierafinowane masło shea Mohani Wild Africa afrykańskie masło shea do ciała to kolejny naturalny produkt do kompleksowej pielęgnacji ciała i twarzy. Wśród miłośniczek naturalnej pielęgnacji zbiera świetne opinie. Może być stosowane przez każdego, niezależnie od typu skóry. Jest wytwarzane ręcznie. Dogłębnie nawilża skórę i pozostawia na niej warstwę ochronną niewidoczną gołym okiem. Dzięki niej skóra jest zabezpieczona przez szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Świetnie sprawdzi się do masażu antycellulitowego, dzięki wysokiej zawartości witaminy A i E.

Masło shea Iossi to bestseller, który ma bardzo dobre opinie. Jest pod postacią musu, a w kontakcie ze skórą zmienia się w cudowny olejek, który pachnie ziołowo z akcentem słodkiej mandarynki i aromatycznej bergamotki. Masło jest w 100% naturalne i w 77% organiczne. To wegański produkt. Bazuje na maśle shea, które chroni skórę przed wysuszeniem i podrażnieniami. Obecny w składzie olej krokoszowy, który zawiera witaminę E, odpowiada za zmiękczenie i ujędrnienie skóry. W pielęgnacji najlepiej jest stosować mus na wilgotną skórę, ponieważ powstały olejek doskonale się wchłonie, odżywi skórę i doda jej witalności.

Masło karité bardzo chętnie wybierane jest również jako olej bazowy do masażu ciała. Ciekawym produktem o dwóch zastosowaniach jest Nacomi Seha Butter Massage Candle balsam w świecy do masażu, który w pierwszej fazie użytkowania jest naturalną świecą zapachową, a po wytopieniu masła staje się genialnym produktem do masażu, który przynosi ulgę napiętym mięśniom, poprawia krążenie i wspomaga usuwanie cellulitu.

Masło shea – komedogenność, czyli skłonność do zatykania ujść gruczołów łojowych

Czy masło shea zapycha? Na to pytanie można trafić szczególnie w przypadku olejów i maseł, które z natury oleiste wydają się być ciężkie i obciążające naskórek. Nierafinowane masło karite ma niski potencjał komedogenności, co oznacza, że nie zatyka porów. Dlatego bez obaw mogą sięgać po nie osoby, które szukają maseł o niskim wskaźniku komedogenności. Shea Butter jest wysoce przyswajalne przez skórę, ponieważ budową chemiczną jest bardzo zbliżone do budowy naskórka.

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie kupić masło shea, to nasza drogeria będzie najlepszym wyborem. Wszystkie wymienione produkty znajdziesz na naszej stronie. A oprócz nich czekają na Ciebie setki kosmetyków z tym cennym, afrykańskim masłem, które stało się jednym z najbardziej ulubionych składników kremów i balsamów z uwagi na rewelacyjne i wszechstronne działanie.

Źródła:

  1. Masło sha, w: Wikipedia, the free encyclopedia [online], dostępny w: https://pl.wikipedia.org/wiki/Masło_shea, dostęp 28.07.2021
  2. Błońska Anna, Masło Shea bezpieczne dla uczulonych na orzechy, kopalniawiedzy.pl, 28.12.2010, dostęp 28.07.2021
  3. Włudyka Barbara, Shea Butter – afrykański as w kosmetykach, swiat-zdrowia.pl, dostęp 28.07.2021